جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستافزایش امنیت هاست چطور انجام می شود
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

افزایش امنیت هاست چطور انجام می شود

سایت های اینترنتی را می توان یکی از مهمترین المان های دنیای مدرن امروز نامید که نقش بسیار پر رنگی را در تجارت الکترونیک دارند و باید گفت که کسب و کار های اینترنتی یکی از موارد مهمی است که با تکیه به این سایت ها توانسته است رشد خوبی را داشته باشد. برای اینکه این سایت ها سر پا بمانند و ما مطمئن باشیم کاری که قرار است انجام دهند را برای ما انجام داده و اوضاع قرار است برای سایت ما به خوبی پیش برود، لازم است که می موضوع را مورد توجه داشته باشیم. این موضوع مهم چیزی جز امنیت نیست که از دیرباز در کامپیوتر و اینترنت به عنوان یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین ویژگی ها مد نظر قرار داشته است. اینکه شما افزایش امنیت هاست را در بین فعالیت هایی که برای مدیریت و نگهداری از یک سایت در نظر دارید قرار دهید، می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد.

هاستی که شما سایت خود را روی آن راه اندازی کرده اید به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد در سایت شما تلقی شود که بخش عظیمی از امنیت سایت شما را به دوش می کشد. همین طور می تواند یک نقطه ضعف برای شما تلقی شود که با آسیب دیدگی آن تمام سایت شما به خطر می افتد و می توان گفت که اگر کنترل پنل شما مورد نفوذ قرار بگیرد سایت شما تقریبا از دست خواهد رفت. در این مقاله با هم به صورت کامل به بررسی روش های افزایش امنیت هاست خواهیم پرداخت. اما برای اینکه بدانیم دقیقا چرا داریم این کارها را انجام می دهیم و اگر این موارد را دنبال نکنیم و به افزایش امنیت هاست توجهی نداشته باشید چه آسیب هایی گریبان ما را خواهد گرفت بهتر است که کمی در مورد نقش امنیتی ای که هاست می تواند برای ما داشته باشد صحبت کنیم.

 

هاست، قلب سایت شما

نکات و موارد بسیاری وجود دارند که می توانند در زمان راه اندازی سایت برای شما دردسر درست کنند و لازم است که به آنها توجه داشته باشید. یکی از پردردسرترین این موارد هاست سایت شما است که با وجود بازار شلوغ و پر زرق و برقی که دارد یکی از مهمترین مواردی به شمار می رود که تبلیغات وسیع در آن می تواند شما را به اشتباه انداخته و باید گفت که استفاده از یک هاست بی کیفیت کار شما را بدجور عقب می اندازد و جبران آن هم سخت خواهد بود. پیشتر در مقاله هاست چیست به صورت کامل به نقشی که هاست دارد و کاری که انجام می دهد پرداخته ایم و وقتی که شما هم به دنبال روشی برای افزایش امنیت هاست خود هستید قطعا از اینکه این هاست چه کاری را می کند اطلاع دارید.

اما اگر بخواهیم مختصر و مفید به این موضوع اشاره کنیم باید بگوییم که هاست ما در واقع همان سیستمی است که فایل های سایت ما را نگهداری می کند، کنترل پایگاه داده ما را در دست دارد و وقتی که کاربری برای سایت ما درخواستی ارسال می کند تا به محتوای سایت ما دسترسی داشته باشد صفحات سایت ما را در اختیار وی قرار می دهد. در واقع باید فگ که هاست ما مجموعه ای از امکانات سرور است که با ماژول های مختلف در ارتباط بوده و اختیار آن توسط یک کنترل پنل در اختیار ما قرار داده شده است که می توان از طریق آن این منابع و سایتی که در اختیار آنها قرار گرفته است تا برای ما آن را بالا نگه دارند را کنترل کرد.

هاست، قلب سایت شما

در این حالت است که باید گفت که اختیار کامل تمامی اطلاعات سایت ما در اختیار این هاست قرار دارد و تداخل در هاست می توان کارکرد کلی سایت ما را مختل کرده و در صورتی که کسی به هاست ما دسترسی داشته باشد می تواند تمام آنچه که در سایت ما وجود دارد دسترسی داشته باشد. البته باید گفت که خیلی از رمزنگاری ها می تواننند جلوی لو رفتن اطلاعات حساس را بگیرند اما باز هم کنترل سایت در دست کسی خواهد بود که هاست را کنترل می کند.

