جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش نرم‌افزارجنگو چیست ؛ بررسی مزایا و معایب Django
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

جنگو چیست ؛ بررسی مزایا و معایب Django

اگر نگاهی به دور و بر خود بیندازیم می توانیم برنامه های ریز و  درشت زیادی را ببینیم که با کاربرد های خاص خود از آموزش و کار گرفته تا سرگرمی و رسانه های جمعی همه را تحت تاثیر قرار داده اند. جهان امروز بدون اینترنت نمی تواند به کار خود ادامه دهد و تقریبا باید گفت که این موجودیت به کمک برنامه هایی که کاربرد های آن را فراهم می کنند به بزرگترین ابزاری که به بشر خدمت می کند تبدیل شده است. در مورد اینکه این برنامه ها چطور ایجاد شده اند و چه روش هایی برای ایجاد یک برنامه با این سطح از کیفیت وجود دارد باید گفت که فریم روک های نرم افزاری و چارچوب هایی که برای تولید یک نرم افزار ایجاد شده اند می توانند در این مورد به شدت تعیین کننده باشند. در این با پاسخ به این سوال که جنگو چیست یکی از برترین فریم ورک های ساخت برنامه های بزرگ و درست و حسابی را بررسی خواهیم کرد.

در مورد این فریم ورک باید گفت که با یکی از بهترین و رو به رشد ترین فریم ورک های وب طرف هستیم که ممکن است نام آن زیاد به گوش شما خورده باشد. آنچه که این فرم ورک را از دیگر فریم ورک های هم رده خود متمایز می کند و می توان گفت که ویژگی خوبی برای این سیستم به حساب می آید استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است که توانسته است این فریم ورک را به یک فریم ورک قدرتمند و پر کاربرد تبدیل کند. این زبان برنامه نویسی که در چند سال گذشته یکی از تازه واردان به جمع زبان های برتر بوده است، یک زبان قوی از نظر ساختار و همینطور پر درخواست برای پروژه های بین المللی است که لازم است قبل از اینکه به سراغ اینکه جنگو چیست بریوم کمی در مورد آن صحبت کنیم.

 

زبان پایتون و استفاده در وب

در بین زبان های برنامه نویسی مختلف، بعضی از آنها نامی پر آوازه تر از سایرین دارند و یکی از زبان هایی که توانسته است برای خود شهرت خوبی دست و پا کند و رشد بی سابقه ای را رقم بزند، زبان پایتون است. در تعریف اینکه پایتون چیست و چه کاری را برای ما انجام می دهد باید این موضوع را بگوییم که زبان برنامه نویسی پایتون، یک زبان سطح بالا و اسکریپتی است که با این فلسفه ارائه شده است که یک قابلیت خوانایی خوب را برای کد ها فراهم کند و در واقع قرار است که این زبان برنامه نویسی کاری کند که درک برنامه های کامپیوتری نوشته شده با آن ساده تر باشد. این زبان برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ معرفی شد ولی تا مدت ها از گسترش آن خبری نبود و زبان های مطرح دیگر اجازه خودنمایی به پایتون نمی دادند.

پایتون چیست

پایتون می تواند قابلیت های برنامه نویسی بسیار زیادی را ارائه کند که از مهمترین آنها می توانیم به برنامه نویسی پویا برای برنامه هایی که احتیاج به تبادل اطلاعات و همینطور داشتن تعامل با کاربر دارند استفاده کرد. همینطور مورد مهم دیگر این است که این برنامه قابلیت استفاده از فضای حافظه به صورت جمع آوری فضاهای اشغال شده با اطلاعات بی ارزش که در علوم کامپیوتر به نام Garbage Collector شناخته می شود را دارد. این روش کمک میکند تا مدیریت فضای حافظه مورد استفاده در این زبان برنامه نویسی بالا رفته و برنامه های نوشته شده با آن به راحتی بتوانند از منابع موجود در حافظه استفاده کنند.

این دو ویژگی اصلی در کنار خیلی از ویژگی های دیگر باعث شده اند تا پایتون برای طیف وسیعی از کاربردها به زبان ایده آل تبدیل شود و می توان گفت که استفاده از آن در وب و پروژه های طراحی سایت می تواند مفید و کمک کننده باشد. در مورد اینکه پایتون از کجا آمده است باید بگوییم که یک برنامه نویس هلندی به نام خودیو ون روسوم این زبان را ارائه کرده است و رهبری اصلی گروه توسعه این زبان برنامه نویسی را تا سال ۲۰۱۸ بر عهده داشت. در واقع این برنامه نویس یک دیکتاتور خیرخواه جاویدان بود که به عنوان یک ناظر نهایی بر پروژه نظارت داشت و در صورتی که اختلافی در مسیر توسعه به وجود می آمد و یا نیاز به یک تغییر اساسی و استراتژیک بود نظر این برنامه نویس بود که تعیین می کرد روال کار به چه صورتی باشد.

