جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسساخت مگامنو در وردپرس (آموزش افزونه Max Mega Menu)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ساخت مگامنو در وردپرس (آموزش افزونه Max Mega Menu)

طراحی سایت با وردپرس را می توان یکی از بهترین روش های طراحی دانست که در آن شما قادر خواهید بود تا به مجموعه ای از امکانات حرفه ای دسترسی داشته باشید که برای شما فوق العاده خوب خواهد بود. یکی از مهمترین امکاناتی که این سیستم مدیریت محتوای پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد، امکان کار با فهرست ها است در واقع شما می توانید یک فهرست فوق العاده قدرتمند را داشته باشید که با یک استراتژی درست برای طراحی آن می توانید فروش خود را تا اندازه چشمگیری تغییر دهد. استفاده از مگا منو در یک سایت می تواند یکی از موثر ترین روش ها برای هدایت کاربر باشد که در این مقاله آن را بررسی خواهیم کرد. با آموزش ساخت مگامنو در وردپرس با ما همراه باشید.

البته قبل از اینکه به سراغ اینکه چگونه کار ساخت مگامنو در وردپرس را انجام دهیم برویم، لازم است تا کمی در مورد این موضوع که این مگامنو چه جایگاهی را در سایت دارد صحبت کنیم تا بدانیم که دقیقا در زمان ساخت مگامنو در وردپرس باید چه چیزی بسازیم و این موضوع که چه چیزی در این میان نیاز است را بررسی کنیم.

 

منوی سایت و جایگاه شناخته شده آن

یکی از ویژگی هایی که می توان گفت در وب کارها را ساده میکند شناخته شدن و جا افتادن بعضی قابلیت ها در کار با سایت های مختلف است. به عنوان مثال در صورتی که شما رو رنگ های آبی رنگ در متن کلیک کنید به صفحه ای که لینک گفته شده در همین متن به آن اشاره دارد منتقل خواهید شد. یا در صورتی که به دنبال موضوع خاصی در یک سایت بگردید، کلیک روی علامت ذره بین، به شما قابلیت سرچ را خواهد داد. یا می توانید اطلاعات تماس سایت را از فوتر آن در پایین صفحه مشاهده کنید.

این موارد اصولی همیشگی هستند که می توان گفت استفاده از آنها برای همگان عادی شده و اگر سایتی این موارد را خلاف این موضوع پیاده سازی کند یک سایت عجیب و بدقلق به حساب می آید. یکی از اصلی ترین قابلیت هایی که در سایت ها به عنوان یک موضوع شناخته شده است این است که یک منو در بالای سایت وجود دارد که می تواند معرف سایت باشد و اگر سری به منو بزنیم می توانیم هر چیزیی که سایت انجام می دهد را ببینیم و اگر خدمت مهمی از این منو جا بیفتد در واقع معنی این را می دهد که زیاد هم مهم نیست و اصل کار در اینجا قرار دارند.

فهرست در وردپرس

اگر به فروشگاه های اینترنتی بزرگ سری بزنید، خواهید دید که یک منوی بزرگ و پر حجم دارند که تمامی دسته بندی های محصولات در آن به نمایش گذاشته می شود. سایت های شرکتی هم معمولا مهمترین خدمات خود را در این بخش معرفی کرده و سایت های ارائه کننده خدمات و سرویس های مختلف هم همین روال را دارند. پس باید به این موضوع توجه داشت که شما باید برای منوی خود هر آنچه که می خواهید مشتری شما ببیند را قرار دهید. در مقاله ساخت منو در وردپرس به صورت کامل به این موضوع پرداختیم و گفتیم که این بخش چه ویژگی ها و ریزه کاری هایی باید داشته باشد.

اما در این مقاله می خواهیم در مورد ساخت مگامنو در وردپرس صحبت کنیم و این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که چگونه می توان این قابلیت را راه اندازی کرد. در مورد ساخت مگامنو در وردپرس باید گفت که با ساخت منو که قبلا آن را دیده بودیم و ویرایشی ساده دارد تفاوت های زیادی دارد که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مگامنو چیست و چه کاربردی دارد

اگر سری به سایت های فروشگاهی زده باشید، یک منوی بزرگ را شاهد خواهید بود که در آن تعداد زیادی گزینه لیست شده و در همین بخش بالایی سایت می توانید تصاویری که برای آنها قرار داده شده است را هم مشاهده کنید. این منوی خیلی بزرگ همان مگامنو می باشد  که در مورد معنی آن در لغت باید بگوییم که یک عبارت لفظی به معنای منوی خیلی بزرگ است. عموما منو های عادی منوهایی با دو یا سه زیر دسته بندی هستند که می توانند 10 تا 15 برگه را به کاربران ارائه کنند و وقتی تعداد برکه ها از این میزان بالاتر می رود، بهتر است که به سراغ مگا منو رفته و این قابلیت را روی سایت پیاده سازی کنیم.