در کل می توانیم بگوییم که هاستی که از آن صحبت می کنیم قلب سایت ما خواهد بود و پایین بودن امنیت هاست به منزله پایین بودن امنیت سایت ما است و وقتی که سایت ما از هاست مشکل داشته باشد باید گفت که اوضاع امنیتی سایت شما اصلا به خوبی پیش نخواهد رفت. پس باید گفت که افزایش امنیت هاست یکی از مهمترین اقداماتی است که شما باید آن را در نظر داشته باشید. البته باید گفت که خیلی از تنظیمات مربوط به این موضوع در اختیار شما نمی باشد و از طرف هاستینگی است که سرویس را از آن تهیه کرده اید و باید گفت که اگر از هاستینگ های بی کیفیت سرویس خود را تهیه کرده باشید با اوضاع جالبی روبرو نخواهید بود!

هر جدن که خیلی از موارد مربوط به افزایش امنیت هاست در اختیار شما نیست اما به طور کلی می توان گفت که در خیلی از جنبه ها شما می توانید با اعمال کنترل روی هاست خود کار افزایش امنیت هاست را بالا ببرید. در ادامه روش هایی که می توان این کار را انجام داد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

روش های افزایش امنیت هاست

در رابطه با این که با استفاده از چه روش هایی می توان کار افزایش امنیت هاست را انجام داد و برای این که یک هاست امن داشته باشیم باید به سراغ چه کار هایی برویم کم و بیش صحبت کرده ایم و دیدیم که به طور کلی دو عنصر دخیل در این قضیه وجود دارند که می توان آنها را به این صورت ارائه کرد:

  1. مدیر اصلی هاست که شما هستید
  2. هاستینگی که هاست خود را از آن خریداری کرده اید

در مورد افزایش امنیت هاست باید گفت که هر یک از این طرفین می توانند به اندازه زیادی در امنیتی که برای هاست ایجاد می شود و صحت کارکردی که این هاست ارائه خواهد کرد نقش داشته باشند. در این خصوص باید گفت که هاستینگ فعالیت های مختلف زیادی مانند استفاده از برنامه های کنترلی لایسنس دار، تضمین کارکرد صحیحی و امن سیستم عامل، جلوگیری از ورود داده های مخرب توسط کاربران دیگر و همینطور برنامه های امنیتی حرفه ای را در لیست کارهای خود دراد و کاربران هم باید این موضوع را مورد توجه خود قرار دهند که تا جای ممکن تلاش خود را برای برقراری امنیت هاست خود داشته باشند و باید گفت که رفتار با هاست با خیلی از موارد متفاوت خواهد بود.

روش های افزایش امنیت هاست

در ادامه جزئیات روش های افزایش امنیت هاست را برای هر کدام از طرفین درگیر در این قضیه با هم بررسی کرده و این مورد که برای تحقق امنیت یک هاست باید چه کارهایی توسط هر کدام از طرفین انجام شود را بررسی کرده و موضوع را  برای هر کدام از این دو طرف باز خواهیم کرد.

 

افزایش امنیت هاست از طریق هاستینگ

یکی از مهمترین بخش هایی که می توان گفت افزایش امنیت هاست بر عهده آن است ارائه کننده سرویسی است که این هاست را در اختیار کاربر قرار می دهد. کار افزایش امنیت در هایت ها می تواند لول های مختلف و متعددی داشته باشد و باید گفت بسته به اینکه ارائه کننده شما یک ارائه کننده دست چندم باشد امکاناتی که برای افزایش امنیت هاست در اختیار وی قرار می گیرند متفاوت خواهد بود.

در واقع خیلی از هاستینگ هایی که در سطح وب وجود دارند خود نمایندگانی از هاستینگ های دیگر بوده و تعداد هاستینگ هایی که خود رک های سخت افزاری در دیتاسنتر داشته باشند و بتوانند سرویس دهی را به صورت کامل انجام دهند خیلی کم است. در صورتی که شما هاست خود را از یک نماینده گرفته باشید، این نماینده در حد افزایش امنیت به صورت نرم افزاری آن هم در سطح برنامه های کاربردی می تواند برای شما کاربرد داشته باشد و بیشتر از آن اختیاری ندارد. اما در صورتی که از هاستینگی مانند مارال هاست سرویس هاست خود را تهیه کرده باشید، می توانید مطمئن باشید که در رده های بالا هم افزایش امنیت هاست شما اتفاق خواهد افتاد.