اما در مورد استفاده از این زبان در وب باید گفت که ماژول های مختلفی با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است و این زبان در وب حرف های زیادی برای گفتن دارد اما فریم ورکی که بتوان گفت زبان پایتون خود را با آن در وب تثبیت کرد و تبدیل به یک قدرت واقعی شد، در واقع فریم ورک جنگو بود که موضوع اصلی مقاله ما نیز می باشد. در ادامه به صورت مفصل در مورد اینکه جنگو چیست و چه کاری از جنگو بر می آید صحبت خواهیم کرد.

 

جنگو چیست

تا اینجای کار به صورت ضمنی و پشت پرده به این سوال که جنگو چیست پرداخته ایم و تقریبا متوجه این موضوع شده اید که در اینجا با یک فریم ورک وب که با استفاده از پایتون برای شما یک سایت اینترنتی را راه اندازی می کند طرف هستیم. در صورتی که بخواهیم یک تعریف کتابی در مورد اینکه جنگو چیست ارائه کنیم باید بگوییم که جنگو یک فریم ورک بر اساس زبان پایتون است که به صورت اوپن سورس و رایگان ارائه شده است که طراحی سایت های اینترنتی را بر اساس معماری MVT انجام میدهد.

همانطور که دیدیم جنگو هم مانند خیلی از فریم ورک ها و پلتفرم هایی که با استفاده از زبان پایتون کار می کنند، یک فریم ورک اوپن سورس و رایگان است که امکانات خوب و تکمیلی را برای طراحی سایت به ما می دهد و می توان مطمئن بود که این فریم ورک و پشتیبانی از آن رایگان باقی خواهد ماند. ارائه دهندگان فریم ورک جنگو دو برنامه نویس به نام های سایمون ویلسون و آدریان هالووتی بودند. این پروژه برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ ارائه شد و این دو برنامه نویس با ساخت برنامه های وب آن را ارائه کردند. سایمون ویلسون دو سال بعد از شروع پروژه یعنی در سال ۲۰۰۵ کناره گیری کرده و برنامه نویس دیگری به نام جیکوب کاپلان ماس عهده دار کار وی شد و کار روی این پروژه را شروع کرد.

در مورد اینکه شرکت و سازمان قرار گرفته در پشت فریم ورک طراحی برنامه های وب جنگو چیست باید گفت که در ابتدا این فریم ورک برنامه نویسی وب در سال ۲۰۰۵ تحت عنوان لایسنس نرم افزار های آزاد BSD کار خود را شروع کرد و مانند خیلی از برنامه های دیگر از این لایسنس اوپن سورس بهره گرفت. اما در سه سال بعد یعنی در سال 2008 یک ارگان غیر انتفاعی را برای خود تاسیس کرد که مسئولیت رشد و گسترش این فریم ورک بر عهده آن قرار داده شد.

فریم ورک جنگو چیست

این ارگان و سازمان به نام Django Software Foundation فعالیت می کند و یک شرکت غیر انتفاعی و به نوعی خیریه است که تحت عنوان قانونی به نام 501(c)(3) فعالیت دارد و یک شرکت عام المنفعه به حساب می آید. از این رو تمامی تمرکز این سازمان معطوف به ارائه یک فریم ورک حرفه ای شده است و می توان گفت که تا حدودی نیز موفق بوده است.

اگر بخواهیم بگوییم که شعار اصلی برنامه نویسی با استفاده از جنگو چیست می توانیم به شعار معروف خودت را تکرار نکن یا همان Don’t repeat yourself اشاره کنیم که معنای اصلی آن این است که وقت خود را برای کاری که بارها انجام داده ای تلف نکن. در واقع یکی از مهمترین اهداف این برنامه ارائه کامپوننت ها و ماژول های قابل استفاده مجدد است و جنگو تمام سعی خود را کرده است که وقتی یک برنامه نویس یک کد را می نویسد بتواند بیشترین استفاده از آن را در برنامه خود و همینطور سایر برنامه هایی که می نویسد داشته باشد.

اگر دقت کرده باشید تا اینجا همه موارد مربوط به تعریف جنگو را برای اینکه تعریف جنگو چیست را بهتر درک کنیم به صورت موردی باز کرده ایم به جز یک مورد و آن هم MVT بودن آن است. در بخش بعدی در مورد اینکه معماری طراحی MVT استفاده شده توسط جنگو چیست به صورت کامل صحبت خواهیم کرد.

 

معماری طراحی MVT

در مورد این سوال که معماری MVT ارائه شده توسط جنگو چیست باید بگوییم که یک مکانیزم حرفه ای سایت که به کمک آن می توان برنامه های تحت وب را با استفاده از یک سیستم کامل برای کنترل را فراهم کرد. این مدل طراحی هم مانند سایر مدل های هم رده خود مثل MVC و یا MVVM که توسط فریم ورک هایی مانند لاراول و اکسپرس جی اس مورد استفاده قرار می گیرند، (برای اطلاعات بیشتر در مورد این فریم ورک ها به مقالات لاراول چیست و Express JS چیست مراجعه کنید)، بر اساس ایجاد یک ترنسپرنسی و شفافیت کامل بین سیستم های بک اند و فرانت اند سایت ایجاد کند و در واقع قرار است که یک مجموعه برنامه را به صورتی پیاده سازی کند که هم بخش فرانت و هم بک اند سایت بتوانند به نوعی دولوپ شده و توسعه پیدا کنند که بخش های دیگر مورد تاثیر قرار نگیرند.

