جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهسرمایه گذاری در ارز دیجیتال ؛ نکاتی که باید رعایت کنید!
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ؛ نکاتی که باید رعایت کنید!

ملحق شدن به دنیای بزرگ تجارت جهانی ارزهای دیجیتال و خارج شدن از اقتصاد بسته ای که بحث بر سر جاندار بودن یا مردن آن بسیار است، برای خیلی از افرادی که ما میشناسیم یک فرصت بزرگ شمرده می شود. اما آیا این فرصت میتواند به سود منجر شود!؟ آیا همه کسانی که وارد این دنیا شده اند دست پر بیرون آمده اند!؟ آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می تواند به عنوان یک فعالیت پر سود معرفی شود!؟ آیا ریسک های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قابل پذیرش است!؟ بعضی از این سوالات پاسخ بله داشته و بعضی دیگر پاسخ خیر. البته اگر در مجموعه نگاه کنیم جواب های بله ما خیلی بیشتر خواهد بود. در این مقاله می خواهیم به یک جمع بندی برسیم و نکاتی را مرور کنیم که کمی از خطرات سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بکاهد و برای شما یک شروع خوب و یا یک جهت دهی صحیح را ارائه کند.

 

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ؛ یک سکوی پرش

شرایطی را در نظر بگیرید که با چند کلیک ساده میتوانید از یک بازار بی قاعده و بدون ثبات به یک بازار جهانی راه پیدا کنید که راه و مسلک خود را دارد. در این حالت شما به یک کهکشان پر ستاره از فرصت های خوب تجاری دست یافته اید که خیلی از بزرگان دنیای اقتصاد نیز در این بازار و کنار شما قرار دارند. طبیعتا ورود به چنین بازاری برای هر کسی یک شرایط ایده آل را فراهم می کند. سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دقیقا این فرصت را به شما خواهد داد. فقط کافی است به وسیله یک سرور مجازی بایننس و یا حتی یک وی پی ان به یک صرافی معتبر متصل شده و تتر هایی را که از صرافی های ایرانی خریداری کرده و در کیف پولی که روی موبایل خود دارید ریخته اید را به حساب خود در آن صرافی منتقل کنید. حالا دیگر هیچ تحریمی جلودار شما نیست.

سرمایه گذاری در رمز ارز

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دقیقا برای شما مانند یک سکوی پرش عمل می کند. سکویی که شما را تا اوج پرتاب می کند. اما آیا پرواز کردن بلدید!؟ سرمایه گذاری در ارز دیجیتال فقط کار پرتاب را برای شما انجام می دهد. از اینجا به بعد شما هستید که باید بال بزنید. آیا توانایی بال زدن دارید!؟ آیا می دانید کجا باید به پایین بیایید و کجا اوج بگیرید!؟ کدام باد موافق جهت شماست و می توانید بر آن سوار شوید!؟ همه اینها مواردی هستند که میتواند موجب سقوط قطعی شما شود. همینطور می تواند شما را به اوج برساند.

پس در نظر داشته باشید وقتی که قصد دارید تا وارد بازار سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شوید، باید محتاطانه و آگاهانه قدم بردارید. در این مقاله ما نکاتی را می گوییم که شما کمترین آسیب را در ورود اولیه خود به این بازار داشته باشید و فرصت این را داشته باشید که با پروازهایی کم ارتفاع به آن شناختی که برای بهتر بودن لازم دارید دست پیدا کنید. قبل از اینکه به این موضوع بپردازم بهتر است کمی در مورد این صحبت کنیم که سر و کله ارز دیجیتال از کجا پیدا شد.

 

ارز دیجیتال از کجا پیدا شد

لازمه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال این است که بدانید در چه زمینه ای می خواهید سرمایه گذاری کنید. ارز دیجیتال اصلا از کجا آمده است. در حدود ۳۷ سال پیش برای اولین بار در دانشگاه برکلی طرحی مطرح شد که طی آن دو رشته کد عددی رمزنگاری شده می توانستند مانند یک پول و یا یک ارز عمل کنند. به این صورت که این عبارات با معنی این امکان را داشتند که حفظ و نگهداری شده و به عنوان یک وجه غیر قابل جعل مورد استفاده قرار گیرند.

