جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهثبت سایت در گوگل سرچ کنسول جدید (آموزش کامل)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول جدید (آموزش کامل)

در راه اندازی یک سایت اینترنتی موارد و موضوعات زیادی وجود دارد و برای اینکه بتوان گفت که یک سایت به ثمر رسیده است باید موارد و نکات مختلفی در مورد آن رعایت شود و به موارد مختلفی توجه شود. یکی از مهمترین مواردی که یک کسب و کار اینترنتی به آن نیاز دارد این است که توسط مخاطبان هدف و جامعه ای که می توانند مشتریان سایت باشند، دیده شود. این دیده شدن می تواند توسط تبلیغات باشد و یا به صورت ارگانیک توسط نتایج جست و جوی گوگل که باید گفت ترافیک ارگانیک می تواند فوق العاده مفید باشد. برای اینکه ما یک ترافیک مفید و خوب را داشته باشیم، یکی از مهمترین مفاهیم سئو است. ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول یکی از اولین و پایه ای ترین کار ها در این زمینه است.

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را می توان یکی از ملزوماتی دانست که هر سایت اینترنتی برای اینکه بداند با خودش چند چند است و کارهایی که برای بازدهی سایت انجام می دهد درست انجام شده یا نه از ضروریات می باشد و باید گفت که ثبت نام آن می تواند کمی گیج کننده و دردسر ساز باشد. اما در این مقاله آن را به هم به صورت کامل و مرحله به مرحله دنبال خواهیم کرد. البته لازم است قبل از شروع به آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول کمی در مورد اینکه گوگل سرچ کنسول قرار است چه کاری را برای ما انجام دهد و ما از این ابزار چه انتظاراتی را باید داشته باشیم صحبت کنیم.

 

گوگل سرچ کنسول چه کاری انجام می دهد

وقتی که شما به دنبال اینکه وضعیت سئوی یک سایت را بهبود دهید و در واقع سایت را به بازدهی برسانید می روید، باید نکات و موارد زیادی را مد نظر قرار دهید و یکی از مهمترین این نکات این است که کار ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید و در خیلی از منابع آموزشی به عنوان اولین اقدام برای سئو مطرح می شود. اما آیا این سوال را از خود پرسیده اید که این کار را باید برای چه هدف و منظوری انجام دهید!؟ در این رابطه باید گفت که ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول به سئوی سایت شما کاری ندارد و آن را برای شما بالاتر نخواهد برد. بلکه به شما کمک می کند که گزارشی از کارهایی که تا کنون انجام شده و ثبت شده است داشته باشید و به نوعی شما سایت خود را از نگاه گوگل مشاهده می کنید.

 

 گوگل سرچ کنسول چه کاری می کند

 

وقتی که شما می خواهید وضعیت سئوی خود را بهبود ببخشید اولی کار این است که یک تحلیل از کلمات کلیدی، وضعیت رقبا و حوزه هایی که در آنها می توانید فعالیت داشته باشید تا بتوانید خود را به مخاطبینی که قرار است مشتری شما باشد نشان دهید، را شناسایی کنید. بعد از اینکه این موارد پیدا شدند و شما به تولید محتوا و سئو مشغول شدید و با استفاده از افزونه های سئو و هر مورد دیگری شروع به بهینه سازی سایت خود و گسترش آن با توجه به قواعد و مقرراتی که سایت شما را هر چه بیشتر کاربر پسند کرده و گوگل به سایت شما نظر مثبتی پیدا کند، کم کم صفحات مختلف سایت شما در گوگل ایندکس خواهند شد.

به این معنی که وقتی کلمه کلیدی صفحه مورد نظر شما در گوگل جست و جو شود شما در بین نتایج جست و جو به گوگل نشان داده خواهید شد. البته رتبه و جایگاهی که شما در گوگل خواهید داشت می تواند بنا به اینکه چه کلمه کلیدی ای، با چه درجه ای از سختی را انتخاب کرده باشید و یا اینکه رقبای شما چه کسانی باشند متفاوت خواهد بود و جایگاه شما در بین تمامی نتایج می تواند از صفحه یک تا صفحه ششم و هفتم، متغیر باشد. در این حالت شما نیاز دارید تا از این موضوع اطلاع پیدا کنید تا بتوانید روی صفحاتی که بیشتر مد نظر شماست بیشتر وقت بگذارید و با لینک سایزی های داخلی آنها یا آپدیت کردن این صفحات و محتوایی که ارائه می کنند و اضافه کردن ویدئو و همینطور تصاویر مختلف صفحه را به رتبه های اول برسانید.

