جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگکنترل پنلطراحی صفحه خطا در هاست (آموزش کامل)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

طراحی صفحه خطا در هاست (آموزش کامل)

استفاده از یک سایت های اینترنتی برای ما می تواند تجربه های کاربری ما متفاوت باشد. در این رابطه باید گفت که خیلی از سایت ها ممکن است خطا های مختلف را به ما داده و در صورتی که ما با ابین خطاها مواجه شویم به سراغ یک سایت دیگر می رویم، در این مورد باید گفت وقتی از دید کاربر به قضیه نگاه کنیم، شاید تنها یک جابجایی ساده بین دو لینک کنار هم را داشته باشیم، اما وقتی که به عنوان یک مدیر سایت به داستان نگاه کنید، این مساله که کاربر شما به سایت دیگری برود اصلا جالب نیست و باید از آن دوری کرد. در این رابطه باید گفت به حداقل رساندن این خطا ها یکی از موارد مهم برای مدیریت یک سایت اینترنتی می باشد ولی باید گفت که این خطاها همیشه هم قابل جلوگیری نبوده و بالاخره اتفاق خواهند افتاد. طراحی صفحه خطا در هاست یکی از کار های مدیریتی است که می توان با آن تاثیر خطاها را کاهش داد.

در این مقاله قصد داریم تا با ارائه آموزش کامل روش طراحی صفحه خطا در هاست به بررسی راهکاری بپردازیم که می توانید از ایجاد یک تجربه کاربری بد و تاثیر منفی روی کار برای جلوگیری کرده و این موضوع که کاربری که با خطا مواجه می شود را در سایت خود نگه دارید به حداقل برسانید. برای این منظور روش های مهمی وجود دارد که یکی از مهمترین موارد آنها طراحی صفحه خطا در هاست است که در صورتی بروز مشکل هاست شما به صورت خودکار این صفحه را به کاربران نمایش می دهد و شما می توانید در آن لینک های پیشنهادی برای کاربران را با تم سایت خود قرار دهید تا کاربران از آنها استفاده کنند. قبل از اینکه به آموزش کامل طراحی صفحه خطا در هاست بپردازیم لازم است کمی در مورد این موضوع که انواع خطاهای سایت و تاثیراتی که روی سایت ما می گذارند کمی بیشتر صحبت کنیم تا دقیقا بدانیم وارد چه مقوله ای شده ایم.

 

خطا های سایت و تاثیراتی که دارند

وقتی که در حال کار کردن با اینترنت باشید، این موضوع که یک خطا روبروی شما سبز شود یک مورد گاملا طبیعی است و برای همه ما پیش خواهد آمد. اما باید گفت که ارگ شما به این خطا ها که برای سایت شما پیش می آید اهمیتی ندهید، ادامه راه برای سایت شما مشکل خواهد شد و موارد مختلفی وجود دارند که سایت شما را با مشکلات عدیده ای مواجه می کنند.

 

خطا های سایت و تاثیراتی که دارند

استفاده از اینترنت و به کار گرفتن آن در موارد مختلف و برای کاربرد های مختلفی مانند راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، آموزش و یا حتی سرگرمی تبدیل به یکی از بزرگترین اجزای زندگی امروز ما شده است و باید گفت که همه ما از آن استفاده می کنیم. از همین رو مفاهیم مختلفی که در اینترنت وجود دارد نیز به نوعی برای ما طبیعی شده است و درک این موارد توانسته است که فرهنگ استفاده از اینترنت را دستخوش تغییرات وابسته به خود قرار دهد. خطا ها یکی از همین موارد هستند و باید گفت که رخ دادن آنها می تواند جنبه های منفی زیادی را نسبت به سایت شما برای کاربران ایجاد کند.

ما در ایران همیشه با مشکلات اینترنتی دست و پنجه نرم می کرده ایم اما همانطور که به آن اشاره کرده ایم این خطا ها در این دوره و زمانه دیگر توجیهی ندارند و در صورتی که چنین خطایی برای سایت شما اتفاق بیفتد بیشتر این تصور را در کاربر ایجاد می کند که با یک سایت بدرد نخور طرف است و در یک چشم بر هم زدن از سایت شما خواهد رفت و تمامی زحماتی که برای سئو سایت و ایجاد کمپین ها و آوردن کاربر به سایت خود کشیده اید، با یک خطای ساده از بین خواهد رفت.

