جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگایمیلبرای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم چه کار کنیم
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم چه کار کنیم

وقتی صحبت از ایمیل به میان می آید، ممکن است که شما را یاد یک رسانه قدیمی انتقال و از مد افتاده بیاندازد اما اگر کمی روی این موضوع که ایمیل چه کاربرد هایی دارد ریز بشویم و قضیه را بررسی کنیم مشخص خواهد شد که این پیرترین تکنولوژی ارتباطی در بستر رایانه و اینترنت هنوز هم از توان نیفتاده است و یکی از مهمترین موارد برای ارسال پیام های رسمی مانند احراز هویت ها و لینک های اصلاح رمز عبور است. پس وجود مکانیزم هایی برای آن که بتوان این تکنولوژی را با پیشرفت امروزی هماهنگ کرد و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کرد. جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم یکی از اقداماتی است که برای بهینه کردن ایمیل های دریافتی و راحت تر شدن کار و حتی بهبود ها امنیتی میتوان معرفی کرد.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی روش های جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم بپردازیم و در این راستا نیاز است تا ابتدا ببینیم که ایمیل های اسپم چه هستند و اصلا به چه ایمیلی اسپم می گوییم.

 

ایمیل اسپم چیست

به زبان ساده می توانیم بگوییم ایمیل اسپم ایمیلی است که شما نمی خواهید آن را دریافت کنید. شاید این ایمیل ها یک پیام تبلیغاتی خوب از سایتی که به تازگی در آن عضو شده اید، و یا یک پیام برای فیشینگ و کلاهبرداری به زبانی دیگر باشد که اصلا درست متوجه منظور آن نشوید.

وقتی صحبت از ایمیل اسپم می شود معمولا همه یاد ایمیل های عجیب و غریب می افتند. ایمیل هایی که حاوی لینک های بد افزار ها و ویروس های مخربی است که به منظور های خاص ارسال می شوند. البته این تفکر کاملا درست است، اما اسپم ها خیلی ساده تر از این هستند و حتی خیلی از ایمیل های خوب و بعضا مفیدی که شما در یک اکانت ایمیل نمی خواهد آنها را داشته باشید می تواند یک اسپم به حساب بیاید. البته به هیچ عنوان نباید ایمیل های اسپم را دست کم گرفت.

ایمیل اسپم چیست

ایمیل های اسپم ایمیل هایی هستند که تقریبا همیشه اعصاب خورد کن هستند، البته در مواقعی ممکن است سرگرم کننده هم باشند ولی اگر این سرگرمی در ساعت کاری شما و با ایمیل سایتتان باشد کمی دردسر ساز خواهد شد. البته نمی توان خطرناک بودن را به صفات این ایمیل ها اضافه نکرد. ایمیل های فیشینگ در این دسته از ایمیل ها قرار دارند که می توانند اطلاعات مهم شما را سرقت کنند.

 

آمار و ارقام ایمیل های اسپم

اگر بخواهیم نگاهی به آمار و ارقام ارائه شده از طرف بزرگترین سرویس دهندگان ایمیل که در مورد ایمیل های اسپم ارائه شده است داشته باشیم، میتوان به آمار سیسکو و گوگل اشاره کرد. بنا بر آمار های منتشر شده توسط موسسه تحقیقات سیسکو که یکی از معتبر ترین ارائه کنندگان تجهیزات شبکه و کنترل ترافیک در دنیا میباشد، روزانه چیزی در حدود ۳۲۰ میلیارد ایمیل اسپم در سراسر اینترنت ارسال می شود که این ایمیل ها به عنوان یک رابط و انتقال دهنده خوب برای بدافزارها و باج افزار ها عمل می کنند.

همینطور اطلاعاتی که مرکز آمار گوگل منتشر کرده است، روزانه ۱۰۰ میلیون ایمیل اسپم توسط سرویس جیمیل شناسایی و حذف می شود. از هر ۳۰۰۰ ایمیل اسپمی که در روز فرستاده می شود یک ایمیل حاوی بدافزار است و معمولا ۹۴ درصد بدافزارها و باج افزار هایی که به صورت موفقیت آمیز روی سیستم قربانیان فعال می شوند و به ثمر می رسند از طریق همین درصد کم منتقل می شوند.

تقریبا می توان گفت که بیش از نیمی از تمامی ایمیل هایی که ارسال می شود ایمیل های اسپم هستند. البته در صورتی که ایمیل شما در تعدادی از لیست های ارسال ایمیل اسپم قرار گرفته باشد و روزانه چندین ایمیل اسپم دریافت کنید، مطمئنا به نظرتان این آمار خیلی بیشتر از این حرف ها خواهد.

