جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگجوملاساخت منو در جوملا (دستورالعمل کامل)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ساخت منو در جوملا (دستورالعمل کامل)

وقتی صحبت از طراحی سایت در میان باشد یکی از مهمترین المان هایی که طراحان و وب مستر ها می توانند با استفاده از آن قابلیت های خوبی را روی سایت پیاده سازی کنند و یکی از گزینه های مهم در طراحی به شما می آید منو ها هستند. منوی اصلی سایت شما در واقع اصلی ترین بخشی است که می تواند تمامی سایت شما را به کاربران نمایش دهد و می توان به آن به عنوان یک ابزار مهم نگاه کرد. وقتی که شما از سیستم های مدیریت محتوا برای طراحی سایت خود استفاده کنید، یکی از اصلی ترین و مهمترین قابلیت هایی که برای این سیستم ها در اختیار شما قرار دارد این است که می توان منو ها را به بهترین شکل ممکن طراحی کرد. در این مقاله می خواهیم به آموزش کامل ساخت منو در جوملا بپردازیم و موارد مختلف آن را با هم بررسی کنیم و ببینیم که برای اینکه در سایت جوملای خودمان یک منوی خوب و درست و حسابی داشته باشیم چه کاری باید انجام دهیم.

لازمه اینکه کار ساخت منو در جوملا به خوبی انجام شود این است که ما دقیقا بدانیم منو باید چه ویژگی هایی داشته باشد و اگر صرفا لینک چند صفحه را در کنار هم قرار دهیم یک منو نخواهیم داشت. در ادامه قبل از اینکه به آموزش ساخت منو در جوملا بپردازیم لازم است تا کمی در مورد ماهیت منو ها و ویژگی هایی که یک منوی حرفه ای باید داشته باشد صحبت کنیم تا وقتی که به سراغ ساخت منو در جوملا می رویم بدانیم دقیقا چه چیزی را می خواهیم بسازیم و کار نهایی ما باید چه انتظاراتی را برآورده کند.

 

منوی سایت، یک عنصر سرشناس

اگر چرخی در سایت های مختلف اینترنتی بزنیم، خواهیم دید که ترکیبات مختلفی در آنها وجود دارد و هر کدام از آنها با یک اصل و الگو پیاده سازی شده اند و باید گفت که از این میلیون ها سایت اینترنتی، در حدود ۹۹ درصد آنها از الگویی ثابت و خاص برای طراحی استفاده می کنند. اگر این سوال برای شما ایجاد شده است که این الگو چیست باید بگوییم خود شما که اکنون دنبال ساخت منو در جوملا می گردید هم از این الگو استفاده کرده اید که کارتان به اینجا کشیده است. اگر بخواهیم این الگو را معرفی کنیم باید بگوییم که یک هدر در بالا، یک منو زیر آن، محتوا و بدنه اصلی سایت در زیر آنها و در انتها هم یک فوتر که اطلاعاتی مانند اطلاعات تماس و نماد اعتماد و از این موارد را ارائه می کند.

منو در طراحی

اگر تا به حال به این موضوع دقت نکرده بودید باید بگوییم که این ساختاری است که در بیشتر سایت های امروزی رعایت می شود و می توان گفت که بازدهی خوبی داشته و برای کاربران هم جا افتاده است و اوضاع طوری شده است که مثلا وقتی کسی به دنبال اطلاعات تماس می گردد به سراغ فوتر و بخش پایینی سایت می رود و اگر شما آنجا نباشید شاید سری هم به صفحه درباره ما بزند. اما اگر شما اطلاعات تماس خود را در وسط صفحه بزنید احتمال اینکه توسط کاربر دیده شود و کاربر در آنجا دنبال شما بگردد پایین است.

این موضوع که این الگو خوب است یا بد زیاد مطرح نیست اما شما می توانید از این الگو استفاده کنید. یکی از المان های سرشناس و مهم در این الگو که توانسته خود را به خوبی به همگان معرفی کند همین منویی است که الان می خواهیم در مورد روش های ساخت منو در جوملا صحبت کنیم. وضعیت منو در این الگو به صورتی در آمده است که وقتی کسی نیاز داشته باشد به محصول و یا یکی از سرویس های مورد نظر خود در سایتی دسترسی داشته باشد به سراغ منوی آن می رود و این موضوع که از طریق منو می توان به سایر صفحات و اطلاعات دسترسی داشت موضوعی است که خیلی ها از آن استفاده می کنند.

