جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارمزایا و معایب Blazor چیست و چرا از آن استفاده می کنیم
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

مزایا و معایب Blazor چیست و چرا از آن استفاده می کنیم

فریم ورک های زیادی هستند که شما می توانید برای طراحی یک سایت از آنها استفاده کنید اما این موضوع که فریم ورک مناسب برای شما کدامیک از آنها خواهد بود موردی است که جای کار زیادی دارد. هر کدام از این فریم ورک ها قابلیت مخصوص به خود را دارد و می تواند امکانات مختلف و عجیب و غریبی را به کاربران خود ارائه کنند. اما بعضی از آنها قابلیت های خاصی دارند که باعث شده است ویژه باشند. به عنوان مثال طراحی سایت با زبان C# می تواند یکی از این موارد باشد که باعث شده است فریم ورک Blazor تا این اندازه رشد داشته باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد مزایا و معایب Blazor صحبت کنیم و ببینیم که آیا استفاده از آن می تواند به درد ما بخورد یا خیر.

قبل از بررسی مزایا و معایب Blazor بهتر است کمی در مورد خود این پلتفرم و اینکه برای چه مواردی کاربردی ساخته شده است صحبت کنیم و ببینیم که اصلا قرار بوده است این فریم ورک چه کاری را برای ما انجام دهد و اینکه چه انتظاری را باید از آن داشته باشیم.

 

Blazor از کجا آمده است و چه کاربردی دارد

در مورد اینکه این سیستم از کجا آمده است و چه کاربردی دارد باید به این موضوع اشاره کنیم که Blazor یک فریم ورک طراحی وب است که با بسته نرم افزاری .NET که توسط مایکروسافت منتشر شده است کار می کند. .NET را می توان بزرگترین مجموعه فریم ورک ها و پلتفرم های نرم افزاری از مایکروسافت معرفی کرد که قبلا به صورت غیر رایگان ارائه می شد. اما با تغییر سیاست های سختگیرانه مایکروسافت این بسته در سال 2016 با نام .NET Core به صورت اوپن سورس منتشر گردید.

Blazor از کجا آمده است

در اوایل انتشار این بسته نرم افزاری خیلی از قابلیت هایی که تا دیروز صرفا برای زبان های مایکروسافت اعمال می شد اکنون قابل استفاده بود. همینطور برنامه هایی که با .NET Core نوشته می شد قابلیت اجرا روی سیستم های لینوکسی را داشت و استفاده از زبان میانی باعث شده بود تا تمامی موانع حذف شود. از این رو مایکروسافت توانست خود را در دنیای توسعه اوپن سورس یک نقش پر رنگ را به دست بیاورد. اما هنوز موردی بود که نتوانسته بود وارد آن شود و آن هم طراحی سایت بود.

دو سال بعد از انتشار .NET Core مایکروسافت Blazor را منتشر کرد. یک فریم ورک خوب و قدرتمند که به برنامه نویسان اجازه می داد تا با استفاده از زبان C# یک سایت اینترنتی را طراحی کنند. Blazor را می توان یکی از اولین فریم ورک هایی دانست که این قابلیت را دارا بود و به برنامه نویسان C# کمک کرد که وارد دنیای برنامه نویسی برای سایت های اینترنتی شوند و از این نظر بسیار محبوب شد. در صورتی که به اطلاعات تکمیلی در مورد اینکه Blazor واقعا چیست و چه قابلیت های دارد می توانید به مقاله Blazor چیست مراجعه کنید.

این فریم ورک در کار خود به شدت مصمم است و آنگونه که به نظر می رسد به هیچ عنوان نمی خواهد از سایر فرم ورک هایی که در حال کار هستند جا بماند. توسعه Blazor خوب پیش می رود و قابلیت های خوبی مانند توانایی کار با PWA ها(برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع به مقاله PWA چیست مراجعه کنید) ارائه کرده است که تاثیر خوبی در رشد آن گذاشته است.