در صورتی که به دنبال راه حلی برای این مورد برویم، باید گفت که کم کردن خطا ها به خیلی از موارد بستگی دارد و شما باید همه جوره به سایت خود رسیدگی کنید، اما اگر بخواهیم بگوییم که می توانیم از بروز خطا به صورت صد در صدی جلوگیری کنیم، باید بگوییم که خیر این موضوع امکان ندارد و در خیلی از موارد اصلا مقصر این خطا شما نیستید و آدرس ممکن است از طرف کاربر اشتباه وارد شده باشد. شاید که برطرف کردن این خطا ها و جلوگیری از رخ دادن آنها در دست ما نباشد، اما باید گفت که کنترل این خطا ها می تواند توسط ما انجام گیرد و امکانات خوبی را برای این مورد داریم که طراحی صفحه خطا در هاست هم یکی از این موارد خواهد بود.

پس در صورتی که می خواهید تاثیر منفی ای که خطا ها برای سایت شما ایجاد می کنند را کم کنید و بتوانید کاربرانی که با خطا مواجه شده اند را در سایت خود نگه دارید و به آنها بگویید که شما همچنان برقرار هستید و این موضوع که آنها بتوانند چیزی را که به دنبال آن هستند پیدا کنند برای شما مهم است، می توانید با استفاده از امکاناتی که برای طراحی صفحه خطا در هاست در اختیار شما قرار می گیرد این مورد را به آنها اثبات کنید. اما قبل از این که به سراغ طراحی صفحه خطا در هاست برویم هم باید توجه داشته باشیم که آن خطا ها خود می توانند انواع مختلفی را داشته باشند.

در این رابطه باید گفت که شما صرفا می توانید برای بعضی از خطا ها این صفحات را ایجاد کنید و برای خیلی از خطا ها لازم است که به سراغ روش های بهتری برای پیشگیری از آنها بروید. در ادامه در مورد این که انواع خطا های ایجاد شده در سایت کدامند و کدام موارد از آنها را می توان با استفاده از طراحی صفحه خطا در هاست حل کرد صحبت خواهیم کرد.

 

انواع خطا های سایت و روش مقابله با آنها

در مورد اینکه سایت شما می تواند چه خطا هایی را داشته باشد باید گفت که بسته به این موضوع که برای راه اندازی سایت خود از چه سیستمی استفاده کرده باشید و یا اینکه سرویس های میزبانی مورد استفاده شما ه باشد، شما با طیف های گسترده ای از خطا مواجه می شوید اما به طور کلی می توان تمامی خطا هایی که روی سایت اتفاق می افتد را در سه دسته کلی دسته بندی کرد که ب این صورت می باشند:

  1. خطا های خود سایت (ارور های سیستم مدیریت محتوا)
  2. خطا های HTTP سمت سرور (ارور های خانواده ۵۰۰)
  3. خطا های HTTP سمت کاربر (ارور های خانواده ۴۰۰)

انواع خطا های سایت و روش مقابله با آنها

در ادامه هر یک از انواع خطا ها و روش های مقابله با آنها و یا پیشگیری از این خطا ها را با هم بررسی می کنیم:

 

خطا های سیستم سایت

در مورد این خطا ها و زمانی که اتفاق می افتند باید گفت که این خطا ها عموما در زمان هایی رخ می دهند که خود سیستم و هسته سایت دچار مشکل شود. این موارد معمولا با ارائه محتوای ناقص به کاربر و یا حتی یک صفحه سفید همراه است. این خطا ها می توانند به دلیل قطع شدن و یا حذف شدن بعضی از پردازه های در حال اجرا در سیستم مدیریت محتوا و یا کد ها و فایل های سایت باشند که در بعضی از موارد به صورت کاملا اتفاقی بوده و با رفرش کردن برطرف می شود و در بعضی از مواقع هم لازم است که شما به سراغ فایل های سایت خود رفته و یا اقدامات مختلفی را برای رفع این خطا ها در سایت خود انجام دهید.

در مقاله رفع ارور صفحه سفید وردپرس به صورت کامل به ارائه دستورالعملی که برای رفع یکی از این خطا ها لازم است انجام شود پرداختیم در سیستم های مختلف روال کاری برخورد با این خطا ها می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در وردپرس شما باید افزونه ها و قالب را غیر فعال کرده و در صورتی که خطا برطرف شد به دنبال پیدا کردن ریشه آن باشید. برای هر فریم ورک و یا سیستم دیگری این رو ها می تواند متفاوت باشد.

