جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگکنترل پنلرکورد PTR چیست و به چه دردی می خورد!؟
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

رکورد PTR چیست و به چه دردی می خورد!؟

مدیریت یک سایت اینترنتی می تواند در عین ساده و سر راست بودن شما را با موارد مختلفی مواجه سازد که در ابتدا یک موضوع بسیار سخت و دشوار به نظر می رسند اما در صورتی که به صورت درست و اصولی با آنها برخورد کنید، خواهید دید که با یک موضوع کاملا ساده طرف هستید. یکی از این موارد که می تواند ظاهری ترسناک به خود بگیرد تنظیمات بخش DNS های سایت است که در صورتی که شما اشتباهی وارد آن شده و یک تغییر ناخواسته را ایجاد کنید، اوضاع سایت شما حسابی به هم ریخته و حتی ممکن است که خسارات جبران ناپذیری را به مواردی مانند شرایط سئو سایت وارد کند که جبران آنها وقت و هزینه زیادی را نیاز داشته باشد. این سوال که رکورد PTR چیست کی از سوال هایی است که می تواند شما را به یکی از بخش های مهم و گیج کننده سایت یعنی همان رکورد های DNS بکشاند.

در رابطه با اینکه رکورد PTR چیست باید گفت که با یکی از رکورد های DNS در کاربرد های خاص طرف هستیم که به نوعی عملکردی معکوس از سایر رکورد ها دارد و می تواند کمی کار را پیچیده کند. البته باید گفت که در این مقاله به صورت کامل در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد و بعد از اتمام این مقاله علاوه بر اینکه به خوبی می توانید این رکورد مهم و کاربردی که دارد را درک کنید، بلکه می توانید کار تغییر دادن آن را روی دو کنترل پنل سی پنل و دایرکت ادمین انجام دهید. قبل از این که به سراغ خود سوال رکورد PTR چیست برویم، لازم است که کمی در مورد این موضوع که DNS به چه صورتی کار می کند و سایت ما چطور به دامنه ما متصل شده است صحبت کنیم.

 

اتصال دامنه به سایت

یکی از موارد مهمی که در مورد سایت های اینترنتی باید به آن توجه داشت این است که دامنه ای که داریم را به سایت خود متصل کنیم. در صورتی که دقت کرده باشید وقت که شما برای راه اندازی یک سایت اینترنتی اقدام می کنید، دامنه ای را خریداری کرده و آن را برای خود رزرو می کنید، و بعد از آن فایل های سایت خود که می تواند با استفاده از یک فریم ورک و یا یک سیستم مدیریت محتوا راه اندازی شده باشد را روی یک هاست بارگذاری می کنید و با کمی تنظیمات سایت شما راه خواهد افتاد و در صورتی که دامنه خود را در یک مرورگر تایپ کنید، سایت برای شما نمایش داده خواهد شد.

اتصال دامنه به سایت

اما این تنظیمات که باید انجام دهید چه هستند که می توانند سایت را به دامنه متصل کنند. در مورد کارکرد دامنه و سایت باید گفت که هر کدام از این بخش ها از دیگری به صورت کامل مجزا بوده و در صورتی که شما یک سایت اینترنتی داشته باشید، می توانید آن را با هر دامنه ای بالا بیاورید. اما روند برقراری ارتباط یک دامنه و یک هاست یک کار دو طرفه است که به وسیله مکانیزمی به نام DNS یا همان سیستم نامگذاری دامنه ها انجام می شود.

در این رابطه باید گفت که فایل های سایت ما که می توانند آن را اجرا کنند روی یک هاست قرار گرفته اند. این هاست یک فضای ذخیره سازی به همراه نیروی پردازشی لازم برای سایت است که به صورت مجازی سازی شده از یک سرور فیزیکی که در دیتاسنتر ها قرار دارد در اختیار ما قرار می گیرد (برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله دیتاسنتر چیست مراجعه کنید). این سرور یک IP دارد که باید به سایت ما متصل شده و از این به بعد هر کس نام دامنه را تایپ کرد از طریق دامنه به این IP برسد تا فایل ها از روی هاست ما به اجرا درآمده و این کاربر بتواند سایت ما را ببیند.