در این مقاله ما می خواهیم به صورت کامل به بررسی این موضوع که مزایا و معایب Blazor چه هستند و این سیستم می تواند چه قابلیت هایی به یک برنامه نویس دهد و از آن مهمتر یک برنامه نویس وقتی با این فریم ورک کار می کند باید حواسش به چه مواردی باشد و چه شرایط خاصی در انتظار آن است را بررسی کنیم. طبق روال بررسی های اینترنتی در ابتدا مزایا و ویژگی هایی که این فریم ورک می تواند برای ما داشته باشد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای Blazor چیست

تقریبا تا اینجای کار به صورت ضمنی در مورد اینکه مزایای Blazor چیست صحبت کرده ایم و یک سری موارد بدیهی را عنوان کرده ایم. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از زبان C# سایت خود را طراحی کنید. در ادامه این بخش می خواهیم در رابطه با مواردی صحبت کنیم که به نسبت جدید تر بوده و Blazor تمایل دارد که با مانور روی آنها برنامه نویسان را برای خوب بودن این فریم ورک قانع کند.

مزایای Blazor

به طور کلی در پاسخ به سوال مزایای Blazor چیست می توان این موارد را لیست کرد:

 

سرعت در رندر کردن صفحات

وقتی کاربری به یک صفحه دسترسی پیدا می کند چه اتفاقی می افتد!؟ در واقع این اتفاق به این صورت خواهد افتاد که یک درخواست و ریکوئست از طرف کاربر برای وب سرور فرستاده می شود، وب سرور اطلاعات مورد نظر را از پایگاه داده و یا بخشی که در بک اند مشغول به کار است گرفته و آن را در قالب کد های یک صفحه که به صورت HTML و CSS و ترکیبی از JS ها می باشد برای کاربر ارسال می کند. این کد ها به مقصد رسیده و صفحه به صورتی که باید به کاربر  نمایش داده می شود.

به روشی که سیستم بک اند و سمت سرور سایت این صفحه را برای نمایش آماده می کند رندر کردن می گویند. کدهایی که در سایت استفاده شده است تاثیر زیادی در این آماده شدن سایت برای نمایش و یا همان رندر شدن دارند. اگر بخواهیم بگوییم که در این مورد از مزایا و معایب Blazor نقطه قوت و برتری سیستم کجاست، باید به این موضوع اشاره کنیم که Blazor از کدهای C# استفاده می کند که به صورت یک جا کامپایل می شوند و سرعت بالاتری در این زمینه دارند. پس به جرات می توان گفت که سرعت بالا در رندر کردن صفحات یکی از مزایای اصلی ای می باشد که می توان آن را در بررسی مزایا و معایب Blazor مطرح کرد.

 

امکان ساخت PWA ها

برنامه های وب پیشرونده یا پراگرسیو دسته ای از برنامه ها هستند که یک حالت میانی بین برنامه های نیتیو و نصبی روی سیستم و برنامه های تحت وب یا همان سایت ها را دارند. در این برنامه ها شما قادر خواهید بود تا با استفاده از یک برنامه سمت کاربر که از منابع کاربر استفاده می کند و به خوبی با سخت افزار ارتباط برقرار می کند، به پویایی یک سایت اینترنتی دسترسی داشته اید و اگر مطلب جدیدی را خواستید به کاربر ارائه کنید منتظر نمانید تا کاربر برنامه خود را آپدیت کند.

طراحی این نوع برنامه ها ویژگی های پایه ای را نیاز دارد که از مهمترین آنها می توان به امکان ایجاد و بکارگیری سرویس ورکر ها روی کلاینت و همینطور استفاده از پوسته اپلیکیشن در روی موبایل و سمت مبدا که به کاربر این قابلیت را می دهد که از طریق یک پوسته و قالب خاص که بعضا قابل ویرایش هم می باشد به سایت دسترسی داشته باشد، اشاره کنیم.