در صورتی که کمی نسبت به این قضیه هوشیار باشید قطعا این موضوع را درک خواهد کرد که اگر کمی روی منوی خود کار کنید می توانید فروش خود را بیشتر کرده و کلیه سرویس ها را به مشتریان خود نمایش دهید. در ادامه قبل از اینکه به ساخت منو در جوملا بپردازیم در مورد اینکه منوی ما باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتوانیم از آن انتظار داشته باشیم که این کارها را برای ما بکند صحبت خواهیم کرد.

 

ویژگی های منوی خوب

قبل از شروع به ساخت منو در جوملا باید به این نکته توجه داشت که در این منویی که می خواهد ساخته شود باید چه مواردی رعایت شود و صرفا این موضوع که چند صفحه را در کنار هم قرار دهیم نمی تواند گزینه خوبی برای یک سایت کامل که انتظار داریم برای ما کار کند و بازدهی داشته باشد نیست. در مورد اینکه باید چه کاری را انجام دهیم لازم است بگوییم که موارد و گزینه های مختلفی هستند که در کارایی و موثر بودن یک منو نقش دارند و اگر بخواهیم آنها را به صورت یک لیست و فهرست ارائه کنیم باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که چه مواردی می تواند در این منو مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی منوی خوب

به طور کلی می توانیم بگوییم مواردی که برای ساخت منو در جوملا و یا هر پلتفرم دیگری باید آنها را رعایت کرد از این قرار می باشند:

 

گیج کننده نباشد

یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد منو در نظر داشت این است که وقتی کاربری به سراغ آن می آید بتواند به صفحات شما به خوبی دسترسی داشته و آنچه که می خواهد را پیدا کند. در مورد این موضوع باید توجه ویژه ای داشت زیرا یکی از مسائل مهمی است که باعث می شود کاربر بدون پیدا کردن صفحه مورد نظر سایت ما را ترک کند.برای داشتن یک منو که کاربر را گیج نکند بهتر است از عبارات ساده در منو استفاده شود و هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و سعی کنید از صفحات غیر کاربردی در منو استفاده نکنید.

 

صفحات مهم را نشان دهد

در بخش قبلی گفتیم که برای ساده و سر راست بودن منو بهتر است که صفحات غیر مهم را نشان ندهید، اما توجه داشته باشید که نمایش خیلی از صفحات می تواند مهم باشد و باید حتما در زمان ساخت منو در جوملا مورد توجه قرار بگیرد. از این صفحات می توان به صفحات مختلف دسته بندی محصول ارائه کرد که حتما کاربر شما وقتی دارد دنبال صفحه دیگری می گردد لازم است نیم نگاهی هم به آنها بیندازد. توجه داشته باشید که پیاده سازی این استراتژی ها بسیار مهم بوده و می تواند واقعا در فروش شما تغییر ایجاد کند.

 

تمامی سرویس ها معرفی شود

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی سرویس ها در منوی شما معرفی شود و چیزی را از قلم نیندازید. حتی اگر سرویسی است که مهم به نظر نمی رسد. بهترین کار این است که در منوی خود تمامی خدمات خود را معرفی کرده و دقیقا برای کاربر این را روشن کنید که شما که هستید و چه کاری را انجام می دهید.

 

دسته بندی ها را به درستی انجام شده باشد

یکی از عواملی که می توان گفت روی اولین مورد هم تاثیر دارد این است که در زمان ساخت منو در جوملا دسته بندی های خود را اصلاح کرده و آنها را به صورتی انجام دهید که باید انجام شود و هیچ یک از سرویس های شما از دسته بندی اشتباه سر در نیاورد. حتی اگر دسته بندی های شما زیاد شد هم مشکلی نیست و می توانید دسته های مادر برای آنها تعیین کنید. اما بهتر است که یک دسته بندی کاربردی و کامل را روی سایت خود داشته و سرویس ها و محصولات خود را با هم قاطی نکنید.

اکنون که می دانیم در زمان ساخت منو در جوملا چه منویی را باید بسازیم و چه ویژگی هایی باید داشته باشد، وقت آن رسیده است که به سراغ ساخت منو در جوملا برویم و این موضوع را بررسی کنیم وضعیت ساخت منو در جوملا به چه صورتی می باشد. در ادامه در مورد ساختار منو هایی که می خواهیم در جوملا آنها را بررسی کنیم توضیح خواهیم داد.