در طرف دیگر این داستان دامنه ما قرار دارد که مسئولیت آن را سازمان جهانی نام ها و اعداد واگذار شده که به اختصار آیکان(ICANN) نامیده می شود بر عهده دارد. در واقع اطلاعات مربوط به اینکه هر دامنه قرار است که به کدام هاست نیز متصل باشد را این سازمان و نمایندگان و زیر مجموعه های آن مدیریت می کنند. کاری که شما برای اتصال این دو دامنه در تنظیمات انجام می دهید این است که به دامنه می گویید که باید به چه IP سروری متصل باشد و همینطور به هاست می گویید که چه دامنه یا قرار است برای آن اطلاعات ارسال کند.

اطلاعاتی که این کار را انجام می دهند دو فیلد NS یا Name Server و یک فیلد اطلاعاتی شامل IP سرور است که در تنظیمات ثبت کننده بیا همان رجیسترار دامنه درج می شود. بعد از این تنظیمات اطلاعات مربوط به دامنه در سرور های اینترنتی موسوم به DNS سرور ها درج شده و ذخیره می شود. از این به بعد وقتی نام این دامنه در مرورگر درج شده و کسی بخواهد به سایت دسترسی داشته باشد، با درخواست وی ابتدا DNS سرور ها کنترل شده و آدرس IP ساتی پیدا می شود و به آن متصل می شود.

در مورد رکورد های DNS باید گفت که وقتی دامنه ای به سایتی متصل می شود موارد مختلف و متعددی را در پی آن روی سایت ایجاد می کند که رکورد PTR هم یکی از همین رکورد ها است و کاربرد معکوسی دارد که در واقع از دامنه می پرسد که به چه هاستی متصل است. در ادامه قبل از اینکه به سراغ بررسی این موضوع که رکورد PTR چیست برویم لازم است کمی در مورد انواع رکورد های DNS هم صحبت کنیم.

 

انواع رکورد های DNS و کارایی آنها

همانطور که در بخش قبل دیدیم DNS یکی از مکانیزم های مهمی است که می تواند تنظیمات مربوط به اتصال هاست و دامنه به هم را به صورت کامل انجام داده و سایت ما روی دامنه ای که داریم بالا خواهد آمد اما باید گفت که اگر به سراغ خود DNS برویم می بینیم که ورود های زیادی در این بخش وجود دارد و در واقع خیلی از موارد کاربردی دیگری که بین دامنه و هاست انجام می شود، مانند سرویس های ایمیل و تمامی زیر دامنه های نیز هر کدام DNS های مربوط به خود را دارند و علاوه بر یک IP و دو NS المان های دیگری مانند زمان انقضا و مواردی از این دست هم در این میان وجود خواهد داشت.

انواع رکورد های DNS و کارایی آنها

به طور معمول می توان گفت که تعداد ۹+۰ نوع رکورد DNS وجود دارد که برای اتصال دامنه و سرور مورد استفاده قرار می گیرند و البته کاربرد های آنها با هم متفاوت می باشد و در صورتی که ما انتها بخش مربوط به سایت را مدنظر قرار دهیم می توانید تعداد کمتری را برای سایت خود داشته باشیم که عموما ۸ نوع رکورد را تشکیل می دهد و حتی در بعضی از کنتر لپنل ها تنها ۶ نوع را می توان ساخت و مدیریت کرد.

یکی از مهمترین این رکورد ها، رکورد های A هستند که کار اصلی آنها پیوند یک دامنه به هاست است که دسترسی وب را از این طریق ممکن می کنند. و اگر به سراغ بخش DNS های سایت خود بروید می توانید چند مورد از این نوع DNS ها را ببینید که زیر دامنه ها و صورت های نوشتاری مختلف سایت مانند آدرس با استفاده از www و بدون استفاده از www را از دامنه به سایت متصل کرده اند و اگر آدرس را به آن ها بدهید، دامنه را باز می گرداند.

