جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهچگونه ارور Bad Gateway 502 را رفع کنیم
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

چگونه ارور Bad Gateway 502 را رفع کنیم

قطعا در زمان استفاده از اینترنت و کار با سایت های مختلف با ارور ها و خطاهای مختلف آشنا شده اید. برای هر سایتی ممکن است این خطاها رخ دهد و دلیل آن ممکن است از مرورگری که شما در حال استفاده از آن هستید، تا وب سرور سایتی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید، متغیر است. ارور Bad Gateway 502 یکی از ارور هایی است که معمولا با آن مواجه خواهید شد. اروری که تقریبا مقصر رخ دادن آن مشخص نیست و معمولا هم سمج تر از سایر ارور ها خود را نمایان می کند. رفع ارور Bad Gateway 502 کار نسبتا ساده ای است. البته اگر بدانید مشکل از کجاست و چگونه باید آن را برطرف کنید. در این مقاله به بررسی این مورد که ارور Bad Gateway 502 چیست و از کجا ناشی شده است می پردازیم.

قبل از پرداختن به خود ارور Bad Gateway 502 باید کمی در مورد خانواده و سری ارور های 5xx یا همان ارور های سمت سرور با هم صحبت کنیم.

 

ارور سمت سرور چیست

وقتی در دسترسی به یک سایت یک ارور به شما نمایش داده می شود، یک کد هم به شما ارائه می شود که نشانگر مشکلی است که برای درخواست شما پیش آمده است. کد های ارور عموما به صورت یه رقمی بوده و یا در صورت داشتن اعداد بیشتر، قطعا یک عدد اصلی سه رقمی هم به شما ارائه می دهند. مانند ارور های ۵۰۳، ۴۰۴، ۴۰۰ و ۴۰۰.۵ (که بخش اصلی آن ۴۰۰ است) رقم صدگان این کد نشان دهنده این است که این ارور مربوط به چه بخشی می باشد و از کار دقیقا از کدام سمت می لنگد، برای ارور های گفته شده عدد ۴ نشان دهنده این است که ارور از سمت کلاینت بوده و درخواست شما مشکل داشته است. در حالی که عدد ۵ کاملا برعکس است و نشان از ایراد در سمت سرور دارد.

ارور سمت سرور

وقتی صحبت از ارور سمت سرور می شود به این معناست که کاربر و درخواستی که توسط وی ارسال شده است، نقشی در این اتفاق نداشته و مشکل ایجاد شده از طرف سرور های موجود در مسیر ایجاد شده است. وقتی یک کاربر می خواهد از یک سایت استفاده کند، کلیه کلیک ها و تعاملات با سایت از طریق درخواست ها به سایت ارسال می شود، این درخواست ها توسط وب سرور دریافت شده و بنا به نیاز کاربر، ماهیت درخواست و اجازه های دسترسی که ممکن است روی سایت قرار داده شده باشد، پاسخی مناسب برای کاربر بازگردانده می شود که در واقع همان محتوای مورد نیاز کاربر است. در ارور های سمت سرور درخواست کاربر به صورت تمام و کمال به سرور رسیده است، اما از سمت سایت به کاربر جوابی نمی رسد و مشکلی پیش می آید. این مشکلات ممکن است از وب سرور خود سایت، سرور های CDN که سایت از آنها استفاده می کند (برای اطلاعات بیشتر به مقاله CDN چیست مراجعه کنید)، سرور های میانی، Gateway ها، ISP ها و یا حتی روتر و مودم شخصی شما باشد.

ارور Bad Gateway 502 یکی از این ارورها است که در ادامه به معرفی کامل آن خواهیم پرداخت.

 

ارور Bad Gateway 502 چیست

اگر به صورت مختصر و مفید بخواهیم بگوییم که ارور Bad Gateway 502 چیست باید بگوییم یک ارور سمت سرور است که در آن اطلاعات خواسته شده توسط کاربر در میانه راه خراب شده و به یک اطلاعات ناصحیح و نامعتبر تبدیل شده است.

وقتی صحبت از نامعتبر شدن اطلاعات می کنیم، به این معنی نیست که به فرض مثال قیمت یک محصول عوض شده باشد یا یم مقاله علمی اعتبار خود را از دست داده باشد. بلکه منظور این است که از شکل صحیح خود خارج شده است و اگر این اطلاعات به کاربر تحویل داده شود و در مرورگر کاربر به نمایش در بیاید، چیز با مفهومی به او نمایش داده نخواهد شد.

