جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستتشخیص نوع هاست ؛ بررسی روش ها و آموزش کامل
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تشخیص نوع هاست ؛ بررسی روش ها و آموزش کامل

وقتی که به سراغ یک سایت اینترنتی می رویم، معمولا این موضوع که سیستم این سایت چیست و از کجا آمده است یکی از سوالاتی است که در ذهن ایجاد می شود و مخصوصا اگر خودتان در این کار دستی داشته باشید همیشه به چشم یک محصول که نقاط ضعف و قوت آن را برانداز می کنید، به یک سایت اینترنتی نگاه می کنیم. در خیلی از مواقع این موضوع که یک سایت اینترنتی که بعضا می تواند یکی از رقبای ما باشد، روی چه هاستی قرار گرفته است و از چه سیستم میزبانی ای استفاده می کند یکی از سوالاتی است که می تواند برای ما ایجاد شود. روش هایی برای تشخیص نوع هاست وجود دارد که می توانند به ما کمک کنند اطلاعات خوبی را در رابطه با اینکه این سایت میزبانی خود را از کجا تهیه کرده است و چه سرویسی دارد را بدست آوریم.

علاوه بر این روش های تشخیص نوع هاست به ما کمک می کنند که یک صحت سنجی هم در رابطه با اینکه خدماتی که هاستینگ ما، به ما ارائه کرده است داشته باشیم و به طور مثال این موضوع را بررسی کنیم که آیا هاست ما یک هاست واقعا کم جمعیت است که تعداد کمی کاربر از آن استفاده می کنند و یا اینکه با یک هاست اشتراکی شلوغ طرفیم که باید به فکر انتقال به یک هاست با کیفیت تر باشیم. در این مقاله به ارائه بهترین روش ها برای تشخیص نوع هاست و پیدا کردن اطلاعات در این خصوص می پردازیم اما قبل از آن لازم است برای اینکه متوجه شویم که چه ردپا هایی را باید برای این کار دنبال کنیم، کمی در مورد عملکردی که هاست دارد صحبت کنیم.

 

روش کارکرد هاست چیست و چه نشانه هایی از خود به جا می گذارد

وقتی که صحبت از هاست در میان باشد کسانی که سر رشته ای از طراحی سایت و روش کارکرد سایت ها داشته باشند در ذهن خود فضای ذخیره سازی و نیروی پردازشی لازم برای بالا نگه داشتن یک سایت را تصور می کنند و این تمام آن کاری است که هاست برای ما انجام می دهد. در واقع تنها هدف یک هاست این است که سایتی که به آن سپرده می شود را سر پا نگه داشته و این سایت را برای کاربرانی که به آن دسترسی پیدا می کنند بالا نگه دارد. در حقیقت این موضوع کاملا درست است اما جزئیاتی در این میان وجود دارد که ما برای تشخیص نوع هاست باید به آنها هم توجه داشته باشیم.

روش کارکرد هاست چیست و چه نشانه هایی از خود به جا می گذارد

در مورد اینکه هاست ها از کجا می آیند و چه کاری انجام می دهند باید گفت که هاست ها همه برنامه هایی مجازی سازی شده و جدا شده از سیستم های بزرگتری به نام سرور ها هستند که در واقع این سرور است که سایت ما را بالا نگه می دارد. در این رابطه باید گفت که سیستم عامل سرور منابع سخت افزاری وسیع خود را با استفاده از برنامه های مجازی سازی مانند VMWare و یا سیستم هایی مانند WHMCS به بخش های کوچکتری تقسیم  کرده که هر کدام از آنها یک هاست را تشکیل می دهند. این هاست ها با استفاده از کنترل پنل های جدا کنترل شده و به همین دلیل است که وقتی شما یک سرویس هاست داشته باشید تنها راه ارتباطی شما کنترل پنل هاست است که در اختیار دارید و خود سیستم عامل سرور را نمی بینید. البته دسترسی SSH که در مقاله SSH چیست به صورت مفصل راجع به آن صحبت کردیم، می تواند ارتباط ما را با سرور برقرار کند.