 

خطا های سمت سرور

در صورتی که شما از سرویس های میزبانی بدون کیفیت استفاده کنید با این موارد زیاد مواجه خواهید شد. در این مورد باید گفت که وقتی درخواست کاربر به سایت می رسد و سرور نمی تواند این درخواست را به درستی پاسخ دهد با این مشکلات مواجه خواهیم شد و یکی از ارور کد های مربوط به خانواده ۵۰۰ به کاربر نمایش داده می شود. از معروف ترین این ارور ها می توانیم به ارور ۵۰۰، ارور ۵۰۱ و ارور ۵۰۳ اشاره کنیم. در این مورد باید گفت که در مقاله های رفع ارور ۵۰۰ و رفع ارور ۵۰۳ به صورت کامل به بررسی این موارد پرداختیم و دیدیم که داستان از چه قرار است.

بهترین کاری که در قبال ارور های سمت سرور می توانید داشته باشید این سات که تنظیمات سرور خود را به صورتی که این خطا ها را در کمترین حالت نگه دارد انجام دهید. در این رابطه شما می توانی از مواردی که بتوانند کار لود بالانس و هماهنگ سازی بار را برای شما انجام می دهند استفاده کنید، همین طور استفاده از CDN هایی مانند کلودفلر که می توانند از شلوغ شدن سرور جلوگیری کنند استفاده کنید. البته باید توجه داشت که پایه ای ترین کاری که باید برای درگیر نشدن با این ارور ها انجام دهید این سات که از سرویس هایی مانند هاست ابری و هاست وردپرس استفاده کنید که با کیفیت بالایی که دارند می توانند درخواست های سایت شما را هندل کنند.

در رابطه با این که آیا می توان طراحی صفحه خطا در هاست را برای این نوع از خطا ها هم انجام داد باید گفت که خیر این کار ممکن نیست و وقتی که سایت شما با یک ارور ۵۰۰ مواجه شود، صفحه خطایی که به آن نشان داده می شود صفحه خطای وب سروری خواهد بود که سایت شما از آن استفاده می کند. عموم خطا هایی که ما در اینترنت برای سایت های مختلف می بینیم ولی به یک صورت نمایش داده می شوند مربوط به همین وب سرور ها هستند. به عنوان مثال خطای وب سرور گوگل که یک آدم آهنی تکه تکه شده است را می توان مثال زد که برای سایت هایی که با وب سرور گوگل کار می کنند نمایش داده می شود.

خطا های سمت سرور

 

خطا های سمت کاربر

این نوع از خطا ها که مورد اصلی ای می باشد که در این مقاله قصد داریم به آنها هم بپردازیم زمانی اتفاق می افتند که سایت ما درخواست کاربر را دریافت کرده و مشکلی برای نمایش محتوای درخواستی در آن وجود دارد و نمی تواند به کاربر چیزی را که درخواست کرده است تحویل دهد. این موارد می تواند شامل دسترسی های غیر مجاز به سایت که برای این کاربر تعریف نشده است، ورود آدرس های اشتباه و مواردی از این دست باشند و وقتی که خطا هایی به این صورت اتفاق بیفتد عموما صفحاتی با یک کد خطا که با ۴۰۰ شروع می شود به کاربر نمایش داده می شود. از همین رو هم خطا های خانواده ۴۰۰ را خطا های سمت کاربر می دانند.

در مورد این خطا های سمت کاربر باید گفت که به این دلیل که سایت در حالت نرمال خود قرار دارد و خطا از جانب کاربر بوده است، این مسئولیت که به کاربر فته شود که چه خطایی رخ داده نیز بر عهده خود سایت است و در اینجا است که امکان طراحی صفحه خطا در هاست و استفاده از مزایایی که برای تغییر آن وجود دارد برای مدیران سایت ایجاد خواهد شد. در رابطه با خطا های سمت کاربر باید گفت که یکی از موارد و خطا های شایع هستند و این که شما یک صفحه خطای اختصاصی برای خود داشته باشید از مهمترین و اصلی ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

در واقع این موضوع که شما در اینجا چه صفحه ای را به کاربر خود نشان می دهید و چه امکاناتی را به جای درخواست اشتباهی که از شما داشته است به وی ارائه می کنید و می تواند تاثیر بسیار زیادی را روی تجربه کاربری سایت شما و ماندن کاربر در سایت بگذارد. در ادامه برای این که بدانیم به چه روش هایی می توان کار طراحی صفحه خطا را انجام داد این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

روش های طراحی صفحه خطا برای سایت

یکی از مهمترین کارهایی که عموما طراح سایت برای سایت انجام می دهد و شما می توانید آن را برای سایت خود اصلاح کرده و یا تغییر داد این است که برای صفحات خطای شما یک صفحه جدید را طراحی خواهد کرد که می تواند در صورت بروز خطا های سمت کاربر به وی نمایش داده شود. معمولا یک صفحه را برای سایت در نظر گرفته می شود که برای تمامی خطا ها نمایش داده شده اما می توان با استفاده از همان یک صفحه تمامی ارور ها را پوشش داد.

