جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهافرانت چیست ؛ معرفی بزرگترین دیتاسنتر ایران
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

افرانت چیست ؛ معرفی بزرگترین دیتاسنتر ایران

دیتاسنتر نامی است که به احتمال زیاد در مباحث اینترنت و کامپیوتر به گوش هر کسی خورده است. در زیرساخت های اینترنتی و شبکه نام دیتاسنتر همیشه ابهت خاصی داشته و احتمالا در واقعیت هم همینطور باشد. دیتاسنتر ها را می توان یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های اینترنت نام برد که وظایف سنگینی را بر عهده دارند. در واقع دیتاسنتر ها بار ذخیره فایل ها و برقراری جریان ترافیک در اینترنت را به دوش می کشند و مانند پایه های اینترنت هستند. در این مطلب با پاسخ به این سوال که افرانت چیست به بررسی یکی از دیتاسنترهای کاربردی ایران می پردازیم و کار را با این موضوع دنبال خواهیم کرد.

قبل از بررسی این مساله که دیتاسنتر افرانت چیست نیاز داریم تا کمی بیشتر در مورد چگونگی کارکرد دیتاسنتر ها و مسئولیت ها و اهمیت کار آنها توضیح دهیم.

 

دیتاسنتر چیست

در مطالب قبلی به طور مفصل به این موضوع که دیتاسنتر ها چه هستند و چه استفاده هایی دارند اشاره کردیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، دیتاسنتر ها استخوان بندی اصلی و پایه های اینترنت را تشکیل می دهند و اصلی ترین اعضای زیرساخت اینترنت به شمار می روند.

دیتاسنتر چیست

یک دیتاسنتر مجموعه متشکل از سرور های متصل به شبکه هستند که میتوانند توان پردازشی بالا و همینطور فضای ذخیره سازی را برای تمامی تبادلات ترافیک اینترنت اعم از ترافیک عبوری سایت ها و همینطور نیروی پردازشی برای محاسبات تحت وب را فراهم کنند. شاید در وهله اول به نظر برسد این همان کاری است که هاستینگ ها انجام می دهد. اما باید بگوییم سطح خدمات در هاستینگ و دیتاسنتر متفاوت است. این تفاوت که دیتاسنتر ها اصلی ترین نقطه هستند و نگهداری از سخت افزار را بر عهده دارند را نمی توان نادیده گرفت.

شاید این توضیحات کمی گیج کننده به نظر برسد. برای اینکه بتوانیم این موضوع را بهتر درک کنیم و بعد از آن ببینیم که دیتاسنتر افرانت چیست بهتر است اول کمی در مورد اینترنت و طرز کار آن توضیح دهیم.

 

اینترنت چیست

اگر با مفاهیم آکادمیک در مهندسی کامپیوتر آشنایی داشته باشید، این موضوع را شنیده اید که تعریف اینترنت به این صورت ارائه می شود: ” اینترنت شبکه ای از شبکه ها است.”

این شبکه بزرگ که از شبکه های کوچکتر تشکیل شده است برای ما اینترنت را می سازد و از روش های ارتباطی و پروتکل های مختلف برای برقراری ارتباط با سایر نقاط دنیا استفاده می کند. در واقع وقتی شما بخواهید هر کاری را روی اینترنت انجام دهید، مانند ارسال یک ایمیل یا بازدید از مطالب یک سایت، مانند کاری که اکنون دارید انجام می دهید. از بستر شبکه های کوچک استفاده نموده اید. به اینصورت که ابتدا به شبکه داخلی ساختمان خود که می تواند خانه و یا محل کار شما باشد و ممکن است تنها از یک مودم و یک پایانه تشکیل شده باشد، یا اینکه یک شبکه بزرگ اداری با چندین سیستم مجهز و شبکه ای با چند سوئیچ و روتر باشد، متصل خواهید شد.

