جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگدامنهآموزش کامل تغییر دامنه در دایرکت ادمین
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش کامل تغییر دامنه در دایرکت ادمین

راه اندازی یک سایت اینترنتی را می توان یکی از کارهایی معرفی کرد که در اولین گام های ورود به آن می تواند یه موضوع وحشتناک و پر مساله باشد که به نظر برسد برای اینکه آن را تکمیل کنید به فوت و فن های زیاد و مختلفی نیاز دارید و باید به صورت همزمان به چند جا تسلط داشته باشید. در واقع باید گفت که حجم کار ها به همین صورت است و در مراحل ابتدایی شما باید بین سیستم مدیریت محتوا و یا فریم ورک سایت، هاستی که خریداری کرده اید و همینطور رجیسترار دامنه ای که دامنه خود را در آن ثبت کرده اید و می تواند ایرنیک یا هر سایت دیگری باشد، در رفت و آمد باشید. در این مراحل اگر تصمیم بگیرید که هاستی که خریداری کرده اید را با دامنه ای دیگر راه اندازی کنید تغییر دامنه در دایرکت ادمین یکی از مواردی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

البته باید گفت که تغییر دامنه در دایرکت ادمین صرفا مربوط به مراحل ابتدایی طراحی سایت نمی باشد و ممکن است که در خیلی از موارد مانند تغییر هاستی که داشته اید هم با آن مواجه شوید. به طور کلی باید گفت که یکی از امکاناتی که هاست در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از آن بتوانید منابعی که تهیه کرده اید را مدیریت کنید همین مورد تغییر دامنه در دایرکت ادمین می باشد که در این مقاله می خواهیم آموزش آن را ارائه کنیم. قبل از اینکه به آموزش تغییر دامنه در دایرکت ادمین بپردازیم لازم است این مورد که با تغییر دامنه در دایرکت ادمین چه اتفاقی می افتد و اصلا این عمل به چه منظوری انجام می شود را بررسی کرده و ببینیم که آیا ما اصلا لازم داریم که دامنه خود را از روی هاست تغییر دهیم یا خیر.

 

با تغییر دامنه در دایرکت ادمین چه اتفاقی می افتد

مطمئنا شما در جست و جوی روشی برای تغییر دامنه در دایرکت ادمین خود بوده اید که به این مقاله کشیده شده اید. در اینصورت باید به شما بگوییم که تغییر دامنه در دایرکت ادمین یکی از کار های ساده است و می توانید آن را به راحتی به آموزشی که برای شما ارائه خواهیم کرد انجام دهید، اما آیا واقعا به این موضوع که تغییر دامنه در دایرکت ادمین چه کاری را انجام می دهد و برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد اشراف دارید؟ در این رابطه باید گفت که در خیلی از موراد شما اصلا نیازی به تغییر دامنه در دایرکت ادمین ندارید و این کار می تواند دردسر های زیادی را برای شما ایجاد کند.

 

با تغییر دامنه در دایرکت ادمین چه اتفاقی می افتد

در صورتی که بخواهیم بگوییم تغییر دامنه در دایرکت ادمین چه کاری را انجام می دهد باید گفت که با استفاده از این کار دامنه ای که روی هاست شما وجود دارد و با استفاده از آن به سایت خود دسترسی پیدا می کنید تغییر خواهد کرد. البته در این میان ممکن است که شما سایت قبلی خود را دست نخورده به جای دیگری منتقل کنید و صرفا بخواهید که روی هاست فعلی یک دامنه جدید را داشته باشید.

همانطور که از توضیحات گفته شده بر می آید، تغییر دامنه در دایرکت ادمین یکی از کارهای مربوط به هاست می باشد و در واقع به این خاصیت از هاست باز می گردد که تعداد دامنه هایی که روی هاست شما قرار دارد به صورت کنترل شده می باشد و عموما شما نمی توانید از تعداد مشخصی دامنه فراتر روی سایت خود استفاده کنید. بسته به اینکه شما چه سرویس هاستی را خریداری کرده باشید این موضوع کاملا متغیر خواهید بود اما عموما هاست های اشتراکی عادی تنها یک دامنه برای کنترل در اختیار شما قرار می دهند. در صورتی که شما از تعرفه های بالاتری برای هاست خریداری شده خود استفاده کنید می توانید از ۳ دامنه فعال روی هاست و یا در نهایت ۵ دامنه روی سایت خود استفاده کنید. همینطور در صورتی که نیاز به دامنه های بیشتری دارید باید به سراغ سرویس هایی مانند سرور مجازی و سرور اختصاصی بروید.