اما چگونه باید اوضاع سئو صفحات سایت را کنترل کرد!؟ در این مورد می توان وقتی صحبت از چند صفحه ساده است با سرچ کردن دقیق عناوین صفحات از ایندکس شدن آنها اطلاع حاصل کرد، و یا با استفاده از جست و جوی Yoursite.com: در گوگل در آن Yoursite همان نام دامنه سایت شما است، از این موضوع که این سایت چه صفحاتی را در گوگل دارد اطلاع پیدا کرد. اما اگر شما یک سایت بزرگ داشته باشید به هیچ عنوان این موارد گزینه های قابل استفاده و حرفه ای برای این کار نیستند و لازم است که به سراغ روش های اصولی تری بروید. بهترین روشی که برای این کار وجود دارد ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول است.

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول به ما کمک می کند تا از ابزاری که خود گوگل برای گزارش گیری از وضعیت سئوی سایت در اختیار وب مستر ها قرار داده است برای این کار استفاده شود و این کار می تواند در انجام این کارها کمک بسزایی بکند. در ادامه قبل از اینکه به آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول بپردازیم کمی در مورد خود گوگل سرچ کنسول صحبت خواهیم کرد.

 

گوگل سرچ کنسول؛ وبمستر تولز سابق

در بین سرویس های مختلفی که گوگل برای دولوپر ها و همینطور وب مستر ها و مدیران سایت ها ارائه می کند، یکی از امکاناتی که همیشه در رده کاربردی ترین امکانات قرار داشته است، ویژگی ای به نام گوگل سرچ کنسول یا همان وبمستر تولز بوده است. با استفاده از این امکان مدیران سایت و وب مستر ها می توانند وضعیت ایندکس شدن صفحات را بررسی کرده و یا اینکه بهینه سازی های خاصی را روی وضعیت سئوی سایت خود انجام دهند.

 

گوگل سرچ کنسول؛ وبمستر تولز سابق

 

این سرویس یکی از قدیمی ترین سرویس هایی است که گوگل به کاربران خود می داده است و در سال ۲۰۱۵ نام آن از Webmaster Tools به Google Search Console تغییر داده شد و با این نام جدید و سرویس های تقریبا جدید به فعالیت خود ادامه داد. در سال های 2018 و 2019 تغییرات عمده ای در این سرویس انجام شده و بعضی از امکانات مختلف آن تغییر کرد . اما برنامه ای که اکنون در اختیار شما قرار می گیرد ویژگی های جدید و خوب دارد که می توان برای بهینه سازی موتور های جست و جو از آنها استفاده کرد.

در این سرویس شما این امکان را دارید ک به تمامی لینک های ایندکس شده خود و کلمات کلیدی ای که سایت شما با آنها ایندکس شده است دسترسی داشته باشید. در این مورد باید گفت که ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول امکانات خوب دیگری را هم برای ما فراهم خواهد کرد که از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره کنیم:

 • معرفی نقشه سایت برای اینکه گوگل دقیقا بداند سایت شما چه اندازه ای است و باید چه بخش هایی را ایندکس کند.
 • اطلاعات مربوط به اینکه گوگل سایت شما را در چه زمان و چه تاریخ هایی مورد بازرسی قرار داده است و ربات ها چه چیزی را از آن برداشت کرده اند.
 • ارائه لینک های خارجی و داخلی ای که به سایت و صفحات سایت شما لینک داده اند.
 • فهرستی از صفحاتی که ربات های گوگل برای چک کردن و بررسي آنها با مشکل مواجه شده اند و لازم است که آنها را تغییر دهید.
 • فهرست کلمات کلیدی ای که سایت شما با جست و جوی این کلمات در گوگل نمایش داده می شود و قبلا هم به آن اشاره کردیم.
 • تعداد کلیک هایی که از هر کلمه کلیدی در یافت کرده اید و اینکه سایت شما بیشترین ترافیکی که دریافت کرده است را از چه کلماتی دریافت کرده است.
 • ارائه نمودار های مقایسه زمانی برای بررسی پیشرفت سئو و اینکه ببینید بازدهی سایت شما در بازه زمانی مشخص در مقایسه با یک بازه دیگر به چه صورت بوده و یا اینکه پیشرفتی داشته اید یا خیر
 • مشخص کردن دامنه های ارجاع داده شده به سایت که باید با همین سایت در نظر گرفته شوند.
 • مشاهده سرعت سایت بر اساس اطلاعاتی که کاربران مرورگر گوگل کروم از سایت شما بدست آورده اند.
 • امکان تعیین بک لینک های اسپمی که صرفا برای از بین بردن اعتبار سایت شما برای شما اضافه شده اند و می توانند باعث افت رتبه شوند.
 • امکانات مدیریتی مختلف برای اضافه کردن و یا حذف کردن مدیران و سئو کاران مختلف برای مشاهده و تحلیل این نتایج.