وقتی که بخواهیم برای منویی با این اندازه از همان منوی قبلی استفاده کنیم، اتفاقی که می افتد این است که یک منوی شلوغ و در هر بر هم روبروی ما خواهد بود که ممکن است از نمایش سایت بیرون زده و کل تجربه کاربری و حسی که کاربر ما به سایتمان خواهد داشت را نابود کند.

مگا منو چیست

پس وقتی که می خواهید یک منوی شلوغ و مرتب و منظم داشته باشیم باید به سراغ ساخت مگامنو در وردپرس رفته و این قابلیت را برای سایت خود راه اندازی کنید. البته به جز مرتب بودن سایت مگامنو فواید دیگری هم دارد که می توان از برترین و بزرگترین آنها به این موضوع اشاره کرد که وقتی کاربر به دنبال کالا و محصول مورد نظر خود به مگا منو شما سری میزند، سایر محصولات شما را هم می بیند و ممکن است که سری به آنها هم بزند و کالاهای سبد خرید وی بیشتر شود. به همین خاطر هم هست که ساخت مگامنو در وردپرس به تمام فروشگاه هایی که اجناس مختلفی را ارائه می کنند توصیه می شود، و حتی اگر منوی معمولی هم کار آنها را راه می اندازد، باز هم استفاده از مگا منو برای یک فروشگاه گزینه بهتری خواهد بود. اما در مورد این موضوع که بهترین روش برای ساخت مگامنو در وردپرس چیست و شما چگونه می توانید برای سایت خود از این قابلیت استفاده کنید موضوعی است که باید در مورد آن به تفصیل صحبت کرد.

 

بهترین روش برای ساخت مگامنو در وردپرس

وقتی می خواهید ساخت مگامنو در وردپرس را برای سایت خود انجام دهید، روش های مختلفی به شما پیشنهاد خواهد شد و اگر سری به سایت های مختلف بزنید می بینید که از افزونه ها و صفحه ساز ها تا تکنیک های دستکاری قالب برای پیاده سازی این امکان وجود دارد . اما این موضوع که کدام یک از آنها می تواند یک مگا منوی خوب که به سایت شما هم بیاید را برای شما پیاده سازی کنند موضوعی مهم است که باید در مورد آن صحبت کرد.

به طور کلی می توانیم بگوییم روش های ساخت مگامنو در وردپرس به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه هر یک از آنها را با هم بررسی می کنیم.

 

استفاده از مگامنو قالب ها

وقتی که شما یک سایت وردپرسی را راه اندازی می کنید، برای موارد تجاری از قالب های فروشگاهی استفاده می کنید و این قالب شما خود می تواند یک مگا منوی شخصی سازی شده داشته باشد. برای این موضوع باید توجه داشته باشید که اگر یک سایت فروشگاهی دارید حتما از قالب هایی که برای این هدف ارائه شده اند استفاده کنید. پیش تر در مقاله های قالب آماده وردپرس و همینطور مقاله نصب قالب وردپرس در مورد اینکه ساختار قالب ها به چه صورت هستند صحبت کردیم و دیدیم که قالب شما فایل ها و افزونه های اضافه خود را دارد که به صورت کامل با آن شخصی سازی شده اند و هر کدام از آنها کار خاصی را برای این قالب پیاده سازی می کنند.

یکی از بهترین مواردی که در قالب های فروشگاهی به صورت خودکار وجود دارد، یک مگامنو شخصی سازی شده با قالب است که بهترین شکل و شمایل را روی قالب شما ارائه می کند و لازم نیست که هیچ تغییری روی آن بدهید و صرفا فعال کردن و استفاده از آن می تواند کار ساخت مگامنو در وردپرس را به صورت تمام و کمال برای شما انجام دهد.