البته راه دیگری هم در این میان وجود دارد و آن استفاده از چند هاست می باشد که هزینه کمتری برای شما خواهد داشت. در صورتی که به هر دلیلی بخواهید که دامنه هایی که روی هاست های مختلف داشته و آنها را مدیریت کنید لازم است که تغییر دامنه در دایرکت ادمین یا سی پنل را بسته به اینکه کنترل پنل شما کدامیک از این موارد باشد به انجام برسانید. دقت داشته باشید که تغییر دامنه در دایرکت ادمین و سی پنل کاری است که با استفاده از آن شما فضای هاست خود را مدیریت می کنید و در صورتی که تمایل دارید که دامنه سایتی که از آن استفاده می کنید را تغییر دهید و از این به بعد کاربران با تایپ کردن دامنه دیگری به سایت شما دسترسی داشته باشند موضوع کاملا متفاوت خواهد بود و باید راه طولانی و پر چالشی را برای این موضوع طی کنید.

پس نتیجه این شد که در صورتی که بخواهید دامنه ای را روی هاست تغییر دهید که جا برای یک دامنه دیگر باز شود، و یا تنها دامنه روی هاست را عوض کرده و سایت جدیدی را تغییر دهید، آموزش تغییر دامنه در دایرکت ادمین ارائه شده در این مقاله می تواند برای شما مفید باشد و در غیر اینصورت باید داستان های بیشتری را طی کرده و با پیچیدگی های بیشتری در این مسیر مواجه خواهید بود و تغییر دامنه در دایرکت ادمین تنها بخشی از راه شما خواهد بود. پس نباید از این کار نتیجه ای غیر از این را انتظار داشت. در ادامه به صورت کامل و جر به جز به آموزش روش انجام تغییر دامنه در دایرکت ادمین خواهیم پرداخت و این موضوع را بررسی می کنیم.

 

هدف تغییر دامنه در دایرکت ادمین چیست

 

آموزش تغییر دامنه در دایرکت ادمین

در صورتی که با روش تغییر دامنه در دایرکت ادمین یا در هر کنترل پنل دیگری آشنایی ندارید باید بگوییم که تغییر دامنه در واقع یک کار دو وجهی می باشد. اگر دقت کرده باشید برای راه اندازی سایت ابتدا شما دامنه خود را ثبت کرده(در صفحه ثبت دامنه می توانید به راحتی این کار را انجام دهید) و بعد از آن به سراغ خرید هاست می روید. در اینجا باید گفت که دامنه و هاست هر چند که به هم متصل هستند اما در واقع دو موجودیت جدا هستند و برای اینکه دامنه جدید شما به هاستی که می خواهید آن را به آن متصل کنید، متصل شود لازم است که بخشی از تنظیمات روی دامنه و بخشی از آنها روی هاست انجام شود.

در واقع شما برای تغییر دامنه در دایرکت ادمین  باید اول به دامنه خود بگویید که به کدام هاست باید متصل شود و بعد از آن به سراغ تنظیمات کنترل پنل دایرکت ادمین خود رفته و دامنه قبلی را در آنجا به دامنه ای که می خواهید فعال شود تغییر دهید. در ادامه روندی که باید به صورت مرحله به مرحله طی شود تا کار تغییر دامنه در دایرکت ادمین به صورت کامل انجام شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

آموزش تغییر دامنه در دایرکت ادمین

 

 

مرحله اول –  تغییر NS های دامنه

NS یا همان Name Server یکی از مهمترین المان هایی است که دامنه ها برای کارکرد از آنها استفاده می کنند. برای اینکه یک دامنه به یک هاست متصل شود و بتواند با آن ارتباط برقرار کند لازم است NS هایی که از طرف سایت در اختیار شما قرار داده می شود را برای دامنه ست کرده تا دامنه شما بتواند به درستی به آن متصل شود. کارکرد این NS ها به این صورت است که وقتی شخصی بخواهد به دامنه دسترسی داشته باشد، سرور های اینترنتی در دامنه را گرفته و از ثبت کننده دامنه سوال می کنند که این دامنه به چه هاستی متصل است. در اینجاست که سرور های DNS در اینترنت از طریق NS هایی که ما برای دامنه خود وارد کرده ایم می توانند هاست ما را پیدا کرده و سایت ما را به کاربران نمایش دهند.