سرویس دهنده اینترنت یا ISP بعدی شما شبکه دیگری است که از آن استفاده می کنید، سپس نوبت به Super ISP ها خواهد رسید و بعد از آن درخواست شما به طرف سرور های مقصد هدایت می شود. سرور مورد نظر شما میتواند یک سرور کوچک در یک سازمان و یا کسب و کار متوسط باشد، یا مستقیما در یک دیتاسنتر بزرگ قرار گرفته باشد.

این شبکه های کوچکتر در صورتی که بخواهند به هم متصل شده و داده ها را به صورت بهینه جابجا کنند به سیستم هایی قدرتمند نیاز پیدا خواهند کرد تا این بار موجود در سطح شبکه را به راحتی جابجا کنند و کاری کنند که اینترنت به صورت بهینه کار کند.

 

نقش دیتاسنتر در اینترنت چیست

برای اینکار لازم است از سخت افزار های قدرتمند برای شبکه های کوچکتر استفاده شود. اما هر کسی توانایی خرید و استفاده از سخت افزار خوب و با کیفیت و همینطور حفظ و نگهداری آن را ندارد. در اینجا بود که نیاز به یک سرویس دهنده که بتواند این سخت افزار وبستر را به بهترین نوع ممکن فراهم کرده و در اختیار کاربران قرار دهد کاملا احساس می شد.

نتیجه پاسخ به این نیاز ظهور سازمان ها و سرویس دهنده هایی به نام دیتاسنتر بود که می توانند سرویس مورد نیاز را از طریق سخت افزار با کیفیت از هر نظر با اتصال دائمی به شبکه جهانی و همینطور سرعت قابل قبول برای داده ها فراهم کنند و آن را در اختیار سایرین قرار دهند. این پاسخ باعث شد بحث ما به اینجا برسد که سوالاتی مانند دیتاسنتر افرانت چیست را مطرح کنیم.

نقش دیتاسنتر در اینترنت

به طور واضح می توانیم بگوییم دیتا سنترها مانند عضلات اینترنت عمل می کنند و بازوان توانمندی هستند که می توانند بار اطلاعاتی و ترافیک بزرگی را با سرعت بالا تضمین کرده و در کیفیت خدماتی که به ما ارائه می شود یکی از مهمترین نقش ها را خواهند داشت. اما اگر به این موضوع که در این میان نقش افرانت چیست و چه کاری انجام می دهد را نیز مد نظر قرار دهیم باید بگوییم این دیتاسنتر به عنوان یکی از دیتاسنترهای چند منظوره عمل می کند و پای خود را نیز از آن فراتر گذاشته است.

 

دیتاسنتر های ایرانی

باوجود مشکلاتی که در اینترنت ایران و ارائه سرویس ها وجود دارد و اگر چشم را به روی آنها ببندیم تنها سر خودمان را کلاه گذاشته ایم باید بگوییم که دیتاسنترهای ایرانی و داخلی نیز وجود دارند که قادرند سرویس هایی را با کیفیت خیلی بالا مخصوصا برای خدمات داخلی فراهم کرده و حتی با دیتاسنتر های خارجی نیز ارتباطات تضمین شده و با کیفیتی را داشته باشند.

در ایران دیتاسنتر های مختلفی وجود دارند که تمامی آنها کار خود را تحت نظر شرکت ارتباطات زیرساخت انجام می دهند. شرکت ارتباطات زیرساخت یا همان TIC به صورت بین المللی به نام Telecommunication Infrastructure Company شناخته می شود، در واقع مسئول بررسی تمامی ارتباطات اینترنتی و همینطور تخصیص IP های داخلی و بین المللی برای ایران می باشد. افرانت نیز یکی از این دیتاسنتر ها است که در بخش بعدی به بررسی این موضوع که افرانت چیست و چه سرویس هایی را ارائه می کند می پردازیم.

