جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهآموزش اتصال سایت به کلودفلر به صورت گام به گام
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش اتصال سایت به کلودفلر به صورت گام به گام

وقتی که شما نگهداری و مدیریت یک سایت اینترنتی را بر عهده داشته باشید، موارد متعدد و مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید. در صورتی که بخواهیم بگوییم این موارد چه هستند با سیل عظیمی از کارهای ریز و درشت در دسته بندی های متفاوت مواجه خواهیم شد که در نتیجه همه آنها بالا بردن بازدهی سایت برای کاربران است. وقتی صحبت از یک سایت درست و حسابی در میان باشد دو المان سرعت و امنیت را می توان در رده های بالا قلمداد کرد. برای یک سایت تازه کار این دو مورد راحت فراهم می شود اما با بزرگ شدن سایت و زیاد شدن بازدید ها و محتوایی که سایت شما دارد، تامین کردن آها کاری دشوار خواهد بود. CDN ها یا همان سیستم های توزیع محتوا عناصری هستند که به ما در تامین هر دو مورد کمک می کنند و اتصال سایت به کلودفلر یکی از روش هایی است که می توانید یک CDN را به صورت رایگان برای خود به کار بگیرید.

در مورد اتصال سایت به کلودفلر باید گفت که با این کار شما می توانند از سیستمی استفاده کنید که هم سرعت سایت شما را برای کاربرد های مختلف افزایش خواهد داد و هم می تواند از حملات احتمالی چه به سایت شما می شود و قصد از کار انداختن سرویس های سایت را دارند، به صورت کامل جلوگیری کرده و مانع از این کار شود. با اتصال سایت به کلودفلر شما می توانید یکی از بزرگترین شرکت های جهان که خدمات امنیتی ارائه می کند را برای سایت خود به کار گرفته و از آن استفاده کنید. در این مقاله ما آموزشی کاملی را برای اتصال سایت به کلودفلر ارائه خواهیم کرد و به تمامی سوالاتی که ممکن است برای شما در این زمینه پیش بیاید پاسخ خواهیم داد، البته لازم است که قبل از آن کمی در مورد اینکه خود کلودفلر چیست و برای چه هدفی کار می کند صحبت کنیم.

 

کلودفلر چیست و چطور کار می کند

اینترنت از وقتی که به صورت رسمی به عموم مردم ارائه شده دوره های مختلفی را پشت سر گذاشته است و همیشه یکی از مهمترین ارکان در زندگی انسان ها بوده است که در هر زمینه ای از فرهنگ و آداب و رسوم مردم گرفته تا تجارت و درآمدزایی همه چیز را تحت تاثیر قرار داده است. البته باید گفت که دوره های مختلف اینترنت با فراز و نشیب هایی همراه بوده است و اینترنت همیشه یک جای آرام و بی دردسر نبوده است و در خیلی از موارد غیر قابل اعتماد و خشن رفتار کرده است.

در نیمه دوم از دهه اول قرن بیست و یکم یعنی از سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ اینترنت اوضاعی که اکنون دارد را نداشت و بیشتر به غرب وحشی شباهت داشت. استفاده از سیستم های مدیریت محتوا باعث شده بود که راه اندازی سایت ها ساده شده و تعداد سایت ها بالاتر برود، اما مکانیزم هایی که برای برقراری امنیت استفاده می شد جوابگوی برقراری امنیت نبود و ایجاد روش های جدیدی از حملات مانند حملات دیداس(جهت اطلاعات بیشتر در مورد این حمله به مقاله دیداس چیست مراجعه کنید) کیفیت استفاده از اینترنت را به شدت پایین آورده بود و هم دارندگان کسب و کار های اینترنتی و سایت ها نمی توانستند در اینترنت به خوبی فعالیت کنند هم کاربران نسبت به محیط اینترنت و قابلیت هایی که می توانست در اختیار آنها قرار دهد بی اعتماد شده بودند.