روش های طراحی صفحه خطا برای سایت

همینطور شما می توانید برای هر کدام از ارور های سری ۴۰۰ یک صفحه مجزا داشته باشید. هر چند که این کار وقت بیشتری را از شما می گیرد ولی می توان گفت که بازدهی بیشتری را برای سایت شما خواهد داشت و با این روش بهتر می توانید کاربران خود را راهنمایی کنید. در صورتی که بخواهیم بگوییم ساخت این صفحات به چند طریق ممکن می باشد می توانیم دو روش اصلی را برای این کار معرفی کنیم:

  1. طراحی صفحه خطا در هاست
  2. طراحی صفحه خطا در خود سایت و سیستم مدیریت محتوا

در روش اول که به صورت کامل تا اینجا در مورد آن صحبت کرده ایم و در ادامه هم آن را آموزش خواهیم داد، قرار است که ما با استفاده از امکاناتی که کنترل پنل در اختیار ما قرار می دهد یک صفحه را برای این ارور طراحی کنیم تا در صورتی که کاربر با مشکل مواجه شد، خود هاست به صورت خودکار این صفحه را به کاربر نمایش دهد.

در روش دوم ما با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا که سایت خود را راه اندازی کرده این این کار را انجام می دهیم، در سیستم هایی مانند وردپرس می توان به راحتی با استفاده از صفحه سازها این صفحات را به صورت پویا پیاده سازی کرد و آنها را روی سایت مورد استفاده قرار داد. البته باید گفت که در خیلی از سیستم ها ما امکان این کار را نخواهیم داشت و کمتر سیستمی اجازه این کار را به ما می دهد از آنجا که این روش کلیت ندارد در ادامه به آموزش کامل طراحی صفحه خطا در هاست خواهیم پرداخت.

 

آموزش طراحی صفحه خطا در هاست

تا اینجای مقاله در مورد اینکه این صفحات خطا چه اهمیتی برای ما دارند و در صورتی که سایت ما دچار خطا شود این صفحات تا چه اندازه به ما کمک می کنند صحبت کردیم، همین طور این موضوع که این صفحات خطا برای چه نوع هایی از انواع خطا کاربرد دارند و اصلا سایت ما ممکن است درگیر چه مواردی شود هم مورد بررسی قرار گرفت. اکنون ما در جایی قرار گرفته ایم که دقیقا می دانیم چه می خواهیم و چرا باید این کار را انجام دهیم، و صرفا تنها چیزی که نیاز داریم بررسی کنیم این است که باید برای طراحی صفحه خطا در هاست چه مسیری را طی کنیم.

در این مورد باید گفت طراحی صفحه خطا در هاست همانطور که از نام آن پیداست یک کار وابسته به هاست بوده و هر جا که بخواهیم کاری را روی هاست انجام دهیم باید به سراغ کنترل پنل سایت خود برویم. از آنجایی که هر کنترل پنلی سبک کاری خود دارد، طبیعتا فرایند طراحی صفحه خطا در هاست نیز برای این کنترل پنل ها متفاوت خواهد بود.

آموزش طراحی صفحه خطا در هاست

در ادامه طراحی صفحه خطا در هاست را روی دو کنترل پنل سی پنل و دایرکت ادمین با هم بررسی می کنیم:

 

طراحی صفحه خطا در هاست در سی پنل

سی پنل یکی از کنترل پنل های حرفه ای و کامل برای لینوکس است که از نظر امکانات در بهترین حالت برای کاربران قرار داشته و شما می توانید هر کاری را با آن انجام دهید، در صورتی که به اطلاعات بیشتر در این خصوص نیاز دارید می توانید سری به مقاله Cpanel چیست بزنید. برای اینکه طراحی صفحه خطا در هاست را انجام دهیم لازم است که ابتدا وارد کنترل پنل خود شویم. برای این کار عبارت :۲۰۸۳ را در انتهای نام سایت در آدرس بار مرورگر نوشته و اینتر را می زنیم.