در بین تمامی این رگرود ها یکی رکورد وجود دارد که شرایطی حاص دارد و می توان گفت که یکی از رکورد های مهم است که کارکردی معکوس رکورد های A ارائه می کند و این رکور چیزی جز مورد اصلی بحث ما یعنی رکورد PTR نیست. در ادامه در مورد اینکه این رکورد دقیقا چه کاری می کند و معنی معکوس رکورد A بودن چیست صحبت می کنیم.

رکورد PTR چیست

اگر بخواهیم یک تعریف کلاسیک و کتابی برای این سوال که رکورد PTR چیست ارائه کنیم باید بگوییم که رکورد PTR یکی از رکورد های DNS در سایت است که عملکرد آن به این صورت است که برعکس رکورد های دیگر که دامنه را به سایت متصل می کنند، سایت را به دامنه متصل کرده و در واقع به کسانی که از آن درخواست کرده اند می گوید که IP ارائه شده توسط این هاست از طرف کدام دامنه در حال کار است و هویت خود را به کسانی که به دنبال آن می باشند ارائه می کند.

در واقع در خیلی از کاربرد ها سایت شما نیاز دارد که مواردی را برای سایر سرور ها ارسال کند، این سرور ها می توانند یک api از طرف یک برنامه خاص باشند و یا یک سرور که می خواهید ایمیلی را به آن ارسال کنید. در این حالت است که سرور شما لازم است خود را معرفی کند و بگوید که این IP نماینده کدام دامنه است.

رکورد دی ان اس PTR چیست

رکورد PTR این کار ها را برای شما انجام خواهد داد و می توان با استفاده از این رکورد دقیقا می توان گفت که هاستی که در حال ارسال ایمیل و یا پیامی برای سرور های دیگر است از چه دامنه ای استفاده می کند در واقع اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم کار رکورد PTR چیست باید گفت که به دامنه ای اشاره می کند که هاست به آن وصل است.

نام این رکورد نیز از همین جا می آید و PTR در واقع یک عبارت کوتاه شده از واژه Pointer است که به دامنه سایت ما اشاره می کند. همینطور باید گفت که در بعضی از موارد این رکورد به عنوان reverse DNS lookup یا همان کنترل معکوس دامنه نیز به کار گرفته می شود. اکنون که دقیقا می دانیم رکورد PTR چیست وقت این رسدیه است که کاربرد هایی که این رکورد دارد را بررسی کنیم.

 

کاربرد های رکورد PTR چیست

در رابطه با این سوال که کاربرد ها و کار های انجام شده توسط رکورد PTR چیست می توان کاربرد های مختلفی را مثال زد که مهمترین و اصلی ترین آنها ارسال ایمیل از یک سرور است. وقتی که شما بخواهید ایمیل هایی را با استفاده از هاست خود به سرور های مختلف ارسال کنید این موضوع که شما یک رکورد PTR داشته باشید که تایید کننده هویت دامنه شما باشد، از موارد مهم در این زمینه خواهد بود که می تواند به شما کمک کند که ایمیل هایی را که ارسال می کنید از اسپم شدن نجات دهید و به عنوان یک اسپمر در وب شناخته نشوید.

یکی دیگر از کاربرد هایی که برای رکورد PTR وجود دارد مباحث مربوط به QoS یا همان Quality of Service است که این رکورد را هم درگیر می کند و می توان با اعلام و تایید این موضوع که سرویس دهنده در حال کار با چه دامنه ای است دستکاری زیادی را در اطلاعات ارسالی داشت و با سیستم کاربر تعامل کرد که بهترین کیفیت ممکن از خدمات سایت را به آن ارائه کنیم. البته باید گفت که اصلی ترین کاربرد این رکورد همان موارد مربوط به ایمیل می باشد و قرار است که ثابت کند این ایمیل و یا بسته ای که از طرف یک سایت در حال ارسال به سرور دیگری می باشد از طرف همان کسی که ادعا می کند رسیده است و جعلی در کار نبوده است.

کاربرد های رکورد PTR چیست

 

روش ساخت رکورد PTR چیست

در رابطه با این رکورد باید گفت که این رکورد بر خلاف رکورد هایی مانند رکورد A از آندست مواردی نیست که به صورت خودکار برای شما ساخته شده باشد و در صورتی که شما برای ایمیل های خود به آن نیاز داشته باشید لازم است که آن را ایجاد کنید و در هاست خود این رکورد را اضافه کنید. در مورد اینکه روش ساخت و اضافه کردن رکورد PTR چیست باید گفت که در اینجا ما با یکی از رکورد های DNS طرف هستیم و دقیقا مانند سایر رکورد های DNS با این رکورد هم برخورد می شود.