کلودفلر چیست و چطور کار می کند

در میان این اوضاع بود که شرکت کلودفلر با هدف جلوگیری از حملات اینترنتی وارد میدان شد و رفته رفته به یکی از بزرگترین سرویس دهندگانی که می توانست این نوع از حملات را شناسایی کرده و آنها را خنثی می نمایند تبدیل شد. کلودفلر و هم قطارانش موفق شدند که بیش از ۷۰ درصد این حملات را پیدا کرده و از آنها جلوگیری کنند و محیط اینترنت را تبدیل به یک محیط امن و قابل اعتماد کنند.

اگر بخواهیم یک تعریف کامل در مورد اینکه کلودفلر چیست ارائه کنیم باید بگوییم که کلودفلر یک کمپانی آمریکایی ارائه دهنده خدمات امنیتی برای مقابله با حملات دیداس و همچنین ارائه دهنده خدمات سطح کلود برای میزبانی و افزایش بازدهی سایت است که یکی از قدرتمند ترین ابر های پردازشی را در اختیار دارد و سرویس های مختلفی را برای ما ارائه می کند. در این رابطه باید گفت که اتصال سایت به کلودفلر می تواند هم سرعت سایت شما را بالاتر ببرد هم از حملات دیداس جلوگیری کند و هم یک قابلیت لود بالانس خوب را برای سایت شما ایجاد کند که از هنگ کردن و داون شدن سایت در ترافیک کاری بالا جلوگیری می کند. در ادامه در مورد اینکه کلودفلر چه سرویس هایی را رائه می کند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

سرویس های کلودفلر کدامند

به طور کلی می توان گفت که سرویس هایی که کلودفلر ارائه می کند بسیار زیاد بوده و می توان گفت که در هر زمینه ای که مربوط به پردازش ها و زیر ساخت ها ابری و همینطور امنیت باشد این شرکت یکی از پیشگامان است و سرویس های خود را ارائه می کند. در صورتی که بخواهیم بگوییم که کلودفلر برای ما چه کارهایی انجام می دهد باید گفت که خدمات اصلی ارائه شده توسط این شرکت به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

Application Services: این نوع از خدمات مربوط به خدماتی هستند که به صورت برنامه های کاربردی در اختیار کاربران قرار می گیرند. از انواع این خدمات می توان به CDN بزرگ کلودفلر که خیلی از سایت ها از آن استفاده می کنند، فایروال های وب اپلیکیشن که در مقاله فایروال وب اپلیکیشن چیست به صورت کامل آن را بررسی کردیم، حفاظت و برقراری امنیت در برابر حملات دیداس و همینطور حفاظت از API های برنامه نویسی که اپلیکیشن های مختلف را به سایت متصل می کنند اشاره کرد. تقریبا می توان گفت که تمامی سرویس های عمومی ارائه شده در کلودفلر در این دسته قرار می گیرند.

سرویس های Zero Trust: این بخش از خدمات مربوط به خدمات پایه برای برقرای امنیت در سایت های مختلف می باشد که به شما کمک می کند سایت خود را در برابر حملاتی که کاملا جدید هستند و تا به حال اتفاق نیفتاده و از این روش ها استفاده نشده اند حفاظت کنید. این نوع از حملات که به شدت نادر اما فوق العاده قدرتمند می باشد توسط حمله کنندگان و هکر های حرفه ای اتفاق می افتد و تنها راهی که برای جلوگیری از آنها وجود دارد این است که شما سایت خود را با متد های فرمال و ریاضی تقویت کنید تا از نظر منطقی هیچ خطایی باقی نماند و کلودفلر می تواند این کار را انجام دهد.

سرویس های کلودفلر کدامند

سرویس های شبکه: این نوع از سرویس ها که عموما برای سازمان ها استفاده می شود به ارائه یک زیر ساخت شبکه ای امن می پردازند. ارائه WAN های خصوصی برای شرکت های بزرگ، مسیریابی های هوشمند، سرور های روتینگ و همین طور فایروال های هوشمند که در لایه های ۳ و ۴ مدل OSI در شبکه ها فعالیت دارند از حمله خدماتی هستند که در این دسته قرار می گیرند و می توان گفت که سازمان هایی در ابعاد بسیار بزرگ از آنها استفاده می کنند.