اینکه شما چطور می توانید برای تغییر دامنه اقدام کنید، باید به این صورت عمل کنید که نیم سرور هایی که هاست خریداری شده در اختیار شما قرار می دهد را در تنظیمات NS دامنه خود وارد کنید. در صورتی که دامنه شما یک دامنه ir  باشد باید به سایت ایرنیک به آدرس NIC.ir مراجعه کنید. بعد از مراجعه به این سایت از بالا و سمت چپ صفحه روی گزینه ورود کلیک کرده و با وارد کردن اطلاعات کاربری به پروفایل کاربری خود در ایرنیک وارد شوید. پروفایل شما صفحه ای به صورت زیر خواهد بود و برای دسترسی به دامنه های خود لازم است که از تب پروفایل گزینه دامنه های من را انتخاب کنید.

 

مرحله اول -  تغییر NS های دامنه

 

بعد از اینکه به صفحه دامنه های خود رفتید می توانید در یک جدول در پایین صفحه تمامی دامنه هایی که دارید را در یک جدول مشاهده کنید.

 

تغییر NS های دامنه

 

از بین این دامنه ها روی دامنه ای که برای جایگزینی در نظر دارید کلیک کرده و با این کار شما به اطلاعات مربوط به دامنه مورد نظر خود منتقل خواهید شد. با این کار شما به صفحه ای منتقل خواهید شد که اطلاعات جامع و کاملی را برای این منظور در اختیار شما قرار می دهد.

 

اعمال تغییر NS های دامنه

 

در پایین ترین قسمت این صفحه شما می تواند اطلاعات مربوط به نیم سرور ها یا همان NS های خود را به همراه IP فعال فعلی روی آنها داشته باشید. برای تغییر دامنه در دایرکت ادمین اولین کاری که باید انجام دهید این است که این NS ها را با NS هایی که هاست در اختیار شما می گذارد تعویض کنید. با این کار به راحتی شما می توانید دامنه خود را برای اتصال به هاست آماده کنید. البته این کار روی دامنه های ir به یک زمان ۲۴ ساعته برای تایید نیاز دارد. در صورتی که از دامنه ir استفاده می کنید لازم است که حتما این زمان را در محاسبات خود لحاظ کرده و آن را در نظر داشته باشید.

در صورتی هم که دامنه مورد نظر شما از دامنه های بین المللی می باشد باید در نظر داشته باشید که برای تغییر نیم سرور های آن باید به پنل کاربری جایی که دامنه خود را از آن خریداری کرده اید مراجعه کنید. شما با مراجعه به ثبت کننده های دامنه خود می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. در مورد مدت زمانی هم که باید برای تغییر نیم سرور های دامنه روی دامنه های بین المللی منتظر باشید باید گفت که این مدت زمان، از زمان تغییر NS های ir کمتر بوده و تقریبا در زمانی بین ۴ تا ۱۲ ساعت اعمال شده و شما می توانید کار تغییر دامنه در دایرکت ادمین را تکمیل کنید.

 

مرحله دوم ورود به دایرکت ادمین و تنظیمات دامنه

بعد از آنکه از تغییر NS های دامنه خود مطمئن شدید، می توانید به سراغ کنترل پنل هاست خود رفته و ادامه مراحل تغییر دامنه در دایرکت ادمین را از آنجا پیگیری کنید. برای اینکه به کنترل پنل دایرکت ادمین خود وارد شوید می توانید از طریق پنل کاربری سایتی که هاست شما را به شما ارائه داده است اقدام کرده و یا اینکه با تایپ آدرس در مرورگر و اضافه کردن یک :۲۲۲۲ در انتهای آدرس اینتر را بزنید تا صفحه لاگین به دایرکت ادمین به شما نمایش داده شود.

 

مرحله دوم – ورود به دایرکت ادمین و تنظیمات دامنه

 

در این صفحه با وارد کردن یوزرنیم و پسورد کنترل پنل هاست خود می توانید به آن وارد شده و به کلیه تنظیماتی که توسط این کنترل پنل قدرتمند در اختیار شما قرار داده می شود دسترسی خواهید داشت. بعد از آنکه این کار را انجام دهید، نوبت به این می رسد که وارد تنظیمات دامنه خود بشوید. برای این کار لازم است که مانند تصویر زیر از منوی Account Manager گزینه Domain Setup را انتخاب کرده و وارد آن شوید.

 

ورود به دایرکت ادمین و تنظیمات

 

با ورود به این بخش شما قادر خواهید بود که به کلیه اطلاعات مربوط به دامنه یا دامنه هایی که روی هاست شما قرار دارند دسترسی داشته باشید.