آمار ایمیل اسپم

چرا ایمیل های اسپم ارسال می شوند؟

تقریبا می توان مقاصد تجاری را مهمترین دلیل برای ارسال ایمیل های اسپم دانست. اما دلایل دیگری مانند سرگرمی نیز وجود دارد. تقریبا می توان دلیل گسترش این نوع از ایمیل ها را با دلایل ایجاد و گسترش ویروس های کامپیوتری یک دانست. همان اندازه بیهوده و مبهم. با این تفاوت که ایمیل های اسپم روز به روز در حال بیشتر شدن هستند ولی می توان برای ویروس ها یک کاهش امیدوار کننده را شاهد بود.

معمولا از بین تبلیغات و ایمیل مارکتینگ بی فایده ای که در ایمیل های اسپم شاهد هستیم، مواردی خطرناک نیز به چشم میخورند که هدف از ارسال آنها معمولا فعال شدن کرم ها، فیشینگ اطلاعات و یا راه اندازی بدافزار و باج روی سیستم شما می باشد. این نوع از ایمیل های اسپم با اهداف صد در صد تجاری منتشر می گردند.

پس به طور کلی می توانیم بگوییم دلیل ارسال این ایمیل ها یا ترغیب به استفاده است، یا تطمیع به استفاده و یا استفاده از اشتباه و سوء استفاده از شما. پس پیدا کردن روشی برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم ضروری خواهد بود و ما را از این مقاصد در امان گاه می دارد.

تقریبا می توانیم بگوییم برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم به صورت کاملا موفق روشی وجود ندارد. عمدتا دو دسته راه حل وجود دارند که شما باید برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم به آنها توجه داشته باشید و از آنها استفاده کنید. دسته اول قبل از آلوده شدن ایمیل شماست، و دسته دوم برای برخورد با این ایمیل های اسپم. در ادامه به طور کامل و مجزا به بررسی هر کدام از این روش های جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم خواهیم پرداخت.

چرا ایکیل اسپم مهم است

پیشگیری بهتر از درمان است

شعاری که در تیتر این قسمت نوشته شده یکی از بهترین پیشنهاداتی است که برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم می توان ارائه کرد. بهترین کار این است که ایمیل خود را به گونه ای نگه دارید که ارسال کننده های ایمیل اسپم شما را پیدا نکنند. این کار خیلی سخت نیست و شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم نکاتی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. این موارد به این شرح می باشند:

 

انتخاب یک آدرس پیچیده

وقتی می خواهید ایمیل خود را انتخاب کنید، از آدرس های ساده و عمومی استفاده نکنید. خصوصا تکرار حرف ها به صورت پشت سر هم، جز آدرس هایی هستند که خیلی زود توسط اسکریپت های ارسال ایمیل اسپم شناسایی می شوند. بهترین ترکیب برای آدرس ایمیل یک ترکیب از اعداد و حروف به همراه علائم مجاز است که می تواند به صورت معنی دارد و یا رمزگذاری های ساده ترکیب شود.

یک آدرس ایمیل سخت می تواند تا حد زیادی از ایمیل هایی که با اسکریپت ها فرستاده می شود دور بمانند. عموما این اسکریپت ها ارسال های خود را به صورت حملات Dictionary Attack انجام می دهند. به این صورت که یک لیست با هزاران ایمیل تصادفی در اختیار یک اسکریپت قرار خواهد گرفت و این اسکریپت، خیل عظیمی از ایمیل ها را از یک میل سرور راهی بستر اینترنت می کند. البته خیلی از این میل سرور ها شناسایی می شوند ولی کسانی که این ارسال ها را انجام می دهند، مدام در حال تغییر این سرور ها بوده و شناسایی آنها بسیار مشکل است. وقتی که این ایمیل ها به شما میرسد کار تمام نشده است و تازه شروع یک رابطه با اسپمر ها است. در قسمت بعد این موضوع را به صورت کامل توضیح می دهیم.

انتخاب آدرس پیچیده

هرگز به اسپم ها پاسخ ندهید

وقتی که یک ارسال دسته جمعی ایمیل به صورت اسپم و با یک Dictionary Attack آغاز می شود، در واقع یک حمله Blind یا کور صورت گرفته است. اسپمر نمی داند که کجا ایمیل فرستاده و چه اهدافی را زده است. اکنون باید منتظر بازخورد ایمیل هایش باشد. کوچکترین واکنشی از طرف شما به معنای یک چراغ سبز برای اسپمر خواهد بود. اینجاست که آدرس ایمیل شما یک آدرس صحیح و علاقه مند تلقی شده و وقت آن رسیده است که وارد سایر میل سرور ها و لیست های اسپمر ها شوید تا روزی چندین ایمیل اسپم تپل برای شما ارسال شود.