پلتفرم های توسعه: Developer Platform ها یکی دیگر از امکاناتی است که این شرکت بزرگ در اختیار کاربران خود قرار می دهد، امکاناتی است که برای توسعه دهندگان و دولوپر ها ارائه می شود که می توانند از ویژگی های خوبی مانند برنامه نویسی تحت کلود استفاده کنند و ماژول های مختلفی که کلودفلر استفاده می کند در داشتن کدی امن و کاربردی به آنها کمک می کند.

اکنون که می دانیم کلودفلر چیست و چه خدماتی را به کاربران ارائه می کند نوبت به این موضوع رسیده است که ببینیم در صورتی که کار اتصال سایت به کلودفلر را انجام دهیم، چه مزایایی در انتظار ما خواهد بود و دقیقا با این کار چه چیزی را بدست می آوریم.

 

اتصال سایت به کلودفلر به ما چه می دهد

اتصال سایت به کلودفلر یکی از کارهایی است که شما می توانید به صورت رایگان انجام داده و برای سایت خود یک CDN قدرتمند را به کار بگیرید که مزایای امنیتی خوبی را برای شما فراهم می کند. در این رابطه باید گفت که وقتی شما از پلن های رایگان کلودفلر استفاده کنید در واع سه ویژگی اصلی که در بخش قبلی هم به آنها شاره ای جزئی داشتیم را بدست خواهید آورد که عبارتند از:

  1. CDN پر قدرت برای توزیع محتوای شما به صورت سریع تر و بالا بردن سرعت سایت شما
  2. قابلیت های امنیتی DDoS Protection برای جلوگیری از حملات دیداس به سایت شما
  3. ویژگی Load Balancing که از سایت شما در برابر درخواست های زیاد محافظت کرده و با تنظیم کردن زمان های یکه این درخواست ها به وب سرور می رسند از داون شدن سایت در ساعات شلوغی جلوگیری می کند.

در واقع باید گفت که کلودفلر ویژگی های خیلی بیشتری از این موارد را به شما ارائه خواهد کرد اما در صورتی که شما اتصال سایت به کلودفلر را به صورت رایگان انجام دهید و از پلن رایگان استفاده کنید این سه مورد تنها مواردی است که در اختیار شما قرار می گیرد. در صورتی که به قابلیت های بالاتری نیاز داشته باشید می توانید آنها را به صورت پرمیوم خریداری کنید و در مورد پرداخت های دلاری هم باید گفت که از آنجا که کلودفلر یکی از موارد پر طرفدار است، سایت های مختلف زیادی وجود دارند که می توانند این کار را برای شما انجام دهند و امکان پرداخت دلاری را برای شما فراهم کنند.

اتصال سایت به کلودفلر به ما چه می دهد

در ادامه با هم آموزش اتصال سایت به کلودفلر را بررسی کرده و مراحل آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

آموزش اتصال سایت به کلودفلر

در رابطه با این موضوع که ما چطور می توانیم اتصال سایت به کلودفلر را پیاده سازی کنیم و باید گفت که این کار به سادگی انجام پذیر خواهد بود و شما این امکان را دارید که به راحتی با ثبت نام در سایت کلودفلر و تنظیم dns های خود این کار را انجام دهید. در واقع این کار یک عملیات چند مرحله ای ساده دارد که روند کلی آن ساده بوده اما بعضی از جزئیات می تواند شما را کمی سردرگم کند. در این خصوص ما در ادامه به صورت جزء به جزء کار هایی که باید برای اتصال سایت به کلودفلر انجام شود را با هم بررسی می کنیم:

 

مرحله اول ثبت نام در کلودفلر

اولین کاری که باید برای اتصال سایت به کلودفلر انجام دهید این است که به سراغ سایت کلودفلر رفته و در آن ثبت منام کنید برای اینکار لازم است که به سراغ سایت Cloudflare.com رفته و از گوشه سمت راست و بالای تصویر روی Sign Up کلیک کنید:

مرحله اول – ثبت نام در کلودفلر

 

با انجام این کار شما به صفحه ثبت نام منتقل خواهید شد که در آن می توانید به سادگی با یک ایمیل و ارائه یک رمز عبور برای خود کار ثبت نام اولیه را انجام دهید:

ثبت نام کلودفلر

 