با وارد کردن اطلاعات کاربری در این قسمت شما می توانید به منوی زیر دسترسی داشته باشید:

منوی سی پنل

 

برای این که کار طراحی صفحه خطا در هاست را انجام دهید لازم است که ابتدا از بخش Advanced گزینه Error Pages را انتخاب کنید:

طراحی صفحه خطا در هاست در سی پنل

 

بعد از انتخاب این بخش شما به صفحه مورد نظر منتقل خواهید شد که می توانید کار طراحی صفحه خطا در هاست را به انجام برسانید:

مراحل طراحی صفحه خطا در هاست در سی پنل

 

در این صفحه شما می توانید مراحل طراحی صفحه خطا در هاست سی پنل را مشاهده کنید که در واقع دو گام اساسی دارد. در اولین مرحله شما باید دامنه یا را انتخاب کنید که قصد دارید صفحه خطا را بر روی آن پیاده سازی کنید، در اینجا شما می توانید هر کدام از دامنه های روی هاست و یا زیر دامنه ها را برای طراحی صفحه خطا در هاست انتخاب کرده و به سراغ گام دوم بروید.

در بخش دوم کاری که باید انجام شود این است که به دنبال کد ارور هایی بگردید که می توانید آنها را تغییر دهید و در اختیار شما قرار دارند در اولین بخش شما می توانید مواردی را مشاهده کنید که عمومی تر هستند. در صورتی که روی گزینه Show all HTTP Errors Status Codes کلی کنید، فهرستی از تمام ارور های ۵۰۰ و ۴۰۰ در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما معمولا ارور های ۵۰۰ به سرور سایت شما نخواهد رسید و توسط یکی از سرور های بالادست با صفحه پیشفرض ارائه خواهد شد.

خطاهای قابل صفحه سازی

 

در صورتی که شما روی هر کدام از این موارد کلیک کنید، به صفحه ای منتقل خواهید شد که می تواند کد های مورد نظر را برای این صفحه در آن وارد کنید:

وارد کردن کد برای طراحی صفحه خطا در هاست در سی پنل

 

با ذخیره کد های این صفحه عملیات طراحی صفحه خطا در هاست به صورت کامل برای شما انجام خواهد شد و هاست شما در صورت برخورد به این خطا، این صفحه را به کاربران نمایش خواهد داد.

 

طراحی صفحه خطا در هاست دایرکت ادمین

در صورتی که شما به ای سی پنل از دایرکت ادمین برای کنترل منابع هاست خود استفاده می کنید، روشی که می توانید کار طراحی صفحه خطا در هاست را انجام دهید کمی متفاوت خواهد بود و باید به دنبال نام های دیگری در داخل هاست خود باشید. برای اینکه این کار را انجام دهیم لازم است که ابتدا وارد هاست خود شوید.

برای ورود به دایرکت ادمین روش های مختلفی وجود دارد که آنها را در مقاله دایرکت ادمین چیست به صورت کامل معرفی کردیم اما ساده ترین این روش ها این است که عبارت :۲۲۲۲ را در انتهای آدرس دامنه اضافه کرده و اینتر را بزنید تا شما را به بخش کنترل پنل سایت برساند. بعد از وارد کردن اطلاعات مربوط به ورود به هاست شما با منوی زیر مواجه خواهید شد:

منوی دایرکت ادمین

 

بعد از انجام این کار شما باید به سراغ صفحه طراحی صفحه خطا در هاست خود بروید که برای این کار لازم است از منوی Advanced Features گزینه Custom Error Pages را انتخاب کرده تا به صفحه مربوطه هدایت شوید:

صفحه طراحی صفحه خطا در هاست دایرکت ادمین

 

در این صفحه شما می توانید لیستی از صفحات خطایی که می توانید برای سایت خود شخصی سازی کنید را مشاهده کنید که البته کمتر از مواردی می باشد که در سی پنل در اختیار ما قرار داشت و ما امکان ویرایش آنها را داشتیم. در این بخش شما می توانید به سه خطای اصلی و پر کاربرد که عموم خطا های سمت سرور را تشکیل می دهند یعنی خطای ۴۰۱ که به علت عدم احراز هویت صحیح اتفاق می افتد، خطای ۴۰۳ که دسترسی غیر مجاز می باشد و همینطور خطای ۴۰۴ به معنی آدرس اشتباه و پیدا نشدن صفحه است، دسترسی داشته باشید. همینطور شما قادر خواهید بود که صفحه خطای ۵۰۰ که همان صفحه سرور است را هم ویرایش کنید.