اما اطلاعاتی که ارور Bad Gateway 502 به ما میدهد بیشتر از این حرف ها است. ارور Bad Gateway 502 به ما می گوید که این اطلاعات دقیقا در کجا خراب شده اند. همانطور که از اصطلاح Bad Gateway مشخص است، این اتفاق در Gateway ها برای داده های ما رخ داده است. در اینجا نیاز است که ببینیم Gateway چیست و داریم از چه چیزی صحبت می کنیم.

 

Gateway چیست

وقتی یک کاربر در حال کار کردن با یک سایت اینترنتی است این امکان وجود دارد که سایت مورد نظر در سروری در آنسوی دنیا قرار داشته باشد. به عنوان مثال کاربری را در نظر بگیرید که میخواهد به یک سایت در سرور های کانادا دسترسی پیدا کند. برای اینکار درخواست کاربر باید از طریق بستر اینترنت مسافت بین ایران و کانادا را طی کرده تا به وب سرور سایت برسد. داده های ارائه شده توسط سایت نیز باید مسیر مشابهی را به ما برساند.

Gateway چیست

مطمئنا همه این اطلاعات از طریق زیرساخت کابلی منتقل نمی شود. در این انتقال داده های ما میتواند به صورت کابلی، ماهواره ای، امواج وایرلس و یا سایر تکنولوژی های دیگر منتقل شود. وقتی شما درخواستی را به سایت ارسال می کنید، این درخواست به صورت پکت های کوچک و تحت عنوان پینگ ارسال می شود. اما وقتی سایت می خواهد داده ای بزرگ را به شما بازگرداند، مسئله کمی مشکل ساز خواهد شد. البته منظور از بزرگ صرفا بزرگتر از درخواست ارسالی است. برای مثال اندازه یک صفحه از یک سایت عادی یک مگابایت خواهد بود که خیلی بزرگتر از یک کلیک چند بایتی روی یک لینک است.

عموما قالبی که داده ها از وب سرور خارج می شود، قالب کلی HTML است که با بستر شبکه های کابلی ساگار است، اما در سایر بسترها کیفیت انتقال و سرعت انتقال خوبی را ارائه نمی کند. به همین منظور وقتی داده به محلی می رسد که میخواهد تغییر بستر داده و به بستر های بیسیم یا ماهواره ای وارد شود، ساختار آن تغییر می کند. به عنوان مثال قالب HTML در زمان ورود به بستر وایرلس به قالب WAP تبدیل می شود. سرور هایی که این کار را انجام می دهند، Gateway نام دارند.

Gateway ها مسئول ترجمه این قالب ها به هم هستند که البته در بعضی از موارد هم در خلال این ترجمه ها چیزی از جا می افتد و مواردی مانند ارور Bad Gateway 502 رخ خواهد داد. در ادامه بیشتر به بررسی علل ایجاد این نوع از ارور ها خواهیم پرداخت.

 

علل ایجاد ارور Bad Gateway 502

در بخش قبل دیدیم که Gateway چیست و چه کاری را انجام می دهد. اما سوال اصلی که اینجا با آن روبرو هستیم دلایل ایجاد ارور Bad Gateway 502 است. بسته هایی که در Gateway ها جابجا می شوند با روش های مختلفی بسته بندی می شوند و معمولا سیستم های شماره گذاری و ترتیب این بسته ها با سایر کدینگ های مختلف متفاوت است. در بین این نگاشت ها به یکدیگر، احتمال اینکه بسته ای جا بماند و برخلاف ترتیب در پکت های جدید تنظیم شود، وجود دارد.

وقتی این اتفاق بیفتد و این بسته ها دچار آسیب شدند، داده ای که بعد از جمع بندی نهایی از سرور رهسپار می شود، دچار اختلال می باشد. وقتی که این داده از Gateway خارج شده و به سرور بعدی برسد، جامعیت بسته های آن مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورتی که این بسته ها تغییر کرده باشد و برخلاف هش هایی که برای صحت داده استفاده می شوند باشد، به عنوان یک داده تخریب شده در نظر گرفته می شود و ارور Bad Gateway 502 به مقصد نهایی این بسته ها اعلام می شود تا درخواست به صورت مجدد ارسال شود.

