جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگدامنه های ایرانیدامنه رایگان رو از کجا بیاریم
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

دامنه رایگان رو از کجا بیاریم

وقتی قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی را داشته باشید، قطعا به یک دامنه احتیاج خواهید داشت که بتوانید با استفاده از آن سایت خود را راه اندازی کنید. اگر یک چرخ کوتاه در بین فروشنده های هاست و دامنه بزنید، خواهید دید که این دامنه ها رنگ و لعاب های خاصی دارند و شما برای خرید و ثبت دامنه گزینه هایی از ۴ تا ۷۰۰ هزار تومان را پیش روی خود خواهید داشت. اما آیا بهتر نیست از یک دامنه رایگان برای کار خود استفاده کنید!؟ اجازه دهید ابتدا در مورد اینکه دامنه چیست و چه نقشی را می تواند داشته باشد کمی صحبت کنیم.

چرا به دامنه نیاز داریم

راه اندازی یک سایت اینترنتی دقیقا مانند راه اندازی یک مغازه خواهد بود. وقتی شما به فکر این هستید که یک سایت برای کسب و کار اینترنتی خود راه اندازی کنید، دقیقا یک را لازم دارید که کالا و خدمات خود را در آن عرضه کنید. مغازه شما اجزای مختلفی دارد، و یکی از مهمترین اجزای این مغازه که شما خودتان را با آن معرفی می نمایید آدرس مغازه خواهد بود. مشتریان شما چگونه باید به سراغ شما بیایند!؟ چه امتیازاتی هست که شما می توانید از این آدرس بدست آورید!؟

پس میتوانیم بگوییم ما به دامنه نیاز داریم تا با آن کسب و کار خود را معرفی کنیم و یک روش دسترسی برای سایت خود فراهم سازیم که مراجعه کنندگان و مشتریان شما بتوانند سایت شما را با وارد کردن آن پیدا کنند. اما آیا انتخاب دامنه تاثیری بر کسب و کار شما خواهد داشت!؟

دامنه چه فایده ای دارد

بدیهی است که داشتن یک مغازه در بالای شهر و یا منطقه تجاری و یک محل پر رفت و آمد کلاس کاری را به نحوی افزایش داده و می تواند باعث شود تا شما کسب و کار پر رونق تری را تجربه کنید. در مورد دامنه هم دقیقا همین است. شما باید دامنه ای را برای کار خود انتخاب کنید که بتواند نمایانگر برند شما باشد.

شاید با وجود این نکته که بیشترین ترافیک سایت ها که منجر به خرید می شود، از موتورهای جستجو وارد سایت میشود، فکر کنید که نقش دامنه خیلی هم پررنگ نیست. اما دامنه شما چیزی است که سایت شما با آن به خاطر سپرده خواهد شد و در موثرترین نوع تبلیغات که تبلیغات دهان به دهان می باشد، نقشی فوق العاده خواهد داشت. پس به هیچ عنوان عاقلانه نیست که با کوچک شمردن اهمیت نام دامنه خود را در این تبلیغ که کم هزینه ترین و موثرترین نوع تبلیغات است، و از آن مهمتر در برندسازی برای سایت خود دچار مشکلاتی خواهید شد.

پس میتوان گفت انتخاب یک دامنه مناسب برای سایت، یکی از اقداماتی است که باید آن را به صورت خیلی جدی دنبال کنید و وسواس بالایی برای آن بخرج دهید. دامنه رایگان یکی از انواع دامنه ای است که می توانید برای راه انداختن یک سایت از آن استفاده کنید. اما اگر چرخی در سایت های مختلف زدده باشید خواهید دید که پیدا کردن دامنه رایگان کمی مشکل است و تمام کسانی که تحت نام دامنه رایگان فعالیت می کنند، به نحوی از این کلمه سو استفاده کرده و صرفا میخواهند شما را به داخل بکشند و تا پولی از شما نگیرند دامنه رایگانی به شما نخواهند داد! قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که بالاخره دامنه رایگان وجود دارد یا ندارد!؟

آیا دامنه رایگان وجود دارد!؟

بله وجود دارد! امیدواریم ظاهر خشک این حواب صریح حمل بر بی حوصلگی نشود. قطعا شما زا پاسخ سایت های مختلف به این سوال کلافه شده اید و می خواهید بدانید که واقعا جریان چیست! آیا چیزی به نام دامنه رایگان وجود دارد و اگر دارد چگونه باید از آن استفاده کنیم. انواع مختلفی از دامنه ها با قیمت های مختلف وجود دارد. دامنه های غیر رایگان با هزینه هایی بالا، دامنه های استاندارد، دامنه های ارزان و دامنه های رایگان!