این طرح در ابتدا خیلی جدی به نظر نمی رسید. شاید شما هم آن را به نوعی بی معنی بدانید، اما در سال ۲۰۰۸ فرد یا افرادی ناشناس از این مکانیزم ایجاد شده برای تولید یک رمز ارز استفاده کردند. شما این امکان را داشتید که این رمز ارز استخراج شده از بلاکچین را به صورتی که کسی متوجه آن نشود در هر جای دنیا معامله کنید و بر خلاف قوانین حکومتی و تحریم های متعدد و قانون های تجاری و سیستم های فاسد بانکداری با آن یک معامله خوب و راحت داشته باشید.

این رمز ارز جدید بیت کوین نام گرفت. در ابتدا کسی این رمز ارز را هم خیلی جدی نمی گرفت. حتی کسانی که با آن معامله هم کرده بودند نیز آن را فراموش کردند. ۵۰ سنت، خواننده هیپ هاپ آمریکایی را می توان یکی از این افراد نام برد که تا سال ۲۰۲۱ متوجه بیت کوین هایی که در سال ۲۰۰۸ از فروش آلبوم خود بدست آورده بود نشد و در سال ۲۰۲۱ با یک کیف پول با ارزش حدود ۲۵ میلیون دلار مواجه شد.

ارز دیجیتال از کجا آمد

اما کم کم این ارز جدید شروع به پا گرفتن کرد و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به یک بازار پر رونق تبدیل شد. این سرمایه گذاری به جایی رسید که درصدهای عجیب و غریبی از رشد سر برآوردند. در سال ۲۰۲۱ ارزش بیت کوین به حدی رسید که اگر کسی در سال ۲۰۰۸ پول خود را در بیت کوین سرمایه گذاری می کرد، رشد سرمایه او در سال ۲۰۲۱ به حدی بود که انگار هر روز سرمایه او سه برابر شده بود. اما همانطور که میدانید در ۲۰۲۱ نیز یک شکست قیمت بزرگ در بازار رمز ارز ها اتفاق افتاد که سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را به یک کار تقریبا ترسناک تبدیل کرد. با دیدن این فراز و نشیب های پی در پی این سوال پیش خواهد آمد که اصلا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال چگونه امکان پذیر است!؟

 

چگونه وارد بازار ارز دیجیتال شویم!؟

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کار شاقی نیست. برای این کار کافی است به یک سایت صرافی داخلی مراجعه کرده، در آنجا ثبت نام کنید. برای ثبت نام نیاز به اطلاعات بانکی و تصویر کارت ملی خود دارید. همینطور شما باید یک تصویر احراز هویت از خودتان بگیرید. در سایت های مختلف شرایط این تصویر با هم متفاوت است.

وقتی این تصویر را گرفتید و برای آنان ارسال کردید کافی است حساب خود را شارژ نموده و ارز مورد نظر را خریداری کنید. هم اکنون شما سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را شروع کرده اید. ارز هایی که خریداری کرده اید میتوانند در حساب شما در صرافی باقی بمانند و یا اینکه آنها را به کیف پول خود که روی موبایلتان نصب کرده اید منتقل کنید.

برای نصب این کیف پول شما فقط یک اپلیکیشن را نصب می کنید و این برنامه به شما ۱۲ یا ۲۴ و یا ۳۲ کلمه به عنوان رمز عبور می دهد که می توانید آن را بازیابی کنید. بعد از آن می توانید تمام ارز های دیجیتال خود را روی آن ذخیره کنید و یا از طریق همین کیف پول خرید و فروش را انجام دهید.

به همین سادگی شما با چند کلیک و چند بار تپ کرده روی موبایل خود سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را شروع کرده و جزئی از بازار جهانی شده اید. اما اینکه در این بازار چه کار کنید تا بتوانید پرواز کرده و به اوج موفقیت برسید و از زمین خوردن جان سالم به در ببرید موضوع اصلی بحث ماست.