 

انواع منو در جوملا

یکی از موضوعات مهمی که باید قبل از ساخت منو در جوملا به آن توجه داشت این است که از چه المان هایی می توان در منو استفاده کرد و ساختار منو ها در جوملا به چه صورتی است. پیشتر در مقاله جوملا چیست به بررسی اینکه سیستم مدیریت محتوای جوملا چه ساختاری دارد و چه نوع معماری ای را استفاده می کند پرداخته بودیم و دیدیم که این سیستم برای اینکه یک منو ارائه کند از چه روش هایی برای این کار استفاده می کند.

انواع منو در جوملا

اما در مورد اینکه ساختار منو در جوملا به چه صورتی است باید بگوییم که منو ها در جوملا ساختاری درختی و سطح بندی شده دارند که در آن ماژول های مختلف زیر مجموعه یک درخت که نامی خاص دارد و منوی ما شده است می شوند و هر کدام از این برگ های درخت ما هر کدام می توانند شاخه ها و برگ های دیگری داشته باشند.

به طور کلی در منوی سیستم مدیریت محتوای جوملا می توان یکی از این دسته منو ها را ایجاد نمود:

 

منو های Article – Category Blog

در این نوع از منو ها ما کلیه مطالب وبلاگ را به صورت سلسله مراتبی به نمایش می گذاریم. در واقع اجزای این منو لینک ها و صفحات وبلاگ هستند که با توجه به دسته بندی هایی که ما برای آنها ارائه کرده ایم مرتب شده و در کنار هم قرار گرفته اند. از این نوع از منو می توان برای سایت های وبلاگی استفاده کرد و می توان گفت که بهترین گزینه برای سایت های خبری و وبلاگی است. علاوه بر این موضوعات شما می توانید کمی از لینک های سایر صفحات را هم وارد آنها کنید.

نکته ای که رد این منو وجود دارد این است که ما با یک منیو پوسا طرف هستیم و در صورتی که مقاله ای جدید در وبلاگ درج شود، در منو ما هم به نمایش در خواهد آمد و به صورت خودکار به تمامی کاربران نمایش داده می شود.

 

منو های Article – Featured

استفاده از این نوع منو برای ساخت منو در جوملا برای زمانی استفاده می شود که می خواهید کاربر را به صورت مستقیم به صفحاتی خاص هدایت کنیم. شما با استفاده از این نوع از منو ها می توانید کاربر را به مقالات و نوشته هایی که می خواهید به صورت مستقیم بفرستید. یعنی هر کدام از المان های منو صفحاتی هستند که شما در آنجا قرار داده و فرقی ندارد که چه مطلب جدیدی در دسته بندی منتشر شود، منوی شما برای شما ثابت خواهد ماند.

 

منو های Article – Single Article

این نوع از منو یکی از مهمترین انواعی است که می توان از آن نام برد و شاید بتوانیم بگوییم که یکی از گزینه های خوب برای لندینگ پیج ها و سایت های تک صفحه ای می باشد. وقتی که در ساخت منو در جوملا قرار باشد تمام لینک ها به بخش های مختلف یک صفحه باشد می توان از این نوع منو استفاده کرد. در واقع به نوعی این نوع منو مانند فهرست مطالب عمل کرده و اگر روی هر کدام از بخش ها کلیک کنید به بخش از همین صفحه ای که در آن هستید منتقل خواهید شد و می توانید از آن استفاده کنید.

 

منو های System Links – Menu Heading

اولین تفاوتی که این نوع از منو با گزینه های قبلی دارد این است که به جای ارجاع به Article ها یا همان مطالب وبلاگ به لینک های سیستمی ارجاع دارد. در واقع این نوع از منو همان منوی اصلی سایت است که برای همه سایت ها از آن استفاده می شود و همه سایت ها از آن استفاده می کنند. با استفاده از این نوع منو شما منویی را خواهید داشت که با کلیک روی آن به هر کدام از صفحه ها که بخواهید می توانید منتقل شده و اگر ماوس خود را روی آن نگه دارید در حالت هاور به شما گزینه های دیگری ارائه خواهد شد.

 

منو های System Links – Menu Item Alias

این نوع از منو می تواند به منو های دیگر ارجاع دهد و معمولا زمانی استفاده می شود که منو های مختلفی روی سایت وجود دارد و وب مستر ها و طراحان می خواهند که از ایجاد داپلیکیت و کپی در سایت جلوگیری کنند.