البته این در صورتی است که شما این اصل را رعایت کرده باشید که از قالب های حرفه ای و مرتبط با موضوع فروشگاهی استفاده کرده باشید و اگر از یک قالب شرکتی یا قالبی همه کاره که برای فروشگاه مناسب نبوده استفاده کرده و کاربری آن را تغییر داده اید، باید کار ساخت مگامنو در وردپرس را به صورت دستی انجام داده و البته منتظر دردسر های دیگری هم باشید.

اگر قالب شما نمی تواند کار ساخت مگامنو در وردپرس را به صورت خودکار انجام دهد جای نگرانی نیست و می توانید به سراغ روش های دیگری بروید.

بهترین روش ساخت مگامنو در وردپرس

 

استفاده از افزونه های ساخت مگامنو در وردپرس

مورد دیگری که می توان با استفاده از آن ساخت مگامنو در وردپرس را پیاده سازی کرد، افزونه هایی هستند که این کار را انجام می دهند و باید گفت که اصلا هم کم نیستند و اگر در بخش نصب افزونه در مخزن وردپرس نام مگامنو را سرچ کنید، تعداد زیادی افزونه رایگان در اختیار شما قرار می گیرد که این کار را انجام می دهند. اما باید به یک مورد توجه داشت و آن هم این است که خیلی از این افزونه ها کیفیت لازم را نداشته و مگامنویی که در آخر به شما تحویل می شود، یک استایل متفاوت از قالب دارد و به نوعی برای سایت شما وصله ای ناجور خواهد بود.

البته افزونه های خوبی هم برای این کار وجود دارد که می توان از آنها به افزونه Max Mega Menu، افزونه WP Mega Menu و همینطور افزونه المنتور Element Kit اشاره کرد که قابلیت های خاص را به شما خواهند داد. در این میان شما می توانید از هر کدام از این افزونه ها استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که افزونه WP Mega Menu یک افزونه کاملا پرمیوم بوده و برای استفاده از افزونه المنت کیت هم لازم است که در ابتدا صفحه ساز المنتور که در مقاله المنتور چیست آن را بررسی کردیم را نصب کرده و با خرید نسخه پرمیوم آن را به المنتور پرو ارتقا دهید. بعد از این کار می توانید از ویژگی های بصری که این صفحه ساز برای کار با مگامنو ها و ساخت مگامنو در وردپرس در اختیار شما می گذارد استفاده کنید.

در این میان می توان گفت که افزونه Max Mega Menu یکی از افزونه هایی است که هم از نظر کیفیت کار را درست انجام می دهد و هم می توان با خیال راحت در مورد رایگان بودن از آن استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد. در ادامه به آموزش ساخت مگامنو در وردپرس با استفاده از افزونه Max Mega Menu می پردازیم.

 

آموزش ساخت مگامنو در وردپرس با افزونه Max Mega Menu

برای ساخت مگامنو در وردپرس با استفاده از افزونه Max Mega Menu مانند هر افزونه دیگری ابتدا باید نسبت به نصب این افزونه اقدام کنیم. برای این کار باید به سراغ پنل پیشخوان وردپرس رفته و از منوی افزونه ها گزینه افزودن را انتخاب کنید و  Max Mega Menu را در مخزن افزونه های وردپرس سرچ کنید.

نصب افزونه برای ساخت مگامنو در وردپرس

 

در اینجا خواهید دید که افزونه Max Mega Menu با بیش از چهار صد هزار نصب فعال و امتیاز چهار و نیم که یک امتیاز بالا برای یک افزونه به حساب می آید و می توان گفت که این افزونه یک افزونه کاربر پسند بوده است، برای ما نمایش داده خواهد شد.

با کلیک روی نصب و بعد از آن فعالسازی، این گزینه برای شما نصب خواهد شد. و وقت این می رسد که به سراغ انجام تنظیمات مورد نیاز برای ساخت مگامنو در وردپرس برویم و آنها را با هم بررسی کنیم.

 

تنظیمات افزونه Max Mega Menu

بعد از نصب افزونه گزینه ای در اختیار شما قرار خواهد گرفت که با استفاده از آن می توان به تنظیمات افزونه Max Mega Menu دسترسی داشت و آن را به صورتی که می خواهیم مدیریت کنیم. این گزینه را می توان در منوی پنل وردپرس مشاهده کرد.