استراتژی MVT در جنگو چیست

در اینجا سه حرف از MVT هر کدام نشان دهنده بخشی خاص از برنامه است که می توان آنها را به این صورت معرفی کرد:

 

 M یا همان Model

اگر با الگوهای طراحی و همینطور معماری های مختلف آشنایی داشته باشید، قطعا با این موضوع آشنا هستید که وقتی صحبت از مدل در میان باشد، منظور از آن بخش پایگاه داده ما است و در واقع قرار است که در این قسمت ما برنامه نویسی سمت سرور و پیکربندی های بک اند را پیاده سازی کنیم. در معماری MVT نیز مدل به همین صورت به کار گرفته می شود. البته این معماری تفاوت هایی با سایر معماری ها در استفاده از اصطلاحات مختلف دارد که به آنها خواهیم رسید. اما در مورد مدل باید بگوییم که همان بخش بک اند و پایگاه داده ای ما می باشد.

عموما تمامی روش ها بر این پایه بنا می شوند که این بخش را از سایر بخش های دیگر جدا کرده و برای آن یک محافظت کامل را قائل خواهند شد. در مورد اینکه وضعیت مدل در جنگو چیست هم باید بگوییم که همین داستان ها برقرار است و سیستم جنگو به شما امکانات خوبی را برای جدا کردن این لایه از سایر لایه های طراحی می دهد. شما با استفاده از زبان پایتون می توانید یک بک اند و مدل پایگاه داده ای خوب را پیاده سازی کنید که با به کارگیری آن یک بک اند قدرتمند را برای کار خود پیاده سازی کنید.

 

V یا همان View

اگر در مورد تفاوت هایی که مدل MVT در اصطلاحات دارد و در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم کنجکاو شده اید باید بگوییم که بالاخره به یکی از آنها رسیدیم. همیشه در تمام مدل های مختلف مانند MVC و MVVM ویو ها در واقع بخش فرانت و رابط کاربری را تشکیل می دهند و کاربران با آن در ارتباطند اما در مورد اینکه مکانیزم کاری در مدل معماری استفاده شده در جنگو چیست باید بگوییم که در اینجا ما با یک مدل کسب و کار که تعیین کننده قابلیت های سیستم و سایت ما است طرف هستیم.

در واقع ویو ها در مدل MVT استراتژی های اصلی کار با داده ها را تشکیل می دهند و با استفاده از این استراتژی می توانیم تعیین کنیم که در صورتی که کاربر ما چه کاری را انجام داد به کدام بخش هدایت شده و چه اتفاقی برای سایت ما بیفتد، و یا اینکه در چه زمانی داده های کاربر به پایگاه داده ارسال شده و یا داده های دیگری از پایگاه داده برای کاربر استخراج شود.

اگر بخواهیم به صراحت بگوییم که کار اصلی این بخش چیست باید بگوییم که این بخش کنترل کننده روابط سایت ما است که تمامی آنها را بر اساس استراتژی های تعیین شده از طرف ما روی سایت اعمال می شوند.

قابلیت های جنگو چیست

 

T یا همان Template

آخرین بخش از بخش های اصلی معماری MVT که تکمیل کننده این مثلث قدرتمند می باشد بخشی است که همه آن را به نام رابط کاربری و یا همان فرانت اند می شناسیم. در این قسمت قابلیت ها و ویژگی های بصری که کاربر می تواند آنها را در صفحه وبسایت مشاهده کنید قرار خواهند داشت. در این بخش همانطور که از نام آن مشخص است، قالب اصلی سایت قرار می گیرد.

در مورد اینکه وضعیت این بخش از جنگو چیست باید بگوییم که این فریم ورک طراحی سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون توانسته است امکانات خیلی خوبی را برای کار با این بخش ها در اختیار کاربران خود قرار دهد و قالب های قدرتمندی برای کار کردن با جنگو وجود دارد که طراحی سایت با استفاده از این موارد را برای ما آسان کرده است.

استفاده از الگوی طراحی یه مرحله ای که توانسته است هر کدام از بخش ها را بر اساس یک مجموعه از اقدامات کنترلی سطح بالا که ویژگی های متعدد و مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد، ک قدرت طراحی خوب و انعطاف پذیر را برای طراحان فراهم کرده است که جنگو را تبدیل به یک فریم ورک ویژه برای پروژه های بزرگ کرده است. البته ویژگی های مهم دیگری نیز در مورد جنگو وجود دارد که در این راه همراه وی بوده است و شاید بتوانیم بگوییم که تاثیر بیشتری را هم روی آن گذاشته اند. در ادامه در مورد اینکه ویژگی های جنگو چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد و آنها را با هم بررسی می کنیم.