به طور کلی می توان گفت که ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول کاری است که به شما کمک می کند تا یک ابزار حرفه ای و قدرتمند یا بهتر است بگوییم بهترین ابزار موجود را برای سئو در اختیار شما قرار دهد. اما در مورد اینکه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول چگونه باید انجام شود و برای این کار لازم است چه کارهایی را انجام دهید، موضوعی است که در ادامه مطلب آن را به صورت کامل با هم خواهیم دید.

 

آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

اکنون که می دانیم ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول برای ما چه کارهایی را انجام خواهد داد و این مورد که گوگل سرچ کنسول چیست و چه کاری را برای ما انجام خواهد داد، نوبت به آن رسیده است که به سراغ آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول برویم و ببینیم که برای اینکه از این امکان در ارتقای اوضاع سئو و همینطور رتبه های صفحات سایت خود استفاده کنیم لازم است چه کاری را انجام دهیم. در این خصوص باید گفت که در اولین گام شما به یک اکانت گوگل برای اینکار نیاز دارید و باید یک جیمیل برای خود درست کرده و با آن روی مرورگر خود لاگین کنید.

 

آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

اکانت گوگل شما به عنوان مدیر و همینطور صاحب این سایت شناسایی خواهد شد و از این به بعد برای اینکه بتوانید اجازه استفاده از سرچ کنسول این سایت را به کسی بدهید لازم است که از همین اکانت برا این کار استفاده کنید. همینطور در صورتی که با استفاده از مرورگری که این اکانت در آن لاگین باشد، به گوگل سرچ کنسول وارد شوید به صورت خودکار شما را به بخش اطلاعات مربوط به این سایت هدایت خواهد کرد. لازم به ذکر است که با استفاده از یک اکانت شما می توانید چندین سایت را به صورت همزمان در گوگل سرچ کنسول خود داشته باشید.

در صورتی که بخواهیم آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را ارائه دهیم می توانیم بگوییم بعد از اینکه اکانت شما انجام شد باید این مراحل را طی کنید:

 

مرحله اول وارد گوگل سرچ کنسول شوید

اولین کاری که برای ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول نیاز است انجام دهید این است که به سراغ سایت گوگل سرچ کنسول رفته و ادامه کار را از آن انجام دهید. این سایت در واقع یکی از ساب دامین ها یا زیر دامنه های سایت اصلی گوگل است و در صورتی که عبارت Google search console را در گوگل سرچ کنید در نتیجه اول می توانید این سایت را مشاهده کنید.

بعد از کلیک روی این سایت و یا استفاده از لینک Google Search Console می توانید وارد صفحه زیر شوید و در اینجا شما اولین صفحه از گوگل سرچ کنسول را مشاهده می کنید که اطلاعات کاملی را در خصوص اینکه سرچ کنسول چه کارهایی را برای شما انجام خواهد داد و با استفاده از آن چه مزایایی بدست خواهید آورد را برای شما تشریح می کند.

 

مرحله اول – وارد گوگل سرچ کنسول شوید

 

برای اینکه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید لازم است که روی Start Now کلیک کرده تا به مرحله بعدی بروید.

 

مرحله دوم انتخاب متد ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

در این مرحله از ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول کار که انجام می شود این است که شما باید انتخاب کنید که به چه روشی می خواهید وبسایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت کنید. همانطور که مشاهده می کنید در این تصویر شما دو فرم مجزا را مشاهده می کنید که هر کدام از آنها یکی از روش های ثبت را به ما معرفی می کنند و در مجموع می توان از روش ثبت Prefix یا ثبت Domain به صورت کامل برای اینکار استفاده کرد.

 

مرحله دوم – انتخاب متد ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

در صورتی که شما اولین گزینه یعنی ثبت دامین را انجام دهید به این معنی است که کل دامنه مورد را به همراه تمام زیر دامنه ها و موارد مربوط به آن در این اکانت ثبت کرده و به نوعی کاملترین روش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول می باشد. البته باید گفت که ثبت آن کمی دردسر دارد و ممکن است داستان های مربوط به خود را داشته باشد. برای این کار شما ابتدا باید آدرس خود را در فرم مورد نظر وارد کرده و آن را تایید کنید تا پاپ آپ زیر به شما نمایش داده شود.

