جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگدامنه های ایرانیدامنه رایگان رو از کجا بیاریم؟
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

دامنه رایگان رو از کجا بیاریم؟

وقتی قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی را داشته باشید، قطعا به یک دامنه احتیاج خواهید داشت که بتوانید با استفاده از آن سایت خود را راه‌اندازی کنید. اگر یک چرخ کوتاه در بین فروشنده‌های هاست و دامنه بزنید، خواهید دید که این دامنه‌ها رنگ‌ولعاب‌های خاصی دارند و شما برای خرید و ثبت دامنه گزینه‌هایی از 4 تا 700 هزار تومان را پیش روی خود خواهید داشت. اما آیا بهتر نیست از یک دامنه رایگان برای کار خود استفاده کنید؟! اجازه دهید ابتدا در مورد اینکه دامنه چیست و چه نقشی را می‌تواند داشته باشد کمی صحبت کنیم.

چرا به دامنه نیاز داریم

راه‌اندازی یک سایت اینترنتی دقیقا مانند راه‌اندازی یک مغازه خواهد بود. وقتی شما به فکر این هستید که یک سایت برای کسب‌وکار اینترنتی خود راه‌اندازی کنید، دقیقا یک فضا را لازم دارید که کالا و خدمات خود را در آن عرضه کنید. مغازه شما اجزای مختلفی دارد، و یکی از مهمترین اجزای این مغازه که شما خودتان را با آن معرفی می‌نمایید آدرس مغازه خواهد بود. مشتریان شما چگونه باید به‌سراغ شما بیایند؟ چه امتیازاتی هست که شما می‌توانید از این آدرس به‌دست آورید؟

پس می‌توانیم بگوییم ما به دامنه نیاز داریم تا با آن کسب‌وکار خود را معرفی کنیم و یک روش دسترسی برای سایت خود فراهم سازیم که مراجعه‌کنندگان و مشتریان شما بتوانند سایت شما را با وارد کردن آن پیدا کنند. اما آیا انتخاب دامنه تاثیری بر کسب‌وکار شما خواهد داشت؟

دامنه چه فایده ای دارد

بدیهی است که داشتن یک مغازه در بالای شهر و یا منطقه تجاری و یک محل پر رفت‌وآمد می‌تواند باعث شود تا شما کسب‌وکار پررونقی را تجربه کنید. در مورد دامنه هم دقیقا همین است. شما باید دامنه‌ای را برای کار خود انتخاب کنید که بتواند نمایانگر برند شما باشد.

شاید با وجود این نکته که بیشترین ترافیک سایت‌ها که منجر به خرید می‌شود، از موتورهای جستجو وارد سایت می‌شود، فکر کنید که نقش دامنه خیلی هم پررنگ نیست. اما دامنه شما چیزی است که سایت شما با آن به خاطر سپرده خواهد شد و در موثرترین نوع تبلیغات که تبلیغات دهان‌به‌دهان می‌باشد، نقشی فوق‌العاده خواهد داشت. پس به هیچ عنوان عاقلانه نیست که با کوچک شمردن اهمیت نام دامنه خود را در این تبلیغ که کم‌هزینه‌ترین و موثرترین نوع تبلیغات است، و از آن مهمتر در برندسازی برای سایت خود دچار مشکلاتی شوید.

انتخاب یک دامنه مناسب برای سایت، یکی از اقداماتی است که باید آن را به‌صورت خیلی جدی دنبال کنید و وسواس بالایی برای آن بخرج دهید. دامنه رایگان یکی از انواع دامنه‌ای است که می‌توانید برای راه انداختن یک سایت از آن استفاده کنید. اما اگر چرخی در سایت‌های مختلف زدده باشید خواهید دید که پیدا کردن دامنه رایگان کمی مشکل است و تمام کسانی که تحت نام دامنه رایگان فعالیت می‌کنند، به نحوی از این کلمه سوءاستفاده کرده و صرفا می‌خواهند شما را به داخل بکشند و تا پولی از شما نگیرند دامنه رایگانی به شما نخواهند داد! قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که بالاخره دامنه رایگان وجود دارد یا ندارد؟!

 

آیا دامنه رایگان وجود دارد؟!

بله وجود دارد! امیدواریم ظاهر خشک این جواب صریح حمل بر بی‌حوصلگی نشود. قطعا شما از پاسخ سایت‌های مختلف به این سوال کلافه شده‌اید و می‌خواهید بدانید که واقعا جریان چیست! آیا چیزی به نام دامنه رایگان وجود دارد و اگر دارد چگونه باید از آن استفاده کنیم. انواع مختلفی از دامنه‌ها با قیمت‌های مختلف وجود دارد. دامنه‌های غیررایگان با هزینه‌هایی بالا، دامنه‌های استاندارد، دامنه‌های ارزان و دامنه‌های رایگان!

