جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسساخت منو در وردپرس ؛ آموزش کامل کار با منوها
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ساخت منو در وردپرس ؛ آموزش کامل کار با منوها

یکی از اصلی ترین مفاهیم و موضوعاتی که می توان در مورد اینترنت و دنیای وب به آن اشاره کرد، بحث تنوع است. کافی است یک وبگردی ساده را انجام دهید تا با انواع سایت های رنگارنگ مواجه شوید که هر کدام از آنها استایل و قاعده خاص مربوط به خود را دارند. اما در مورد کلیه سایت ها می توان گفت که موارد ثابتی هم وجود دارد که تقریبا به صورت یک اصل هستند و هر جای سایت که تغییر کند، این موارد ثابت بوده و در مورد همه سایت ها وجود دارند. به عنوان مثال وقتی در هر صفحه ای از سایت روی لوگوی اصلی سایت که در بالا و یکی از گوشه های چپ و راست قرار دارد کلیک کنید، شما را به صفحه اصلی سایت خواهد برد. منو یک سایت نیز تقریبا همین نقش را دارد و در این مقاله قرار است در مورد ساخت منو در وردپرس یک آموزش کامل را دنبال کنیم و ببینیم که از این امکان کاربردی به چه صورت می توان به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

بله! درست است! ما می توانیم از منو استفاده های زیادی داشته باشیم و شاید برای شما جالب باشد قابلیتی که در همه سایت ها وجود دارد تا چه اندازه می تواند مهم باشد و باعث بالا رفتن بازدهی و فروش بشود. بهتر است قبل از اینکه به آموزش ساخت منو در وردپرس بپردازیم کمی در مورد خود منو صحبت کنیم و ببینیم که اوضاع تا چه اندازه جدی است.

 

نقش منو در سایت چیست

در زمان طراحی سایت یکی از چیزهایی که باید مورد توجه قرار گیرد و یک المان مهم که معمولا کارفرمایان روی آن فشار زیادی را به طراحان وارد می کنند که آن را با آنچه که خودشان می خواهند تکمیل کنند، منوی اصلی سایت است. اگر از هر کسی که با فضای وب آشنا باشد، و به صورت حدودی بداند که وقتی وارد یک سایت اینترنتی می شود باید چطور اطلاعات و محصولات مورد نیاز خود را پیدا کند بپرسید که کار این منویی که بالای سایت قرار دارد چیست به شما خواهد گفت که از این جا می توانید به خدمات اصلی و پرکاربرد سایت دسترسی داشته باشید.

نقش منو در سایت

پس می توانیم این نتیجه را بگیریم که همه به صورت قراردادی پذیرفته اند که کار منو در سایت چیست و چه زمان هایی و برای چه کاری سراغ منوی سایت می روند. پس صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و طراح سایت می تواند این موضوع را بگوید که ابزاری دارد که کاربر هر جا که گیر کند مستقیم به سراغ آن خواهد آمد. حال اگر پیشنهادات و محصولات ویژه در این بخش از سایت قرار بگیرد چه اتفاقی افتاد !؟

اتفاقی که اینجا می افتد این است که هر کاربر سرگردانی که در سایت شما وجود داشته باشد درست می تواند از جایی سر در بیاورد که شما می خواهید به آنجا برود. پس باید در مورد منو های سایت خود دقت بسیار زیادی داشته باشید و سعی کنید کاربر خود را به سمتی هدایت کنید که آن را به راحتی به یک مشتری تبدیل نمایید. بسته به اینکه شما چه سایتی داشته باشید، ممکن است که محتوای منوی شما کاملا متفاوت باشد. به طور کلی در سایت های فروشگاهی از دسته بندی ها و در سایت های ارائه خدمات از برگه ها برای منو سایت استفاده می شود.

در خیلی از موارد هم شما به صفحات سفارش و یا صفحات معرفی خدمات دسترسی خواهید داشت. به طور کلی می توانیم بگوییم که کاری که این منو ها انجام می دهند این سایت که یک نمای کلی از سایت و تمامی امکاناتی که وجود دارد را در اختیار کاربر قرار داده و از کاربر می پرسند که کجا می خواهد برود. پس می توانیم بگوییم که در اینجا ما با نوعی نقشه کاربردی سر و کار داریم.