با توجه به اینکه تصورات مختلفی از دامنه رایگان وجود دارد، قبل از ادامه اجازه دهید تکلیف خود را در مورد دامنه های رایگان مشخص کنیم و بدانیم یک دامنه رایگان چیست. ممکن است در تبلیغات مختلف دیده باشید که میخواهند دامنه .com و یا .ir را به صورت رایگان به شما بدهند ولی وقتی داخل سایت می روید خواهید دید که دامنه رایگان در ازای خرید هاست و یا محصولی دیگر امکان پذیر خواهد شد. این نوع از دامنه ها به هیچ وجه رایگان نبوده و جزو آن دامنه های رایگانی که شما تصور می کنید قرار نخواهند داشت.

آیادامنه رایگان وجود دارد!؟

اگر به ساختار دامنه دقت کرده باشید، شما یک ساختار دو بخشی را شاهد خواهید بود. بخش اول که نام سایت شما است میتواند از برند شما، سرواژه برند و یا نام دلخواه شما تشکیل شده باشد و بخش دوم آن یک پسوند است که با یک نقطه از بخش اول جدا شده است. دامنه رایگان دامنه ای است که از یکی از پسوند های .tk و یا .cf استفاده کند. پس اگر تصور این را دارید که بعضی از دامنه های com و ir رایگان هستند، قطعا اشتباه کرده اید و به اینصورت نخواهد بود.

درست است که دامنه هایی مانند com و ir جزو دامنه ها رایگان نیستند و در هر صورت باید وجه آن پرداخت شود. اما راه هایی وجود دارد که شما با استفاده از این روش ها این امکان را خواهید داشت که از این دامنه ها به صورت رایگان استفاده کنید. این روش ها در بخش بعدی ارائه خواهند شد.

 

چگونه یک دامنه رایگان داشته باشیم

برای بدست آوردن یک دامنه رایگان روش های زیادی وجود دارد. دعوت به راه اندازی سایت و دنیای کسب و کار اینترنتی یکی از مواردی است که بازار بسیار بزرگ و رقابتی ای را دارد و کسانی که در این زمینه ها خدمات ارائه می دهند حاضرند برای جلب مشتری از روش های تبلیغاتی خوبی استفاده کنند. افراد و شرکت هایی هستند که حاضرند هزینه این دامنه را برای شما تقبل کنند تا فقط شما را قانع کنند که سایت خود را راه اندازی کنید و وارد این عرصه شوید.

این شرکت ها زمینه های خوب مختلفی را ایجاد کرده اند و می توانند در ازای استفاده از خدمات آنها، رحمت خرید دامنه را از دوش شما بردارند. در ادامه فهرستی از روش های مختلف که به شما کمک می کند تا یک دامنه رایگان پیدا کنید معرفی خوهد شد.

دریافت دامنه رایگان از هاستینگ

یک هاستینگ شرکتی است که هر سایت جدید در اینترنت به منزله یک مشتری بالقوه برای وی می باشد. پس از هیچ تلاشی دریغ نمی کند تا شما را مجاب کند که سایت خود را راه اندازی کنید. یکی از پیشنهاداتی که میتواند خیلی اغوا کننده باشد، ارائه یک دامنه رایگان سطح بالا مانند com به شما، در ازای خرید یک سرویس هاست است.

از آنجا که شما دیر یا زود به هاست احتیاج خواهید داشت، به نظر می رسد این مورد که بخواهید هاست خود را تهیه کنید و دامنه هم به شما داده شود برای شما یک گزینه خوب به حساب می آید! البته باید دید که چه دامنه ای با چه پسوندی و برای چه سرویسی داده می شود. مثلا عاقلانه نخواهد بود برای دریافت دامنه هایی مانند دامنه ir که تنها 4 هزار تومان برای هاستینگ خرج برداشته است، به سراغ یک هاست ابری و یا یک سرور اختصاصی حرفه ای با قیمتی بالا بروید. در حالی که هنوز سایت خود را هم راه اندازی نکرده اید.

البته بعضی دیگر از هاستینگ ها نیز دانه را برای استفاده به شما تحویل داده ولی کنترل آن را در دست خود نگه می دارند. به این صورت که در صورت قطع سرویس هاست از دامنه هم خبری نیست و شما نمیتوانید از آن استفاده کنید. این موضوع دقیقا مانند این است که خانه خود را در زمین دیگری بسازید. در صورتی که میخواهید از این نوع از هاست رایگان استفاده کنید توجه داشته باشید که در دام موارد اینچنینی نیافتید. زیرا در صورتی که شرکت سازنده به هر طریقی سیاست کاری خود را عوض کند، می تواند سایت شما را صاحب شده و تمامی زحمات شما بر باد خواهد رفت.