بعد از ثبت نام شما به داشبورد خود منتقل خواهید شد که می توانید کارهای مختلفی را در اینجا انجام دهید و امکانات متعددی در اختیار شما قرار دارد اما در اولین ورود باید هدف خود را از خضور در اینجا شرح داده و دقیقا مشخص کنید که به چه چیزی نیاز دارید:

سرویس هاس مختلف کلودفلر

 

در اینجا سه گزینه در اختیار شما قرار دارد که از چپ به راست برای خدمات امنیتی سایت های اینترنتی خدمات امنیتی مربوط به تیم ها و دیوایس های متصل به شبکه و همینطور خدمات مربوط به توسعه نرم افزار های امن می باشند. ما برای این منظور که بتوانیم کار اتصال سایت به کلودفلر را انجام دهیم لازم است که اولین گزینه را انتخاب کنیم.

 

مرحله دوم ارائه دامنه سایت به کلودفلر

 بعد از انتخاب اولین گزینه با تصویر زیر مواجه می شوید:

مرحله دوم – ارائه دامنه سایت به کلودفلر

 

در اینجا کلودفلر از ما می خواهد تا اطلاعات مربوط به سایت خود را وارد کرده و ما باید با وارد کردن دامنه سایت خود این کار را انجام دهیم.

بعد از وارد کرد  دامنه و تایید آن، کلودفلر یک تحلیل کلی را روی سایت ما انجام داده و این موضوع که سایت ما در چه وضعیتی قرار دارد را به صورت کلی و اجمالی مورد بررسی قرار می دهد و یک گزارش کلی را از این وضعیت و DNS هایی که در حال حاضر سایت ما دارد را برای سایت بررسی کرده و بر این اساس پیشنهاداتی که دارد را ارائه می کند. این موضوع بسته به این که سایت ما روی چه سرور هایی باشد و سرعت اینترنت در این سرور ها به چه صورتی باشد می تواند کمی طول بکشد.

شما به طور کلی می توانید چهار تعرفه را از کلودفلر مشاهده کنید:

تعرفه های کلودفلر

 

تعرفه های پرو که از ماهیانه ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت. تعرفه های سازمانی که ماهیانه ۲۰۰ دلار برای شما هزینه دارند. تعرفه هایی جدا که در آن بنا به نیاز شما با شما تماس خواهند گرفت و مبلغ ماهیانه تعیین می شود و در آخرین مورد هم اکانت رایگان می باشد که می تواند امکانات محدود را بر اساس آنچه که گفتیم در اختیار ما قرار دهد. ما این پلن را انتخاب کرده و روی ادامه کلیک می کنیم تا اتصال سایت به کلودفلر به طور کامل روی سایت ما پیاده سازی شود.

مراحل تایید دامنه

 

بعد از بررسی DNS ها اطلاعاتی به شما نمایش داده خواهد که نشان دهنده وضعیت علی سایت شما خواهد بود. در صورتی که شما از سرورهای داخل ایران برای میزبانی سایت خود استفاده کنید ممکن است که این نمایش اطلاعات کمی با تاخیر انجام شود و یا این که شما را به مراحل جلوتر ببرد.

 

مرحله سوم دریافت اطلاعات NS ها از کلودفلر

مرحله بعدی که برای اتصال سایت به کلودفلر اتفاق می افتد این است که کلودفلر به شما NS هایی را ارائه می کند که باید از آنها برای دامنه خود تنظیم کنید. وقتی که کار ثبت دامنه شما در کلودفلر تمام شود صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

مرحله سوم – دریافت اطلاعات NS ها از کلودفلر

 

در این صفحه اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار دارد که می تواند تعیین کننده اتصال سایت به کلودفلر باشد. در این خصوص باید به دو عنصر اصلی Name Server های فعلی و آنهایی که کلودفلر در اختیار شما قرار داده است تا با استفاده از آنها سایت خود را راه اندازی کنید اشاره کنیم. در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مرحله چهارم تغییر NS های دامنه

در صورتی که این موضوع که NS ها چه هستند و برای شما چه کارهایی را انجام می دهند کمی شما را گیج کرده است باید به شما بگوییم که NS یا همان Name Server ها املان هایی هستند که دامنه شما را به سروری که هاست شما روی آن قرار گرفته است مرتبط می کنند. یک دامنه برای اینکه به یک هاست مرتبط شده و وقتی که کاربران دامنه را در مرورگر خود وارد کرده و اینتر را می زنند سایتی که روی هاست قرار دارد به آنها نمایش داده شود، از یک IP و دو نیم سرور استفاده می کنند.

