جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسجلوگیری از نظرات اسپم در وردپرس
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

جلوگیری از نظرات اسپم در وردپرس

مدیریت یک سایت اینترنتی داستان های خاص و مروبط به خود را دارد که باید گفت ممکن است در ظاهر کاری ساده به نظر برسد اما باید گفت که نگهداری از یک سایت به صورت اصولی که بتواند بازدهی خوبی را هم داشته باشد به مراتب کاری سخت تر از طراحی آن است در این مورد باید گفت کارهای زیادی هست که شما باید برای داشتن یک سایت خوب انجام دهید. یکی از مواردی که باید به دنبال آن بود و می توان گفت که تاثیر زیادی را می تواند روی حجم کاری یک مدیر سایت که اصلا هم کم نیست بگذارد جلوگیری از نظرات اسپم در مقالات وبلاگ است که معمولا زیادی از این نظرات به دست ما می رسد. در این مقاله قصد دریام کتا روش هایی که می توان کار جلوگیری از نظرات اسپم را برای سیستم وردپرس وجود دارد را بررسی کنیم.

در صورتی که سری به بخش نظرات کاربران که برای مقالات مختلف در سایت ما گذاشته اند بروید محال است که با نظرات بی ربط و چرندیاتی که برای سایت شما ارسال شده است و حتی بعضی از آنها مطمئنا روبات هستند و هیچ عقل سلیمی در چنین جایی از چنین نظراتی استفاده نمی کند مواجه خواهید شد. در این بین نظرات خوبی هم هستند که می توانند تعامل است با کاربران را بالاتر برده و منجر به بالا رفتن بازدهی سایت شود. اما باید گفت که جدا کردن آنها از هم وقتی می گیرد و در این مقاله با روش هایی که برای جلوگیری از نظرات اسپم در وردپرس ارائه می کنیم این مشکل را به صورت کامل حل خواهیم کرد. البته قبل از آن باید کمی در مورد اینکه این نظرات از کجا و اصلا چرا می آیند کمی صحبت کنیم تا بدانیم دقیقا برای ریشه کن کردن آنها باید چه کاری را انجام دهیم.

 

نظرات اسپم و دردسر هایی که درست می کنند

عموما وقتی که ما یک سایت اینترنتی را راه نادزیا می کنیم و یا مدیریت آن بر عهده ما گذاشته می شود، از این سایت انتظارات زیادی داریم و قرار است که این سایت بتواند بازدهی خوبی را برای صاحبان آن داشته باشد. در این مورد باید گفت که نکات مهم و مختلفی از یک سرویس میزبانی خوب و امن و سرعت سایت و طراحی حرفه ای و تجربه کاربری خوب وجود دارد که می تواند این سایت را به آنها که از آن انتظار داریم برساند و یا حتی ما را از آن فراتر ببرد. در این خصوص باید گفت که نتیجه یا که تمامی این موارد می توانند روی سایت داشته باشند و کلید این ارتقای بازدهی سایت این است که سایت ما با کاربران تعامل داشته باشد. به این صورت که دانشی را به آنها منتقل کرده و در صورتی که چیزی را از ما پرسیدند بتوانیم بازخورد و جواب آن را به کاربران بازگردانیم.

نظرات اسپم و دردسر هایی که درست می کنند

یکی از بخش های مهم در هر سایت اینترنتی که می تواند این کار را به خوبی برای یک سایت انجام دهد و با توجه به جهت گیری های جدید سئو به یکی از موارد مهم و روری تبدیل شده است وبلاگ یک سایت می باشد. محتوایی که سایت شما به کاربران تان ارائه می کند یکی از مهمترین المان هایی است که می تواند سایت شما را به عنوان یک سایت متخصص در حوزه کاری شما به کاربران تان معرفی کند.