در بررسی مزایا و معایب Blazor می توان گفت که این فریم ورک توانایی این را دارد که این نوع از برنامه نویسی را برای ما پیاده سازی کند. البته باید گفت که برخی مشکلات نیز در آن وجود دارد و همین موارد ارائه کنندگان این فریم ورک را به این امر وا داشته است که گسترش آن را برای ارائه PWA ها در دستور کار قرار دهند و این موارد به سرعت در حال انجام است.

ساخت PWA در Blazor

 

قابلیت کار کردن به صورت آفلاین در کلاینت

با توجه به اینکه صفحات در این معماری به صورت کامپایل شده در اختیار کاربران قرار می گیرد این کد ها توانایی انجام کار های پردازشی را تا حدودی دارند و می توان به صورت آفلاین هم با آنها کار کرد. این در حالی است که اگر نگاهی به ورژن های قدیمی از فریم ورک های دیگر بیندازیم خواهیم دید که به محض قطع شدن ارتباط اینترنت خیلی از اسکریپت ها و ماژول ها از کار خواهد افتاد و شما صرفا به بخش های نمایشی دسترسی خواهید داشت.

البته این نمونه از کار در بین سایر پلتفرم ها در حال رشد است و نمی توان صرفا آن را متعلق به Blazor دانست به عنوان مثال در لاراول 8 قابلیت های خوبی برای این موضوع ارائه شده است که می تواند این پردازش آفلاین را با استفاده از PHP هم ارائه کند. اما همچنان این مورد را در پاسخ به این سوال که مزایای Blazor چیست می توان به عنوان یک مزیت خوب و فوق العاده معرفی کرد.

 

ارتباط خوب با سرور

در تمامی پلتفرم های دیگر زبان هایی که برای وب نوشته می شود با زبانی که سیستم عامل سرور از آن استفاده می کند متفاوت است. اما اگر بخواهیم بدانیم این داستان در مورد Blazor چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که این فریم ورک صرفا با سرور های ویندوزی کار می کند. این به این معنا است که وقتی فریم ورک Blazor را انتخاب کنید، هم سایت و هم سرور هر دو از زبان C# استفاده می کنند و این به معنای سازگاری همه جانبه این دو مورد می باشد و کیفیت بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

ارتباط خوب با سرور

وقتی شما این قابلیت را به کار بگیرید، هیچ مانع پردازشی نخواهید داشت و پردازش های شما برای تکمیل بواسطه سازگاری ای که دارند به منابع کمتری نیاز خواهند داشت و خوب جواب خواهند داد. پس می توان ارتباط خوب با سرور را به عنوان یکی از موارد مهم در فهرست مزایا و معایب Blazor معرفی نمود.

 

قابلیت استفاده مجدد  از کد ها

یکی دیگر از مسائلی که باید در ارائه فهرست مزایا و معایب Blazor به آن اشاره کرد امکان خوبی است که برای استفاده از DLL ها در اختیار شما قرار داده می شود و این چیزی جز امکان استفاده از کامپوننت ها و ماژول های قابل استفاده مجدد نیست. شما با استفاده از این ماژول ها می توانید قابلیت های بسیار خوبی را برای خود پیاده سازی کنید که به شما این امکان را می دهد که در زمان و انرژی ای که برای طراحی یک سایت می خواهید بگذارید صرفه جویی کنید.

انجام کار ها به روش ساده و اینکه بتوانید از چیزی که یک بار خلق کرده اید بار ها استفاده کنید جزو آن دسته از مواردی است که مسیر برنامه نویسی همواره به دنبال آن حرکت کرده است و همیشه یکی از اصول اساسی بوده است. ظاهرا Blazor از پس پیاده سازی آن به خوبی بر آمده است و می توان به این مزیت از Blazor اتکا کرد.

 

انجام پردازش سمت کلاینت

یکی دیگر از موراد مهم که باید حتما در پاسخ دهی به سوال مزایای Blazor چیست مد نظر قرار گیرد، انجام پردازش ها در سمت کلاینت و استفاده از منابع سیستم کلاینت است. در خیلی از موارد که نیاز به کار پردازشی دارد در صورتی که این پردازش روی سرور های سایت انجام بگیرد نیاز به منابع بالا می رود و این استفاده از منابع می تواند باعث افت کیفیت سایتی که طراحی کردید شود و هزینه هایی که برای اجاره هاست و سرویس میزبانی پرداخته می شود بالا خواهد رفت.