 

استفاده از DNS برای ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در این بخش به شما یک کد داده می شود که باید آن را در DNS خود وارد کنید. برای اینکه این کار را انجام دهید می توانید به سراغ سایتی بروید که دامنه خود را از آن خریداری کرده اید و یا اینکه اگر شما از یک دامنه ir برای سایت خود استفاده می کنید می توانید این کار را مستقیما از ایرنیک انجام دهید.

البته باید در نظر داشته باشید که تایید آن ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. این زمان ممکن است برای دامنه های بین المللی کمی بیشتر هم باشد و بسته به اینکه از چه ارائه دهنده ای استفاده می کنید، می تواند کمی دیر و زود شود.

در روش بعدی ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول شما می توانید یک دامنه خاص از سایت خود را به صورت Prefix در این  ابزار ثبت نمایید که سریعتر خواهد بود. اما به تکمیلی نوع قبلی نیست و زیر دامنه های شما در این بخش به حساب نخواهند آمد.

برای این کار شما باید آدرس کامل وب سایت خود را به همراه http:// یا https:// در این بخش وارد کرده و با زدن دکمه ادامه یا همان Continue لودینگ زیر به شما نمایش داده خواهد شد و بعد از این کار شما باید یکی از روش هایی که با استفاده از آن می خواهید کار تایید ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید را انتخاب کنید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

تاییدیه برای ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

 

مرحله سوم تایید ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

در این مرحله شما باید کار تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید و برای این منظور باید ثابت کنید که سایت و دامنه ای که آن را در مرحله قبل وارد کردید در اختیار شما قرار دارد و شما مالک یا در واقع اداره کننده آن هستید. برای انجام این کار روش های مختلفی در اختیار شما قرار داده شده است که می توانید بنا به اینکه چه امکانی را دارید و حس می کنید کدام برای شما راحت تر است از هر کدام از آنها استفاده کنید.

تصویر زیر تمامی این روش ها را به شما نمایش خواهد داد:

 

prefix برایثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

همانطور که در تصویر می بینید برای تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول شما می توانید از ۵ روش مختلف استفاده کنید که هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه این روش ها را با هم بررسیی می کنیم.

 

آپلود کردن فایل HTML

در این روش که یکی از ساده ترین روش ها است نیاز است که شما به هاست خود دسترسی داشته باشید و فایل HTML ارائه شده توسط گوگل را روی آن بارگذاری کنید.

در صورتی که روی اولین گزینه کلیک کنید تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد و شما این امکان را خواهید داشت که فایل مربوطه را از اینجا دانلود کرده و در پوشه public_html هاست خود بارگذاری کنید.

 

آپلود کردن فایل HTML

 

بعد از اینکه این کار را انجام دادید برای تکمیل تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول لازم است که روی گزینه Verify کلیک کرده تا سرچ کنسول این موضوع را بررسی کرده و تاییدیه را برای شما صادر کند. در صورتی که نمی خواهید فایلی را رو هاست خود آپدیت کنید و یا به آن دسترسی ندارید روش های دیگری هم برای این کار وجود خواهد داشت.

 

استفاده از تگ HTML

روش دیگری که برای تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول می توان از آن استفاده کرد و تقریبا می توان آن را ساده ترین روش خصوصا در سایت های وردپرسی معرفی کرد استفاده از تگ HTML می باشد. در این بخش همانطور که در شکل زیر هم مشاهده می کنید، یک تگ ساده به شما ارائه می شود که باید آن را در هدر سایت خود قرار دهید و با این کار ساده وقتی گوگل سرچ کنسول به سایت شما می آید متوجه این موضوع می شود که آیا تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول انجام شده است یا خیر.

 

استفاده از تگ HTML

 

شما با استفاده از وارد کردن این تگ در هدر صفحات خود که در وردپرس به سادگی با افزونه Insert Header and Footers این کار را انجام دهید و در صورتی که برای این کار نیاز به آموزشی دارید در مقاله افزونه Insert Header and Footers می توانید به آموزش کامل وارد کردن کد در هدر سایت دسترسی داشته باشید.