این موضوع که شما طور می توانید بفهمید که کاربرانی که ب سراغ مطالب وبلاگ شما آمده اند با آن ارتباط خوبی گرفته اند یا خیر یکی از مسائل مهمی است که می تواند در جهت گیری هایی که سایت شما دارد موثر و مفید باشد. برای این منظور باید ببینید کاربران به سایت شما تا چه اندازه واکنش نشان داده اند و چه نظراتی را برای آن ثبت کرده اند. برای این منظور می توانید از منوی پیشخوان وردپرس خود گزینه گفت و گو را انتخاب کرده تا به این نظرات دسترسی داشته باشید اما وقتی که به سراغ این نظرات بروید تازه فاجعه خود را نشان خواهد داد. معمولا بیش از ۹۰ درصد از نفراتی که برای یک مقاله ارسال می شود نظرات اسپم و بی معنی ای هستند که خیلی از آنها به صورت ماشینی ثبت شده اند.

در صورتی که کمی این نظراتع و حجم آنها برای مقالات مختلف را در نظر بگیرید متوجه خواهید شد همین که رتبه مقالات بالا رفت و در صفحه اول نتایج گوگل به کاربران نمایش داده شوند نظرات اسپم و جفنگ هم برای آنها شروع شده و کل صفحه نظرات شما را اشغال می کنند. معمولا این نظرات برای این روی سایت شما ایجاد می شوند که یک بک لینک را ایجاد کرده و بتوانند از ارزشی که این بک لینک ها برای لینک سازی روی سایت شما دارند استفاده کنند. در این رابطه باید گفت که هر نظر روی وردپرس حداقل یک لینک دارد که مربوط به ارسال کننده نظر می باشد. این لینک یکی از مواردی است که می تواند به عنوان بک لینک از آن استفاده شود. علاوه بر آن محل ورود نظرات هم یک ادیتور است که کدهای HTML را هم می پذیرد و از این رو لینک های بیشتری در این بخش ها وارد می شود.

در مورد اینکه این نظرات از کجا می آید و چطور کار می کنند باید گفت که بیشتر آنها توسط ربات ها ثبت می شوند، ربات ها یا خزنده ها(Crawlers) برنامه هایی هستند که روی سرور های مختلف اجرا شده و در بستر اینترنت به حرکت درآمده و سایت های مختلف را بر اساس کلمات کلیدی حوزه های تخصصی بررسی می کنند. بعد از پیدا کردن سایت ها مقالات مختلف را روی آنها پیدا کرده و شروع به وارد کردن نظرات اسپم به همراه لینک ها و ارسال آنها برای سرور می کنند. البته طرز کار این ربات ها برای سایت های مختلف فرق می کن  یک ربات برای چند مقاله مختلف روی سایت نمی ماند تا افزونه های امنیتی آن را پیدا نکنند و مسدود نکنند. اما این کار را به صورت دوره ای انجام می دهد.

دردسر های اسپم

در خیلی از موارد هم سایر وب مستر ها به دنبال راهی برای ارتباط با سایر سایت های همکار در حوزه هی مختلف و تبادل لینک هستند که نظرات را به صورت با معنی تری از حالات روباتیک وارد سایت ما می کنند اما باز هم خیلی از آنها اسپم هستند و ما نمی توانیم جلوی آنها را بگیریم. شاید در ابتدا این نظرات اسپم تنها کمی وقت گیر به نظر برسند و بعضا برای وقت هایی که شما کار خاصی هم ندارید و به سراغ بررسی آنها می روید یک مورد خنده دار و کمی سرگرم کننده هم باشند، اما حقیقت این است که این موارد می تواند وقت با ارزش شما را گرفته و در گذر زمان باعث سنگین شدن پایگاه داده شما می شود. اگر در ابتدای راه هستید و صرفا روزی چند نظر دارید باید گفت که بعد از مدتی این ربات ها سایت شما را اشباع کرده و تعداد نظراتی که در سایت شما ثبت خواهد شد به چند ده و چند صد مورد در روز هم خواهد رسید.

