جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگکنترل پنلتنظیم DNS در سی پنل ؛ آموزشی که به آن نیاز دارید!
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تنظیم DNS در سی پنل ؛ آموزشی که به آن نیاز دارید!

تنظیم DNS های سایت ممکن است در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد و در صورتی که دقت کافی در این زمینه به خرج ندهید، سایت شما با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که کار تنظیم DNS در سی پنل به چه روش‌هایی انجام می شود و وقتی که به سراغ کنترل پنل خود می رویم باید حواسمان به چه بخش‌هایی باشد، و کدام قسمت‌ها در این میان مهم‌تر هستند.

بیایید قبل از تنظیم DNS نیم نگاهی به ساختار آن بیندازیم.

 

وظیفه یا کاربرد DNS چیست؟

 DNS سیستمی است که نام دامنه وب را سازماندهی می‌کند و مخفف عبارت Domain Name System می‌باشد، که نام دامنه سایت‌ها را به یک آی پی قابل استفاده توسط مرورگرها تبدیل می‌کند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود یک آدرس آی‌پی منحصر به فرد دارد.

زمانی که شما قصد بازدید از یک وب‌سایت را دارید باید این آدرس آی‌پی را وارد کنید اما به خاطر سپردن این همه اعداد کار دشواری است، به جای این‌ کار معمولاً آدرس url سایت را به طور مثال domain.com را وارد کرده و با استفاده از آن وارد سایت می‌شویم. DNS سیستمی است که آدرس url را به آدرس آی‌پی قابل استفاده برای کامپیوترها تبدیل می‌کند.

 

روش کاری DNS چیست

هر سایتی که در بستر اینترنت مشاهده می کنید یک برنامه کامپیوتری است که فایل‌های آن به صورت کامل روی یک سرور سخت افزار آپلود شده‌اند. این سرور همان هاستی است شما خریداری و سایت خود را روی آن آپلود کرده اید. این سرور در بستر اینترنت و برای کاربران سایر سرورها با یک آدرس آی‌پی شناخته می شود. وجود این آی‌پی‌ ها به این دلیل است که  آدرس دهی پیدا کردن سرور ها و دسترسی به آنها در اینترنت یک سلسله مراتب منظم پیدا کند. وقتی که درخواستی برای یک سایت در اینترنت ارسال می شود، این درخواست با یک نام سایت نمی تواند به سروری که این سایت روی آن قرار دارد برسد و اطلاعات مربوطه به کاربر ارسال شود .در این مرحله DNS ها دامنه را به آی پی سیستم موردنظر متصل می‌کنند.

سیستم کاری DNS به این صورت است که برای هر دامنه ای که ایجاد شود، آدرس IP های مربوط به سرور را ذخیره کرده و زمانی که ما آدرس یک دامنه را جستجو می‌کنیم،  DNS ها می توانند  آدرس را در اختیار ما قرار دهند. DNS تمامی دامنه های موجود، در سرور های مختلفی در اینترنت ذخیره شده اند که DNS سرور نام دارند. هنگامی که شما دامنه‌ای را در مرورگر خود جستجو می‌کنید، جستجوی شما به یک ICP (Internet Service Provider) ارسال می‌شود تا از این طریق به سرور DNS متصل شود. سپس با استفاده از آدرس IP مربوطه پاسخ مناسب و درست در دستگاه جستجو کننده نمایش داده می‌شود، در صورتی که این رکورد در آنجا پیدا نشد، آدرس به DNS رکورد های یک سطح بالاتر ارسال می شود.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مفهوم DNS و کاربردهای آن به مقاله DNS چیست مراجعه نمایید تا به صورت کامل با جزئیات این انتقال ها و کاری که انجام می دهند آشنا شوید.

 

DNS در سی پنل

تنظیم DNS در سی پنل و کار کردن با آنها در مقایسه با سایر کنترل پنل ها مانند تنظیم DNS در دایرکت ادمین کمی متفاوت می باشد در سی پنل داستان کمی فرق می کند. در این کنترل پنل بخش دیگری به نام Zone Editor مسئول این ماجرا و کنترل DNS ها است که در واقع این بخش برای اتصال Zone به هاست طراحی شده است.

DNS در سی پنل

در ادامه در مورد اینکه Zone Editor چیست و برای تنظیم DNS در سی پنل چه کاری انجام می شود صحبت خواهیم کرد.

 

Zone Editor چیست ؟

یکی از بخش های مهم و اصلی از کنترل پنل سی پنل می باشد که به این منظور ایجاد شده است که بتواند Zone های جدیدی را روی دامنه ما تعریف کند. Zone ها بخش هایی از سایت ما هستند که روی این دامنه قرار دارند اما در هاست دیگری به جز هاست اصلی مدیریت می شوند. به عنوان مثال بخشی که برای دانلود فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد و روی هاست دانلود قرار گرفته است از مهمترین بخش هایی هستند که می توان به عنوان یک Zone روی سایت آنها را معرفی کرد.