طراحی صفحه خطا در هاست دایرکت ادمین

 

برای ویرایش هر کدام از این صفحات لازم است که روی گزینه Edit که در سمت راست ردیفی که هر برگه در آن نمایش داده شده است قرار دارد کلیک کرده تا ادیتور مورد نظر برای شما نمایش داده شده و دقیقا مانند کار که در سی پل انجام شد شما باید کد های HTML صفحه مورد نظر خود را در این بخش وارد کنید تا این مورد برای شما نمایش داده شود. توجه داشته باشید که در این بخش شما می توانید تمامی کد های مورد نیاز خود را اعم از HTML و همینطور استایل های CSS را وارد کرده و از این نظر محدودیتی ندارید. اما باید دقت داشته باشید که صفحه ای که درست می کنید، ویژگی های یک صفحه خطای خوب را داشته باشد.

به این صورت که صفحات شما نباید بی هدف و پراکنده باشد و بهترین کار این است که به صورت متمرکز کاربر را به سمت بخش هایی که می خواهید هدایت کرد و حتما در آنها از لینک های مختلف و تصاویر جذاب استفاده کنید. این موضوع که یک صفحه خطا چه چیزی را با چه لحنی به کاربر می گوید، یکی از موارد مهم در این خصوص خواهد بود و باید توجه داشت که اگر شما در این بخش از پس هدایت کردن کاربر به خوبی برنیاید تمامی کارهایی که تا اینجا انجان داده بودید بیهوده خواهد بود.

در صورتی که شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای کار خود استفاده می کنید می توانید برای ساخت صفحات خطای خود از این سیستم مدیریت محتوا هم استفاده کنید و این سیستم امکانات خوبی را در اختیار شما قرار خواهد داد. در ادامه به بررسی این موضوع که با استفاده از افزونه های وردپرس چطور می توانیم همان کاری که در طراحی صفحه خطا در هاست انجام می دادیم را برای خطای ۴۰۴ هم روی سایت وردپرسی خود پیاده سازی کنیم، صحبت خواهیم کرد و این موضوع را با هم پیگیری می کنیم.

 

طراحی صفحه خطا در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس که نزدیک به نیمی از سایت های اینترنتی در بستر ن راه اندازی شده اند می تواند امکانات خوب و فوق العاده ای را برای کار کردن با سایت و مدیریت آن در اختیار شما قرار دهد. در مورد طراحی صفحه خطا و ساخت صفحاتی که بتواند به کاربران بگویید در این وضعیت ها باید چه کاری را انجام دهند، یکی از امکانات خوب و حرفه ای این سیستم می باشد که کاربران با استفاده از آن می توانند در شرایطی که کاربران آدرس را به اشتباه وارد کرده و با خطای ۴۰۴ مواجه شده اند، آنها را به صفحه ای از سایز هدایت کند که شما مایل هستید.

با این کار می توان گفت که کاربر شاید نتواند آنچه که به دنبال آن بوده را در سایت پیدا کند، اما بهترین راهنمایی ها برای پیدا کردن این مطلب و این برگه را خواهد داشت و شما این فرصت را دارید که آن را در سایت خود نگه دارید و یک بازدید کننده ساده را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید. تمامی این کارها نیز با استفاده از قابلیت خوبی که وردپرس دارد، یعنی افزونه های وردپرس انجام می شود. افزونه ای که می تواند کار طراحی صفحه خطا ۴۰۴ را برای ما انجام دهد افزونه ۴۰۴ Page نام دارد که یکی از افزونه های رایگان وردپرس می باشد.

افزونه طراحی صفحه خطا در وردپرس

 

در مورد این افزونه باید گفت که با یکی از افزونه های حرفه ای در سیستم مدیریت محتوای وردپرس طرف هستیم که بیش از ۱۰۰ هزار نفر آن را روی سایت خود نصب کرده و از آن برای طراحی صفحه خطای ۴۰۴ در سایت خود استفاده می کنند و امتیاز این افزونه که توانسته است ۱۰۰۰ رای ۵ ستاره را در برابر تنها ۳۰ رای غیر از ۵ ستاره بدست بیاورد نشان از این موضوع دارد که همیشه توانسته است به بهترین شکل ممکن برای کاربران خود کار کند و یکی از بهترین گزینه ها برای این کار می باشد.