بدیهی است که جلوگیری از نظرات اسپم راهکار اصلی ای است که باید برای این نظرات در نظر داشته باشید و این همان موضوعی است که در این سایت می خواهیم آن را با هم دنبال کنیم و ببینیم که چطور باید این کار را انجام دهیم. در بخش بعدی در مورد چگونگی جلوگیری از نظرات اسپم به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

 

انواع روش های جلوگیری از نظرات اسپم

در رابطه با جلوگیری از نظرات اسپم باید گفت که برای این کار گزینه های مختلف و متعددی وجود دارد که می توانید از انها استفاده کنید به طور کلی می توان دو دسته اصلی از روش ها را برای این کار معرفی کرد. مهمترین روشی که شما با استفاده از آن می توانید کار جلوگیری از نظرات اسپم را انجام دهید این است که دلیلی که این نظرات اسپم برای شما ارسال می شوند را از سایت خود حذف کنید. در این خصوص باید گفت که نظرات اسپم عمدتا برای ساخت بک لینک ها وارد سایت شما می شوند و می خواهند که لینک های خارجی برای دامنه های دیگر ایجاد کنند. در این حالت می توان با غیر فعال کردن این لینک دلیلی که برای این اسپم ها وجود دارد را از بین برد.

همینطور در خلال آن می توان جلوی ربات هایی که غیر هوشیار هستند و این کار را انجام می دهند جون دامه ما هم در فهرست لینک هایی که دارند قرار گرفته است هم با استفاده از قابلیت کپچا یا همان من ربات نیستم های معروفی که با آنها سر و کار داریم گرفت. از آنجا کچه ما در سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستیم و از آنجا که برای هر کاری که ما می خواهیم انجام دهیم افزونه ای در آستین دارد، باید گفت که جای هیچ نگرانی برای پیاده سازی این استراتژی ها نیست و می توان همه کار ها را با چند تنظیم ساده و نصب افزونه های مختلف انجام داد.

انواع روش های جلوگیری از نظرات اسپم

در مورد اینکه برای جلوگیری از نظرات اسپم باید به سراغ کدام تنظیمات و کدام افزونه ها برویم و دقیقا چه کارهایی را باید انجام دهیم می توانیم به فهرستی طولانی اشاره کنیم که البته باید گفت خیلی از مواردی که در آن وجود دارد و در خیلی از سایت ها می بینید کارهای اضافی هستند و پندان فایده ای برای شما نخواهند داشت اما اگر بخواهیم مهمترین آنها را با هم بررس یکنیم به این موارد  می رسیم:

 

استفاده از افزونه های جلوگیری از نظرات اسپم

Anti Spam ها دسته یا بزرگ از افزونه هایی هستند که کار جلوگیری از نظرات اسپم در وردپرس را انجام داده و علاوه بر این نظرات در خیلی از مواقع دیگر نیز می توانند جلوی اسپم را در سایت شما بگیرند. برای پیدا کردن این افزونه ها لازم نیست کار ندان خاصی را انجام دهید و کافی است از مسیر پیشخوان > افزودن را انتخاب کنید تا به صفحه نصب افزونه در وردپرس هدایت شوید. در اینجا یکی از اولین گزینه هایی که خواهید دید افزونه Akismet است که می تواند بهترین عملکرد را در این خصوص داشته باشد.

استفاده از افزونه های جلوگیری از نظرات اسپم

در صورتی که این افزونه را در بین افزونه های محبوب وردپرس پیدا نکردید می توانید نام آن را جست و جو کنید:

سرچ کردن اکیسمت

 

بعد از اینکه این افزونه را نصب کرده و آن را فعالسازی کنید به صفحه زیر منتقل خواهید شد و لازم است برای شروع به کار این افزونه در سایت آن ثبت نام کنید. برای انجام این کار روی دکمه آبی رنگ کلیک کرده تا سایت اکیسمت برای شما نمایش داده شود.

فعالسازی اکیسمت

 

در این سایت شما می توانید پلن های مختلفی را مشاهده کنید که پلن شخصی یا همان Personal سرویس های رایگانی را به شما ارائه می کند که برای یک سایت عادی ایده آل بوده و بازدهی خوبی را دارد.