 

نکات سمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

مهمترین نکات سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به خیلی ها ثابت کرد که شکست همواره در کمین است. سرمایه خیلی از افرادی که از اهرم ها برای ارتقای سرمایه خود استفاده می کردند به یک باره آب و شد و در زمین فرو رفت. با این وجود اینکه شما روشی را برای خود در نظر بگیرید که با استفاده از آن بتوانید یک مسیر را که جای پای محکمی داشته باشد برای خود بسازید، مسئله ای مهم است.به طور کلی شما باید چند اصل مهم را رعایت کنید تا بتوانید به یک وضعیت ثابت و سود خوب دست پیدا کنید. این اصول از این قرارند:

 

استراتژی خود را مشخص کنید

یکی از مهمترین اصولی که باید رعایت کنید این است که به دنبال این باشید که چه استراتژی فعالیتی برای شما مهم است و می خواهید آن را دنبال کنید. سرمایه گذاری در ارز دیجیتال باری به هر جهت نمی شود و شما باید بدانید که کی می خواهید بخرید، کی می خواهید بفروشید، کی به سود و اصل سرمایه خود نیاز دارید و اصلا هدف شما از وارد شدن به این بازار چیست.

استراتژی های مختلفی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 

تریدر های روزانه

این دسته از تریدر ها و معامله گران به این صورت عمل می کنند که هر روز مقداری ارز خریداری کرده و می فروشند. این افراد سودهای کوتاه مدت و روزانه را هدف خود قرار می دهند و هر روز و هر لحظه پای مانیتور های خود نشسته اند تا بتوانند یک خرید و فروش خوب داشته باشند. در صورتی که ناراحتی قلبی دارید و یا می خواهید سرمایه گذاری سنگینی را انجام دهید این نوع را فراموش کنید.

 

ترید به صورت شناور

در این نوع از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شما یک ارز را در بازه ای نسبتا طولانی تر خریداری می کنید. مثلا برای چند هفته یا چند روز. اکثر معامله گرها از این دسته اند و می توان این نوع از تجارت را کم ریسک تر دانست. عموما این نوع از تجارت تخصص خیلی زیادی نمی خواهد و بستگی به این دارد که شما از چه کانال هایی اخبار مربوط به رمز ارز ها را بدست آورید.(اصطلاحا به این اخبار، اخبار فاندامنتال می گویند)

تعیین استراتژی کاری

 

سرمایه گذاری بلند مدت یا اصطلاحا HODL

HODL همان Hold به معنای نگه داشتن است که به غلط نوشته شده است. وقتی در جریان سقوط قیمت بیت کوین در سال 2013 یکی از معامله گران بیت کوین که بعدا اعتراف کرد مست بوده است، در حالی که میخواست به بقیه بگوید نمی فروشد و بیت کوین های خود را نگه می دارد از واژه HODL به جای Hold استفاده کرد. از آن روز به بعد به هرکسی که سرمایه گذاری بلند مدت می کند و قصد ندارد تا چند سال به این سرمایه دست بزند، Hodler می گویند.

قطعا متوجه شده اید که این نوع از سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری طولانی مدت بوده و شما باید صبر ایوب داشته باشید که در مقابل نوسانات سکته نکنید. بهترین پیشنهادی که برای این نوع از سرمایه گذاری ارائه می شود این است که یک درصد دارایی خود را در آن قرار دهید.

هر کدام از این انواع سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را که انتخاب کنید باید توجه داشته باشید که ثبات در کار را سرلوحه خود قرار دهید. اگر برای سرمایه گذاری بلند مدت وارد می شوید. با ۲۶ هزار تومان سود روزانه و به توصیه دوستان از آن خارج نشوید چون قطعا ضرر خواهید کرد.

 

به ارزی که می خرید دقت کنید

باید توجه داشته باشید ارزی را که می خرید یک ارز معتبر باشد. وقتی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال اقدام کنید با خیل عظیمی از رمز ارز ها مواجه می شوید. چیزی در حدود ۱۲۰۰ رمز ارز و توکن وجود دارد که تعداد آنها در امسال خیلی خیلی بالاتر خواهد رفت. باید توجه داشته باشید که ارزی که برای خرید انتخاب می کنید یک ارز به اصطلاح پدر مادر دار باشد و زیرساخت های آن واقعی باشد.