در اینجا یک سرور با یک IP شخص وجود دارد که می تواند تمامی سایت های روی هاست ها را مرتب کند، پس هر سایتی که روی این سرور وجود داشته باشد، از همین IP استفاده می کند و درخواست ها به سراغ آن می آیند، البته در بعضی از مواقع سایت ها ممکن است از IP های اختصاصی استفاده کنند و این احتمال هم وجود دارد. اما این نتیجه را می توان گفت که IP سرور می تواند یکی از موارد تعیین کننده در تشخیص نوع هاست از نوع اشتراکی و اختصاصی باشد.

همینطور تمام دامنه هایی که به هاست های مختلف متصل می شوند برای اینکه این آدرس IP را به کاربران خود بدهند لازم است که این دامنه ها DNS های خود را به این سیستم ها متصل کنند. در واقع ارائه کنندگان دامنه باید بدانند که NS هایی که هاستینگ برای دامنه در نظر گرفته است چیست و این مورد هم یکی دیگر از ردپاهایی است که برای تشخیص نوع هاست به جا می ماند.

مورد دیگری که در بین کارکرد های هاست می تواند به ما کمک کند نوع دسترسی به کنترل پنل است که سایت به وسیله آن کنترل می شود، در این مورد می توان گفت که ورود به کنترل پنل های مختلف راه و روش خود را دارید. به طور مثال در صورتی که سری به مقاله دایرکت ادمین چیست بزنید می توانید به آموزش کامل ورود به این کنترل پنل دسترسی داشته باشید. در واقع برای این که می توان با وارد کردن یک :۲۲۲۲ در انتهای آدرس به این کنترل پنل ها لاگین کرد. این موارد برای کنترل پنل هایی مانند سی پنل :۲۰۸۳ و کنترل پنل پلسک عبارت :۸۸۸۰ یا :۸۸۴۳ می باشد.

روش کارکرد هاست چیست

اکنون ما تمام جزئیاتی که باید در مورد کارکرد هاست بدانیم تا بتوانیم بهتر این موضوع که تشخیص نوع هاست چطور انجام می شود را درک کنیم را بررسی کرده ایم و نوبت به این رسیده است که به سراغ این موضوع برویم که تشخیص نوع هاست چطور انجام می شود و ما برای اینکه این موضوع را متوجه شویم چه کار هایی را باید انجام دهیم. در ادامه این موضوع را با هم به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

 

تشخیص نوع هاست چطور انجام می شود؟

در واقع روش ثابتی برای تشخیص نوع هاست وجود ندارد و نمی توانیم بگوییم که اگر فلان کار را انجام دهید می توانید کار تشخیص نوع هاست را به درستی و به صورت صد در صدی انجام داده و شما دقیقا می دانید که رقبای شما روی چه هاست هایی سایت خود را راه اندازی کرده اند و یا آنکه هاستینگ شما چه سرویسی را در اختیار شما گذاشته است و به تعهدات خود پایبند بوده است یا خیر. اما با توجه به سر نخ هایی که هاست ها و سرور ها از خود به جا می گذارند می توانید این موضوع را به درستی درک کرده و برای این سوال خود جوابی را پیدا کنید.

اصلی ترین ابزار هایی که می توانند تشخیص نوع هاست را برای ما انجام دهند ابزار های تحلیلی ای هستند که از آنها برای بررسی موارد مختلف و اطلاعات خاص در مورد سایت استفاده می شود. این ابزار ها می توانند با اهداف مختلفی مانند تحلیل سایت های رقیب، تحلیل سئو، پیدا کردن صاحبان دامنه ها و همینطور پیدا کردن سیستم سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتی که شما سری به چند مورد از آنها بزنید می توانید تشخیص نوع هاست را با استفاده از اطلاعات مختلفی که از این ابزار ها بدست می آورید برای خود داشته باشید.

تشخیص نوع هاست چطور انجام می شود؟

در صورتی که بخواهیم مهمترین و اصلی ترین ابزار هایی که برای تشخیص نوع هاست معرفی می شوند را ارائه کنیم می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

DOMAINTOOLS: یکی از اصلی ترین امکاناتی است که می توان با استفاده از آن تحلیلی کامل را در مورد اینکه یک دامنه فعال است یا نه و متعلق به چه کسی می باشد و روی چه سروری قرار دارد بدست آورد.

intoDNS: این ابزار می تواند اطلاعات کاملی را در رابطه با NS های دامنه در اختیار شما بگذارد که برای پیدا کردن هاستینگ از آنها استفاده می شود و می تواند اطلاعات خوبی در این رابطه به ما بدهد.