 

ویژگی های اصلی جنگو چیست

تا اینجای کار در مورد اینکه فریم ورک طراحی سایت جنگو چیست و از چه نوع معماری استفاده می کند، اطلاع پیدا کردیم و کم و بیش با اینکه این فریم ورک چه ویژگی هایی را در اختیار ما قرار می دهد آشنا شده ایم. اما اگر بخواهیم به صورت کامل بگوییم که ویژگی های جنگو چیست و ارائه دهندگان این فریم ورک چه امکاناتی را به عنوان ویژگی های جنگو مطرح کرده و سعی در تضمین آنها برای این سیستم دارند، می توانیم چهار مورد اصلی را در این خصوص نام ببریم، و در ادامه به بررسی جز به جز اینکه هر کدام از این ویژگی های جنگو چیست خواهیم پرداخت.

 

کامپوننت ها

وقتی که حرف از اینکه ویژگی های جنگو چیست در میان بیاید، اولین موردی که می تواند در بالاترین رده قرار بگیرد کامپوننت های قابل استفاده مجددی هستند که می توان با استفاده از این ماژول ها یک سایت را به صورت حرفه ای و کامل طراحی کرد. در واقع این کامپوننت ها تا حدود زیادی مانند کتابخانه های مختلفی که سایر سیستم ها از آنها استفاده می کنند عمل می کنند و می توانند ویژگی های مختلفی را پیاده سازی کنند. همانطور که در بخش های قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم یکی از فلسفه هایی که جنگو در مورد کار خود آن را سرلوحه قرار داده است این است که برنامه نویس هیچ کار تکراری را انجام ندهد.

این کامپوننت ها در واقع یکی از المان هایی هستند که به برنامه نویسان کمک می کنند که این اتفاق بیفتد و وقتی ماژولی نوشته شد و به صورت یک کامپوننت درآمده و دیگر نیازی به تغییر آن نباشد. این کامپوننت ها و مولفه ها می توانند قابلیت توسعه خوبی را برای برنامه نویس ایجاد کنند که هر برنامه نویسی این اطمینان را داشته باشد که امکانات لازم برای پیاده سازی یک پروژه بزرگ را دارد.

ویژگی های جنگو چیست

 

اپلیکیشن های همراه

یکی دیگر از ویژگی های خوبی که می توان برای سوال ویژگی های جنگو چیست مطرح کرد و توانسته است یک حالت کاربردی خوب را از خود ارائه کند، اپلیکیشن های همراه است. این برنامه ها و اپلیکیشن ها به شما کمک می کنند که امکانات کنترلی زیادی را برای توسعه برنامه و پروژه خود داشته باشید که با استفاده از آن می توانید مجموعه کاملی از این اقدامات را برای سایت خود به کار بگیرید.

این برنامه ها قابلیت های خوبی را ایجاد می کنند که می توانند هم در پروژه مورد استفاده قرار بگیرند و هم برای این موضوع که شما پروژه خود را بهتر جمع و جور کنید استفاده شوند. یعنی هم می توانند به صورت یک ماژول در برنامه شما باشند، و هم یک امکان توسعه.

اگر بخواهیم مثالی را از این برنامه های بزنیم و بگوییم که این نوع از ویژگی جنگو چیست می توانیم افزونه های امنیتی و احراز هویت و همینطور یک رابط کاربری مدیریتی داینامیک و پویا را به عنوان برنامه هایی که مانند ماژول مورد استفاده قرار می گیرند را معرفی کنیم و هم می توانیم به ماژول هایی که به عنوان یک دیباگر در سیستم مورد استفاده قرار می گیرند را به کار ببندیم.

 

توسعه پذیری بالا

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان در پاسخ به سوال ویژگی های اصلی جنگو چیست به آن اشاره کرد و روی آن مانور داد توسعه پذیری بالایی است که فریم ورک جنگو دارد. به این صورت که می توان قابلیت های زیادی را در صورت نیاز به آن اشاره کرد و در صورتی که شما بخواهید سایت شما هر کار عجیب و غریبی را برای شما انجام دهد می توانید آن را با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون که در پس همه این قضایا قرار دارد پیاده سازی کنید. در واقع باید اینگونه بگوییم که جنگو به شما نه نمی گوید و هر کاری که بخواهید از آن بکشید را انجام خواهد داد. فقط باید بدانید که این کار را چگونه پیاده سازی کنید.

جنگو این کار را با استفاده از امکانی پیاده سازی می کند که شما اتصال می دهید که ماژول های کد پایتون را به آن متصل کنید. تقریبا ۲۵۰۰ پکیج از این ماژول های آماده موجود است که برنامه نویسان می توانند برای پروژه خود به عنوان کامپوننت های آماده و ماژول های آماده از آنها استفاده کنند و امکان استفاده از آنها را همین قابلیت برای جنگو ایجاد کرده است.

در مورد اینکه ساختار کاری این بخش از جنگو چیست باید بگوییم که هر ماژولی که به سیستم پردازشی سایت ما متصل می شود به زیر مجموعه ای از پردازش های جنگو تبدیل شده و همه آنها به ORM ارائه شده توسط جنگو مربوط می شود. در واقع تمامی این ماژول ها بعد از اضافه شدن به صورت یکپارچه در آمده و با هسته اصلی سایت ترکیب می شوند.