به طور کلی در مورد ارور Bad Gateway 502 می توانیم بگوییم که این ارور زمانی ایجاد می شود که یکی از gateway های مسئول تبدیل قالب بسته ها و داده ارسالی از سایت، نتواند کار خود را درست انجام دهد و در بسته ها خلل ایجاد شود، این ایراد توسط سرور ها شناسایی شده و کلیه بسته ها در شبکه حذف خواهد شد که به آن دراپ شدن کل بسته ها می گویند. حالا که دیدیم ارور Bad Gateway 502 چیست نوبت به آن رسیده است که روش های برطرف کردن آن را معرفی کنیم.

 

رفع ارور Bad Gateway 502

برای رفع ارور Bad Gateway 502 مانند هر ارور سمت سرور دیگری عموما کاری از کاربر ساخته نیست، در صورتی هم که یک وبمستر هستید و دنبال رفع این ارور هستید که برای سایتتان ایجاد شده است، همچنان نمی توانید کار زیادی را انجام دهید و این موضوع به سایت شما مربوط نیست. میتوانید در این باره با هاستینگ خود صحبت کنید و یا از CDN استفاده کنید که با تغییر مکان سرور ها به نزدیک کاربران تان تاثیر کیفیت را بالا ببرد.

رفع ارور Bad Gateway 502

اما برای کاربرانی که در دسترسی به سایت مورد نظر خود و ای استفاده از آن دچار ارور Bad Gateway 502 روش هایی وجود دارد که میتواند این ارور را برطرف سازد و سایت برای شما قابل نمایش باشد. معمولا وقتی که ارور Bad Gateway 502 اتفاق می افتد همه ما یک بار سایت را رفرش می کنیم و درخواست را مجددا ارسال می کنیم. در بیشتر موارد این ارور رفع شده و سایت برای ما به نمایش در خواهد آمد. این ساده ترین اقدام برای رفع این ارور است و ما این گزینه را به صورت یک مورد جدا اعلام نمی کنیم. اما اقدامات دیگری وجود دارند که باید برای رفع ارور Bad Gateway 502 انجام دهید. این اقدامات به این صورت میباشند:

 

بستن و تغییر مرورگر

یکی از اولین کارهایی که میتوانید به صورت بی دردسر انجام دهید این است که مرورگر خود را باز و بسته کرده و یا از یک مرورگر ساده استفاده کنید. این اقدام در عین سادگی باعث می شود تا Session ها یا جلسات شما قطع شده و درخواست جدیدی که ارسال می کنید به صورت مجدد و از مسیر دیگری دنبال شود، این مسیر تازه ممکن است به ارور Bad Gateway 502 برنخورد و اطلاعات شما به صورت کامل به شما برسد.

تعویض مرورگر نیز همین کار را برای شما انجام خواهد داد. اگر با یک مرورگر دیگر نیز سایت شما به مشکل بخورد، می توان گفت که بحث حدی است و باید دنبال راه حل دیگری برای موضوع باشید. بهتر است قبل از هر کاری یک بار اینترنت خود و سایت های دیگر را چک کنید.

 

چک کردن ارتباطات داخلی

یکی از اصلی ترین Gateway هایی که احتمال زیادی برای خراب شدن موقتی آن و ارائه داده های نا مفهوم دارد، مودم اینترنت شما است. بهترین کار این است که ابتدا از برقرار بودن ارتباط اینترنت خود مطمئن شوید. برای این کار بهتر است که سایت دیگری را امتحان کرده و ببینید که روی سایر سایت ها و اپلیکیشن ها مشکلی وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود مشکل می توانید با ریست کردن مودم، و یا ریست کردن تنظیمات از طریق Internet Option یک بار ارتباط خود را قطع کرده و مجددا ارتباط را برقرار کنید. همینطور می توانید دسترسی به سایت را با استفاده از یک IP دیگر امتحان کنید. استفاده از یک VPN ساده می تواند به شما در این کار کمک کند.

 

پاک کردن کش و کوکی ها

اقدام موثر دیگری که برای رفع ارور Bad Gateway 502 می توانید از آن استفاده کنید، پاک کردن کوکی ها و کش مرورگر است. این مرورگر به شما کمک می کند تا یک ارتباط کاملا جدید را با سایت مقصد خود برقرار کنید. این کار به شما کمک می کند تا یک ارتباط تمیز و جدید را بدون در نظر داشتن سابقه مرور با سایت برقرار کنید و میتواند یکی از اقدامات موثر برای رفع این ارور باشد. شما می توانید از طریق تنظیمات مرورگر خود این کار را انجام دهید.