 

افرانت چیست ؛ بزرگترین دیتاسنتر ایرانی

در بین سرویس دهنده های اینترنتی ایران، نام افرانت را میتوان به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین ارائه دهندگان خدمات پهنای باند و سرویس های مربوط به سرور های اختصاصی و همینطور کلود دید. این دیتاسنتر بزرگ کار خود را برای اولین در سال ۱۳۷۶ آغاز کرد و از آن سال تا کنون در ارائه خدمات گسترده و حرفه ای پیشرو بوده است. این دیتاسنتر در سال ۱۳۹۰ وارد فرابورس شده است و تامین سرمایه های گسترش آن از این طریق انجام شده است.

سرور های اصلی این دیتاسنتر در بزرگترین برج مخابراتی اران یعنی برج میلاد واقع شده است و علاوه بر اینکه دیتا سنتر خود را دارد،  در اجاره رک و همینطور سرور های ابری به سایر دیتاسنتر ها مانند ابر آروان و همینطور پارس آنلاین نیز فعالیت دارد. این دیتاسنتر عنوان میکند که در راستای مشتری مداری از سیستم کنترل کیفیت در سطوح استاندارد های بین المللی ISO 9001:2015 استفاده می نماید.

افرانت چیست

اگر بخواهیم بررسی کنیم که سرویس های افرانت چیست و در حال حاضر اگر به سایت افرانت مراجعه کنیم چه خدماتی را مشاهده خواهیم کرد باید بگوییم که در سه سطح میتوان از خدمات این دیتاسنتر استفاده نمود که در بخش بعدی به معرفی هر کدام از این سطوح می پردازیم.

 

سرویس های افرانت چیست

به طور کلی می توان سرویس های مختلفی را برای یک دیتا سنتر معرفی نمود و افرانت نیز تمامی این سرویس ها را به شما ارائه می کند. اما در صورتی که یک فرد عادی بخواهد از دیتاسنتر استفاده کند از چه سرویس هایی میتواند بهره مند شود!؟

یک دیتاسنتر عموما سرویس ها را به صورت کلان ارائه می کند که خیلی بیشتر و بزرگتر از نیازهای یک کسب و کار ساده می باشد. به این صورت که اگر شما برای راه اندازی کسب و کار خود و یک فروشگاه اینترنتی مجهز و تمام عیار به سراغ یک دیتاسنتر بروید مطمئنا باید برای حداقل سرویسی که یک دیتاسنتر به شما می دهد، چندین برابر آنچه که سرویس ایده آل شما نیاز دارد هزینه کنید.

در دیتاسنترها وقتی حرف از سرویس زده می شود، حداقل ها خیلی بیشتر از نیاز خیلی افراد است. در صورتی که به سرویس های ارائه شده توسط یک دیتاسنتر نگاه کنید میبینید که کمترین سرور اختصاصی ای که ارائه می دهد می تواند حتی از آنچه تمامی مشتریان یک هاستینگ نیاز دارند نیز بیشتر باشد. ازین رو برای یک هاست وردپرس ساده لازم نیست که به سراغ یک دیتاسنتر بروید و یک هاستینگ کار شما را راه خواهد انداخت. اما سرویس های افرانت چیست و چه این دیتاسنتر چه کمکی می تواند به ما بکند. این سرویس ها در ادامه به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

خدمات پهنای باند

خدمات پهنای باند یکی از خدمات ویژه مخصوص دیتاسنتر است که در سایر هاستینگ ها و ارائه دهندگان خدمات مربوط به فضای میزبانی نمی توانید آن را مشاهده کنید. در این خدمات شما این امکان را دارید که یک خط اینترنت با سرعت و پهنای باند تعیین شده و پایدار را دریافت کنید و یک ارتباط با کیفیتی تضمین شده داشته باشید، خیلی از سازمانهایی که سرور های لوکال خود را برای ارائه خدمات سایت و برنامه های تحت وب مانند بازی های آنلاین و یا سایت های دانشگاهی برای برگزاری کلاس های آنلاین، از این سرویس استفاده می کنند.