RESCAN: یکی دیگر از ابزار های قدرتمند که می تواند تحلیل خوبی به صورت جغرافیایی از سرور های سایت ما به ما بدهد این مورد می باشد علاوه بر این موارد این ابزار می تواند برای پیدا کردن وب سرور ها هم مورد استفاده قرار بگیرد.

در ادامه به صورت تک به تک به این موضوع که برای پیدا کردن هر یک از اطلاعات مختلف هاست باید به سراغ کدام یک از این ابزار ها برویم و روش گرفتن اطلاعات از هر کدام از آنها به چه صورتی می باشد صحبت خواهیم کرد.

 

تشخیص نوع هاست از نظر اشتراکی و کم جمعیت

این موضوع که هاست شما یک هاست خوب با تعداد  سایت های کم است یا یک هاست اشتراکی عادی و شلوغ که به زور می تواند سایت شما را بالا نگه دارد، یکی از مهمترین مواردی است که ممکن است شما را به سمت تشخیص نوع هاست بکشاند و به دنبال این موضوع باشید. برای تعیین این موضوع روش های مختلفی وجود دارد که بهترین آنها استفاده از تعداد سایت های فعال روی همین سرور است. این اطلاعات یکی از اطلاعات ارزشمندی است که ابزار Doomaintools می تواند در اختیار ما بگذارد.

برای اینکه تعیین کنیم یک هاست اشتراکی است یا کم جمعیت باید به سراغ بخش Whois سایت Domaintools برویم. در نظر داشته باشید که عموم خدماتی که این سایت ارائه می کند غیر رایگان است و شما باید برای دسترسی به جست و جوی مورد نظر خود مستقیم از زیر دامنه whois.domaintools.com استفاده کنید. در صورتی که به این سایت وارد شوید با تصویری مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد:

تشخیص نوع هاست از نظر اشتراکی و کم جمعیت

 

در اینجا شما باید نام دامنه خود را در آدرس باری که برای شما در نظر گرفته شده است وارد کرده و روی دکمه جست و جو کلیک کنید. بعد از یک لود شدن نسبتا طولانی مدت که باید کمی برای آن صبر کنید اطلاعات جامعی در مورد سایت به شما داده خواهد شد. شما باید در این فهرست بلند بالا که ابتدای آن با معرفی صاحب امتیاز این دامنه انجام می گیرد، به بخش های پایینی رفته و گزینه IP Address را در بین توضیحاتی که ارائه داده شده است پیدا کنید:

تعداد هاست های روی سرور

 

در این بخش شما هم می توانید به IP هاست دسترسی داشته باشید و هم در جلوی آن  تعداد سایت هایی که روی این IP قرار دارند را مشاهده کنید. در اینجا ما می توانیم ببینیم که روی این سرور به جز سایت ما ۹ سایت تست شده توسط سرور ما تنها ۹ سایت دیگر وجود دارد. از اینجا می توان نتیجه گرفت که با یک هاست کم جمعیت طرف هستیم. این در حالی است که در صورتی که سایت روی هاست اشتراکی ای که وضعیت زیاد جالبی هم ندارد باشد، به احتمال زیاد شما با آماری به این صورت مواجه خواهید شد:

تعداد بالای هاست ها در سرور اشتراکی

 

همانطور که می بینید این سایت با ۳۳۶۲ سایت دیگر از منابعی اشتراکی استفاده می کند و می توان مطمئن بود که با یک هاست بی کیفیت و سایتی اشتراکی طرف هستیم.

 

تشخیص موقعیت هاست

یکی از موارد دیگری که می تواند در تشخیص نوع هاست مهم باشد این است که هاست شما در داخل ایران قرار دارد یا در خارج از ایران. در این رابطه باید گفت که ابزار های زیادی وجود دارند که این کار را برای ما انجام می دهند و همان ابزاری که در بخش قبل معرفی کردیم نیز می تواند اطلاعات خوبی را به ما بدهد. اما در صورت که بخواهیم کاملترین اطلاعات را در مورد موقعیت جغرافیایی یک سرور داشته باشیم می توانیم به سراغ ابزار قوی Rescan برویم.