پلن های اکیسمت

 

وقتی که این گزینه را انتخاب کنید، فرم زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که باید آن را تکمیل کرده و در این سایت ثبت نام نمایید. اطلاعات این فریم چیز خاصی ندارد و شما باید آدرس دامنه سایت خود را هم روی آن وارد کنید تا افزونه برای سایت شما ارائه شود. دقت داشته باشید که در تصویر اسکرولی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید هزینه ای که مایلید پرداخت کنید را برای یک سال مشخص نمایید برای استفاده رایگان باید ماسماسک مربوطه را روی صفر اسکرول کنید.

ثبت نام در اکیسمت

 

وقتی که شما کار ثبت نام در این سایت را با استفاده از ایمیل و آدرس دامنه خود انجام دادی  و ایمیلی که داده بودید را تایید کردید، یک API Key برای ایمیلی که ارسال کرده اید ارسال خواهد شد. برای فعالسازی افزونه اکیسمت و جلوگیری از نظرات اسپم لازم است که ابتدا به صفحه افزونه ها رفته و روی تنظیمات مربوط به این افزونه کلیک کنید و یا از همان صفحه تنظیمات قبلی روی گزینه وارد کردن دستی کلید API کلیک کنید:

تنظیمات اکیسمت از سایت

 

بعد از انجام این کار با وارد کردن کلید API ایمیل شده برای شما این افزونه روی سایت شما فعال شده و به صورت خودکار برای شما کار جلوگیری از نظرات اسپم را انجام خواهد داد. بعد از این کار صفحه ای به شما نمایش داده می شود که می توانید به سایر تنظیمات این افزونه را هم از طریق آن دسترسی داشته باشید:

وارد کردن API

 

در کل می توان گفت که بخش اعظمی از نظرات اسپم که وارد سایت شما می شود اکنون متوقف شده است و این مورد می تواند برای شما به خوبی کار کند. اما برای بهتر شدن این کار لازم است که موارد دیگری را هم بررسی کرده و به سراغ آنها هم برویم.

 

 

استفاده از کپچا برای جلوگیری از نظرات اسپم

من ربات نیستم! عبارتی که در بعضی از موارد واقعا ما را اذیت می کند و می تواند تجربه کاربری بدی را از یک سایت در ذهن ایجاد کند اما باید گفت که یکی از روش های خوب و حرفه ای است که می تواند برای جلوگیری از نظرات اسپم در سایت شما مورد استفاده قرار بگیرد و باید گفت که اگر استفاده از کپچا را صرفا برای جلوگیری از نظرات اسپم انجام دهیم یک بی مهری بزرگ در حق آن انجام داده ایم.

در واقع باید گفت که کد های کپچا یکی از اصلی ترین المان هایی هستند که از آنها برای افزایش امنیت در یک سایت اینترنتی استفاده می شود و می توان گفت که کار خود را هم به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. در واقع این کدها قرار است از اعمال نفوذ هر روبات و یا هر اسکریپت و به طور لکی هر عامل غیر انسانی که خواست اطلاعاتی را به سایت شما وارد کند جلوگیری کنند.

استفاده از کپچا برای جلوگیری از نظرات اسپم

پیاده سازی کپچا روی سایت از آنچه که به نظر می رسد ساده تر بوده و باید گفت که افزونه های وردپرس اینجا هم نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند. در صورتی که به آموزش کامل پیاده سازی یک کد کپچا روی سایت خود نیاز دارید می توانید سری به مقاله فعال کردن کپچا در وردپرس بزنید اما به طور کلی می توان گفت که شما باید چند مرحله را برای این کار انجام دهید:

  1. نصب یکی از افزونه های کپچا روی سایت وردپرسی خود
  2. فعال سازی افزونه و مراجعه به سایت ارائه کننده افزونه که می تواند گوگل کپچا، ریکپچا و یا هر ارائه کننده دیگری باشد و ثبت نام در این سایت و دریافت کدهای API برای افزونه
  3. ارائه کد های API به افزونه و استفاده از کپچا در سایت

البته باید گفت که این چا ها در یکی دو بار اولی که شما سایت خود را باز کنید ممکن است با کمی تاخیر به شما نمایش داده شوند اما بعد از رفرش شدن و تشخیص API ارائه شده توسط ارائه دهنده کپچا کار به صورت روان و عادی دنبال خواهد شد.