پس! به یاد داشته باشید که هیچوقت به هیچ ایمیل اسپمی پاسخ ندهید. پاسخ دادن به یک ایمیل اسپم می تواند آنها را چند برابر افزایش دهد.

 

دو آدرس ایمیل داشته باشید

استفاده از خیلی از سرویس های اینترنتی مانند دیدن یک مقاله، دانلود یک آهنگ یا فیلم، ارسال نظر در یک فروم و بسیاری موارد دیگر نیاز دارد که شما با استفاده از ایمیل در سایت ثبت نام کنید، معمولا هر سایتی لیستی طولانی از کاربران خود دارد که برای وی حکم یک بازار هدف خوب را دارد زیرا می داند که این کاربران به چه حوزه ای علاقه مند بوده اند. به طور مثال وقتی شما قصد داشتید تا یک پی دی اف آموزشی در زمینه ساخت سایت دانلود کنید و یا یک ویدئو در این حوزه را نگاه کنید، یک مشتری خوب برای افزونه های آنها یا سرویس های سئو این شرکت ها هستید. پس این پایگاه داده ارزشمند هدف ایمیل های تبلیغاتی قرار خواهد گرفت.

دو آدرس ایمیل

شاید این ایمیل ها واقعا برای شما مفید هم باشد اما وقتی روزی ۱۰ تا از این ها را دریافت کنید و اینباکس شما به شما یک عدد ۵ رقمی از ایمیل های جدید را نشان دهد که ایمیل های کاری و مهم خود را دربین آنها گم کرده اید، قطعا بدی اسپم را درک خواهید کرد. وجود یک آدرس ایمیل دوم به شما کمک می کند تا از این شرایط نجات پیدا کنید و براحتی بتوانید هم به سرویس هایی که ایمیل لازم دارند برسید و هم یک ایمیل کاری و مهم تمیز و خوب برای خود داشته باشید.

 

به ثبت نام های خود دقت کنید

یکی دیگر از موارد که باید در مورد ایمیل ها در نظر داشت این است که در ثبت نام های خود دقت ویژه ای داشته باشید. در مورد قبلی با هم یکی از نمونه های این امر را دیدیم و دیدیم که ایمیل شما برای چه اهدافی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. اما سایت هایی وجود دارند که شما نیاز دارید تا با ایمیل رسمی خود در آنها ثبت نام کنید.

در این سایت ها عموما در زمان ثبت نام و در کنار چک باکس که برای پذیرش قوانین سایت وارد می کنید، یک چک باکس دیگر نیز وجود دارد که خیلی از افراد بدون مطالعه اینکه مربوط به چیست آن را نیز تیک می زنند. در واقع این چک باکس از شما سوال می کند که آیا مایل به دریافت اخبار جدید بوسیله ایمیل و یا عضویت در خبرنامه هستید؟ در صورتی که آن را انتخاب کنید باید خیلی زود منتظر ایمیل های اسپم زیادی باشید.

البته در صورتی که شما از یک سایت معتبر این ایمیل ها را دریافت می کنید می توانید با اسپم کردن آدرس ایمیل جلوی آن را بگیرید. معمولا سایت های خوب از یک آدرس ثابت برای ارسال ایمیل استفاده می کنند که قابل کنترل است. اما در صورتی که در جای نادرست این کار را کرده باشید حتی بدون زدن تیک هم ایمیل ها را دریافت می کنید. پس بهترین کار این است که اگر ذره ای به سایت مورد بحث شک دارید از ایمیل دوم خود استفاده کنید.

دقت در ثبت نام ها

در صورتی که این موارد را به طور کامل انجام دهید می توانیم بگوییم نیمی از مسیر جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم را طی کرده ایم. اما با اسپم هایی که اکنون ما را شناسایی کرده اند و روزانه ایمیل های خود را ارسال می کنند چه کار کنیم. در قسمت بعدی به بررسی جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم برای ایمیل هایی که هم اکنون نیز ارسال می شوند خواهیم پرداخت.