افزایش امنیت هاست از طریق هاستینگ

به طور کلی می توان این سطوح را برای افزایش امنیت هاست از طرف هاستینگ ارائه کرد:

 

حفاظت فیزیکی

یک سرور از نظر امنیت نرم افزاری هر چقدر هم که مستحکم باشد باز هم در برابر دسترسی های فیزیکی که می تواند خسارت های مختلفی را به بار بیاورد کم می آورد و باید گفت که این موضوع می تواند از دردسرساز ترین موارد در هاستینگ ها باشد. شاید در اینجا پای هیچ هکری در میان نباشد و اطلاعات سایت شما با یک آتش سوزی ساده از بین برود. مانند آتش سوزی دیتاسنتر های OVH که در سال 2021 رخ داد و خیلی از داده های کاربران از بین رفت.

البته این اتفاقات همیشگی نیست اما رفت و آمد ساده از کنار یک سرور و قطع شدن یک کابل اتصال یک فلش آلوده به ویروس و یا قطعی برق می تواند از مواردی باشد که کار یک سرور و تمامی هاست هایی که روی آن است را به صورت کلی مختلف خواهد کرد. در اینجا است که مواردی مانند حفاظت فیزیکی ارزش پیدا می کنند. هاستینگ های معتبر سرور های خود را در شرایط ویژه در رک های دیتاسنتر های معتبر قرار داده و از آنها محافظت می کنند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

در این حالت رک ها در شرایط ویژه و با نیروهای متخصص کنترل می شود که به کار خود وارد بوده و در صورتی که اتفاقی هم بیفتد دیتاسنتر می تواند جوابگوی خسارت وارد شده به شما باشد.

 

سیستم عامل سرور

مورد دیگری که می توان گفت افزایش امنیت هاست به صورت نرم افزاری از آن آغاز می شود، و از مهمترین موارد در این زمینه می باشد امنیت سیستم عاملی است که روی سرور ما پیاده سازی شده است و هاست های ما را کنترل می کند. در مورد این سیستم عامل باید گفت که عموما سیستم عامل های لینوکسی مهم مانند سنت او اس که در مقاله سیستم عامل CentOS آن را بررسی کردیم و یا سیستم عامل های سازگار تر دیگری مانند اوبونتو در این سرور ها به کار گرفته می شود و یا در سرور های ویندوزی هم یکی از ورژن های پایدار ویندوز سرور مانند ویندوز سرور ۲۰۱۶ نسخه دیتاسنتر که هر دو نوع آنها امکانات مختلفی را در زمینه های امنیت به ما ارائه می کنند.

سیستم عامل سرور

در واقع این موضوع که هاستینگ بتواند از حداکثر ویژگی های امنیتی مانند غیر فعال کرده ماژول های خطر ناک برای هاست ها، استفاده کردن از سیستم های محافظت از حملاتی مانند Brute Force، جلوگیری از ریست کردن پسورد به صورت آزاد توسط کاربران و همینطور پیاده سازی سیستم های مختلف برای حفاظت در برابر حملات SymLink، برای افزایش امنیت هاست استفاده کند یکی از مهمترین موارد به شمار می رود.

در صورتی که این سیستم عامل مورد حمله قرار گیرد و این حملات موفقیت آمیز باشد باید گفت که تمامی هاست هایی که روی این سرور قرار دارند در معرض خطر قرار خواهند گرفت. در صورتی که شما از سرویس هایی مانند هاست باری برای میزبانی سایت خود استفاده کرده باشید می توانید از این موضوع که این اتفاقات برای سایت شما نخواهند افتاد مطمئن باشید.

 

آپدیت های منظم و نصب پچ ها

معمولا وقتی که رخنه های امنیتی در یک برنامه ایجاد می شود و هکر ها از آن استفاده می کنند قبل از این که این باگ ها فراگیر شده و همه هکر ها به سراغ آنها بروند، سازندگان و ارائه کنندگان از آنها مطلع شده و پیام های هشداری را مبتنی بر این موضوع صادر می کنند. بعد از اعلام این هشدار ها نوبت به رفع این باگ ها در قالب پچ ها و بسته های الحاقی ای می باشد که باگ های مربوطه را برطرف می کنند.