Zone Editor چیست

 

آموزش تنظیم DNS در سی پنل.

برای انجام این کار پس از ورود به هاست سی‌ پنل، از بخش “Domain” روی “Zone editor” کلیک کنید.

 

گزینه Zone Editor از بخش Domain

 

در این بخش از Zone Editor شما می توانید به فهرستی از دامنه های روی سایت و تمامی Zone ها و DNS رکورد هایی که برای آنها وجود دارد دسترسی داشته باشید. با کلیک روی هر کدام از دامنه ها تمامی DNS های مربوطه را برای آنها را می‌توانید مشاهده کنید.

در صورتی که روی دکمه Manage در هر کدام از دامنه های خود کلیک کنیم با این اطلاعات مواجه خواهیم شد:

 

رکورد های DNS دامنه در سی پنل

 

این بخش مربوط به اطلاعات تمامی رکورد های ایجاد شده برای یک دامنه روی هاست می‌باشد. عملیاتی که می توان برای تنظیم DNS در سی پنل انجام داد با سه مرحله حذف کردن بعضی از رکورد ها، ایجاد یک رکورد جدید و همینطور تغییر رکورد های موجود انجام می شود. در ادامه هر کدام از این کارها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

ایجاد رکورد DNS در سی پنل

در صورتی که بخواهیم کار تنظیم DNS در سی پنل را با ایجاد یک رکورد جدید انجام دهیم، دو روش کلی وجود دارد. یکی از آنها استفاده از گزینه های موجود در صفحه اول Zone Editor است که می توانید آن ها را در تصویر زیر مشاهده نمایید:

شورت کات های ایجاد رکورد DNS در سی پنل

برای دسترسی به روش دوم همانند تصویر زیر به صفحه تمامی رکورد های مربوط به دامنه مراجعه کنید:

ایجاد رکورد جدید DNS در سی پنل

 

در اولین روش شما تنها می توانید رکورد های پر کاربرد را ایجاد کنید و در واقع این گزینه ها به صورت Shortcut وجود دارند و امکانات کمی را ارائه می کنند. اما در صورتی که بخواهید به انواع بیشتری از رکورد ها دسترسی داشته باشید می توانید به بخش ایجاد رکورد در قسمت Manage بروید.

 تعداد زیادی از رکورد های DNS وجود دارد که هر کدام از آنها کارایی خود را دارند ولی می توانند کاربرد های مجزایی را روی سایت شما پیاده سازی کنند و ایجاد آنها به نیاز شما بستگی دارد. خیلی از رکورد ها به دلیل کاربرد های خاص روی سی پنل قرار ندارند و شما عموما می توانید به این رکورد ها دسترسی داشته باشید:

رکورد A: اصلی ترین رکورد هایی که برای یک زیر دامنه و یا اتصال یک بخش به سایت می تواند از آن استفاده شود. در واقع یک دامنه به IP مربوط به هاست متصل می شود. دامنه اصلی شما هم با همین رکورد به هاست متصل شده است.

رکورد AAAA: این نوع از رکورد ها همان رکورد A می باشد اما برای IP های نسخه ۶ (IPv6) ارائه شده است. از آنجا که این IP ها از بخش های بیشتری تشکیل شده اند و از نظر اندازه ۴ برابر IPv4 می باشد برای آن از AAAA استفاده می شود.

رکورد CAA: این رکورد در واقع مجوز گواهینامه ها می باشد که برای جلوگیری از جعل گواهینامه های SSL و TLS مورد استفاده قرار می گیرد.

رکورد CNAME: کاربرد اصلی این رکورد هدایت خودکار یک نام دامنه به دامنه ای دیگر است به گونه‌ای که با جستجوی هر دو آدرس در مرورگر یک محتوا نمایش داده شود.

رکورد MX: تنظیم DNS در سی پنل از نوع MX به معنی ایجاد یک Mail Exchanger می باشد. در واقع این رکورد نشان می دهد که ایمیل های ما چطور باید مطابق با پروتکل های SMTP یا سایر پروتکل ها عمل کنند.

رکورد SRV: این رکورد DNS برای ارتباط بین NS ها و سرویس های جانبی دیگر که تحت شبکه هستند مانند چاپگر ها و یا یک سرویس مجزا مانند سرور های گیم استفاده می شود.