 

ریست کردن مودم

در صورتی که مورد اول را چک کرده و دیدید که اینترنت شما مثل ساعت کار می کند و به این نتیجه رسیدید که نیاز به ریست کردن مودم نیست و تا اینجای کار هم موفق به رفع ارور Bad Gateway 502 نشدید، اکنون دیگر باید از روی صندلی بلند شده و به سراغ مودم خود بروید و آن را خاموش و روشن کنید. ترجیحا میتوان مودم را ریست کنید.

خاموش و روشن کردن یکی از مواردی است که در برطرف کردن خیلی از ایرادات کامپیوتری موثر است. رفع ارور Bad Gateway 502 هم یکی از مواردی است که می توان به فهرست این ایرادات برطرف شده اضافه کرد. وقتی شما مودم خود را ریست کنید، در ارتباط جدیدی که با اینترنت و ISP خود برقرار می کنید، تمامی جلسات قبلی شما بسته شده و در صورتی که درخواستی را برای سایتی ارسال کنید، شما به عنوان یک کاربر تازه وارد به بستر اینترنت وارد خواهید شد و تمامی سوابق ناشی از اینکه درخواست های شما دچار ارور Bad Gateway 502 شده اند از بین می رود. احتمال اینکه این ارتباط جدید با سایت مورد نظر شما به صورت سلامت برقرار شود، خیلی زیاد می باشد.

رفع ارور 502

 

تماس با ISP و صبر کردن برای رفع مشکل

ارور Bad Gateway 502 کمی با ارور های دیگر فرق دارد. مسبب این ارور نه سایت اینترنتی مورد نظر شماست و نه ایراد از سمت کلاینت و مرورگر است. اتفاقاتی که برای داده های شما رخ می دهد در میانه راه خواهد بود و شما باید در نظر داشته باشید که اقداماتی که میتوان برای آن انجام دهید، محدود خواهد بود. در صورتی که نیاز دارید به صورت فوری از وبسایت مورد نظر استفاده کنید، میتوانید با پشتیبانی ISP یا همان ارائه دهنده سرویس اینترنت خود تماس بگیرید. در صورتی که ارور پیش آمده برای شما از سرور های ISP باشد، این ارور برطرف خواهد شد.

عموما درصد قابل توجهی از این ارور ها در سرور های ISP اتفاق می افتد و با یک تماس به سرعت برطرف خواهد شد. اما در بعضی موارد این ارور به صورت سراسری بوده و باید برای رفع آن مدتی را منتظر بمانید. معمولا وقتی این اتفاق می افتد که یکی از سرور های اصلی که در یک شاهراه اینترنتی باشد دچار مشکل شود. در اینصورت معمولا بخشی از ترافیک از بین خواهد رفت و باعث می شود که دسترسی به مجموعه ای از سایت ها از بین برود. معمولا در اینگونه موارد بهترین راه مقابله با ارور Bad Gateway 502 این است که صبر کنید تا این مشکل برطرف شود.

البته شما این امکان را هم دارید که از یک اپراتور و یک سرویس دهنده دیگر استفاده کنید، به عنوان مثال از اینترنت موبایل به جای اینترنت ADSL استفاده نمایید. ISP های مختلف از مسیر ها و سرویس های مختلفی برای دسترسی به سایت ها استفاده می کنند و با این تغییر مسیر ممکن است اطلاعات به صورت صحیح به شما برسند.

 

نتیجه گیری

ارور Bad Gateway 502 یکی از ارورهای HTTP از نوع سمت سرور است که به دلیل عملکرد ناصحیح سرور های Gateway در زمان بهینه سازی جریان ترافیک اینترنت اتفاق می افتد و موجب می شود داده های شما نامعتبر شده و به صورت خودکار از سطح شبکه حذف شوند. در این حالت شما ارور Bad Gateway 502 را مشاهده خواهید کرد و نیاز دارید از روش هایی استفاده کنید تا این خطا را برطرف کنند. این روش ها می تواند از باز و بسته کردن مرورگر و پاک کردن کش تا تماس با ISP و منتظر ماندن برای رفع ارور متفاوت باشد، اما آنچه که مسجل است این است که کار اساسی و چندان بزرگی در مورد ارور Bad Gateway 502 وجود ندارد، زیرا اولا محل دقیقا ارور مشخص نیست و در ثانی، در صورتی که محل این ارور هم مشخص باشد نمیتوان در مورد خرابی Gateway ها کاری کرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
29 × 3 =