در این رابطه باید گفت که برای ساخت رکورد PTR لازم است که شما وارد هاست خود شده و از بخش تنظیمات DNS ایجاد رکورد جدید را انتخاب کنید، با این کار انواع قابل ساخت از رکورد های مختلف به شما نمایش داده خواهد شد که با انتخاب رکورد PTR گزینه هایی که می توانید انتخاب کنید همان گزینه های سایر رکورد ها می باشد در اینجا لازم است که شما دو مورد Name و همینطور Value را برای این رکورد وارد کرده که در آن Name برابر با نام سایت و Value برابر با IP مورد نظر می باشد تا این رکورد برای شما ایجاد شود.

نکته مهم: خیلی از کاربران تصور می کنند که به این علت که رکورد PTR معکوس رکورد A می باشد باید در Name آی پی سایت را وارد کرده و Value هم دامنه خواهد بود، اما این یک اشتباه بزرگ است و نباید خود را به آن گرفتار کنید. در مورد اینکه اوضاع رکورد PTR چیست باید گفت که دقیقا مانند سایر رکورد ها ایجاد شده و عبارت PTR خودش کار معکوس کردن را انجام می دهد و در واقع نمایش و ارائه آن معکوس نمی باشد و این معکوس بودن در کاربرد اعمال خواهد شد.

روش ساخت رکورد PTR چیست

در ادامه به آموزش کامل ساخت این رکورد و اینکه روی کنترل پنل های دایرکت ادمین و سی پنل روش ایجاد یک رکورد PTR چیست خواهیم پرداخت و این موضوع را با هم بررسی می کنیم.

 

ساخت رکورد PTR در دایرکت ادمین

پیشتر در مقاله DNS در دایرکت ادمین به صورت کامل در مورد این کنترل پنل و کارکردن با رکورد های موجود روی آن صحبت کرده بودیم. در اینجا هم دقیقا با همان روش جلو خواهیم رفت و اگر بخواهیم بگوییم که روی کنترل پنل دایرکت ادمین روش ساخت یک رکورد PTR چیست می توان گفت که دقیقا مانند سایر رکرود های DNS برای این مورد عل خواهیم کرد و تفاوتی با آنها ندارد.

اولین مرحله این است که وارد کنترل پنل خود شده که می توانید این کار را با اضافه کرده یک عبارت :۲۲۲۲ در انتهای آدرس سایت و زدن کلید اینتر انجام دهید. با این کار شما به صفحه لاگین کنترل پنل هاست خود هدایت خواهید شد و با وارد کردن اطلاعات  می توانید منوی کنترل پنل دایرکت ادمین خود را مشاهده کنید.(برای آموزش کامل روش های ورود به دایرکت ادمین می توانید به مقاله دایرکت ادمین چیست مراجعه کنید)

 

دایرکت ادمین

 

در مورد اینکه مرحله بعدی اضافه کردن رکورد PTR چیست باید گفت که لازم است از منوی Account Manager گزینه DNS Management را انتخاب کنید. با این کار شما به صفهح ای منتقل خواهید شد که رکورد های DNS در آن قرار دارد.

تنظیمات DNS در دایرکت ادمین

 

کلیک روی دکمه سبز رنگ Add Record می تواند با کسی را در اختیار شما قرار دهد که کار اضافه کردن یک رکورد PTR را به انجام برسانید.

اضافه کردن رکورد DNS دایرکت ادمین

 

در این صفحه باید نوع رکورد را روی PTR تنظیم کرده و به جای Name نام دامنه خود و در فیلد Value آی پی هاست مورد نظر را وارد کنید تا کار به صورت کامل انجام شود.

تنظیمات PTR

 

در اینجا می توان گفت که کار ما به صورت کامل انجام شده است و اکنون نوبت به آن رسیده است که به سراغ بررسی این موضوع برویم که در کنترل پنل سی پنل روش ساخت رکورد PTR چیست و ما برای این کار باید چه مراحلی را طی کنیم.