استفاده از پسوند های رایگان مانند tk و cf استفاده کنید

ثبت پسوند های رایان را میتوان مصداق اصلی دامنه رایگان معرفی کرد. دامنه رایگان میخواهید!؟ tk و cf رایگان هستند و هیچکس در دنیا برای استفاده از این دامنه ها هیچ پولی دریافت نمی کند. اما این دامنه ها چه هستند و مربوط به کدام کشور ها می باشند.

دامنه tk مربوط به یک مجموعه جزایر در جنوب اقیانوس آرام و نزدیک نیوزلند است که به صورت یک دامنه جهانی ارائه می شود و کاملا رایگان است. همینطور cf نیز دیگر دامنه رایگان است که مربوط به جمهوری آفریقای مرکزی است. به دلیل بدون پرداخت بودن شما میتوانید با هر نوع اطلاعات جعلی یکی از این دامنه ها را برای خود ثبت کنید و از آنها استفاده کنید.

دامنه با پسوند رایگان

البته در نظر داشته باشید این دامنه ها رایگان بوده ولی به آنها خدمات خوبی داده نمی شود و شما نباید انتظار داشته باشید که امکاناتی مانند درگاه پرداخت، نماد اعتماد و یا ختی API های مختلف را روی سایت خود پیاده سازی کنید.

همکاری در فروش و گرفتن دامنه

مورد دیگری که می تواند تضمین کننده روشی برای گرفتن دامنه رایگان باشد این است که به عنوان یک بازاریاب یا بیشتر بگوییم یک معرف عمل کرده و تعدادی مشتری برای ارائه دهندگان خدمات هاست و دامنه پیدا کنید. در این حالت شما با سودی که به این مجموعه ها می رسانید این امکان را دارید تا از آن ها دامنه دریافت کنید.

این مورد عموما در هاستینگ های خارجی اتفاق می افتد. اما جالب این است که برای خیلی از هاستینگ های ایرانی شرایط بهتر است. در صورت کار به صورت بازاریاب حساب شما در این هاستینگ ها به صورت ریالی شارژ خواهد شد. یعنی پول خود را دریافت می کنید. با این پول این امکان را خواهید داشت که سایت خود را روی بستر همان هاستینگ و یا بستر های دیگر راه اندازی نمایید و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

استفاده از زیر دامنه های رایگان

بعضی از سایت ها و سرویس دهنده های بلاگ به شما این امکان را می دهند که با استفاده از زیر دامنه آنها یک سایت را با قالب و ظاهر مد نظر خود بسازید. از انواع مختلف این سایت ها می توان blogspot.com و wordpress.com را معرفی نمود. شما میتوانید در این سایت ها ثبت نام کرده و یک هاست رایگان دریافت کنید که یک دامنه نیز به صورت زیر دامنه به شما تعلق خواهد گرفت. در صورتی که می خواهید یک سایت کم هزینه و شخصی برای خود داشته باشید می توانید به راحتی از این زیر دامنه ها استفاده کنید.

شما با استفاده از این خدمات این امکان را دارید که به یک سایت کامل دست پیدا کنید. حتی در wordpress.com قابلیت استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس با تمامی قالب های استاندارد و افزونه های مختلف نیز به شما داده خواهد شد.

گرفتن دامنه رایگان

پرداخت با تبلیغات در سایت

یکی دیگر از روش هایی که شما میتوانید با آن یک دامنه رایگان بدشت آورید این است که تبلیغات ارائه دهنده را در سایت خود قرار دهید. در این صورت شما می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای دامنه های رسمی و معتبری مانند com و یا net را دریافت کرده و از آنها استفاده نمایید.

مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که ممکن است این سایت ها کنترل دامنه را تا زمان اجرای تعهد توسط شما نگه دارند که در اینصورت می توانید مطمئن باشید دامنه شما از دست خواهد رفت. مورد دیگر هم این است که عموما تعهد نمایش این تبلیغات مدت بالایی را خواهد داشت و اگر سایت شما به بازدید خوبی برسد، این تبلیغات که درآمد بسیار بالایی را ایجاد کرده است، صرفا به ارائه دهنده دامنه تعلق داشته و شا عملا از آن ها هیچ سودی نخواهید برد. این در حالی است که اگر دامنه به صورت شخصی برای شما بود، تمامی این پول به خود شما می رسید.