اینکه ماژول های روی یک سیستم همیشه در بهترین حالت خود قرار داشته باشند و بسته های الحاقی و پچ های ارائه شده در سریعترین زمان ممکن برای آنها نصب شده و در حالت کلی آنها را آپدیت و بروز نگه دارند از مهمترین کارهایی است که هاستینگ باید برای افزایش امنیت هاست انجام دهد و می توان گفت که تاثیر این کار هم بسیار زیاد خواهد بود.

آپدیت های منظم و نصب پچ ها

 

فعال کردن فایروال و استفاده از سرویس های ارائه کنندگان خدمات امنیتی

با وجود سایت های زیادی که در اینترنت قرار دارد و حملات زیادی که هر روز اتفاق می افتد این موضوع که یک سرور زیر حمله باشد اصلا موضوع تازه ای نیست و باید گفت که موضوعی است که خیلی از هاستینگ ها با آن مواجه خواهند بود. مهم این است که این هاستینگ بتواند به موقع حمله را تشخیص داده و برای مقابله با آن چاره ای را بیندیشد. به طور کلی حملات مختلف راه های مقابله مختلفی را دارند و باید گفت که بهترین راه برای این حملات اقدامات کنترلی به منظور پیشگیری از آنها است. به همین منظور هم باید گفت روش هایی مانند استفاده از فایروال ها و یا به کارگیری خدماتی که ارائه کنندگان سرویس های امنیتی در اختیار شما قرار می دهند می تواند یکی از مهمترین موارد برای افزایش امنیت هاست های روی یک سرور به حساب بیاید.

در مورد ارائه کنندگانی که این خدمات را ارائه می کنند می توان به کلودفلر اشاره کرد که یکی از ارائه دهندگان خدمات ضد حملات دیداس است و در صورتی که این حملات روی سرور اتفاق بیفتد این سرویس دهنده می تواند آنها را شناسایی کرده و حمله کنندگان را مسدود کند.

 

استفاده از کنترل پنل های لایسنس دار

کنترل پنل هاست را می توان یکی از مهمترین بخش های سرور های ارائه دهنده خدمات میزبانی معرفی کرد که تقریبا کنترل تمامی موارد را برای کار کردن با هاست در اختیار کاربر می گذارد و مهمترین دسترسی ها را در این زمینه دارد. کنترل پنل ها عموما سرویس هایی پرمیوم و غیر رایگان هستند که به صورت رایگان در هاست ها عرضه شده و به عنوان یک هزینه اضافی برای هاستینگ تلقی می شود. در خیلی از هاستینگ های نا معتبر به جای استفاده از لایسنس های پریمیوم که این کنترل پنل ها را با پشتیبانی و ایمن نگه می دارد از نسخه های کرک شده این کنترل پنل ها استفاده می شود.

همین موضوع می تواند امنیت هاست را تا حد بسیار زیادی به خطر بیندازد و دردسر های زیادی را برای ما داشته باشد. استفاده از کنترل پنل های استاندارد یکی دیگر از مواردی است که افزایش امنیت هاست تا حد زیادی به آن وابسته بوده و کنترل پنل وب و قابل اطمینان از اصلی ترین ویژگی های یک هاست امن به شمار می رود.

در صورتی که یک هاستینگ تمامی این کار ها را برای ما انجام دهد و این امکانات را در اختیار ما بگذارد می توانیم بگوییم که هاست ما از نظر هاستینگ امن است و آنها سهم خود را از افزایش امنیت هاست انجام داده اند. اما برای امن نگه داشتن هاست اکنون این کا هستیم که باید موارد مختلف را در نظر داشته باشیم. در ادامه در مورد این موضوع که نقش کاربران در افزایش امنیت هاست چیست و چه کارهایی لازم است به این منظور انجام شود صحبت خواهیم کرد.