 شما می توانید از طریق لینک Rescan به صفحه زیر دسترسی داشته باشید:

تشخیص موقعیت هاست

 

در اینجا شما با وارد کردن اطلاعات مربوط به دامنه سایت مورد نظر خود می توانید به اطلاعات جامعی در رابطه با چگونگی کارکرد این سایت دسترسی داشته باشید که به این صورت در اختیار شما قرار خواهد گرفت:

اطلاعات ارائه شده برای تشخیص موقعیت هاست

 

همینطور این ابزار می تواند اطلاعاتی را در خصوص CMS مورد استفاده و وب سروری که سایت را راه اندازی کرده است در اختیار شما بگذارد(در صورتی نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص CMS ها و سیستم های مدیریت محتوا دارید می توانید به مقاله CMS چیست هم سری بزنید).

 

تشخیص هاستینگ و ارائه کننده  سرویس میزبانی

موردی که می تواند برای شما مهم باشد این است که خیلی از رقبای شما از چه هاستینگ هایی استفاده می کنند. در این مورد باید گفت که DNS های سایت کمک ایده آلی برای ما خواهند بود. عموم هاستینگ ها ns هایی را در اختیار کاربران می گذارند که در دامنه خود ثبت کنند، و آن را بر اساس نام سایت خود راه اندازی می کنند. در صورتی که شما بتوانید DNS یک سایت را پیدا کنید در بخش میانی آن می توانید نام ارائه کننده خدمات هاستینگ را پیدا کنید.

ابزار هایی که برای تشخیص DNS هاست به کار می رود زیاد و متنوع هستند و بعضی از مواردی که تا اینجای کار آنها را بررسی کردیم هم می توانند این مورد را برای ما فراهم کنند. اما ابزاری که بهتر از سایرین در این زمینه عمل خواهد کرد. intoDNS می باشد. برای استفاده از این ابزار می توانید از طریق لینک intodns وارد سایت آن شده و در این حالت با این ابزار مواجه خواهید شد:

تشخیص هاستینگ و ارائه کننده سرویس میزبانی

 

برای استفاده از این ابزار هم مانند سایر مواردی که تا اینجا آنها را بررسی کردیم لازم است که نام دامنه را وارد کرده و اینتر را بزنید تا نتایج به این صورت به شما نمایش داده شود:

تشخیص هاستینگ از روی DNS ها

 

در این بخش شما می توانید اطلاعات زیادی را در رابطه با DNS های سایت بدست آورید اما آنچه که برای تشخیص نوع هاست و هاستینگ ارائه کننده آن ضروری است، دو مورد به نام های Domain NS records و همینطور NS records from your nameservers هستند که در تصویر هم با رنگ آبی مشخص شده اند.

در واقع این دو بخش، بخش های اصلی ای هستند که باید به آنها توجه کرد. در سرویس های زیاد شما می توانید این موارد را ببینید که با نام هاستینگ تعیین می شوند. این بخش ها ساختاری سه قسمته دارند و به نوعی شباهت زیادی با دامنه ها دارند. این بخش ها در واقع مواردی هستند که دامنه را به سرور متصل می کنند و در مورد آنها صحبت کردیم. در صورتی که شما بخش میانی این موارد را دنبال کنید، می توانید به نام هاستینگ برسید.

در مورد DNS های دامنه باید گفت که در بعضی از مواقع که از DNS اختصاصی برای سایت استفاده شده باشد بخش میانی همان نام سایت خواهد بود. اما در مواردی که سایت هدف ما از هاست های عادی و بدون DNS اختصاصی استفاده کرده باشد، این بخش را هم نام هاستینگ تشکیل می دهد. در صورتی که مانند این مثال با یک DNS اختصاصی طرف بودید، می توانید به راحتی به سراغ NS های ارائه شده با توجه به Nameserver بروید که در بخش پایینی قابل دسترسی هستند و این مورد که سایت مورد نظر از کدام هاستینگ سرویس می گیرد را متوجه شوید.