برای این که اتصال سایت به کلودفلر برای شما انجام شود لازم است که NS هایی که دامنه شما دارد به آنچه که کلودفلر برای شما تعیین کرده است تغییر کند تا وقتی کاربری می خواهد به سایت دسترسی داشته باشد ابتدا به کلودفلر وصل دشه و کلودفلر آن را کنترل کند. برای این منظور لازم است که شما NS های خود را تغییر داده و موارد جدیدی که کلودفلر به شما می دهد را روی سایت خود راه اندازی کنید. برای این کار بسته به اینکه پسوند دامنه شما ه باشد اوضاع کمی متفاوت خواهد بود.

برای سایت هایی با پسوند بین المللی لازم است که شما به سراغ سایتی که دامنه را از آن خریداری کرده اید رفته و از آنجا کار تغییر NS ها را روی سایت خود انجام دهید. این کار می تواند از ۱۰ دقیقه تا ۵ ساعت زمان گیر باشد و در این مدت برای شما انجام خواهد شد. اما در صورتی که از دامنه های ir برای راه اندازی سایت خود استفاده کرده باشید این موضوع می تواند زمان بیشتری را از شما بگیرد و شرایط متفاوت خواهد بود.

برای تغییر NS ها در دامنه های ir کاری که باید انجام گیرد این است که به سراغ سایت ایرنیک رفته و NS های خود را از آنجا تغییر دهید. برای این منظور لازم است که شما به سراغ سایت nic.ir بروید. بعد از ورود به این سایت از منوی دامنه ها گزینه دامنه های من را انتخاب کنید.

مرحله چهارم – تغییر NS های دامنه

 

با انجام این کار جدول زیر به شما نمایش داده خواهد شد که در آن می توانید کلیه دامنه هایی که به نام شما ثبت شده است را مشاهده کنید. در این جدول شما می توانید با کلیک روی هر کدام از دامنه ها اطلاعات مربوط به آنها را مشاهده کنید.

لیست دامنه های من

 

 وقتی که دامنه مورد نظر خود را انتخاب کردید شما به صفحه ای منتقل خواهید شد که موارد متعددی در آن وجود دارد. اما بخش که ما با آن کار داریم قسمتی است که با عنوان سامانه نام دامنه (DNS) از سایر این بخش ها جدا شده است:

جدول DNS ها

 

با پیدا کردن این جدول کوچک خواهید دید که این جدول کوچک می توانید NS های خود که قبلا کلودفلر هم به آنها اشاره کرده بود را مشاهده کنید. برای اتصال سایت به کلودفلر لازم است که این موارد را به آنچه که کلودفلر در اختیار شما قرار داده بود تغییر دهید و در اینجا کاری که لازم است انجام گیرد این است که برای ویرایش روی دکمه آبی رنگی که در زیر آنها قرار دارد کلیک کنید تا تصویر زیر به شما نمایش داده شود:

تغییر DNS ها

 

در اینجا شما می توانید DNS های خود را تغییر داده و باید آنها را با مواردی که کلودفلر داده است جایگذاری کنید. بعد از این کار از شما یک سوال امنیتی پرسیده خواهد شد که که در زمان ثبت نام آن را وارد کرده اید با پاسخ به این سوال تغییر روی سایت شما اعمال شده ولی همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم این تغییرات در مدت زمانی ۱۲ الی ۲۴ ساعته روی سایت شما انجام می شود و عملا شما باید برای این تغییرات یک روز کاری را صبر کنید.

 

مرحله پنجم اعلام تغییرات به کلودفلر

بعد از انجام این کار کار دیگری که باید انجام دهید این است که به پروفایل کلودفلر خود بازگشته و گزینه چک کردن DNS های دامنه را در آن بزنید تا کلودفلر به سراغ سایت شما رفته و تقریبا می توان گفت که کار اتصال سایت به کلودفلر در اینجا به پایان رسید است.