 

جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم برای ایمیل های عمومی

پیشگیری یکی از موارد ضروری است اما شرایطی نیز وجود دارد که دیگر پیشگیری جوابگو نیست و نیاز است تا برای ایمیل های اسپمی که هم اکنون برای ما ارسال می شود هم فکری کنیم. متاسفانه باید گفت که کار زیادی از ما برنمی آید اما باز هم می شود کاری کرد که این ایمیل ها کم تاثیر شوند. خیلی از ارائه دهندگان ایمیل خود سرویس هایی را برای جلوگیری از ایمیل های اسپم دارند. اما نیاز است که شما نیز با استفاده از یک الگوریتم رفتاری خاص و مجموعه ای از کارها به آنها کمک کنید.

برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم در چنین شرایطی می توانید این اقدامات را انجام دهید:

 

بلاک کردن آدرس ها

در اولین اقدام برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم هر آدرسی که برای شما ایمیل اسپم ارسال می کند را بلاک کنید. وقتی به یک ایمیل اسپم برخورد می کنید هیچ رحمی به آن نداشته باشید. در اینصورت دیگر هیچ ایمیلی از آن دریافت نمی کنید. وقتی شما ایمیل های اسپم خود را بلاک کرده و به سرویس دهنده خود بگویید که دیگر این ایمیل و ایمیل های ارسال شده از این فرستنده را به شما نشان ندهد، نه تنها این ایمیل بلاک خواهد شد، بلکه سرویس دهنده شما هم از برخوردهایی که با این ایمیل دارید آگاه خواهد شد.

سایت ها و ارائه کنندگان خدمات ایمیل معمولا از بزرگترین شرکت ها هستند. به عنوان مثال، ایمیل، یاهو و اوتلوک توسط سه غول بزرگ پیشگام در اینترنت ارائه می شوند، پس این موضوع که از قابلیت های Machine Learning یا همان یادگاری ماشین ها بهره مند باشند چیز زیاد عجیبی نیست. در صورتی که ایمیل هایی خاص را اسپم کنید، سیستم متوجه خواهد شد که شما به اینگونه از ایمیل ها تمایل کمتری دارید و به دنبال موضوعات دیگری هستید. پس با استفاده از قابلیت تشخیصی که دارد ایمیل هایی از این دست را به قسمتی دیگر که معمولا به عنوان بخش Other در Inbox شما نمایش داده می شود، منتقل می کند.

با این اقدام برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم صندوق ورودی شما تمیز باقی می ماند و شما می توانید به ایمیل هایی که برای شما مهم است دسترسی داشته باشید.

 

بی توجهی به اسپم های ارسال کننده های مهم

در بعضی موارد شما نمی توانید یک ارسال کننده ایمیل را بلاک کنید و آن را به عنوان اسپم در نظر بگیرید، زیرا ممکن است به ایمیل های آن در شرایط خاص نیاز داشته باشید. به عنوان مثال LinkedIn یکی از بزرگترین ارسال کننده های ایمیل است که در 90 درصد مواقع ایمیل هایی که برای شما ارسال می کند کاملا بی ربط است. اما شما به ایمیل هایی که این ارسال کننده می فرستد نیاز پیدا خواهید کرد و ممکن است بخواهید اطلاعاتی مهم مانند لینک ریست کردن پسورد یا چیز هایی مانند آن را از این ارسال کننده دریافت کنید.

بهترین استراتژی برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم در این مورد این است که آنها را باز نکنید تا سرویس دهنده خود آنها را از دید شما بیرون ببرد و همان قسمت Other که در بخش قبلی راجع به آن صحبت کردیم فعال شود.

بی توجهی برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم

 

فولدربندی ایمیل

یکی دیگر از کارهایی که برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم و یا بهتر بگوییم عدم نمایش ایمیل های اسپم باید انجام دهید این است که صندوق ورودی خود را فولدر بندی کنید. با این کار شما می توانید این مزیت و برتری را داشته باشید که تمامی ایمیل های مهم خود را در یک فولدر جدا مشاهده کنید. حتی اگر ایمیل جدیدی نیز برای شما بیاید به این فولدر خواهد رفت و می توانید مطمئن باشید که چیز مهمی از دید شما پنهان نخواهد ماند.

تا اینجای کار دیدیم که چگونه می توان کار جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم را برای یک ایمیل شخصی انجام داد. اکنون نوبت به آن رسیده است که در مورد جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم برای ایمیل های سایت صحبت کنیم.