این مورد که کاربر با استفاده از این صفحات کجا می رود کاملا بسته به استراتژی ای دارد که مدیران سایت و صاحبان کسب و کار مورد نظر آن را انتخاب می کنند. اما با کمی هوشمندی در انتخاب این لینک ها می توانید از این ابزار شناخته شده به بهترین شکل ممکن برای هدایت کاربر به جایی که می خواهید استفاده کنید. اکنون که می دانیم این منو ها چه کاربرد مهمی را برای ما خواهد داشت وقت آن رسیده است که به ارائه یک آموزش کامل برای ساخت منو در وردپرس بپردازیم.

قبل از آموزش ساخت منو در وردپرس باید یک موضوع دیگر را هم در نظر داشته باشیم و می توان گفت پیش نیازی که برای آموزش ساخت منو در وردپرس این است که بدانیم این منو ها چه ساختاری دارند و چگونه کار می کنند.

 

ساختار منو در وردپرس چیست

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از معروف ترین و پرکاربردترین پلتفرم ها برای راه اندازی یک سایت اینترنتی است که در مقاله وردپرس چیست آن را به صورت کامل معرفی کردیم. این سیستم برای منو های خود یک ساختار خوب و طبقه بندی شده دارد که به شما اجازه خواهد داد انواع منوهای مختلف را برای صفحات مختلف مورد به کار گرفته و یک ویژگی خوب و حرفه ای را برای مدیریت آنها به صورت ویژوال و بصری در اختیار ما قرار می دهد.

در واقع ساختار منو در وردپرس به این صورت است که منویی که شما مشاهده می کنید، یک آبجکت یا موجودیت جدا است که در یک قاب در قالب شما قرار خواهد گرفت. شما با استفاده از امکانات کنترلی وردپرس می توانید این منو ها را به صورت جدا طراحی کرده و هر کدام از آنها را که می خواهید در قالب سایت خود قرار داده و با فعال کردن گزینه فهرست اصلی آن را برای سایت خود انتخاب کنید. پس وقتی صحبت از ساخت منو در وردپرس به میان می آید ما می خواهیم که ساختار مربوطه را ایجاد نموده و یا یکی از ساختار های فعلی را بنا به نیاز خود ویرایش کرده و بعد از آن، آن را در قالب سایت خود جایگذاری کنیم. به همین سادگی می توانید برای سایت وردپرسی خود یک منوی کاربردی و زیبا داشته باشید.

ساختار منو وردپرس

در ادامه به آموزش کامل اینکه این کار را چگونه باید انجام دهیم و اینکه ساخت منو در وردپرس جه نکات و ریزه کاری هایی دارد خواهیم پرداخت.

 

آموزش ساخت منو در وردپرس

اکنون که می دانیم منو چیست و چه لزومی دارد که آن را ایجاد و به درستی ویرایش کنیم، وقت آن رسیده است که با آموزش کامل ساخت منو در وردپرس بپردازیم و ببینم که چطور می توانیم این قابلیت را برای سایت خود پیاده سازی کنیم.

برای اینکه بتوانیم به منوهایی که داریم دسترسی داشته باشیم، باید به سراغ پنل وردپرسی خود رفته و از منوی نمایش گزینه فهرست ها را انتخاب کنیم. به این موضوع دقت داشته باشید که اگر شما گزینه فهرست ها را مشاهده نمی کنید، ممکن است تنظیمات قالب شما متفاوت باشد و می توانید از همین بخش یا پنل اصلی به گزینه منو ها بروید. در صورتی که کلا فهرست ها یا منو ها را در بین گزینه های خود نداشتید به احتمال زیاد قالب شما غیر فعال شده است و باید آن را از بخش نمایش و گزینه پوسته ها فعالسازی کنید.

تنظیمات ساخت منو در وردپرس

 

 وقتی وارد این صفحه شوید شما دو تب اصلی را برای کار با فهرست های خود مشاهده می کنید که می توانید از آنها به اطلاعات مختلفی دسترسی داشته باشید. اولین بخش که شما مستقیم وارد آن خواهید شد ویرایش فهرست ها است که با استفاده از آن می توان یک مورد کلی را تعیین کرد.

وقتی شما وارد بخش ویرایش فهرست شوید، سه قسمت اساسی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا فهرست های خود را با استفاده از آنها بسازید. اولین بخش این است که شما فهرستی که می خواهید ویرایش کنید را انتخاب نمایید. شما می توانید این فهرست را از همین بخش انتخاب کرده و یا آن را با لینک از یک فهرست جدید ایجاد کنید که در ادامه این قسمت آورده شده است به صورت جدید بسازید.