Blazor به شما این امکان را می دهد که با استفاده از یک سیستم پردازشی قوی بتوانید از منابع سیستم کلاینتی که در حال استفاده از سایت شما است استفاده کنید، تا بدون نگرانی از مصرف منابع سرور، بتوانید پردازش های مختلف را به انجام برسانید. اسکریپت های اجرا شونده در سمت کاربر بخشی از معماری اصلی Blazor می باشد که توانسته است این مزیت را برای آن داشته باشد و همینطور کمک خوبی را برای موردی که در گزینه دوم همین لیست مزایا معرفی کردیم فراهم کند.

پردازش در کلاینت

اگر بخواهیم که در بررسی مزایا و معایب Blazor یک ارزیابی کامل از مزایا را داشته باشیم باید تمامی موارد گفته شده را در نظر بگیریم و می توان گفت بیشتر مزایایی که این سیستم دارد در این فهرست عنوان شد. اکنون وقت آن رسیده است که بررسی مزایا و معایب Blazor را تکمیل کرده و به سراغ نکات مهمی برای که کاربرانی که از این سیستم استفاده می کنند باید آنها را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. در ادامه به بررسی معایب و نکات مربوط به Blazor خواهیم پرداخت.

 

معایب Blazor چیست

تا اینجای کار از بحث مزایا و معایب Blazor تمامی مزایا و فوایدی که این فریم ورک برای طراحی سایت می تواند در اختیار برنامه نویسان قرار دهد را بررسی کرده ایم. اکنون نوبت به این موضوع رسیده است که با هم معایب Blazor را بررسی کنیم و ببینیم که وقتی یک طراح سایت به سراغ Blazor می آید باید چه نکات و مواردی را مدنظر قرار دهد و چه محدودیت هایی برای وی وجود خواهد داشت.

معایب Blazor

عمده نکات و محدودیت هایی که می توان در بررسی مزایا و معایب Blazor به عنوان معایب معرفی کرد از این قرار اند:

 

نیاز به سرور های .NET و ویندوزی

یکی از مشکلاتی که سایت های طراحی شده با Blazor به آن برمی خورند این است که برای اجرا حتما باید از سرور های .NET و ویندوزی در آنها استفاده کرد. این موضوع باعث شده است تا محبوبیت این سرور ها افت کرده و صرفا وب سرور های IIS برای آنها مورد استفاده قرار بگیرد. هر چند که استفاده از IIS مزایای زیادی دارد و جزو وب سرور های قدرتمند به حساب می آید، اما مشکل اصلی اینجاست که خیلی از افراد اکنون از سرور های لینوکسی استفاده می کنند و لازم است تا برای بهره برداری از سایت های طراحی شده با Blazor یک سرور جدید ویندوزی تهیه شود.

هر چند که .NET Core به این منظور ارائه شده است که محصولات مایکروسافت را روی سیستم های لینوکسی و به صورت اوپن سورس ارائه کند اما ظاهرا Blazor این مورد را رعایت نکرده است. البته این ایراد ممکن است در آینده برطرف شود ولی در صورتی که فعلا قصد طراحی سایت با Blazor را دارید باید در جریان باشید که به یک سرور ویندوزی نیاز پیدا خواهید کرد.

 

عدم مقیاس پذیری و Scalable نبودن

یکی دیگر از مواردی که باید در بررسی مزایا و معایب Blazor در رده معایب آن قرار بگیرد Scalable نبودن سایت ها و محصولات نرم افزاری طراحی شده با این فریم ورک است. در صورتی که شما یک سایت اینترنتی را با استفاده از Blazor برای نفرات محدود طراحی کنید و تعداد کاربران شما به یک باره افزایش داشته باشد، سایت شما قادر نخواهد بود که با همان بازدهی روز اول کار کند.