برای این کار باید مجددا به اکانت کلودفلر خود لاگین کرده و روی ایمیل خود کلیک کنید، بعد از کلیک کردن روی ایمیل دامنه هایی که دارید را به شما نمایش خواهد داد و انتخاب دامنه مورد نظر شما را به صفحه Overview هدایت خواهد کرد. در بخش پایینی این صفحه می توانید یک دکمه برای چک کردن وضعیت DNS ها را مشاهده کنید:

مرحله پنجم – اعلام تغییرات به کلودفلر

 

در صورتی که روی این دکمه کلیک کنید، اتصال سایت به کلودفلر توسط این سیستم کنترل خواهد شد و در چند ساعت بعدی از طریق همین پنل می توانید به اطلاعات مربوط به اتصال سایت خود دسترسی داشته باشید.

در صورتی که کارهایی که تا اینجا گفتیم را دنبال کنید، می توانید اتصال سایت به کلودفلر را به صورت کامل انجام داده و اقدام اضافی ای لازم نیست برای این کار انجام دهید. البته موارد و نکات ریز و درشت زیادی در مورد کار با کلودفلر و اتصال سایت به کلودفلر وجود دارد که در ادامه این مقاله آنها را با هم برسی خواهیم کرد و به سوالاتی ک برای خیلی از افراد ایجاد می شوند خواهیم پرداخت.

 

سوالات متداول در اتصال سایت به کلودفلر

در کل باید گفت که اتصال سایت به کلودفلر روندی ساده است اما در کنار آن امکانات جانبی مختلفی وجود دارد و سوالات زیادی نیز برای آن ایجاد شده است. علاه بر این ساختار کلودفلر تغییرات زیادی را در چند سال گذشته داشته است و بعضا بعضی از قوانینی که روی آن وجود داشته است که مانع از استفاده از این CDN قدرتمند در ایران می شده است نیز در بین این قوانین بوده است که افکارت را مبنی بر کار نکردن روی دامنه های ir ایجاد کرده است. در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد اینکه آیا اکنون هم این محدودیت ها وجود دارد یا می توان کار اتصال سایت به کلودفلر را روی این دامنه ها و سایت های داخلی انجام داد به طور کامل صحبت می کنیم.

عمده سوالاتی که در اتصال سایت به کلودفلر برای وب مستر ها ایجاد می شود به این شرح می باشد:

 

آیا برای اتصال سایت به کلودفلر در وردپرس به افزونه نیاز است؟

در این رابطه باید گفت که استفاده از افزونه ها برای اتصال سایت به کلودفلر ضروری نیست و همین که شما دستورالعمل گفته شده را دنبال کنید می توانید از اینکه اتصال سایت به کلودفلر به صورت کامل روی سایت شما انجام شده است اطمینان داشته باشید و تمامی سرویس های امنیتی را روی سایت خود داشته باشید. اما اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید نصب و پیکربندی این افزونه ها می تواند سایت شما را با کلودفلر سازگار کرده و بازدهی ای که سایت شما ارائه می کند را بالاتر ببرد.

پس در کل باید گفت که نیاز نیست که این کار را انجام داده اما اگر این کار را بکنید اوضاع سایت شما بهتر خواهد شد و با کلودفلر همخوانی بیشتری پیدا می کند.

 

اتصال سایت به کلودفلر روی دامنه ir امکان پذیر است؟

اگر این سوال را چند سال قبل مطرح می کردیم جواب آن خیر بود و یا با مواردی مانند این کار توصیه نمی شود و با قطعی های زیادی همراه است روبرو می شدیم اما باید گفت که اکنون شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید و هیچ مشکلی از جانب کلودفلر برای شما ایجاد نخواهد شد. مشکلاتی که بین ناسازگاری دامنه های ارائه شده از ایرنیک با کلودفلر وجود داشت به صورت کامل برطرف شده است و اکنون می توان به راحتی این اتصال را به صورت صحیح برقرار کرد، و در صورتی که قرار باشد باز هم قطعی هایی در این زمینه ایجاد شود و کلودفلر پیرو تحریم های بین المللی بخشی از سرویس های خود را قطع کند حتما قبل از آن به شما اطلاع داده خواهد شد و می توانید سایت خود را از قطعی های احتمالی که ممکن است برای آن پیش بیاید نجات دهید.