به طور کلی روش های مختلفی برای دریافت دامنه رایگان وجود دارد که بهترین آنها را بررسی کردیم، و دیدیم که چگونه میتوان یک دامنه رایگان داشته باشیم اما آیا اصلا استفاده از دامنه رایگان کار خوبی است!؟ در بخش بعدی به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

از دامنه رایگان استفاده کنیم یا نه!؟

گرفتن یک دامنه رایگان نسبت به خرید یک دامنه برای شما هزینه کمتری به همراه خواهد داشت. البته که در مواردی این هزینه میتواند برای شروع یک سایت که شما به صورت تفریحی و یا دست گرمی به دنبال آن هستید، کافی باشد. اما آیا واقعا ارزش آن را دارد که خود را با دردسر های ناشی از دامنه رایگان مواجه کنید!؟ به نظر می رسد که پاسخ این سوال خیر است. خیلی از افراد از استفاده از این دامنه ها پشیمان شده و یا فرصت های خیلی خوبی را از دست داده اند.

اما روش هایی نیز برای دریافت دامنه رایگان وجوددارد که به نحوی موثر است. به عنوان مثال خرید هاست. در صورتی که به صورت جدی بخواهید یک سایت را راه اندازی کنید، اولین چیزی که بعد از دامنه به آن نیاز پیدا خواهید کرد هاست شماست. پس به این فکر نباشید که فعلا دامنه را پیدا کنیم تا بعد! البته باید توجه داشته باشید که مسائل مالکیتی در دامنه رایگان شما به صورت خواهد بود.

مورد دیگر نیز مربوط به استفاده از دامنه هایی با پسوند های رایگان است که با توجه به اینکه هیچ پشتیبانی ای از آنها نمی شود نیز، شما همچنان متضرر هستید. همینطور در گوگل نیز رتبه نگرفته و در اکثر مواقع وب سایت شما می تواند به عنوان یک سایت کلاهبرداری و فیشینگ تشخیص داده شود و مورد ظن گوگل قرار گیرد. پس اگر میخواهید یک سایت را حتی به صورت عمومی و صرفا به عنوان یک وبلاگ راه اندازی کنید این دامنه ها گزینه های خوبی نخواهند بود. به طور کلی در مورد دامنه رایگان باید خیلی مراقب بود که:

مراقب باشید!!!

مراقب باشید مجبور به خرید سرویسی که لازم دارید و برای آن هزینه بیشتری باید پرداخت کنید نشوید

مراقب باشید وقت خود را برای بدست آوردن دامنه ای که اعتبار ندارد صرف نکنید و روی آن وقت و انرژی نگذارید.

مراقب باشید زیر بار تعهداتی که بعدا ضررهای مالی به شما برساند نروید.

و از همه بیشتر مراقب باشید وقتی یک دامنه رایگان به شما تعلق میگیرد، تمامی امتیازات آن به نام شما شده باشد.

آیا از دامنه رایگان استفاده کنیم!؟

در صورتی که میخواهید از یک دامنه رایگان، روی یک هاست رایگان استفاده کنید، تا با استفاده از آن محکی به توانایی های خود بزند و آنها را ارتقا دهید این امکان را خواهید داشت. اما اگر می خواهید این کار را به صورتی انجام دهید که به عنوان یک فعالیت اصلی و حرفه ای به آن نگاه کنید که قرار باشد برای شما سود آوری داشته باشد، تجربه ما به شما میگوید که قید این دامنه رایگان را زده و یک دامنه ir را با قیمتی در حدود یک بسته پفک برای مدت یکسال خریداری کنید. تا به هیچ یک از این مشکلات برنخورید.

نتیجه گیری

روش های مختلف و زیادی وجود دارد که شما می توانید از طریق آنها برای بدست آوردن یک دامنه رایگان اقدام کنید اما باید در مورد آن احتیاط لازم را به خرج دهید. البته احتمالا این کار شما را خسته خواهد کرد زیرا پیدا کردن محصول مورد نظر از بین حجمه تبلیغات کمی دشوار خواهد بود. بهترین راه جایگزین برای دامنه رایگان که زحمات شما را به دهد ندهد استفاده از یک دامنه ir ارزان قیمت، و یا استفاده از یک تخفیف خوب تا حد 90 درصد از صفحه ” تخفیف ثبت دامنه ” استفاده کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
15 × 25 =