انتخاب منو برای ساخت منو در وردپرس

 

در صورتی که از قالبی استفاده می کنید، که یک فهرست خوب و زیبا دارد بهتر است همین فهرست را انتخاب کرده تا از تمامی تنظیمات و ویژگی هایی که این فهرست در اختیار شما قرار می دهد بهره مند بشوید. وقتی که فهرست مورد نظر خود را از میان فهرست هایی که لیست کشویی به شما می دهد انتخاب کنید، می توانید گزینه هایی که فهرست در منوی سایت شما به نمایش می گذارد را مشاهده کنید.

بخش بعدی که می تواند برای شما تعیین کننده باشد این است که چه مواردی را می خواهید در منوی سایت خود نشان دهید. در ادامه به صورت مجزا در مورد هر یک از دسته ها و گزینه هایی که می توانید در منوی سایت خود از آنها استفاده کنید صحبت خواهیم کرد.

 

اضافه کردن برگه ها به منو

یکی از مهمترین و همینطور پرطرفدارترین روش هایی که برای ساخت منو در وردپرس مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از برگه ها در منو می باشد که به شما این امکان را خواهد داد تا کاربر را به صفحات و برگه هایی از سایت که می خواهید آنها را مشاهده کند هدایت کنید.

برگه ها را می توان صفحات اصلی سایت معرفی کرد و با این کار شما یک منوی تقریبا ثابت را خواهید داشت. این در حالی است که شما با انتخاب دسته بندی ها برای این بخش یک منوی پویا دارید که با گذشت زمان کاربر با انتخاب لینک های داخل آن می تواند مطالب مختلفی را مشاهده کند.

برگه ها در ساخت منو در وردپرس

 

 وقتی که شما بخواهید روی منوی سایت خود برگه داشته باشید و آنها را فعال کنید، می توانید برگه هایی که برای منو در نظر دارید را از بخش سمت راست که همان افزودن گزینه های فهرست است انتخاب کنید. بعد از این کار می توانید برای چیدمان آنها و اینکه زیر مجموعه های منوی خود را چطور طراحی کنید به بخش چیدمان صفحات در منو بروید. در ادامه در مورد اینکه سایر المان های منو ما چه می توانند باشند و از چه چیز هایی می توانیم برای اینکار استفاده کنیم، صحبت خواهیم کرد.

 

اضافه کردن نوشته ها

یکی دیگر از مواردی که می توان برای ساخت منو از آن استفاده کرد به کار گیری مقالات و پست های وبلاگ است که می تواند بسیار مهم باشد و در مقاله نوشته در وردپرس در مورد اهمیت آنها و اینکه چگونه می توان آنها را در سایت درج کرد به صورت کامل توضیح دادیم.

اگر شما یک سایت اطلاع رسانی به صورت وبلاگ مجور دارید و به فکر سئوی سایت خود هستید، بهترین راه این است که وبلاگ خود را در فهرست به کار بگیرید و از مقاله ها و یا دسته بندی های وبلاگ برای این بخش استفاده کنید.

نوشته ها برای ساخت منو در وردپرس

 

یکی از مهمترین دسته بندی هایی که می توان برای آن از این بخش استفاده کرد بخش مربوط به نوشته ها است. شما می توانید نوشته های مورد نظر خود را به صورت ای در فهرست وارد کرده و یا حتی این امکان را دارید که دسته بندی های وبلاگ خود را در این بخش وارد نمایید. با این کار منوی شما یک لینک داخلی گسترده را در سایت شما ایجاد می کند که برای سئو سایت شما بسیار خوب و مفید خواهد بود. اگر دقت کرده باشید در خیلی از سایت ها که موارد متعددی مانند برگه ها و یا حتی محصولات خود را در فهرست قرار می دهد. یک بخش مربوط به وبلاگ را نیز در ساخت منو در وردپرس به کار گرفته اند و آن را نیز وارد کرده اند.

 

اضافه کردن دسته بندی ها

یکی از گسترده ترین کاربرد ها برای ساخت منو را دسته بندی ها برای ما پیاده سازی می کنند و می توانید این موضوع را در نظر داشته باشید که شما با این کار می توانید کاربر را علاوه بر آن که تا الان در سایت خود دارید به شما هر آنچه که در آینده هم وارد خواهید کرد هدایت کنید. در مواقع استفاده از انواع دسته بندی برای ساخت منو در وردپرس می تواند در آخر به شما یک منوی کاملا پویا را تحویل دهد.