 

آیا اتصال سایت به کلودفلر با SSL تداخل دارد؟

این سوال هم یکی از مواردی بود که قبلا دردسر های زیادی را ایجاد می کرد و تداخل هایی بین SSL و همینطور کلودفلر وجود داشت که به عدم لود شدن صفحات، نمایش داده صفحه به صورت به هم ریخته و همینطور کند شدن سرعت سایت ختم می شد. اما در چند سال اخیر، همکاری هایی که بین کلودفلر و Lets Encrypt انجام شده است، تمامی ناسازگاری هایی که بین کلودفلر و SSL وجود داشته را از بین برده است و شما می توانید به راحتی از آن برای کار خود استفاده کنید.

همینطور باید گفت در صورتی که هاستینگ شما SSL را به صورت رایگان به شما ارائه نمی دهد با اتصال سایت به کلودفلر و استفاده از آن می توانید یک SSL رایگان را برای سایت خود فعال کرده و از آن استفاده کنید.

 

دلیل عدم نمایش لودینگ کلودفلر بعد از اتصال سایت به کلودفلر چیست؟

یکی از مواردی که ممکن است برای شما عجیب باشد این است که کلودفلر صفحه لودینگ خود را بعد از اتصال سایت به کلودفلر برای شما و یا برای کاربران تان نمایش نمی دهد. در این رابطه باید گفت که اتصال سایت به کلودفلر در صورتی که رایگان انجام شده باشد این لودینگ را نمایش نمی دهد. در واقع این لودینگ کنترل هایی را روی IP کاربری که می خواهد به سایت دسترسی داشته باشد اعمال می کند که در حالت استفاده رایگان این کنترل ها جزو سرویس های استفاده شده توسط شما نمی باشد و نیازی به این صبر کردن و لودینگ نیست.

در مورد اینکه آیا کار به درستی انجام می شود یا خیر باید گفت که اتصال سایت به کلودفلر با تعرفه های رایگان هم می تواند کار شما را راه بیندازد و مواردی که در اینجا کنترل می شود بیشتر مربوط به چک کردن IP در بلک لیست های مختلف و مواردی از این دست است که اگر بخواهید برای هر کاربر نمایش داده شود تازه می تواند کیفیت کار با سایت را پایین آورده و تاثیرات منفی ای در تجربه کاربری سایت شما داشته باشد.

 

آیا تعرفه رایگان کلودفلر کاربردی است؟

خیلی از افراد هستند که به کاربردی نبودن تعرفه ها رایگان در تمامی زمینه ها شک دارند و البته باید گفت که جایی که بحث میزبانی و سرور در میان باشد، باید به تمامی موارد رایگان و کم هزینه شک کرد. در این خصوص باید گفت اتصال سایت به کلودفلر می تواند در بسیاری از موارد و برای سازمان های کوچک ایده آل باشد. در صورتی که شما یک کسب و کار مستقل دارید که روی یک سایت در اندازه های عادی کار می کند پلن رایگان کلودفلر می تواند گزینه خوبی باشد که سایت شما را برای شما سریعتر و امن تر خواهد کرد.

در این خصوص باید گفت که اتصال سایت به کلودفلر به صورت رایگان هم می توانید همان بازدهی ای را داشته باشد که روی پله های غیر رایگان به سایت شما می دهد. اما در صورتی که شما یک سایت بزرگ داشته باشید که مدت زیادی از کارکرد آن می گذرد و هم از نظر محتوا و محصول و هم ترافیکی که روی سایت وجود دارد ممکن است پلن های رایگان جوابگوی آن نباشند، باید پلن های غیر رایگان را امتحان کنید. در مورد نحوه پرداخت های دلاری هم نگران نباشید، سرویس دهنده های مختلف زیادی وجود دارند که می توانند به عنوان واسطه برای شما در این خصوص عمل کنند.