عدم مقیاس پذیری

بزرگ شدن برنامه شما به از نظر حجم کد و المان های مختلف سایت مانند محصولات ارائه شده و موارد اینچنینی و هم از نظر تعداد کاربرانی که به آن مراجعه می کند، می تواند شما را ملزم کند که تغییراتی را در ساختار سایت اعمال کنید تا سایت بتواند بهتر برای شما کار کند.

البته باید توجه داشت که این مقیاس ها عموما به علت عدم برنامه نویسی اصولی پیش می آید. اما این موضوع که برنامه نویسان بتوانند یک سایت را با چنین روشی تولید کنند کمی غیر اصولی به نظر می رسد و باید در ساختار و الگوهایی که این فریم ورک برای طراحی سایت ارائه می کند تجدید نظر کرد.

 

عدم کار روی تین کلاینت ها

تین کلاینت ها یا کامپیوتر های کوچک سیستم هایی هستند که صرفا می توانند شما را به یک شبکه متصل کنند و شما با استفاده از یک ریموت به وسیله قابلیت های خوبی مانند VDI به سرور خود متصل شده و از آن برای پردازش استفاده کنید. تین کلاینت ها منابعی بسیار پایین دارند و به این منظور طراحی شده اند تا از خدماتی که یک سرور به آنها می دهد استفاده کنند. سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب پیاده سازی شده با استفاده از فریم ورک Blazor امکان اجرا روی تین کلاینت ها را ندارند و از این رو می توان این مورد را به عنوان یک ضعف بزرگ در بررسی مزایا و معایب Blazor عنوان کرد.

عدم کار روی تین کلاینت

سیستم کاری و پردازشی Blazor به این صورت می باشد که بخشی از پردازش را روی سیستم های کلاینت انجام داده و در صورتی ک سیستم کلاینت از منابع کافی برای اینکار بهره مند نباشد استفاده از برنامه ها و نرم افزار های طراحی شده با استفاده از Blazor تقریبا غیر ممکن خواهد بود و در صورت استفاده نیز دردسر های زیادی را برای کاربران خواهد داشت و صفحات به خوبی لود نخواهند شد.

 

امکان تست و Debugging محدود

یکی از معضلات و مشکلات دیگری که در بررسی مزایا و معایب Blazor باید به آن توجه کرد امکان Debugging یا همان دیباگ کردن کد های برنامه می باشد. شما می توانید یک برنامه نوشته شده در Blazor را دیباگ کنید اما این دیباگ گردن به شما اطلاعاتی بسیار محدود را می دهد و با توجه به اینکه ماهیت کد های C# به گونه ای است که بسیار گسترده عمل می کنند احتمال رخ دادن خطا در داخل این برنامه ها بسیار بالا خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت که کد های نوشته شده با استفاده از Blazor امکان دیباگ شدن خوبی را ندارند و این امر باعث شده است که خطاهای غیر منتظره و عملکرد های از پیش تعیین نشده در سایت ها و برنامه های طراحی شده با Blazor مشاهده شود.

عدم امکان تست

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی کامل مزایا و معایب Blazor پرداختیم و دیدیم که سیستم طراحی سایت Blazor که به عنوان یک طراح سایت با استفاده از زبان C# برای بسته نرم افزاری .NET Core است که می تواند برای کا امکاناتی بسیار ایده آل را داشته باشد و برای موارد مختلف مانند ارتباط با سرور، استفاده از المان های قابل استفاده مجدد و کامپوننت های نرم افزاری و همینطور ساخت برنامه ها  به صورت PWA یا همان پیشرونده مورد استفاده قرار بگیرد. البته باید به معایبی مانند Scalable نبودن و همینطور امکان دیباگ محدود برنامه ها و سایت های نوشته شده با این فریم ورک در مزایا و معایب Blazor توجه ویژه ای داشت.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

3 دیدگاه دربارهٔ «مزایا و معایب Blazor چیست و چرا از آن استفاده می کنیم»

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
17 + 14 =