 

اجرای خوب روی سرور

وقتی که صحبت از راه اندازی یک سایت باشد یکی از مهمترین و اصلی ترین موارد که می تواند توجه ویژه طراحان سایت و وب مسترها را طلب کند این است که وضعیت کارکرد این سایت با سرور ها به چه صورت است و برای اینکه این سایت بتواند سریع و بدون دردسر ایجاد شود باید از چه سرور و هاست برای آن استفاده کرد. یکی از ویژگی های خوبی که در مورد جنگو می توانیم به آن اشاره کنیم این است که می تواند با خیلی از وب سرورها و همینطور هاست ها به صورت سازگار کار کند و از تمامی آنها استفاده شود.

جنگو در بهترین و سرحال ترین حالت خود باید از وب سرورهای NginX و Apache استفاده کند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد وب سرور Nginex می توانید به مقاله انجین ایکس چیست مراجعه کنید.) تکنولوژی های مورد استفاده در این وب سرورها شامل خیلی از ماژول های پایتون مانند flup و همینطور FastCGI می باشد که می تواند به خوبی با جنگو سازگار شود.

همینطور این  فریم ورک از نظر پایگاه داده نیز با بیشتر سیستم های پایگاه داده رابطه ای از نوع MySQL مانند MariaDB، SQLite و همینطور PostgreSQL و تمامی پایگاه داده های مایکروسافت کار می کند و سازگاری دارد. همینطور یک شاخه از جنگو به نام django-nonrel ایجاد شده است که علاوه بر پایگاه داده های رابطه ای از پایگاه های غیر رابطه ای یا همان NoSQL هم برای کار استفاده می کند و می تواند با موارد مختلفی مانند MongoDB که در مقاله مانگو دی بی چیست به بررسی کامل آن پرداختیم هم فعالیت داشته باشد.

همانطور که گفتیم موارد متعدد و بسیار خوبی وجود دارد که می توان آنها را برای پاسخ این سوال که جنگو چیست ارائه داد و می توان گفت که از نظر یک فریم ورک ویژگی های خیلی خوبی را دارد و می تواند کارایی های خوبی را هم از خود نشان دهد.

وضعیت اجرا روی سرور در جنگو چیست

 

علاوه بر مطالبی که تا اینجا گفته شد و ویژگی های اصلی و مهمی که فریم ورک جنگو می تواند در اختیار کاربران و برنامه نویسانی که با آن کار می کنند قرار دهد، مزایای دیگری هم هستند که اگر به سراغ این فریم ورک بروید می توانید از آنها بهره مند باشید. در ادامه این مقاله آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای استفاده از جنگو چیست

تا اینجای کار دیدیم که جنگو چیست و این فریم ورک قدرتمند چه کاری را برای ما انجام می دهد. در مورد جنگو باید گفت که یکی از فریم ورک هایی است که گزینه های ایده آلی را برای پروژه های بزرگ دارد و اگر نگاهی به کارنامه درخشان آن بیندازیم متوجه این موضوع می شویم که چه سایت ها و برنامه های بزرگی تحت این فریم ورک ایجاد شده و توسعه یافته اند. بدیهی است که وقتی فریم ورکی تا این اندازه رشد کند و موفق ظاهر شود، مزایای خوبی را هم در اختیار برنامه نویسان و کاربران خود خواهد گذاشت.

در مورد اینکه مزایای جنگو چیست باید گفت که این مزایا شامل موارد مهمی می شود که بعضی از آنها بخاطر ماهیت استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون بوده و بعضی دیگر را پیاده سازی های ظریفی که در طراحی این اپلیکیشن وجود دارد در اختیار آن قرار داده اند. به طور کلی در پاسخ به این سوال که مزیت های جنگو چیست باید این موارد را فهرست کنیم:

 

سادگی در یادگیری

یکی از مهمترین مزیت هایی که می توان برای هر فریم ورکی آن را مطرح نمود، سادگی در یادگیری و شروع کار با آن است که باعث می شود تمرکز برنامه نویس به جای اینکه درگیر یادگیری ریزه کاری هایی که در کار کردن با این فریم ورک با آنها طرف است، به برنامه ای که دارد می سازد خواهد بود و نتیجه ای بهتر را به دنبال خواهد داشت.

به طور کلی فریم ورک ساده تر به معنای سرعت بیشتر در کار و انجام شدن کار بدون دردسر و در نتیجه افزایش تعداد کار انجام شده و بالا رفتن بازدهی و درآمد خواهد بود. در مورد جنگو باید گفت که که در رده کاری خود یکی از فریم ورک هایی است که می تواند واقعا این کار را انجام دهد.

 

پیاده سازی با زبان پایتون

یکی دیگر از مواردی که باید آن را هم جزو مزایای استفاده از فریم ورک برنامه نویسی جنگو در نظر داشت و بررسی نمود، استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است که یک زبان برنامه نویسی کاربردی، با سابقه و محبوب است. پایتون یک زبان ۳۰ ساله است که چند سال گذشته از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و به نظر می رسد دوران طلایی آن تازه آغاز شده باشد. برنامه نویسی با این زبان ساده و راحت بوده و علاوه بر آن منابع آموزشی خوب و زیادی هم برای آن وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کرده و هر سوال و مشکلی که دارید را برطرف کنید.

بعلاوه معماری برنامه های ساخته شده با این زبان برنامه نویسی سطح بالا عموما سازگاری خوبی را با سخت افزار ها دارد و در ادامه یکی از همین موارد را معرفی می کنیم.