 

آیا اتصال سایت به کلودفلر جایگزینی دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا به جای اتصال سایت به کلودفلر می توان از سرویس دیگری برای این کار استفاده کرد که همان بازدهی را در اختیار ما بگذارد. در این خصوص باید گفت که سرویس های CDN مختلفی در داخل و خارج از ایران وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه کنید، در بین تمامی این سرویس ها، CDN ارائه شده از ابر آروان را می توان معروف ترین سرویسی دانست که بعد از کلود فلر می تواند یک سرویس داخلی خود و کاربردی برای شما باشد.

البته باید گفت که استفاده از این سرویس نمی تواند جایگزین کلودفلر شود و همان قدرت را برای شما فراهم کند. اما در صورتی که از سرویس های رایگان استفاده می کنید و کاربران شما هم در داخل ایران قرار دارند، اتصال سایت به CDN ابر آروان می تواند جلوی خیلی از حملاتی که به سایت شما می شود را گرفته و یک بالانس خوب را بین بار کاری ای که روی سرور شما قرار دارد ایجاد نماید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید می توانید سری به مقاله راه اندازی CDN ابر آروان بزنید.

 

اتصال سایت به کلودفلر بهتر است یا استفاده از هاست ابری؟

اینکه شما یک هاست عادی داشته باشید و بعد به سراغ یک CDN رفته تا آن را بهبود دهید، و یا این که از پایگاه از هاستی استفاده کنید که با قابلیت های ابری بتواند سرویس دهی از نقاط مختلف را به کاربران شما انجام داده و همینطور لود بالانس و تنظیم بار کاری را روی سایت شما انجام دهد، دو مقوله جدا از هم هستند که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارد. اما به طور کلی می توان گفت که CDN نمی تواند مشکل را از ریشه روی سایت شما حل کند. با استفاده از CDN ها شاید بخشی از بار کاری شما توسط این سیستم ها به انجام برسد اما در درخواست های زیاد باز هم سرور اصلی شما دچار مشکل خواهد شد و بازدهی ای را که باید داشته باشد ندارد. اما در استفاده از میزبانی های حرفه ای کار به این صورت نیست.

وقتی که شما از یک هاست حرفه ای مانند هاست ابری استفاده می کنید، در واقع سرور شما به صورت پایه روی یک ابر قرار خواهد گرفت که این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی را در کارکرد کلی و بازدهی سایت شما داشته باشد. سرورو اصلی شما با این کار به هیچ عنوان هنگ نکرده و در صورتی که تحت حمله قرار بگیرد از سایر سرور هایی که این بار را تشکیل داده اند برای خنثی شدن و رفع آن استفاده می شود. با استفاده از هاست های ابری قدرتمندی مانند هاست برای لینوکس می توان  گفت که نتیجه ای مانند اتصال سایت به کلودفلر با استفاده از پلن های پرمیوم و یا حتی بالاتر از آنها به شما خواهد رسید.

در صورتی که به سرویسی نیاز دارید تا این کار را برای ما انجام دهد می توانید به سرویس های هاست ابری لینوکس و هاست ابری ویندوز سری بزنید تا با این سرویس ها بیشتر آشنا شوید. همینطور به خدمت گرفتن یک سرور ابری می تواند به شما کمک کند تا اختیار لازم برای پیکر بندی های خاص و ویژگی های حرفه ای مورد نیاز برای سایت خود را داشته باشید و بتوانید هر برنامه کلودی که نیاز داشتید را برای سایت و برنامه تحت وب خود روی آن مورد استفاده قرار دهید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به آموزش اتصال سایت به کلودفلر پرداختیم و در ضمن این موضوع که کلودفلر چیست و چه مزایایی را برای ما می تواند داشته باشد را با هم بررسی کردیم. ما با استفاده از این آموزش ها می توانید وب سایت خود را در چند مرحله ساده به کلودفلر متصل کرده و از امکاناتی که سریعترین و بهترین CDN و همین طور آنتی دیداس جهان در اختیار شما می گذارد به صورت رایگان استفاده کنید. با استفاده از این ویژگی شما می توانید سرعت بیشتر، امنیت بالا تر و همین طور مصرف بهینه منابع را روی سایت خود پیاده سازی کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
9 + 18 =