تشخیص هاستینگ

به طور کلی می توان گفت تمامی مواردی که برای تشخیص نوع هاست قابل اجرا بود همین تحلیل کننده ها پوشش می دهد و همین ابزار های ساده اما حرفه ای می توانند در این کار به ما کمک زیادی بکنند. اما موردی که تا کنون شما هم متوجه آن شده اید این است که در بعضی از موارد یا اطلاعات کامل نیست و یا کمی اطلاعات ضد و نقیض برای شما وجود خواهد داشت. در ادامه در مورد این موضوع که صحت این اطلاعات بدست آمده تا چه اندازه می تواند درست باشد صحبت خواهیم کرد.

 

آیا می توان به این اطلاعات اعتماد کرد؟

در صورتی که بخواهیم صادقانه به این سوال پاسخ دهیم باید گفت که تشخیص نوع هاست کار ساده ای نیست و تقریبا نمی توان آن را به صورت صد درصدی پیاده کرد. حتی در خیلی از موارد مدیر و صاحب یک سایت هم از جزئیات دقیقی که هاستینگ به اشتباه به او داده است اطلاع درستی ندارد و همین هاستینگ هم ممکن است یک نماینده فروش و ریسلر از هاستینگی باشد که باز هم سرور ها را با کانفیگی که باید به این نماینده ارائه نکرده اند.

در کل باید گفت این تجربه و کیفیت سرویس ها و نظر مشتریان است که اعتبار یک هاستینگ را می سازد و خیلی از هاستینگ ها صرفا ویژگی ها را به صورت موارد تجاری می بینند و در ارائه این ویژگی ها به نوعی تبلیغات خود را به جای واقعیت جا می زنند. در مورد اینکه ابزار ها اطلاعات درستی به ما می دهند یا خیر هم باید گفت که خیلی از موارد می تواند روی این ابزار ها تاثیرات مختلفی داشته باشد.

یکی از مهمترین این موارد که می تواند ابزار ما را به صورت کامل به هم بریزد و تشخیص نوع هاست را با نتایج عجیب و غریب مواجه کند، استفاده از CDN ها می باشد. در صورتی که شما از سیستم های توزیع محتوایی مانند کلودفلر برای سایت خود استفاده کرده باشید، وقتی که به دنبال DNS ها بگردید DNS های این سرویس دهنده به شما داده خواهد شد. و همینطور این موضوع که تشخیص نوع هاست به نوعی غیر ممکن خواهد شد و ابزار ها مشخصات کلودفلر را باز می گردانند.

آیا می توان به این اطلاعات اعتماد کرد؟

پس می توان گفت که تشخیص نوع هاست به صورت حدودی برای ما کار می کند و می تواند در جایی نتایجی را به ما ارائه کند که غیر واقعی باشند و یا از جایی به بعد دست ما را ببندد.

 

نتیجه گیری

 در این مقاله به بررسی اینکه تشخیص نوع هاست چگونه امکان پذیر است و آیا می توان این کار را برای سایت های رقیب انجام داد و یا حتی این موضوع که چطور از هاست خود یک اعتبار سنجی داشته باشیم را بررسی کردیم و دیدیم که ابزار هایی وجود دارند که این کار را برای ما انجام می دهند. اما در کل باید گفت که نمی توان خیلی از موارد را به صورت کامل در این مورد پیدا کرد. به عنوان مثال این موضوع که هاستی که به شما ارائه شده است یک هاست ابری است یا یک هاست معمولی به هیچ عنوان کار ساده ای نیست و در اینجا سابقه هاستینگ است که مطرح خواهد بود. مقاله هاست ابری چیست می تواند به شما در مورد این موضوع اطلاعات کاملی را بدهد.

در صورتی که هاست سایت مورد نظر خود را پیدا کرده و قصد داشتید که سیستمی که این سایت با استفاده از آن پیاده سازی شده است را هم پیدا کنید می توانید سری به مقاله پیدا کردن سیستم سایت بزنید تا دستورالعمل کامل و ابزار های این کار هم به شما ارائه شود.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
16 ⁄ 2 =