 

ساخت رکورد PTR در سی پنل

در صورتی که بخواهیم کار ساخت رکورد PTR را در سی پنل انجام دهیم باید گفت تفاوت چندانی با مراحلی که در دایرکت ادمین انجام شد وجود ندارد و می توان این کار را به راحتی انجام داد. برای این منظور ابتدا باید وارد کنترل پنل خود شویم که تمامی کار های لازم در این خصوص را در مقاله آموزش سی پنل هاست با هم دنبال کردیم و دیدیم که چطور باید این کار را انجام داد. ساده ترین روشی که می توان این کار را انجام داد وارد کردن عبارت :۲۰۸۳ به صفحه لاگین این پنل دسترسی داشته باشید و با وارد کردن اطلاعات و ورود می توانید به منوی بزرگ سی پنل دسترسی داشته باشید:

ساخت رکورد PTR در سی پنل

 

بعد از ورود به این منو برای اینکه به تنظیمات  مربوط به DNS ها و ساخت رکورد PTR دسترسی داشته باشید لازم است که به بخش Domains بروید و از آنجا گزینه Zone Editor را انتخاب کنید.

ساخت رکورد PTR در سی پنل

 

با این کار شما به صفحه ای منتقل خواهید شد که می توانید رکورد های جدید DNS خود را در آنجا ایجاد کنید. در این صفحه شما باید روی دکمه آبی رنگ Manage مربوط به دامنه ای که می خواهید رکوردی را روی آن ایجاد نمایید کلیک کنید.

ساخت رکورد PTR در سی پنل

 

با این کار صفحه ای به شما نمایش داده می شود که کلیه رکورد های DNS مربوط به دامنه شما در آن قرار دارد و شما می توانید آنها را ادیت کرده و کارهای لازم را روی آنها انجام دهید. برای ایجاد رکورد PTR جدید کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه Add Record کلیک کنید تا یک سطر به ردیف های DNS های سایت اضافه شود. در این سطر جدید با ویرایش فیلد ها می توانید رکورد مورد نظر خود را روی سایت ایجاد کنید:

ساخت رکورد PTR در سی پنل

 

در اینجا شما فیلد های مختلفی را برای این کار در اختیار دارید که لازم است برای ساخت رکورد PTR آنها را تکمیل کنید. در اینجا در اولین فیلد که Zone Name می باشد، در این بخش باید دامنه خود را وارد کنید و در بخش تعیین نوع نیز باید PTR را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که ممکن است شما امکان انتخاب این گزینه را نداشته باشید و این گزینه در فهرست انتخاب های شما وجود نداشته باشد، در این صورت شما باید با پشتیبانی هاستینگ خود تماس بگیرید و از آنها درخواست کنید که این امکان را به شما بدهند و یا یک رکورد PTR را برای شما ایجاد نمایند.

 در فیلد IP هم لازم است IP هاست خود را وارد کرده و با اضافه کردن این رکورد می توان گفت که عملیات ساخت رکورد PTR روی سی پنل به پایان رسیده است. البته باید در نظر داشته باشید که برای فعال شدنآن باید مدتی را صبر کنید تا سرور رفرش شود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل این سوال که رکورد PTR چیست و چه طور می توان آن را ایجاد و مدیریت کرد را با هم بررسی کردیم. در رابطه با اینکه رکورد PTR چیست باید گفت که با یک رکود معکوس رکورد های A طرف هستیم که به جای اینکه دامنه را به هاست پیوند دهد می تواند یک تاییدیه را ارائه کند که هاستی که با این آی پی در حال فعالیت می باشد، به نمایندگی از کدام دامنه در حال ارسال اطلاعات است و در واقع این موضوع که هاست آن چیزی باشد که خود را معرفی کرده است را عنوان می کند. شما می توانید با استفاده از دستورالعمل های ارائه شده در این مقاله ساخت و استفاده از این رکورد DNS را روی هاست ها دایرکت ادمین و همینطور سی پنل انجام دهید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
15 + 15 =