 

جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم برای ایمیل سایت

ایمیل های سایت نیز یکی از مهمترین مواردی هستند و معمولا دچار اسپم های گوناگونی می شوند که می خواهند سرویس های رنگارنگی را برای ارتقای شما به شما پیشنهاد بدهند. اما پنهان کردن این ایمیل ها کمی سخت می باشد و اگر یک [email protected] قبل از نام دامنه شما بزنند آدرس اصلی ایمیل سایت شما را هدف قرار داده اند. سوالی که در اینجا پیش خواهد آمد این است که بهترین راه برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم در ایمیل سایت چیست و ما چه کاری می توانیم بکنیم؟

به طور کلی می توان این اقدامات را برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم و کاهش تعداد ایمیل های اسپم در کنار سایر اقدامات قبلی برای برخورد با این نوع از ایمیل ها موثر دانست:

 

از اسکریپت ها و افزونه های نامعتبر استفاده نکنید

یکی از عواملی که می توانند به عنوان یک چراغ سبز برای اسپمر ها عمل کنند اسکریپت ها و افزونه های نامعتبر هستند که معلوم نیست ارائه کننده آنها چه کسی می باشد. در صورتی که از این موراد بی نام و نشان که کارکرد شفافی ندارند در سایت خود دارید باید سریعا آنها را غیر فعال و حذف کرده و آنها را با نسخه های استاندارد جایگزین کنید.

جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم برای سایت

 

استفاده از IP اختصاصی

یکی از روش هایی که برای ایمیل های اسپم مورد استفاده قرار می گیرد این است که تعداد زیادی ایمیل برای یک IP ارسال می شود و دستور تحویل آن به تمامی میل سرور های موجود روی هاست های این سرور است. پس در صورتی که از یک هاست اشتراکی استفاده می کنید، بهتر است با صرف یک هزینه کم یک IP اختصاصی برای سایت خود تهیه کنید که دچار این مشکلات نشوید. این امر می تواند در بسیاری از موراد تا حد زیادی موثر باشد.

 

استفاده از ابزار های ضد اسپم

یکی از خدماتی که خیلی از سرور ها به شما ارائه می کنند این است که ابزار هایی را برای شناسایی و بلاک کردن ایمیل های اسپم در اختیار شما قرار خواهند داد و شما می توانید با فعال کردن آنها نسبت به غیر فعال کردن ایمیل های اسپم خود اقدام کنید. به عنوان مثال از این موراد می توان این ابزار ها را معرفی نمود:

  1. Avanan Cloud Email Security
  2. SpamTitan Email Security
  3. G2 Storefront
  4. SaneBox
  5. N-able Mail Assure

با نصب و به کارگیری این ابزار ها می توانید خیال خود را از بابت جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم تا حد زیادی راحت کنید و کار را به آنها بسپارید. اما المان های امنیتی دیگری نیز وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند، فقط کافی است آنها را به روز نگه دارید.

 

بروزرسانی آیتم ها و سیستم های امنیتی

معمولا در کنترل پنل ها و برنامه های مدیریت ایمیل به صورت دوره ای پچ هایی ارائه می شود که می تواند برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم به شدت مفید باشد. در صورتی که این آپدیت های امنیتی را به صورت مدون و کامل انجام دهید می تواند تا حد زیادی در جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم به شما کمک کند. در مورد این آپدیت ها شما این امکان را دارید تا از خدمات مطمئن و حرفه ای به صورت رایگان و بدون هزینه استفاده کنید.

به طور کلی می توانیم بگوییم در مورد ایمیل های سایت، جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم کار نسبتا پر دردسری است، اما بازدهی خیلی بهتری را نسبت به ایمیل های شخصی و ایمیل های سرویس دهندگان بزرگتر خواهید داشت و می توانید درصد موفقیت بالایی را در این ایمیل ها احساس کنید.

بلاک کردن آدرس های اسپم

 

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله دیدیم جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم یکی از اقداماتی است که باید به صورت تدریجی و مداوم انجام گیرد. در صورتی که می خواهید دچار این اسپم ها نشوید باید اقدامات گفته شده را به صورت کامل انجام داده و رعایت کنید. همینطور در مورد اینکه ایمیل خود را در کجا وارد می کنید، دقت لازم و کافی را داشته باشید. برای جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم می توانید از یک ایمیل دوم که خیلی هم مهم نیست استفاده کنید. اما در صورتی که ایمیل سایت شما به یک ایمیل اسپم تبدیل شده بود باید موراد مربوط به آن را دنبال کرده و ترجیحا IP سایت خود را تغییر دهید. به طور کلی جلوگیری از دریافت ایمیل اسپم کاری پر زحمت است پس بهتر است دقت کافی داشته باشید و گرفتار آن نشوید. در صورتی که برای ایمیل های سایت خود به خدمات حرفه ای نیاز دارید نیز می توانید سری به صفحه سرویس ایمیل تجاری بزنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
28 + 27 =