تنظیمات افوزنه ساخت مگامنو در وردپرس

 

با کلیک روی اولین گزینه ای تنظیمات شما قادر خواهید بود که مکان مگامنو را تنظیم کنید و این مورد را می توان یکی از تنظیمات مهم در مگا منو معرفی کرد.

تنظیمات مکان در ساخت مگامنو در وردپرس

 

وقتی که به تنظیمات مکان مگامنو بروید سه گزینه اصلی برای شما نمایش داده خواهد شد که با استفاده از آنها می توانید تنظیمات مربوط به مکانی که می خواهید مگا منوی شما در آن قرار داشته باشد را بررسی کنید. در این مورد باید بگوییم که شما می توانید علاوه بر منوی پایین سایت، در فوتر خود و یا مکان های دیگر نیز از مگامنو استفاده کنید و آن را به کار بگیرید.

با کلیک بر روی هر کدام از این موارد گزینه های مختلفی به شما نمایش داده می شود و از آنجا که ما می خواهیم کار ساخت مگامنو در وردپرس را برای منوی اصلی سایت دنبال کنیم، تنظیمات منوی اصلی را با هم دنبال می کنیم.

تنظیمات عمومی افوزنه ساخت مگامنو در وردپرس

 

با کلیک روی این گزینه پنجره ای با سه تب اصلی تحت عنوان تنظیمات عمومی، تنظیمات پیشرفته و همینطور گزینه های نمایشی برای شما باز خواهد شد. شما می توانید در این وضعیت اطلاعات مختلفی را برای مگا منو خود مشخص کنید.

در تب تنظیمات عمومی، شما می توانید قابلیت های نمایشی هاور منو را تعیین کنید، یعنی زمانی که کاربر ماوس خود را روی منوی شما نگه داشته است، چه اتفاقی باید برای منوی شما بیفتد. همینطور در بخش بعدی آن می توانید انیمیشن ظاهر شدن منو و سرعت حرکت آن را هم تعیین کنید. در دو بخش آخر هم افکت هایی که برای جابجایی منو ها در نمایش منو باید اعمال شود، و همینطور سرعت آنها و پوسته ای که می خواهید نتیجه کار ساخت مگامنو در وردپرس روی آن به نمایش در بیاید را باید انتخاب کنید.

تنظیمات پیشرفته ساخت مگامنو در وردپرس

 

در بخش تنظیمات پیشرفته شما می توانید موارد مختلف دیگری را ببینید که با استفاده از آنها می توان کاربرد های مختلفی را مانند رفتاری که با کلیک کردن روی منو ها انجام می شود را تعیین کنید. مثلا می توانید این موضوع را مشخص کنید که با کلیک اول زیر منو باز شده و با کلیک بعدی لینک باز شود و یا با کلیک دوم زیر منو بسته شود. همینطور می توانید تعیین کنید که اوضاع نمایش منو شما در موبایل به چه صورت باشد. این منو را می توان یکی از کنترلی ترین و مهمترین بخش های ساخت مگامنو در وردپرس معرفی کرد که می تواند امکانات خوبی را در اختیار شما قرار دهد. در صورتی که مایل هستید منوی خود را به صورت کامل شخصی سازی و ویرایش کنید این گزینه ها می تواند برای شما مفید باشد.

تنظیمات عمومی ساخت مگامنو در وردپرس

 

بعد از انتخاب مکان منو نوبت به انتخاب پوسته منو می رسد و با استفاده از این منو می توانند موارد مربوط به ظاهر را به صورت کامل ویرایش کنید در اولین بخش ما تعیین می کنید که برای ساخت مگامنو در وردپرس از چه نوع اشاره گر هایی برای باقی تب های منوی خود می خواهید استفاده کنید، همینطور شما می توانید اطلاعاتی را مانند z Index سایه متن و ارتفاع خط ها تعیین کنید و تقریبا هر آنچه که برای ویرایش و یکپارچه سازی مگامنو با قالب خود نیاز دارید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در سایر تب های این بخش شما می توانید اطلاعات مربوط به نمایش در موبایل، نوار منو، استایل مگا منو و موارد اینچنینی را هم مشاهده و ویرایش کنید. اگر تنظیمات خاصی را برای این بخش ها در نظر ندارید می توانید آنها را رها کرده تا حالت پیشفرض برای شما اجرا شود و نمایش داده شود.