 

محدود کردن تعداد لینک های یک نظر

یکی از راه هایی که انگیزه اصلی اسپمر ها را مورد هدف قرار می دهد این است که لینک هایی که در یک نظر می تواند گذاشته شود را محدود کرده و اجازه ثبت این نظرات را به کاربران خود ندهید. البته باید گفت که این نظرات مستقیما به بخش اسپم ها هدایت شده و منتظر تاییدیه شما می مانند و به صورت کامل از سایت حذف نمی شوند، اما می توانند از زیر دست و پا جمع شده و از این نظر کار را به خوبی انجام می دهند. پس می توان گفت که این مورد هم کارایی های خاص خود را دارد.

برای این کار لازم است که به سراغ تنظیمات وردپرس خود رفته و باید گفت که پیاده سازی این روش جلوگیری از نظرات اسپم کار چندان زیادی برای شما نخواهد داشت.

محدود کردن تعداد لینک های یک نظر

 

استفاده از سیستم های مدیریت نظرات

بار دیگر افزونه های وردپرس برای جلوگیری از نظرات اسپم به میدان می آیند و می توانند کلیه عملیات ارسال نظر را از ریشه برای ما کنترل کرده و به نوعی صورت مساله را در سایت ما تغییر دهند. افزونه های زیادی وجود دارند که می توان با استفاده از آنها این کار را انجام داد و از آنها برای کنترل نظرات استفاده کرد. از بهترین این افزونه های می توانیم به افزونه Discuss اشاره کنیم که می تواند گفتگو ها و همینطور ارسال نظرات را بر عهده بگیرد و شرایط مختلفی را روی سایت ما راه بیندازد که به کمک آنها بتوانیم سایت را به یک وضعیت تثبیت برسانیم.

 

ایجاد محدودیت ثبت نام برای ارسال نظر

یکی از روش هایی که می تواند برای شما به صورت هوشمندانه کار جلوگیری از نظرات اسپم را بر عهده بگیرد و باعث شود که شما یک پایگاه داده از علاقه مندان داشته به سرویس ها، محصولات و یا حوزه کاری خود داشته باشید این است که یک اجبار برای ثبت نام در سایت خود پیاده سازی کنید تا با استفاده از آن در صورتی که کاربران در سایت شما ثبت نام نکرده باشند نتوانند نظرات را برای شما ارسال کنند و ثبت نظر منوط به ثبت نام در سایت باشد. 

از این نظر باید گفت که حتی نظرات اسپمی که از ورود آنها به سایت جلوگیری می شود در بالاترین حد خود قرار خواهد گرفت. البته باید استفاده از کپچا برای ثبت نام را هم در اولویت های خود قرار داده و نمی توانید تنها به این روش اتکا کنید زیرا روبات هایی هستند که می توانند کار ثبت اکانت های تستی و جعلی را هم در سایت شما انجام دهند.

ایجاد محدودیت ثبت نام برای ارسال نظر

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه جلوگیری از نظرات اسپم با استفاده از چه راه هایی انجام می شود و برای اینکه این کار را روی سایت خود انجام دهیم لازم است چه کار هایی را انجام دهیم را بررسی کردیم و دیدیم که این کار هر چند که نمی تواند به صورت کامل انجام شود و باز هم خیلی از نظرات وارده اسپم می باشند اما می تواند به صورت موثری که کمتر وقت ما را بگیرد و از آن مهمتر باعث سنگین شدن پایگاه داده ما نشود، کار جلوگیری از نظرات اسپم را به انجام رساند.

در مورد روش های جلوگیری از نظرات اسپم باید گفت که استفاده از افزونه های ضد اسپم و کد های کپچا در اولویت قرار دارند اما شما می توانید با استفاده از روش هایی مانند استفاده از سیستم های مدیریت نظرات لزوم به ثبت نام برای ارسال نظرات در سایت و همینطور محدودیت ها در ارسال لینک و قطع کردن HTML در ارسال نظر را هم در بین سایر مواردی که روی جلوگیری از نظرات اسپم تاثیر دارد را به انجام رساند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
19 + 22 =