شما با استفاده از این خط میتوانید تضمین کنید که نیاز کاربران را تامین کرده و دیگر لازم نیست نگران شلوغ بودن خط اینترنتی خود باشید. اما برتری این که نسبت به سایر دیتاسنتر ها وجود دارد در این سرویس از افرانت چیست ؟

افرانت میتواند کلیه لوازمی که برای زیرساخت این ارتباط لازم دارید، مانند فیبر نوری و یا تجهیزات مورد نیاز دکل های نظیر به نظیر را در اختیار شما قرار دهد.

خدمات ابری 

 

خدمات دیتاسنتر

در منوی سایت رسمی این دیتاسنتر، گزینه ای به نام خدمات دیتاسنتر وجود دارد. در اینجا منظور افرانت چیست ؟

اگر فیلد های داخل این منو را بررسی کنید متوجه خواهید شد که این دیتاسنتر سه سرویس اصلی یعنی خدمات اجاره رک و همینطور سرور های سخت افزاری، خدمات مربوط به سرور مجازی و خدمات بکاپ را در این طبقه بندی جای داده است. در ادامه خواهیم دید که هر کدام از این سرویس های افرانت چیست

 

اجاره رک

خدمات مربوط به اجاره رک یکی از سرویس های اصلی دیتاسنتر ها است که در تمام دنیا رایج می باشد. شما میتوانید یک رک سخت افزاری کامل را از دیتاسنتر اجاره کرده و از آن به هر نحوی که نیاز دارید استفاده کنید. شما این امکان را خواهید داشت تا این رک را مجازی سازی کرده و به عنوان چند سیستم حرفه ای برای کار با پروژه های مختلف استفاده کنید، و یا آن را به بخش های متنوع و مختلف تبدیل کرده و از آن برای راه اندازی چند هاست و سرویس دهی به یک وب سایت استفاده کنید.

به صورت همزمان نیز می توانید تمامی این قابلیت ها را یک جا روی رک خود پیاده سازی کرده و یا برای ذخیره فایل ها، نگهداری از تصاویر دوربین های مدار بسته به دلیل قرار داشتن در یک جای امن و یا استفاده از آن به عنوان یک محل ذخیره سازی برای بکاپ های شما از آن استفاده کنید. وقتی یک رک داشته باشید، دقیقا یک کامپیوتر سخت افزاری دارید که هر مدلی که بخواهید از آن استفاده می کنید.

 

سرور اختصاصی

یکی دیگر از مواردی که میتوانید با استفاده از آن تمامی قابلیت های گفته شده در بالا را پیاده سازی کنید، سرور اختصاصی خواهد بود. شما میتوانید یک سرور حرفه ای را بر اساس نیاز خود با پلن ها و تعرفه های مختلف به کار گرفته و از تمامی ویژگی هایی که در اختیار شما میگذارد استفاده کنید. تفاوت استفاده از سرور اختصاصی و اجاره رک این است که شما در اجاره رک دقیقا میتوانید محل سخت افزاری داده خود را نیز مشخص کنید و یک نفر هم به عنوان پشتیبان برای شما وجود خواهد داشت که به صورت فیزیکی به رک شما نظارت می کند. اما در سرور اختصاصی اینطور نخواهد بود و شما صرفا خدمات نرم افزاری خریداری کرده اید.

سرور اختصاصی

یک سرور اختصاصی می تواند به عنوان یک هاست برای سایت، یک سرور مجازی حرفه ای، یک محل ذخیره سازی و دانلود سرور و یا حتی برای بهره گیری در خدمات بکاپ مورد استفاده قرار گیرد. البته حداقل هایی که برای شما ارائه می شود کمی بالا خواهد بود، شما میتوانید تعرفه هایی را از حدود ۲ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان را برای سرویس های مختلف و پیکربندی های مختلف این سرویس ها مشاهده کنید.

 

خدمات بکاپ و پشتیبان گیری

سرویس ها و خدماتی که در رابطه بکاپ گیری از سایت ها انجام می شود نیز در دسته خدمات کلی قرار می گیرد که دیتاسنتر ها آنها را انجام می دهند برای بکاپ گیری های بزرگ مانند سیستم های بانکی و یا دانشگاه ها به طور همزمان باید حجم عظیمی از داده های خیلی مهم بکاپ گیری شود و مطمئنا این حجم از داده به یک فضای ذخیره سازی اساسی نیاز دارد.