با توجه به اینکه تصورات مختلفی از دامنه رایگان وجود دارد، قبل از ادامه اجازه دهید تکلیف خود را در مورد دامنه‌های رایگان مشخص کنیم و بدانیم یک دامنه رایگان چیست. ممکن است در تبلیغات مختلف دیده باشید که می‌خواهند دامنه com. و یا ir. را به‌صورت رایگان به شما بدهند ولی وقتی داخل سایت می‌روید خواهید دید که دامنه رایگان در ازای خرید هاست و یا محصولی دیگر امکان‌پذیر خواهد شد. این نوع از دامنه‌ها به‌هیچ‌وجه رایگان نبوده و جزو آن دامنه‌های رایگانی که شما تصور می‌کنید قرار نخواهند داشت.

آیادامنه رایگان وجود دارد!؟

اگر به ساختار دامنه دقت کرده باشید، شما یک ساختار دو بخشی را شاهد خواهید بود. بخش اول که نام سایت شما است می‌تواند از برند شما، سرواژه برند و یا نام دلخواه شما تشکیل شده باشد و بخش دوم آن یک پسوند است که با یک نقطه از بخش اول جدا شده است. دامنه رایگان دامنه‌ای است که یکی از پسوندهای tk. و یا cf. را استفاده کند. پس اگر تصور این را دارید که بعضی از دامنه‌های com و ir رایگان هستند، قطعا اشتباه کرده‌اید و به این‌ صورت نخواهد بود.

درست است که دامنه‌هایی مانند com و ir جزو دامنه‌های رایگان نیستند و در هر صورت باید وجه آن پرداخت شود. اما راه‌هایی وجود دارد که شما با استفاده از این روش‌ها این امکان را خواهید داشت که از این دامنه‌ها به‌صورت رایگان استفاده کنید. این روش‌ها در بخش بعدی ارائه خواهند شد.

 

چگونه یک دامنه رایگان داشته باشیم

برای به‌دست آوردن یک دامنه رایگان روش‌های زیادی وجود دارد. دعوت به راه‌اندازی سایت و دنیای کسب‌وکار اینترنتی یکی از مواردی است که بازار بسیار بزرگ و رقابتی‌ای را دارد و کسانی که در این زمینه‌‌ها خدمات ارائه می‌دهند حاضرند برای جلب مشتری از روش‌های تبلیغاتی خوبی استفاده کنند. افراد و شرکت‌هایی هستند که حاضرند هزینه این دامنه را برای شما تقبل کنند تا فقط شما را قانع کنند که سایت خود را راه‌اندازی کنید و وارد این عرصه شوید.

این شرکت‌ها زمینه‌های خوب مختلفی را ایجاد کرده‌اند و می‌توانند در ازای استفاده از خدمات آنها، زحمت خرید دامنه را از دوش شما بردارند. در ادامه فهرستی از روش‌های مختلف که به شما کمک می‌کند تا یک دامنه رایگان پیدا کنید معرفی خواهد شد.

 

دریافت دامنه رایگان از هاستینگ

یک هاستینگ شرکتی است که هر سایت جدید در اینترنت به‌منزله یک مشتری بالقوه برای وی می‌باشد. پس از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند تا شما را مجاب کند که سایت خود را راه‌اندازی کنید. یکی از پیشنهاداتی که می‌تواند خیلی اغواکننده باشد، ارائه یک دامنه رایگان سطح بالا مانند com به شما، در ازای خرید یک سرویس هاست است.

از آنجا که شما دیر یا زود به هاست احتیاج خواهید داشت، به نظر می‌رسد این مورد که بخواهید هاست خود را تهیه کنید و دامنه هم به شما داده شود برای شما یک گزینه خوب به‌حساب می‌آید! البته باید دید که چه دامنه‌ای با چه پسوندی و برای چه سرویسی داده می‌شود. مثلا عاقلانه نخواهد بود برای دریافت دامنه‌هایی مانند دامنه ir که تنها 4 هزار تومان برای هاستینگ خرج برداشته است، به‌سراغ یک هاست ابری و یا یک سرور اختصاصی حرفه‌ای با قیمتی بالا بروید. در حالی که هنوز سایت خود را هم راه‌اندازی نکرده‌اید.