کارای که این افزونه روی سایت ما انجام می دهد این است که یکی از برگه هایی که ما آن را جدا طراحی کرده ایم را به جای برگه ۴۰۴ به کاربران نمایش می دهد و تنظیمات خوبی که این افزونه دارد به ما کمک می کند که بتوانیم این کار را به بهترین شکل ممکن در سایت خود انجام دهیم، در واقع با این کار شما یک برگه را با صفحه ساز های خود مانند المنوتر و یا ویژوال کامپوزر که در مورد آنها مفصل در مقاله های المنتور چیست و ویژوال کامپوزر چیست صحبت کرده ایم، با تمامی امکانات مانند تصاویر و لینک ها و ویجت های مختلف و المان های گرافیکی طراحی کرده و آن را با این افزونه به سرور معرفی می کنید.

این افزونه به صورت کاملا رایگان از مخزن وردپرس قابل دانلود و نصب می باشد. برای اینکه بتوانید با این افزونه و کارایی های خوبی که در اختیار شما قرار می دهد کار کنید و امکاناتی که ارائه می کند را در اختیار داشته باشید لازم است که در ابتدا وارد منوی پیشخوان وردپرس خود شده و از مسیر افزونه ها > افزودن به سراغ بخش نصب افزونه بروید. شما می توانید با دانلود آن از صفحه رسمی افزونه ۴۰۴ Page و بارگذاری فایل این افزونه روی سایت این افزونه را به صورت کامل نصب کرده و طراحی صفحه خطا را انجام دهید، همینطور این امکان را خواهید داشت که با استفاده از جست و جوی نام آن افزونه را از خود مخزن وردپرس روی سایت نصب کنید:

مراحل نصب افزونه طراحی صفحه خطا در وردپرس

 

بعد از نصب و فعالسازی این افزونه شما می توانید این افزونه را در بین سایر افزونه هایی که در سایت خود نصب کرده اید مشاهده کنید برای ایمن کار مسیر افزونه ها > افزونه های نصب شده مشاهده کنید. از آنجا که نام این افزونه با عدد شروع می شود، شما می توانید آن را در بخش های بالایی فهرست افزونه های خود مشاهده کنید.

تنظیمات افوزنه طراحی صفحه خطا در وردپرس

 

با کلیک روی تنظیمات به بخش تنظیمات این افزونه هدایت خواهید شد و می توانید صفحه زیر را مشاهده کنید:

تعیین صفحه خطا در وردپرس

 

در این بخش شما می توانید سه تب مختلف از این افزونه را در اختیار دارید که تمامی قابلیت های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند. برای اینکه کار طراحی صفحه خطای ۴۰۴ در وردپرس را انجام دهید لازم است که از قبل صفحه خود را طراحی کرده باشید برای طراحی سانت صفحه می تواند از هر صفحه سازی که مایل هستید استفاده کنید و یک برگه جدید را برای این صفحه در نظر بگیرید. بعد از اینکه این برگه آماده شد. از تنظیمات تب General می توانید برگه خود را انتخاب کرده و آن را به سایت معرفی کنید. وقتی که این کار را انجام دهید، برگه شما در سایت ایجاد شده و می توانید آن را تست کنید.

در تب Advanced نیز تنظیماتی که مربوط به این صفحه هستند برای شما قابل نمایش خواهد بود که گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد:

آپشن های طراحی صفحه خطا در وردپرس

 

با استفاده از تنظیماتی که در این بخش در اختیار شما قرار می گیرد می توانید موارد مختلفی را روی سایت خود پیاده سازی کرده و باید گفت که کارایی های زیادی را برای شما خواهد داشت. این گزینه ها به این صورت می باشند:

Hide the selected page from the Pages list: این گزینه به این معنا است که در صورتی که کاربران وارد پیشخوان وردپرس شده و به سراغ برگه ها بروند، امکان دیدن این برگه ها را نخواهند داشت. البته در صورتی که با نقش کاربری مدیر کل وارد شوید می توانید این برگه ها را ببینید.

Send an 404 error if the page is accessed directly by its URL: در این بخش مشخص می شود که اگر کاربری مستقیما صفحه خطا را وارد کرد بتواند به این صفحه دسترسی داشته باشد یا خیر. در صورتی که این گزینه را غیر فعال کنید، کاربران فقط در صورت وارد کردن آدرس غلط می توانند آن را ببینند و خود صفحه با آدرس قابل دسترسی نیست.

Force 404 error after loading page: عموما در سیستم وردپرس کار به صورتی دنبال می شود که صفحه ۴۰۴ به مدت کوتاهی به کاربران نمایش داده شده و بعد از آن کاربر به صفحه دیگری هدایت می شود. این کار معمولا توسط قالب انجام شده اما در بعضی از قالب ها به این صورت نمی باشد، با فعال کردن این گزینه می توانید این کار را برای سایت خود به صورت یک اجبار در آورید تا کاربران بعد از چند لحظه ماندن در صفحه خطای ۴۰۴ به صفحه ای دیگر ریدایرکت شوند.