 

افزایش امنیت هاست از سمت کاربر

در صورتی که یک هاست کاملا انجمن به شما تحویل داده شود که افزایش امنیت در آن به صورت کامل پیاده سازی شده باشد و شما در ادامه این روش تلاش نکنید باید گفت که باز هم هاست شما در معرض خطر قرار گرفت در واقع باید گفت که افزایش امنیت هاست یک موضوع کاملا دو جانبه است که همکاری بالای کاربر و هاستینگ را می طلبد و باید گفت که کاربران در این مورد نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

افزایش امنیت هاست از سمت کاربر

در مورد فعالیت ها و کارهایی که کاربران باید برای افزایش امنیت هاست انجام دهند می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

فعال سازی ورود دو مرحله ای

یکی از ابتدایی ترین و مهمترین کارهایی که می توانید برای افزایش امنیت هاست خود انجام دهید این است که احراز هویت را در آن به صورت دو مرحله ای تغییر دهید، این کار در خیلی از هاست ها به خوبی قابل انجام است و شما می توانید ایمیل خود را هم به عنوان یک گزینه دیگر برای ارسال کد در زمان ورود برای هاست تعیین کنید، با این کار در صورتی که پسورد شما روی سیستمی ذخیره شده باشد و یا لو برود دیگر نیازی نیست که نگران ورود و دسترسی افراد غیر مجاز به سایت خود باشید.

در مورد این مسئله تقریبا می توان گفت که ورود دو مرحله یا همان Two Step Authentication یکی از اصلی ترین و مقاوم ترین انواع روش های بالا بردن امنیت در زمان ورود به سیستم می باشد و کار خود را به خوبی انجام داده است. در صورتی که از این ویژگی استفاده کنید می توانید از این که ورود به هاست ما امن می ماند و کار افزایش امنیت هاست به خوبی انجام گرفته است مطمئن بود. البته باید گفت که این روش مکمل هایی هم دارد که در ادامه آنها را هم با هم بررسی خواهیم کرد.

 

انتخاب رمز عبور قدرتمند

بخش تکمیلی مورد قبلی که می تواند ورودی را در هاست ما بسیار بهبود بدهد و از این طریق افزایش امنیت هاست را فراهم کند استفاده از پسورد های قدرتمند است. جملاتی مانن  بروت فورس ها می توانند قبل از آنکه سیستم های امنیتی کاری را انجام دهند، پسورد های ضعیف را شناسایی کرده و باید گفت که با این کار اوضاع به شدت بهم خواهد ریخت و حمله کنندگان می توانند از در جلویی وارد هاست شما شوند. انتخاب رمز عبور قدرتمند شامل انتخاب یک رمز بین 8 تا 12 کاراکتر با کاراکتر هایی که به صورت کوچک و بزرگ(Lower Caseو Upper Case) نوشته شده اند و و ترکیبی از اعداد، حروف و کاراکتر های مجاز مانند @ و % باشد.

البته این موضوع که شما از چه کنترل پنلی استفاده می کنید، می تواند روی این موضوع که چه کاراکتر هایی برای پسورد ها مجاز خواهند بود هم تاثیر گذار باشد. عموم کنترل پنل ها امکانی را در اختیار شما قرار می دهند که پسورد های قدرتمند را برای شما تولید یا Generate می کنند. همینطور مرورگرهایی مانند Firefox هم این کار را انجام داده و پسورد هایی با تعداد کاراکتر بالا و امنیت بالا ایجاد می کنند. در صورتی که شما از سیستمی به هاست خود دسترسی دارید که صرفا در اختیار شماست می توانید این رمز را به مرورگر خود بسپارید.

انتخاب رمز عبور قدرتمند

 

عدم ورود از هر سیستمی

یکی دیگر از مواردی که می تواند به شدت برای شما کاربردی باشد این است که از هر سیستمی وارد هاست خود نشوید و اطلاعات رمز عبور ان را روی هر جایی وارد نکنید. همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم در صورتی که شما از سیستم شخصی ای که صرفا خودتان از آن استفاده می کنید می توانید مدیریت پسورد را روی مرورگر داشته باشید. باید در نظر داشته باشید که برعکس این قضیه هم وجود دارد و در صورتی که پسورد شما روی سیستم های عمومی ذخیره شود، می تواند  برای شما دردسر هایی را ایجاد کند.

این سیستم های عمومی می تواند یک سیستم دانشگاهی و یا حتی یکی از سیستم های شرکتی باشد که شما در آن کار می کنید. در خیلی از مواقع دسترسی های روی این سیستم ها به صورت غیر مجاز استفاده می شود. البته باید گفت که خیلی از مواقع صرفا می تواند بخاطر کنجکاوی باشد و قصد نفوذ به سیستم وجود ندارد اما همین موارد می تواند تغییراتی را در تنظیمات هاست ایجاد کنند که عملکرد سایت را مختل کرده و پیدا کردن آنها هم دردسر زیادی دارد.