 

سازگاری خوب با CDN ها

مورد دیگری که می توان آن را در پاسخ به سوال مزایای جنگو چیست معرفی کرد سازگاری خوب این فریم ورک با CDN ها می باشد که بیشتر بخاطر معماری خوب آن است. CDN یا همان Content Delivery Network که در فارسی به نام شبکه توزیع محتوا شناخته می شود، نوعی سرور میانی با پیاده سازی ابری هستند که به شما کمک می کنند تا محتوای سایت خود را به صورت نسخه های مختلفی کپی کرده و وقتی کاربری می خواهد به سایت شما دسترسی داشته باشد، تصاویر، متن ها، فایل های ویدئویی و همینطور هر نوع محتوای دیگری که در صفحه وب سایت شما نمایش داده می شود، از نزدیکترین سرور کپی شود و در سریعترین زمان ممکن به کاربر تحویل داده شود.

در مورد اینکه در این ماجرا نقش جنگو چیست باید گفت که وقتی که شما یک سایت اینترنتی را با استفاده از فریم ورک جنگو و زبان پایتون طراحی کنید، معماری محتوا و همینطور کدهای مختلف صفحات به صورت جدا و مجزا پیاده سازی می شود که می تواند سازگاری خوبی را با CDN ها و شبکه های توزیع محتوا داشته باشد. ساختار طراحی این برنامه می تواند یک تحلیل محتوای یکپارچه و سریع را روی CDN ها فراهم کند و در صورتی که شما از این فریم ورک طراحی سایت استفاده کنید با به کار گیری یک CDN ساده و کم هزینه سرعت سایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

 

توسعه پذیری خوب

مورد دیگری که می تواند یک جواب خوب به سوال مزیت های جنگو چیست باشد این است که این فریم ورک به صورت کاملا توسعه پذیر طراحی شده است. یعنی اگر شما می بینید که یک قابلیت ویژه و خاص می تواند این فریم ورک را برای منظوری که شما از آن استفاده می کنید، بهتر کند و کار شما را ساده کند، می توانید آن را تحت عنوان یک فریم ورک جانبی و ویژگی خاص به جنگو اضافه کنید و فریم ورکی که با آن کار می کنید را به صورت کامل توسعه دهید.

توسعه پذیری در جنگو چیست

در این رابطه فریم ورک جنگو از هر نظر دست شما را باز گذاشته است و شما می توانید با استفاده از این قابلیت ها بهترین و روانترین فریم ورک برای کار کردن را در اختیار داشته باشید.

 

برنامه های جانبی خوب

پیرو توسعه پذیری بالا که آن را در مورد قبلی معرفی کردیم، فریم ورک جنگو توسط توسعه دهندگان زیادی مورد توسعه قرار گرفته و فریم ورک های جانبی زیادی برای آن وجود دارد. استفاده از این بازار های جانبی می تواند امکانات ویژه و خوبی را به شما دهد. شاید به نظر برسد که هسته اصلی جنگو برای طراحی سایت کافی است و واقعا هم همینطور است. اما این فریم ورک ها می تواند کار شما را ساده تر کرده، به آن سرعت ببخشند و در آخر هم نتیجه بسیار خوبی را به شما تحویل دهند.

 

پردازش سریع

یکی دیگر از مواردی که می توان در مورد فریم ورک جنگو به آن اشاره کرد سریع بودن پردازش در برنامه های جنگو است. اگر بخواهیم بگوییم که معنی این مزیت جنگو چیست باید گفت که برنامه هایی که در جنگو ساخته می شود، جزو قویترین برنامه ها در رده خود می باشند و می توان گفت که جنگو برنامه هایی سریع و با کیفیت را ارائه می کند. در واقع به همین علت است که برای پروژه های بزرگ جنگو یکی از بهترین ها می باشد.

 

امنیت بالا

آخرین موردی که آن را به عنوان حسن ختام و گزینه نهایی در بین پاسخ هایی که به سوال مزیت های جنگو چیست می توان داد معرفی می شود، امنیت بالا و خوب برنامه هایی است که با جنگو ساخته می شود.این فریم ورک یک معماری چند مرحله ای و خوب را در اختیار شما قرار خواهد داد که با استفاده از آن می توان نسبت به اینکه سایت ما از حملاتی مانند تزریق SQL یا همان SQL Injection که آن را در مقاله SQL Injection چیست بررسی کردیم، در امان خواهد بود.

امنیت را می توان یکی از مهمترین مواردی دانست که یک برنامه، خصوصا برنامه هایی که در سطح وب اجرا می شوند باید آن را جدی بگیرند و در این خصوص باید بگوییم که امنیت تضمین کننده این موضوع است که برنامه ما تا چه اندازه کاری که برای آن ساخته شده است را انجام می دهد و قابلیت اطمینان آن چقدر است. وقتی که از جنگو برای طراحی یک برنامه استفاده کنیم باید این موضوع را بگوییم که می توان از این مورد مطمئن بود و  جنگو می تواند قابلیت اطمینان برنامه های ما را تضمین کند.