روش ساخت منو در جوملا

 

منو های Users – Login form, Registration

یکی دیگر از معروفترین منوهایی که می توان برای ساخت منو در جوملا مثال زد استفاده از فرم های ثبت نام، فرم های ورود و گزینه هایی مانند قابلیت سرچ است که در منو قرار داده شده و می تواند یک ست زیبا را با سایر آیتم ها ایجاد کند.

این ماژول هم در جوملا می تواند به خوبی عمل کرده و به طور کلی می توان گفت که از اصلی ترین اجزایی است که می توان در جوملا از آن استفاده کرد.

آموزش ساخت منو در جوملا

اکنون که می دانیم یک منوی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد، به سراغ آموزش ساخت منو در جوملا خواهیم رفت و این موضوع که برای ساخت منو در جوملا باید چه کاری را انجام دهیم را بررسی کنیم.

اولین کاری که باید برای ساخت منو در جوملا انجام شود این است که به سراغ پنل مدیریت خود بروید. برای این کار از طریق آدرس yoursite.com/administrator که در آن yoursite همان سایت شما می باشد، می توانید به پنجره لاگین دسترسی داشته و با وارد کردن اطلاعات خود، به پنل مدیریت سایت وارد شوید.

ورود به جوملا

 

بعد از ورود به پنل مدیریت، کافی است برای ساخت منو از طریق منو های بالای صفحه منوی « منو ها » را انتخاب کرده و از اولین بخش آن یعنی « مدیریت » گزینه ایجاد منوی جدید را انتخاب کنید تا شما را به صفحه ای که می تواند در آن منوی خود را بسازید منتقل کند.

ورود به بخش ساخت منو در جوملا

 

وقتی که روی این منو کلیک کنید، به صفحه ای منتقل خواهید شد که می توانید اطلاعات مربوط به منویی که قصد ساخت آن را دارید را در اینجا وارد کنید. در این بخش اطلاعات مهمی وارد خواهد شد که در دو تب جزئیات منو و همینطور دسترسی ها به شما ارائه می شود.

در بخش جزئیات منو شما موارد مهمی مانند عنوان منویی که می خواهید داشته باشید(می توان این عنوان را در سایت به کاربران هم نمایش داد.)، نوع منو، و همینطور توضیحات مربوط به آن را وارد کنید.

اطلاعات برای ساخت منو در جوملا

 

در بخش دسترسی ها هم شما می توانید تعیین کنید که هر کدام از سطوح کاربران بتوانند با این منو چه کار کنند. در این بخش شما ۵ المان دسترسی به کامپوننت ها، ایجاد منو، حذف منو، ویرایش اطلاعات و لینک های فعلی آن و همینطور ویرایش حالت منو، که می تواند روی منو ها اتفاق بیفتد را خواهید داشت که می توانید تعیین کنید هر یک از سطوح کاربران و زیرمجموعه های آنها چه دسترسی ای را روی این منو ها داشته باشند.

بعد از اینکه اطلاعات مربوطه را وارد کردید می توانید با استفاده از دکمه ذخیره از آن خارج شده و در این حالت صفحه ای که تمامی منو های سایت جوملای شما در آن قرار گرفته اند منتقل می شوید. شما می توانید با کلیک روی مدیریت منو ها از نوار بالا نیز به این صفحه دسترسی داشته باشید.

اضافه کردن ماژول ها در جوملا

 

در انتهای منو های تازه ایجاد شده یک دکمه آبی رنگ وجود دارد که روی آن نوشته است برای این منو ماژول اضافه کنید. در صورتی که روی این دکمه کلیک کنید به راحتی می توانید به تمامی تنظیمات مربوطه دسترسی داشته و آنها را تغییر دهید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد ساخت منو در جوملا با هم صحبت کردیم و دیدیم که برای ساخت منو ها در این سیستم مدیریت محتوا از چه ویژگی ها و امکاناتی می توان استفاده کرد و باید چه مواردی را در آن جای دهیم تا به یک منوی کامل تبدیل شود. همینطور اینکه برای ساخت منو در جوملا باید از چه روشی استفاده کنیم هم بررسی شد و به طور کلی می توانیم بگوییم که منویی که در سایت قرار می دهیم نماینده ای از همه مطالب و مواردی است که سایت آن را ارائه می کند و باید حواسمان به آن باشد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
7 × 19 =