 

اسکن اطلاعات با آنتی ویروس هاست

بعد از کنترل کردن ورودی هایی که روی سایت شما وجود دارد نوبت به این می رسد که اطلاعاتی که روی هاست خود دارید را کنترل کنید. در خیلی از مواقع ممکن است در لا به لای ماژول ها و افزونه هایی که روی سایت خود نصب می کنید، کد های مخرب و فایل های بدافزاری مانند ویروس ها و تروجان های مختلف را هم روی سایت خود آپلود کرده باشید. با اسکن کردن این فایل ها توسط آنتی ویروس هاست می توانید از وجود فایل های مخرب در این میان مطلع شوید و در صورتی که خطری سیستم شما را تهدید می کرد آن را خنثی کنید. بهتر است که برای افزایش امنیت هاست به صورت دوره ای این کار را در برنامه خود قرار داده و حتما فایل های هاست خود را کنترل کنید.

 

هر چیزی آپلود نشود

یکی از مهمترین مواردی که باید برای افزایش امنیت هاست در نظر داشته باشید و می توان گفت که در ادامه مورد قبلی باید به آن توجه کنید این است که هر چیزی را روی هاست خود آپلود نکنید و ابتدا از سلامت این فایل ها و کارکردی که دارند مطلع شوید. در این خصوص باید گفت که افزایش امنیت هاست در گرو توجه شما به رفتار شما با هاست است و اگر شما هر فایلی را روی آن بارگذاری نمایید کنترل رمز های عبور و ورود به سیستم و اسکن هم نمی تواند کاری برای شما انجام دهد. در واقع باید گفت چک کردن فایل ها قبل از آپدیت خصوصا فایل های زیپ و فایل هایی که به صورت مجتمع در آمده اند یکی از اولویت های مهمی است که باید برای افزایش امنیت هاست به آن توجه داشت.

هر چیزی آپلود نشود

 

تعیین سطوح دسترسی برای سایر مدیران

در خیلی از سازمان ها به دلیل وجود اعتمادی که بین کارکنان و کارمندان وجود دارد در خیلی از موارد دسترسی هایی که در اختیار سایر مدیران قرار دارد به صورت دسترسی کال و ادمین اصلی به هاست ارائه می شود، باید گفت که این کار می تواند برای امنیت هاست شما دردسر هایی را ایجاد کرده و تغییرات ناخواسته در این زمینه می تواند دردسر های زیادی را برای ما ایجاد کند.

علاوه بر این تغییرات باید گفت که این کار امکان لو رفتن پسورد را بیشتر کرده و در صورتی که یکی از این رمز ها لو رفته و یا توسط حمله کنندگان پیدا شوند، کل اطلاعات در معرض خطر قرار خواهد گرفت. بهتر است که شما برای افزایش امنیت هاست خود یک مدیریت کامل را روی دسترسی کاربرانی که به هاست دسترسی دارند اعمال کرده و موارد و تنظیمات مهم را برای کسانی که نیازی به آنها ندارند مسدود کنید.

  

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی این موضوع که برای افزایش امنیت هاست باید چه کارهایی را انجام دهیم پرداختیم و دیدیم که در صورتی که بخواهیم یک هاست امن را داشته باشیم که می توان به آن اتکا کرد چه مواردی را باید رعایت کنیم باید بگوییم که این موضوع در گرو همکاری کامل و تنگاتنگ کاربر و هاستینگ می باشد. یعنی هم ارائه کنندگان و هم استفاده کنندگان لازم است که نکات مربوط به نگهداری از هاست و افزایش امنیت هاست را دنبال کنند تا هاست بتواند در سطح قابل قبولی از امنیت قرار بگیرد.

در مورد این که به عنوان یک کاربر باید برای ارتقای امنیت هاست خود چه کاری را انجام دهیم باید بگوییم که لازم است رمز عبوری قوی برای هاست خود انتخاب کرده و ترجیحا از ورود دو مرحله ای برای این کار استفاده کنیم، تعیین سطوح دسترسی را برای کاربران مختلفی که با هاست کار می کنند و سایر مدیرانی که به زیر دامنه ها دسترسی دارند اعمال کنیم و از هر سیستمی به هاست دسترسی نداشته باشیم و نام کاربری و رمز عبور خود را روی سیستم های عمومی وارد نکنیم.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
6 × 8 =