در این بخش با معرفی ویژگی هایی مهم که توانسته است فریم ورک جنگو را تا این اندازه محبوب کنند، به این سوال که مزایای استفاده از جنگو چیست پاسخ دادیم و دیدیم که این سیستم می تواند چه امکاناتی را در اختیار برنامه نویسان قرار دهد.به طور کلی می توان این فریم ورک را یک فریم ورک خوب و قدرتمند ارزیابی کرد که توانایی ساخت برنامه های بزرگ و حساس را دارد و می توان برای پروژه های بزرگ به آن تکیه کرد.

امنیت بالا

تا اینجای کار به صورت مفصل در مورد اینکه فریم ورک جنگو برای ما چه مزایایی خواهد داشت و چه ویژگی های خوبی را دارد که با استفاده از آنها می توان برنامه های مورد نظر را ساخت و ویژگی های خاص را روی آنها پیاده سازی کرد. اما موضوع دیگری هم هست که باید در مورد این فریم ورک بررسی شود و آن معایب و مشکلاتی است که فریم ورک جنگو دارد و باید گفت که برای یک برنامه نویس لازم است قبل از اینکه به سراغ کار با این فریم ورک برود از تمامی جوانبی که دارد اطلاع پیدا کند.

 

ایرادات و معایب جنگو چیست

 در مورد اینکه ایرادات جنگو چیست و این موضوع که آیا اصلا جنگو معاب و ایراداتی دارد، باید گفت که جنگو هم یک فریم ورک نرم افزاری و یک المان مبتنی بر نرم افزار است و آنچه که در بین تمامی برنامه های کامپیوتری مشترک است این است که بین معایب و ویژگی های آنها همیشه توازن برقرار است. هر چند در بعضی موارد طراحی فرمال و درست و حسابی می تواند به بیشتر شدن مزایای این برنامه ها کمک زیادی بکند و جنگو هم یکی از همین برنامه ها است. اما همیشه ایرادات و چالش هایی وجود دارد که باید گفت برای برنامه نویسی که می خواهد با یک فریم ورک کار کند، لازم و ضروری می باشد.

اگر بخواهیم بگوییم معایب و ایرادات جنگو چیست باید بگوییم که این فریم ورک یکی از فریم ورک های خوب و قوی به شمار می رود و عمده ایراداتی که دارد در رابطه با همان موارد مربوط به کمال گرایی این فریم ورک می باشد و در کل باید گفت که مورد خاصی نیست که برای شما دردسر های زیادی درست کند. در واقع باید گفت ایرادات جنگو مربوط به موارد خاص کارکرد آن است و در خود ساختار برنامه ها، جایی نیست که جنگو کم بیاورد.

در صورتی که بخواهیم در مورد اینکه معایب جنگو چیست یک لیست مرتب و منظم ارائه کنیم، موارد قابل ذکر به این صورت خواهند بود:

 

عدم کارایی برای پروژه های کوچک

یکی از مهمترین مواردی که ممکن است شما را در شروع کار با جنگو کمی اذیت کند، و فکر کنید که به سراغ فریم ورک بد و پر دردسری آمده اید همین موضوع است. جنگو برای پروژه های کوچک زیادی بزرگ است. به این معنی که اگر شما بخواهید یک پروژه کوچک را با استفاده از فریم ورک جنگو پیاده سازی کنید دردسر هایی بسیار زیاد را به شما تحمیل خواهد کرد. در حالی که این دردسر ها برای یک پروژه بزرگ یک موضوع ضروری و لازم می باشد که اگر اشتباه پیش برود در انتها محصول نهایی دچار مشکلات خواهد شد. اما برای پروژه های کوچک مسیر های قانونی و قواعد سخت گیرانه جنگو می تواند کار را کمی دشوار و تو در تو جلوه دهد.

به طور کلی باید گفت که در پروژه های عادی و کوچک، بهتر است از فریم ورک های کوچکتری مانند لاراول یا حتی سیستم های مدیریت محتوای حرفه ای مانند وردپرس استفاده شود که هم از قوانین دست و پا گیر خبری نباشد و هم بتوان یک سایت زیبا تر و سبک تر را که کارایی بهتر و انعطاف بیشتری دارد را، در زمانی بسیار کمتر و سریعتر از پروژه هایی که با فریم ورک جنگو ساخته می شود، و از همه مهمتر با تعداد نیروی کمتری پیاده سازی کرد.

وقتی شما یک پروژه کوچک را با ۵ نفر نیرو و ظرف مدت یک ماه در جنگو پیاده سازی می کنید. همان پروژه با استفاده از وردپرس توسط ۳ نفر در مدت یک هفته به صورت کاربردی تر و پر زرق و برق تری تحویل داده خواهد شد. البته برای برنامه های بزرگ داستان فرق می کند. اما در پروژه های کوچک باید گفت جنگو زیادی بزرگ است و استفاده از آن توجیهی ندارد.