Disable URL autocorrection guessing: وردپرس یکی از ویژگی هایی که دارد این است که می تواند آدرس هایی که اشتباهی وارد شده است را اصلاح کرده و آدرس های درست را از روی آنها حدس بزند، معمولا آدرس های یکه با غلط های املایی ساده برای سایت ارسال شوند قابل تشخیص .بوده و اصلاح می شوند، در صورت فعال کردن این گزینه برای افزونه این آدرس ها هم به عنوان آدرس هایی که به صفحه خطا هدایت می شوند در نظر گرفته می شود.

Send an HTTP 410 error instead of HTTP 404: اروری به نام ۴۱۰ وجود دارد که مخصوص زمانی می باشد که کاربر با یک آدرس غلط از موتور های جست و جحو وارد سایت می شود. در این حالت وقتی که کاربر آدرس غلط را از طریق موتور های جست و جو  وارد سایت کرده باشد، ارور 410 به موتور جست و حجو وارد شده و به این معنی است که ایندکس اشتباهی صورت گرفته است و این برگه در سایت ما یافت نمی شود و موتور جست و جو باید دوباره سایت را ایندکس کند. با فعال کردن این گزینه این ارور به سمت گوگل ارسال شده و در صورتی که این کار را نکنید و کاربران شما با وارد کردن آدرس اشتباهی از سایت سریعا خارج شوند، بالا رفتن نرخ پرش و بانس ریت می تواند به سایت آسیب های زیادی را وارد کند.

Activate Compatibility Mode: این افزونه از آندست افزونه هایی است که سعی می کند با درخواست هایی که کاربران دارند به صورت اختیار کامل کار کرده و آنها را به صفحات مختلف راهنمایی کرده و روی این درخواست ها تاثیر بگذارد، این موضوع باعث می شود تا در برخی از موارد تداخل هایی با سایر افزونه هایی که سعی در انجام این کار دارن  پیش بیاید و موارد مختلفی است که باعث می شود این اتفاق بیفتد. در صورتی که این افزونه را فعال کنید، این افزونه برخورد های نرم تری را با درخواست ها خواهد داشت تا از بروز تداخل در سایت و عدم سازگاری با قالب یا افزونه های دیگر جلوگیری به عمل بیاید. در صورتی که بعد از استفاده از این افزونه تداخل هایی را در سایت دیدی فعال کردن این گزینه می تواند آنها را رفع کند.

در مورد تب سوم این افزونه هم باید گفت که این افزونه یک مجموعه کامل از ویدئو های آموزشی که نکات و موارد گفته شده را توضیح داده اند را در اختیار شما قرار داده تا تنظیمات اشتباهی را روی سایت خود پیاده سازی نکنید و کاربران خود را به بیراهه نکشانید.

در صورتی که احساس کردید به آموزش بیشتری نیاز دارید می توانید از این ویدئو ها برای کار خود استفاده کنید. در مجموع باید گفت که استفاده از این افزونه نمی تواند جایگزینی برای طراحی صفحه خطا در هاست باشد و در هاست شما امکان اینکه برای خطا های مختلف صفحه های شخصی داشته باشید را دارید اما در وردپرس فقط صفحه ۴۰۴ را در اختیار دارید. البته باید گفت که بهتر است صفحه ۴۰۴ را با این افزونه ساخت زیرا امکانات خوبی دکمه صفحه ساز ها ارائه می کنند برای کار شما بسیار مفید خواهد بود و مزیت بسیار خوبی است.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی اینکه چطور می توانیم با استفاده از طراحی صفحه خطا در هاست یک صفحه خطای حرفه یا برای خود داشته باشیم که به جای فرار ی دادن کاربران از سایت ما آنها را به سایت جذب کند صحبت کردیم و این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم.. البته لازم به ذکر است که برای طراحی صفحه خطا در یک سایت می توانید از سایر روش های دیگر مانند استفاده از افزونه های وردپرس هم استفاده کنید و این موضوع که شما چه امکاناتی را در اختیار داشته باشید، کاملا بستگی به سایت شما دارد. به عنوان مثال استفاده از بعضی از ابزار ها مانند صفحه سازها می تواند اوضاع را از آنچه که هست هم برای شما ساده تر کنند و به صورت بصری این کار را انجام دهید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
8 ⁄ 4 =