ارز واقعی

خیلی از این ارز ها ارزهای کاذبی هستند که صرفا با معرفی یک پروژه علمی وارد بازار شده اند. بهترین کار این است که در تالار های گفت و گو و همینطور مقالات اینترنتی که به صورت نقد نوشته می شوند دنبال اطلاعات این رمز ارز ها بگردید. حتما در خرید های خود به این مورد توجه داشته باشید.

 

گران نخرید

یکی دیگر از مواردی که باید در سرمایه گذاری در ارز دیجیتال رعایت کنید و به آن توجه داشته باشید این است که گران نخرید! وقتی میخواهید یک رمز ارز خریداری کنید به این نکته توجه داشته باشید که در نقطه اوج قیمت این رمز ارز به طرف آن نروید. خیلی از افرادی که در این زمان برای خرید اقدام می کنند، نگران این هستند که از سود جا بمانند. اگر این نگرانی شما باشد قطعا آینده خوبی در انتظار شما نخواهد بود.

خرید خود را معطوف به ارز هایی کنید که حداقل در پایین ترین قیمت ماه و یا هفته خود قرار دارند. اگر ارزی را گران بخرید فروش و سود گرفتن از آن برای شما بسیار زمانبر خواهد بود.

 

به اندازه سرمایه خود توجه داشته باشید

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال با پول زیاد، احتمال شکست های بزرگ را نیز در پی دارد. وقتی میخواهید سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را شروع کنید باید به اندازه جیب خود نگاه کنید. برای سرمایه گذاری های طولانی مدت، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم پیشنهاد میشود یک درصد از کل دارایی را در نظر بگیرید. همینطور سرمایه گذاری های روزانه و کوتاه مدت نیز در ابتدا باید با رقم های پایین انجام شود.

تا وقتی که قلق سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دستتان بیاید بهتر است با مبالغ کوچک که خسارت آن برای شما زیاد نباشد کار را دنبال کنید.

 

کل سرمایه را متمرکز نکنید

همانطور که گفتیم نزدیک به ۱۲۰۰ ارز و توکن وجود دارد که می توانید آنها را خرید و فروش کنید. بهتر است سرمایه خود را به یک ارز اختصاص ندهید و هر مقداری که برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در نظر دارید را در بین چند گزینه مختلف تقسیم کنید. توجه داشته باشید با این کار شما قادر خواهید بود یک کنترل خوب روی هر کدام از این دارایی ها داشته باشید و احتمال سود دهی نیز بالاتر خواهد رفت.

عدم تمرکز سرمایه توسط خیلی از بزرگان سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به عنوان یک شرط کلیدی برای سود گرفتن از این بازار عنوان شده است.

 

تحقیق کنید و آگاهانه گام بردارید

وقتی می خواهید سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را شروع کنید، به این مورد فکر کنید که هر حرفی میتواند برای شما ضرر و زیان مالی داشته باشد. پس حرف های پسر خاله و دختر عمه را کنار بگذارید و خودتان وارد عمل شوید برای هر خبری که می شنوید و هر پیشنهاد خریدی که دریافت می کنید تحقیق کنید. اینترنت را زیر و رو کنید و به دنبال نقض آن حرف بگردید. در نظر داشته باشید در این تحقیقات شما باید یک رویکرد سختگیرانه داشته باشید و دنبال مزایای آن ارز نباشید. شما باید دنبال معایب و آن چیزی بگردید که دیگران نفهمیده اند.

تحقیق در مورد ارز

تالار های گفت و گو خصوصا در مجامعی مانند reddit که یک رویکرد انتقادی نسبت به موارد وجود دارد می تواند کمک خوبی برای شما باشد. در نظر داشته باشید برنامه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را طوری نچینید که با گوش کردن به حرف کسانی که در ظاهر از این موارد آگاهی دارند، ضربه بخورید.

 

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال یکی از فرصت هایی است که نمیتوان آن را نادیده گرفت و به دنبال آن نرفت. کسانی که سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را پشت گوش بیندازند خود را از تجارت جهانی منع کرده اند. اما شرایط این بازار خصوصا در روزها و هفته های اخیر به صورتی بوده است که وارد شدن به این بازار را کمی دلهره آورد کرده است. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید وارد این عرصه شوید توجه ویژه به نکاتی که در این مطلب عنوان کردیم را فراموش نکنید و مهمتر از همه بی گدار به آب نزنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
21 − 7 =