دسته بندی ها در ساخت منو در وردپرس

 

شما می توانید از دسته بندی محصولات، دسته بندی نوشته های وبلاگ، دسته بندی های خدمات مختلف و هر نوع از دسته بندی ای که در سایت خود پیاده سازی کرده اید برای این قسمت استفاده کنید. در صورتی که شما از افزونه های تجارت الکترونیک مانند ووکامرس (جهت اطلاعات بیشتر در مورد این افزونه می توانید به مقاله ووکامرس چیست مراجعه کنید) برای سایت خود استفاده کرده باشید، دسته بندی های مربوط به آنها و روش های طبقه بندی محصولاتی که به شما ارائه می کنند نیز در این بخش قرار خواهد گرفت و می توان از آنها استفاده کرد.

در خیلی از مواقع که سایت های وردپرسی محصولات زیادی را عرضه کنند می توان گفت که منوی به شدت بزرگ شده و در اینجاست که ویژگی های خوبی مانند استفاده از مگامنو ها برای ساخت منو در وردپرس می تواند یک امتیاز طلایی برای این سیستم مدیریت محتوا مطرح شود. شما در این نوع منو علاوه بر داشتن یک منوی کامل از کل دسته بندی ها می توانید تصویر محصولات را نیز مشاهده کنید. اگر بخواهیم یک نمونه از این نوع منو معرفی کنیم، می توانیم به منو سایت دیجی کالا اشاره کنیم که تقریبا هر چه که این سایت ارائه می کند را معرفی می نماید.

 

اضافه کردن پیوند های دلخواه

مورد دیگری که در ساخت منو در وردپرس می تواند مورد استفاده بگیرد این است که شما پیوند های دلخواه خود را به این بخش ها اضافه کنید. در  واقع پیوند دلخواهی که در ساخت منو در وردپرس استفاده می شود می تواند مربوط به هر جایی از سایت شما و یا سایت دیگری باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پیوند به سایت دیگر آن هم از طریق جای مهمی مانند منو چه فایده ای دارد. اما باید گفت که در مواردی که شما چند سایت داشته باشید و یا در خیلی از سازمان هایی که به صورت زیرمجموعه فعالیت دارند و لازم است تا سایت خود را به سایت سازمان بالادستی خود لینک کنند، این موضوع می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

پیوند دلخواه برای ساخت منو در وردپرس

 

البته باید این مورد را هم در نظر گرفت که وقتی شما پیوندی را با این روش وارد کنید، در صورتی که تغییری در آدرس URL صفحه ایجاد شود، منوی شما ثابت مانده و در واقع ممکن است که سایت شما دچار خطای 404 شود. پیوند هایی که در اینجا به صورت دستی وارد می کنید نمی تواند یک پیوند پویا باشد اما وقتی برگه ای را به صورت برگه وارد منوی سایت خود کنید، در صورت تغییر آدرس برگه مورد نظر منوی شما نیز خود را اصلاح خواهد کرد.

اکنون که دیدیم از چه مواردی می توانیم در ساخت منو در وردپرس استفاده کنیم. نوبت به این رسیده است رسیده است که چیدمان این صفحات را بررسی کنیم و در واقع ببینیم که برای ساخت منو در وردپرس با ترتیب خاص باید چه کاری صورت بگیرد.

 

چیدمان صفحات منو

یکی از مهمترین بخش ها در ساخت منو در وردپرس این است که ما بتوانیم برگه هایی را که می خواهیم به صورت یک منوی سلسله مراتبی و کامل در کنار هم بچینیم تا وقتی کاربری خواست از آنها استفاده کند با یک منوی منظم و مرتب طرف باشد. برای انجام این کار وردپرس یک امکان بصری و ویژوال خوب را برای ادیت در اختیار ما گذاشته است که می توانیم با استفاده از آن تمامی برگه ها را به راحتی مرتب کرده و منوی خود را طراحی کنیم.