 

مرحله سوم – تغییر دامنه در دایرکت ادمین

اکنون نوبت به اصلی مرحله از مراحل تغییر دامنه در دایرکت ادمین رسیده است و شما قادر خواهید بود که کار اصلی تغییر دامنه در دایرکت ادمین را به انجام برسانید. در این مورد باید گفت کاری که اینجا قرار است انجام شود مربوط به این موضوع می شود که ما تغییری که می خواهیم انجام دهیم را به هاست اعلام کنیم و قرار است که بخش های مربوط به هاست را انجام دهیم.

برای این منظور باید روی دکمه آبی رنگی که در بالای فهرست دامنه ها و در سمت راست قرار گرفته است و روی آن عبارت Rename Domain نوشته شده است کلیک کنیم.

 

مرحله سوم - تغییر دامنه در دایرکت ادمین

 

وقتی که شما این کار را انجام دهید، صفحه ای مانند صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که از طریق آن امکان انتخاب دامنه و تغییر آن به دامنه جدید را خواهید داشت.

 

تغییر دامنه در دایرکت ادمین

 

کاری که لازم است انجام دهید این است که دامنه مورد نظر که می خواهید آن را تغییر دهید را از بالا انتخاب کرده و بعد از آن دامنه مقصد را در کادر پایینی یا همان New Domain وارد کنید. بعد از اینکار کلیک کردن روی Rename می تواند کار تغییر دامنه در دایرکت ادمین را تثبیت کند. بعد از این موضوع ممکن است که مدت زمان کوتاهی برای انتقال هاست ها طول بکشد و سرور کمی خطا داشته باشد.

در کل باید گفت که برای تغییر دامنه در دایرکت ادمین کمی باید صبور باشید تا اولا NS های شما توسط ثبت کننده های دامنه برای شما تثبیت شود و هم اینکه سرور هاست این تغییر دامنه را اعمال کند و به سرور های DNS این موضوع را اعمال کنید. در صورتی که بعد از انجام تغییر دامنه در دایرکت ادمین باز هم با دامنه جدید موفق به دسترسی به سایتی که روی هاست گذاشته اید نشدید لازم است که کش مرورگر خود را پاک کرده و دوباره این کار را انجام دهید. در صورتی که کش های سطح سرور مانند کش لایت اسپید یا همان LS Cache برای شما فعال است می توانید برای سریعتر انجام شدن فرایند تغییر دامنه در دایرکت ادمین با پشتیبانی هاستینگ خود تماس بگیرید تا این کش نیز از بین برود و تمامی مورادی که تغییر داده اید را به صورت مشخص ملاحضه کنید. البته لازم به ذکر است که وقتی این دامنه را تغییر می دهید نمی توانید با استفاده از آن به همان سایتی که با دامنه قبلی در اختیار شما قرار می گرفت متصل شوید و در صورتی که از سیستم مدیریت محتوا یا سایت ختصاصی که دامنه قبلی در محتوای آن هم ذکر شده است استفاده کرده اید لازم است که با روش های مختلف تمام آنها را نیز تغییر دهید.

 

چالش های تغییر دامنه در دایرکت ادمین

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت جز به جز و موردی به بررسی روش های انجام تغییر دامنه در دایرکت ادمین پرداختیم و دیدیم که در صورتی که بخواهیم این کار را انجام دهیم باید چه مراحلی را انجام دهیم به طور کلی در صورتی که بخواهید دامنه روی هاست خود را تغییر دهید لازم است که در دو مرحله کار را دنبال کنید، اولین مرحله مربوط به تغییر NS های دامنه خواهد شد که  با انجام آن دامنه را از تغییر مطلع کرده و به آن می گوییم از آن پس باید به کجا متصل باشد، و کاربرانی که بخواهند به آن دسترسی پیدا کنند باید به سمت هاست جدیدی هدایت شوند، و در مرحله دوم تغییر دامنه در دایرکت ادمین تمامی کار ها در خود کنترل پنل انجام می شود و به هاست گفته خواهد شد که از این به بعد با دامنه دیگری کار می کند و باید ترافیک را از دامنه دیگری دریافت کند. این کار در چند مرحله ساده قابل انجام است اما ممکن است برای تایید شدن این تغییرات کمی زمان اعمال تغییرات طولانی شود و باید این مورد را در نظر داشته باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
38 ⁄ 19 =