خیلی از هاستینگ ها هستند که این بکاپ گیری از داده ها را برای شما انجام می دهد اما تفاوت آنها با این سرویس از افرانت چیست !؟

افرانت خدمات بکاپ گیری را به اینصورت ارائه می کند که سه سطح از قابلیت های بکاپ گیری را در قالب سطوح اقتصادی، استاندارد و همینطور پیشرفته ارائه می کند که قیمت بکاپ گیری نهایی به ازای هر گیگابایت متفاوت خواهد بود. این سرویس از دیتاسنتر افرانت شاید در ابتدا کم قیمت و معقول به نظر برسد، اما باز هم صرفه اقتصادی نداشته و ظاهرا این دیتا سنتر به هیچ وجه دوست ندارد سرویس های خود را با صرفه اقتصادی و در اختیار سایرین قرار داده و تعداد مشتریان خود را زیاد کند. البته این سیاست در مورد دیتاسنتر ها وجود دارد که معمولا سرویس های متوسط و پایین را ارائه نمی کنند و با رقم های درشت کار می کنند.

 

خدمات ابری

بخش دیگری که این دیتاسنتر به شما ارائه می کند خدمات ابری می باشد که میتوانید از آن به عنوان یک هاست ابری و یا سرویس های CDN استفاده کنید. اما تعرفه دقیق و همینطور انواع مختلف این نوع از خدمات افرانت چیست !؟

 

سرور ابری

اولین گزینه ای که در لیست خدمات ابری افرانت مشاهده می شود سرویس سرور های ابری است که میتوان از آنها برای موارد مختلف استفاده کرد. رنج منابعی که برای این سروری ها اضافه می شود از سرویس های پایین و منابع کم شروع شده تا سرویس هایی حرفه یا با رم و سی پی یو بالا که میتوان برای پردازش های سنگین از آنها استفاده نمود.

سرور ابری

 

ایمیل سازمانی

یکی از خدماتی که در خیلی از دیتاسنتر ها وجود دارد خدمات مربوط به ایمیل و سرویس های ایمیل می باشد. اما سرویس ایمیل افرانت چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد!؟

افرانت به شما این امکان را می دهد که با تعرفه های مختلف نسبت به خرید ایمیل اقدام کنید، شما میتوانید تعداد مشخصی کاربر را انتخاب کرده و بر اساس نیاز هر کاربر مقداری فضای میزبانی را برای میل سرور خود نیز در نظر داشته باشید. البته عادت دیتاسنتر افرانت در این سرویس نیز ترک نشده است و سرویس هایی با تعداد بالا و هزینه بالا که برای خیلی از کسب و کارها متناسب نیستند نیز در اینجا به چشم می خورد.

 

نتیجه گیری

به طور کلی می توانیم در مورد این سوال که افرانت چیست و چه سرویس هایی ارائه می کند بگوییم یکی از بهترین دیتاسنتر های ایران و بزرگترین آن است و میتواند خدمات زیادی را فراهم کند که شاید برای کسب و کار های عادی مناسب نباشند و صرفا بدرد سازمان های خیلی بزرگ و یا هاستینگ ها بخورند. اما در کل میتوان کیفیت سرویس خوبی را از افرانت دریافت کرد. یکی از مواردی که افرانت همیشه ادعای آن را داشته و خود را در این زمینه یک مدعی و قطب معرفی می کند ارائه پشتیبانی ۲۴ ساعته در هفت روز هفته است. اگر به دنبال یک سرویس بسیار بزرگ هستید و صرف ماهی چند میلیون تومان برای شما هیچ مشکلی ندارد(!!!) میتوانید از افرانت برای تمامی کارهای خود استفاده کنید. اما اگر به دنبال داشتن رفتاری عاقلانه تر و به صرفه تر هستید، ما گزینه های بهتری هم برای شما خواهیم داشت.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 ⁄ 4 =