بعد از تکمیل تنظیمات این تب می توانید با زدن دکمه ذخیره تغییرات، هر آنچه که تغییر داده اید را ذخیره کنید.

در بخش های تنظیمات عمومی و ابزار ها هم شما به قابلیت هایی برای تنظیمات فایل CSS دسترسی دارید که می توانید در صورت نیاز محل ذخیره سازی آن و همینطور تنظیمات مربوط به کش منو را پیاده سازی کنید. بعد از اینکه این بخش به پایان رسید، باید به سراغ فهرست ها رفته و ادامه کار را از آنجا دنبال کنیم.

 

تنظیمات فهرست ها

بعد از تعیین تنظیمات مگامنو برای اینکه این منوی جدید روی سایت ما فعال شود باید از پنل مدیریت وردپرس و گزینه نمایش روی فهرست ها کلیک کرده تا به صفحه مدیریت فهرست ها منتقل شویم. در این صفحه شما می توانید تنظیمات مگا منو را که به گزینه های فهرست اضافه شده است مشاهده کنید. با کلیک روی این گزینه ها می توان تنظیمات مربوطه را مشاهده کرد.

تنظیمات فهرست ها در ساخت مگامنو در وردپرس

 

بعد از باز کردن این گزینه ها شما باید تیک فعال را زده و تنظیمات را ذخیره کنید تا مگامنو شما فعال شود. بعد از تعیین فعال بودن شما می توانید افکت ها و سرعت آنها که در بخش قبل دیدیم را از اینجا هم تنظیم کنید. همینطور شما می توانید یک پوسته برای مگا منو انتخاب کنید که به شما توصیه می کنیم پوسته را با نام قالب انتخاب کنید. در صورتی که پوسته پیش فرض را انتخاب کنید، منوی شما به خوبی روی قالب نخواهد نشست و کاملا مشخص خواهد بود که یک جای کار می لنگد.

تنظیمات منوهای مگامنو

 

بعد از اینکه این تنظیمات را اعمال کردید گزینه ای آبی رنگ روی هر کدام از گزینه های منو شما نمایش داده خواهد شد که با کلیک روی آن می توانید وضعیت تنظیمات مربوط به آن منو در مگا منوی خود را مشاهده کنید.

وقتی روی این گزینه کلیک کنید پنجره ای به صورت پاپ آپ برای شما باز می شود که می توانید سه منوی مگامنو، تنظیمات و آیکون را در آن مشاهده کرده و هر کدام از این ها تنظیمات خاص خود را می دهند. بعد از اینکه چیدمان منوی خود را تنظیم کردید می توانید سری به سایت خود زده تا مگامنوی خود را مشاهده کنید، فراموش نکنید که برای اعمال شدن این تغییرات و کامل شدن عملیات ساخت مگامنو در وردپرس لازم است که ذخیره فهرست را هم بزنید.

توجه داشته باشید که عموما لازم می شود، بعد از بازبینی منو به سراغ تنظیمات برگشته و مواردی مانند باز شدن چپ به راست منوها، سایز و فونت استفاده شده در مگا منو و همینطور سرعت باز شدن تب های منو را تغییر دهید. در این حالت تنظیمات برای شما ساده تر خواهد بود و در صورتی که مشکلی با این موضوع داشتید می توانید این کار را با اضافه کردن کد CSS اضافی هم انجام دهید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد به کار گیری و همینطور ساخت مگامنو در وردپرس با هم صحبت کردیم و دیدیم که این امکان می تواند چه قابلیت های خوبی را برای ما داشته باشد و مزایای استفاده از آن را به صورت ضمنی دنبال کردیم. شما با به خدمت گرفتن یک مگا منو برای سایت فروشگاهی خود می توانید علاوه بر آنچه که کاربر به دنبال آن می گردد، سایر محصولات خود را به آن عرضه کرده و یک نمایش تمیز و با کیفیت از هر آنچه که دارید را ارائه کنید. همینطور در ادامه ساخت مگامنو در وردپرس را با استفاده از افزونه Max Mega Menu بررسی کردیم و دیدیم که برای اعمال تنظیمات مگا منو و ساخت آن چه کارهایی باید صورت گیرد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
18 × 16 =