در بخش ساختار فهرست یک لیست از برگه هایی که قرار است در منو قرار گیرند وجود خواهد داشت که در آن هر برگه با یک بلوک خاکستری رنگ که در آن نامی که برگه با آن نمایش داده خواهد شد نشان داده شده است. شما می توانید این نام را به هر صورتی که خودتان می خواهید تغییر دهید. به عنوان مثال می توانید عنوان های طولانی را کوتاه کرده و یا به جای عبارت درباره ما بنویسید درباره مجموعه فلان. این موضوع نیز باز بستگی به این دارد که شما چه سیاستی را در پیش داشته باشید. اما سوال اصلی اینجاست که برای تنظیم این منو ها و ساخت منو در وردپرس به صورت کامل چه کار باید انجام دهیم!؟

چیدمان منو برای ساخت منو در وردپرس

 

برای داشتن یک چیدمان کامل در وردپرس شما باید این بلوک های خاکستری را با ماوس خود جابجا کنید. شما این قابلیت را دارید که به صورت درگ و دراپ هر کدام از این بلوک ها را تکان دهید. ترتیب بالا به پایین نشان دهنده منوی شما از راست به چپ در صفحه اصلی است. اما سوال اساسی اینجاست که این جابجایی ها به چه صورت باید باشد.

اگر کمی این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که جابجایی این بلوک ها در ردیف های عمودی، به صورتی است که می تواند یک پله جلوتر از ردیف بالایی خود قرار بگیرد. به همین صورت وقتی که شما بلوک دوم خود را یک پله جلوتر از بلوک اول ببرید. آنگاه بلوک دوم زیرمجموعه ای از بلوک اول خواهد بود. به عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید:

چیدمان نهایی

 

در اینجا ما کار ساخت منو در وردپرس را برای یک منوی نمونه با همان برگه های تصویر قبلی انجام داده ایم که در آن برگه های خانه، ساخت سایت با وردپرس، درباره و همینطور بلاگ، المان ها و صفحه های اصلی منوی ما هستند. اگر شما ماوس خود را روی گزینه ساخت سایت با وردپرس نگهدارید دو زیر منوی نصب وردپرس و تنظیمات وردپرس را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از این دو منو خود زیر مجموعه هایی دارند که دسته بندی ها در وردپرس، ساخت منو در وردپرس و همینطور نصب قالب روی وردپرس زیر منو های نصب وردپرس هستند و بهینه سازی سایت وردپرس و درج نوشته در وردپرس، زیر منو های ارائه شده برای تنظیمات وردپرس، هر کدام از این زیر منو ها می توانند تا چند سطح ادامه پیدا کنند. اکنون تنها کاری که از ساخت منو در وردپرس باقی مانده است که باید آن را انجام دهید، کلیک روی دکمه آبی رنگ ذخیره فهرست در گوشه پایین سمت چپ می باشد. اما در نظر داشته باشید در صورتی که منو های شما زیادی بزرگ شود باید از مگا منو برای ساخت منو در وردپرس استفاده کنید.

به طور کلی در مورد ساخت منو در وردپرس می توان گفت که شما کار چندان زیادی را ندارید و اکنون که میدانید دقیقا باید برای چه کاری از چه منویی استفاده کنید و کار چیدمان را به چه صورت انجام دهید، می توانید به راحتی هرچه تمام تر تغییرات خود را روی منوی خود اعمال کنید، در صورتی که شما می خواهید تنظیمات مربوط به نمایش منو، مانند سرعت نمایش تب های جدید و موارد این چنینی را تغییر دهید، باید بدانید که این کار بر اساس تنظیمات قالب و معمولا با استفاده از کد های CSS اضافی، انجام خواهد شد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل در مورد اینکه ساخت منو در وردپرس به چه صورتی انجام خواهد شد و برای این کار باید چه مراحلی طی شود، را بررسی کردیم. شما با استفاده از تنظیمات فهرست ها می توانید به صورت کامل منوی خود را طراحی کرده و با یک امکان ویژوال تمامی آنها را جابجا کنید، اما باید به یک موضوع توجه داشته باشید. سعی کنید که زیاد از امکان تغییر نام برگه ها استفاده نکنید و در صورتی که برگه ای را با نامی غیر از عنوان در منو نمایش داده، نامی که برای آن استفاده کرده اید حتما بخشی از عنوان باشد. مورد دیگر هم اینکه به هیچ عنوان به صورت پیوند دلخواه لینک دهی های خود را انجام ندهید و سعی کنید تمامی لینک های داخلی خود را با سرچ کردن برگه و پیدا کردن خود آن از بخش افزودن گزینه های فهرست به منو اضافه کنید.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
7 × 25 =