رکورد TXT: این رکورد یک متن را به صورت یک Description در دامنه شما درج خواهد کرد. عموم استفاده از آن برای این موضوع می باشد که متنی را برای احراز هویت و یا مواردی این چنین در دامنه ما قرار دهد. (بسیاری از سایت ها برای اینکه تایید کنند شما صاحب دامنه هستید از شما می‌خواهند یک رکورد TXT ایجاد کنید)

برای ایجاد رکورد های جدید در DNS شما باید رکورد مورد نظر خود را از بین این موارد دنبال کنید. همانطور که دیدیم از طریق گزینه Add Record می توانید به تمامی این رکورد ها دسترسی داشته باشید. وقتی که روی این دکمه کلیک کنید، یک ردیف برای شما به رکورد ها اضافه خواهد شد که می توانید آن را پر کنید:

فیلد ورورد اطلاعات برای ایجاد رکورد DNS در سی پنل

 

در اولین قسمت لازم است که نام دامنه و Zone مورد نظر خود را وارد کنید. بسته به اینکه قصد چه کاری را داشته باشید این موضوع می تواند متفاوت باشد. در فیلد بعدی شما باید مقدار TTL یا همان Time To Live را برای این DNS رکورد ها تنظیم کنید معنی این فیلد در تنظیم DNS در سی پنل این است که اطلاعات این رکورد که در سیستم های مختلف کش می شود، تا چه مدت می تواند کش شده باقی بماند. اعداد این فیلد به صورت دقیقه ای تنظیم می شود و معمولا مقدار پیشنهادی مناسبی در آن قرار گرفته است. در صورتی که این فیلد خالی بود شما آن را مطابق با سایر رکورد های هاست خود تنظیم کنید.

نوع رکورد هم یک منوی آبشاری را به شما خواهد داد که گزینه هایی که در مورد آنها صحبت کردیم را برای شما باز کرده و می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید. دقت داشته باشید با انتخاب گزینه های خاص ممکن است تغییراتی در فیلد ها ایجاد شود. به طور مثال وقتی که شما نوع TXT را برای خود انتخاب کنید، فیلد ورود متن به جای IP برای شما به نمایش در خواهد آمد.

در آخرین فیلدی که برای این DNS ها در نظر گرفته شده است شما باید IP مورد نظر خود را وارد کنید. این IP می تواند مربوط به یک هاست دانلود و یا همین هاست که روی آن قرار دارید باشد و این بسته به کاربردی دارد که رکورد جدید شما می خواهد برای شما داشته باشد.

متداول ترین کاری که بعد از ایجاد رکورد های جدید در تنظیم DNS در سی پنل ممکن است به سراغ آن بروید ویرایش همین رکورد های موجود است.

 

ویرایش رکورد های DNS در سی پنل

البته که در این مورد محدودیت هایی هم وجود دارد و باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. برای اینکه به رکورد های DNS سایت خود دسترسی داشته باشید و آنها را ویرایش کنید، لازم است از صفحه Zone Editor خود گزینه Manage مربوط به دامنه مورد نظر خود را انتخاب کنید و به صفحه Manage که تصویر آن را دیدیم بروید. 

در این قسمت می‌توانید جهت ویرایش اقدام نمایید. فقط در نظر داشته باشید که شما برای هر کدام از رکورد ها می توانید موارد موجود را از این بخش ویرایش کرده و نمی توانید ماهیت رکورد را تغییر دهید.

ویرایش رکورد های DNS در سی پنل

 

بعد از اعمال تغییرات کلیک روی دکمه Save Record می تواند تمامی تغییراتی که روی این DNS ها ایجاد کرده اید را برای شما ذخیره کند.

نکته بسیار مهمی که در این بخش باید آن را در نظر داشته باشید این است که این رکورد ها بسیار شبیه به هم هستند و بعضا می توانند با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در اینجا شما باید به جزئیات ریز توجه بسیاری داشته باشید تا بتوانید دقیقا آن رکوردی که می خواهید را ویرایش کنید، در غیر این صورت عواقب تغییر رکورد های دیگر به صورت اشتباه می تواند به شدت سخت باشد و سایت با صدمات متعددی مواجه شود.

 

حذف رکورد های DNS در سی پنل

وقتی که شما یک رکورد را حذف کنید کلیه ارتباط ها و اتصال هایی که این رکورد ایجاد کرده است با سایت و دامنه شما قطع خواهد شد و باید در نظر داشته باشید که این کار به منظور قطع اتصال بخشی از دامنه با سایت است.

برای حذف این رکود ها کار زیادی انجام نمی شود و کافی است از صفحه ویرایش رکورد ها روی Delete کلیک کنید و حذف را تایید کنید تا این کار انجام شود:

حذف رکورد های DNS در سی پنل

 

باز هم تاکید می کنیم که از حذف مواردی که نمی شناسید خودداری کنید و در صورتی که به صورت ناخواسته تغییری در این DNS ها پیش آمد به پشتیبانی هاست خود اطلاع داده تا آنها را کنترل کرده و یا از طریق بکاپ این رکورد ها را بازگردانی کنند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی و ارائه آموزش هایی در مورد تنظیم DNS در سی پنل پرداختیم. در کل بخش مخصوص تنظیم DNS در سی پنل یکی از بخش های پر پیچ و خم است و با توجه به اهمیتی که DNS ها و رکورد های آنها در سایت شما دارند بهتر است که تا زمانی که به آنها نیازی ندارید تغییرات گسترده در  DNS ها ایجاد نکنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
5 − 2 =