البته بعضی دیگر از هاستینگ‌ها نیز دامنه را برای استفاده به شما تحویل داده ولی کنترل آن را در دست خود نگه می‌دارند. در صورت قطع سرویس هاست از دامنه هم خبری نیست و شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. این موضوع دقیقا مانند این است که خانه خود را در زمین دیگری بسازید. در صورتی که می‌خواهید از این نوع هاست رایگان استفاده کنید توجه داشته باشید که در دام موارد این‌چنینی نیفتید. زیرا در صورتی که شرکت سازنده به هر طریقی سیاست کاری خود را عوض کند، می‌تواند سایت شما را صاحب شده و تمامی زحمات شما بر باد خواهد رفت.

 

استفاده از پسوندهای رایگان مانند tk و cf استفاده کنید

ثبت پسوندهای رایگان را می‌توان مصداق اصلی دامنه رایگان معرفی کرد. دامنه رایگان می‌خواهید؟! tk و cf رایگان هستند و هیچ‌کس در دنیا برای استفاده از این دامنه‌ها هیچ پولی دریافت نمی‌کند. اما این دامنه‌ها چه هستند و مربوط به کدام کشورها می‌باشند.

دامنه tk مربوط به یک مجموعه جزایر در جنوب اقیانوس آرام و نزدیک نیوزلند است که به‌صورت یک دامنه جهانی ارائه می‌شود و کاملا رایگان است. همینطور cf نیز دیگر دامنه رایگان است که مربوط به جمهوری آفریقای مرکزی است. به دلیل رایگان بودن شما می‌توانید با هر نوع اطلاعات جعلی یکی از این دامنه‌ها را برای خود ثبت کنید و از آنها استفاده کنید.

دامنه با پسوند رایگان

البته در نظر داشته باشید این دامنه‌ها رایگان بوده ولی به آنها خدمات خوبی داده نمی‌شود و شما نباید انتظار داشته باشید که امکاناتی مانند درگاه پرداخت، نماد اعتماد و یا حتی APIهای مختلف را روی سایت خود پیاده‌سازی کنید.

 

همکاری در فروش و گرفتن دامنه

مورد دیگری که می‌تواند تضمین‌کننده روشی برای گرفتن دامنه رایگان باشد این است که به‌عنوان یک بازاریاب یا بیشتر بگوییم یک معرف عمل کرده و تعدادی مشتری برای ارائه‌دهندگان خدمات هاست و دامنه پیدا کنید. در این حالت شما با سودی که به این مجموعه‌ها می‌رسانید این امکان را دارید تا از آنها دامنه دریافت کنید.

این مورد عموما در هاستینگ‌های خارجی اتفاق می‌افتد. اما جالب این است که برای خیلی از هاستینگ‌های ایرانی شرایط بهتر است. در صورت کار به‌صورت بازاریاب حساب شما در این هاستینگ‌ها ریالی شارژ خواهد شد. یعنی پول خود را دریافت می‌کنید. با این پول این امکان را خواهید داشت که سایت خود را روی بستر همان هاستینگ و یا بسترهای دیگر راه‌اندازی نمایید و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید.

 

استفاده از زیردامنه‌های رایگان

بعضی از سایت‌ها و سرویس‌دهنده‌های بلاگ به شما این امکان را می‌دهند که با استفاده از زیردامنه آنها یک سایت را با قالب و ظاهر مد نظر خود بسازید. از انواع مختلف این سایت‌ها می‌توان blogspot.com و wordpress.com را معرفی نمود. شما می‌توانید در این سایت‌ها ثبت‌نام کرده و یک هاست رایگان دریافت کنید که یک دامنه نیز به‌صورت زیردامنه به شما تعلق خواهد گرفت. در صورتی که می‌خواهید یک سایت کم‌هزینه و شخصی برای خود داشته باشید می‌توانید به‌راحتی از این زیردامنه‌ها استفاده کنید.

شما با استفاده از این خدمات این امکان را دارید که به یک سایت کامل دست پیدا کنید. حتی در wordpress.com قابلیت استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس با تمامی قالب‌های استاندارد و افزونه‌های مختلف نیز به شما داده خواهد شد.

گرفتن دامنه رایگان

پرداخت با تبلیغات در سایت

یکی دیگر از روش‌هایی که شما می‌توانید با آن یک دامنه رایگان به‌دست آورید این است که تبلیغات ارائه‌دهنده را در سایت خود قرار دهید. در این صورت شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای دامنه‌های رسمی و معتبری مانند com و یا net را دریافت کرده و از آنها استفاده نمایید.

مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که ممکن است این سایت‌ها کنترل دامنه را تا زمان اجرای تعهد توسط شما نگه دارند که در این صورت می‌توانید مطمئن باشید دامنه شما از دست خواهد رفت. مورد دیگر هم این است که عموما تعهد نمایش این تبلیغات مدت بالایی را خواهد داشت و اگر سایت شما به بازدید خوبی برسد، این تبلیغات که درآمد بسیار بالایی را ایجاد کرده است، صرفا به ارائه‌دهنده دامنه تعلق داشته و شما عملا از آنها هیچ سودی نخواهید برد. این در حالی است که اگر دامنه به‌صورت شخصی برای شما بود، تمامی این پول به خود شما می‌رسید.

به‌طورکلی روش‌های مختلفی برای دریافت دامنه رایگان وجود دارد که بهترین آنها را بررسی کردیم و دیدیم که چگونه می‌توان یک دامنه رایگان داشته باشیم اما آیا اصلا استفاده از دامنه رایگان کار خوبی است؟! در بخش بعدی به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

 

از دامنه رایگان استفاده کنیم یا نه؟

گرفتن یک دامنه رایگان نسبت به خرید یک دامنه برای شما هزینه کمتری به همراه خواهد داشت. البته که در مواردی این هزینه می‌تواند برای شروع یک سایت که شما به‌صورت تفریحی و یا دست‌گرمی به دنبال آن هستید، کافی باشد. اما آیا واقعا ارزش آن را دارد که خود را با دردسرهای ناشی از دامنه رایگان مواجه کنید؟ به نظر می‌رسد که پاسخ این سوال خیر است. خیلی افراد با استفاده از این دامنه‌ها پشیمان شده و یا فرصت‌های خیلی خوبی را از دست داده‌اند.

اما روش‌هایی نیز برای دریافت دامنه رایگان وجود دارد که به‌نحوی موثر است. به‌عنوان‌مثال خرید هاست. در صورتی که جدی بخواهید یک سایت را راه‌اندازی کنید، اولین چیزی که بعد از دامنه به آن نیاز پیدا خواهید کرد هاست شماست. پس به این فکر نباشید که فعلا دامنه را پیدا کنیم تا بعد!

مورد دیگر نیز مربوط به استفاده از دامنه‌هایی با پسوندهای رایگان است که با توجه به اینکه هیچ پشتیبانی‌ای از آنها نمی‌شود نیز، شما همچنان متضرر هستید. همین‌طور در گوگل نیز رتبه نگرفته و در اکثر مواقع وب‌سایت شما می‌تواند به‌عنوان یک سایت کلاهبرداری و فیشینگ تشخیص داده شود و موردظن گوگل قرار گیرد. پس اگر می‌خواهید یک سایت را حتی به‌صورت عمومی و صرفا به‌عنوان یک وبلاگ راه‌اندازی کنید این دامنه‌ها گزینه‌های خوبی نخواهند بود.

 

مراقب باشید!

مراقب باشید مجبور به خرید سرویسی که لازم دارید و برای آن هزینه بیشتری باید پرداخت کنید نشوید

مراقب باشید وقت خود را برای به‌دست آوردن دامنه‌ای که اعتبار ندارد صرف نکنید و روی آن وقت و انرژی نگذارید.

مراقب باشید زیر بار تعهداتی که بعدا ضررهای مالی به شما برساند نروید.

و از همه بیشتر مراقب باشید وقتی یک دامنه رایگان به شما تعلق می‌گیرد، تمامی امتیازات آن به نام شما شده باشد.

آیا از دامنه رایگان استفاده کنیم!؟

در صورتی که می‌خواهید از یک دامنه رایگان، روی یک هاست رایگان استفاده کنید، تا با استفاده از آن محکی به توانایی‌های خود بزند و آنها را ارتقا دهید این امکان را خواهید داشت. اما اگر می‌خواهید این کار را به‌صورتی انجام دهید که به‌عنوان یک فعالیت اصلی و حرفه‌ای به آن نگاه کنید که قرار باشد برای شما سودآوری داشته باشد، تجربه ما به شما می‌گوید که قید این دامنه رایگان را زده و یک دامنه ir را با قیمتی در حدود یک بسته پفک برای مدت یکسال خریداری کنید. تا به هیچ یک از این مشکلات برنخورید.

 

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلف و زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از طریق آنها برای به‌دست آوردن یک دامنه رایگان اقدام کنید اما باید در مورد آن احتیاط لازم را به خرج دهید. البته احتمالا این کار شما را خسته خواهد کرد زیرا پیدا کردن محصول موردنظر از بین هجمه تبلیغات کمی دشوار خواهد بود. بهترین راه جایگزین برای دامنه رایگان که زحمات شما را به هدر ندهد استفاده از یک دامنه ir ارزان‌قیمت، و یا استفاده از یک تخفیف خوب تا حد 90 درصد از صفحه «تخفیف ثبت دامنه» ستفاده کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
20 ⁄ 10 =