 

استفاده از آنالتیکس

گوگل آنالتیکس یکی از سرویس های تجزیه و تحلیل داده های وب است که امکانات خوبی را برای ما ایجاد می کند و با استفاده از آن می توان گفت که تمامی موارد مربوط به ترافیکی که در سایت جریان دارد را می توان بازدید کرد. در صورتی که شما از این سرویس استفاده می کنید می توانید با استفاده از آن کار ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید.

 

استفاده از آنالتیکس

 

برای این کار لازم است تا یکی از دسترسی های آنالتیکس را تغییر داده و امکان Edit را به آن بدهید. از آنجا که آنالتیکس هم از اکانت گوگل شما استفاده می کند می تواند این تاییدیه را به راحتی برای شما ثبت کند.

 

استفاده از گوگل تگ منیجر

یکی دیگر از مواردی که می توان کار تایید ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را با آن انجام داد گوگل تگ منیجر می باشد.

در صورتی که شما برای مدیریت تگ ها در سایت خود از گوگل تگ منیجر استفاده می کنید، می توانید این قابلیت را به کار گرفته و کار تایید ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را با استفاده از آن به راحتی انجام دهید. برای اینکار کافی است که به گوگل تگ منیجر خود مجوز انتشار را Publish را بدهید تا این تاییدیه برای شما فعال شود.

 

استفاده از DNS ها

مورد دیگری که با استفاده از آن می توانید کار تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را به انجام برسانید، استفاده از DNS است. یعنی همان روشی که برای ثبت دامین به صورت کامل مورد استفاده قرار می گرفت و یک روز طول می کشید.

 

استفاده از DNS ها

 

در صورتی که این سوال برای شما ایجاد شده است که چرا همین کار از ابتدا انجام نشد و چه تفاوتی با نوع قبلی دارد باید بگوییم که در اینجا ما صرفا یک Prefix از دامنه را در سرچ کنسول اد می کنیم. به فرض مثال شاید که بخواهیم چند سایت به صورت یک زیر دامنه داشته باشیم و آن را در اختیار چند وبمستر بگذاریم تا آنها را مدیریت کنند. در این حالت استفاده از این گزینه می تواند کاربردی کاملا متفاوت با حالت قبلی داشته باشد.

بعد از استفاده از یکی از این روش ها و زدن Verify یک پیام مانند تصویر زیر به ما نمایش داده خواهد شد و این به معنی انجام صحیح کار می باشد.

 

پیغام ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول موفق

 

 

مرحله چهارم مشاهده پنل سرچ کنسول

وقتی که شما به درستی کار تاییدیه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید می توانید با کلیک بر روی گزینه Go To Property به صفحه اصلی سرچ کنسول خود بروید. وقتی که برای اولین بار وارد این صفحه بشوید پیغام زیر برای شما به نمایش گذاشته خواهد شد که علاوه بر خوش آمد گویی به شما یک آموزش کلی هم از اوضاع سرچ کنسول و اینکه چه اطلاعاتی از چه طریقی نمایش داده خواهد شد به ما می دهد.

 

صفحه اول سرچ کنسول

 

از این به بعد کاری که باید انجام دهید این است که مدتی را منتظر بمانید تا سرچ کنسول وضعیت سایت شما را اسکن کرده و داده های مربوط به سایت را استخراج کند. باید در نظر داشته باشید که نقطه شروع این داده ها زمانی خواهد بود که شما سرچ کنسول خود را راه اندازی کرده اید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول به چه صورتی انجام می شود صحبت کردیم و یک آموزش کامل را در این زمینه ارائه دادیم. به طور کلی می توان در مورد ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول گفت که شاید کاری پیچیده به نظر برسد اما در عمل چند مرحله ساده و روان بیشتر نیست و شما می توانید برای این کار را انجام دهید. در مجموع می توانیم برای ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول این روند را بیان کنیم که شما باید با استفاده از یک اکانت گوگل یا همان جیمیل به صفحه گوگل سرچ کنسول بروید و با استفاده از دامنه سایت خودکار ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول را انجام دهید. بعد از آن با استفاده از تگ ها، فایل HTML و یا سایر سرویس های گوگل مانند آنالتیکس و تگ منیجر ثبت نام خود را تایید کرده و مدتی را منتظر بمانید تا سایت شما داده های مورد نیاز را جمع آوری کرده و بتوانید به خوبی آنها را در سرچ کنسول خود تجزیه و تحلیل کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
30 ⁄ 15 =


۳۰ درصد تخفیف خرید سرور مجازی در دوره سه ماهه : کد تخفیف : k3g
This is default text for notification bar