ایرادات و معایب جنگو چیست

 

عدم قاعده خاص

یکی دیگر از مواردی که می توان در پاسخ به این سوال که معایب جنگو چیست به آن اشاره کرد این است که این فریم ورک برای انجام کارهای مختلف قاعده خاصی ندارد و دست برنامه نویس را بیش از حد باز می گذارد. در واقع با این کار برنامه نویس انعطاف پذیری بالایی دارد و در کار خود راحت خواهد بود، اما هم کمی گیج کننده خواهد بود، و هم اینکه احتمال رخ دادن خطاهای غیر منتظره به وجود خواهد آمد. به اینصورت که برنامه نویس وقتی یک روش برای حل یک مسئله داشته باشد باید این مورد را در نظر بگیرد دقیقا می داند که در چه صورتی باید از آن استفاده کند و بهینه ترین حالت برای آن کدام است. همینطور به صورت کامل می داند که با استفاده از آن کد ها چه اتفاقی در برنامه خواهد افتاد.

این در حالی است که در صورتی که این مسیر ها زیاد باشد، این مورد که برای این شرایط خاص بهتر است از کدام روش استفاده کند، موردی است که می تواند وقت او را گرفته و در  آخر هم به درستی اتفاق نیفتد. همینطور برنامه نویس نسبت به عملکرد ها و ترکیب استفاده از توابع مختلف نا آگاه بوده و ممکن است به ارور های خاصی بر بخورد. در صورتی که این ارور ها و خطا ها که به خاطر تداخل توابع رخ می دهد در برنامه رخ دهد و جدید هم باشد، فرار کردن از دست آنها و برطرف کردن آنها کار ساده ای نخواهد بود. تمامی این موارد در صورتی خواهد بود که این خطا ها خود را در توسعه نشان دهند و به برنامه نهایی کشیده نشوند.

به طور کلی می توان گفت انعطاف پذیری بیش از اندازه جنگو باعث شده است تا به یک بی قاعدگی خاص که می تواند برنامه نویسان را به دردسر بیندازد تبدیل شده است.

 

نیاز به دانش کامل برای کار کردن

همانطور که در بخش قبلی هم دیدیم کار کردن با جنگو می تواند داستان های مختلفی را برای ما داشته باشد و دردسر های خود را دارد. به همین دلیل هم باید گفت که وقتی بخواهیم با جنگو برنامه ای را بنویسیم باید دانش کافی و کامل از آن را داشته باشیم و دقیقا بدانیم که چطور کار می کند. بر خلاف خیلی از فریم ورک ها که این امکان را به شما می دهند که کد نویسی را با آنها به صورت ماژولار و نصفه و نیمه هم انجام دهید و کار خود را راه بیندازید، جنگو تا زمانی که به صورت کامل آن را یاد بگیرید و با اطلاعات کامل از کارکرد و چگونگی کاری که انجام می دهد به سراغ آن نروید، به شما سرویس خوبی نخواهد داد. همین موضوع باعث شده است تا کار کردن با جنگو داستان های خود را داشته باشد و هر کسی به سراغ آن نرود.

 

روند طولانی ساخت برنامه ها

یکی دیگر از مواردی که باید برای پاسخ به سوال ایرادات جنگو چیست به آن اشاره کنیم این است که فریم ورک جنگو یک روند طولانی را برای ساخت برنامه های خود دارد. در این حالت باید گفت که جنگو مانند سایر فری ورک ها نیست که بتوان به راحتی با آن کارکرد و باید گفت که برای هر کاری که می خواهید این فریم ورک برای شما انجام دهد باید برنامه را به صورت کامل تشریح کرده و خصوصا در زمانی که می خواهید تعاریف توابع تازه را انجام دهید می تواند بسیار وقت گیر باشد.

این موضوع این قدرت را به جنگو می دهد که بتواند از تمام متغیر هایی که ممکن است بعدا دچار مشکل شده اطمینان حاصل کند تا کار را به خوبی انجام خواهد داد. اما باید گفت که روند برنامه نویسی را به اندازه زیادی طولانی می کند که حتی ممکن است وقت و زمانی که برای آن اختصاص داده شده است کم بیاید. در نظر داشته باشید که در صورتی که می خواهید وارد برنامه نویسی با جنگو شوید، باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید.

روند طولانی ساخت برنامه ها

 

عدم توانایی پردازش درخواست های همزمان

آخرین موردی که می توان در پاسخ به این سوال که معایب جنگو چیست آن را معرفی کرد این است که فریم ورک جنگو در پردازش درخواست ها به صورت همزمان مشکل دارد. درخواست ها و ریکوئست هایی که به سرور ارسال می شود، یکی از مهمترین قسمت ها برای طراحی یک برنامه تحت وب می باشد و می تواند تاثیر مستقیمی روی کارایی داشته باشد. در واقع کارکرد این برنامه ها به این صورت می باشد که نسخه های کلاینت که صفحات باز شده وب و یا اپلیکیشن های نصب شده هستند، تمامی آنچه که از برنامه می خواهند را به صورت درخواست ها و ریکوئست ها به سمت سرور فرستاده و سرور هم این درخواست ها را بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز کاربر را به سمت وی بر می گرداند.

در بسیاری از موارد سرور این کار را به صورتی انجام می دهد که در هر لحظه چندین درخواست بررسی شده و سرعت پاسخ دهی به کاربران بالاتر می رود، در نتیجه برنامه بازدهی و کیفیت خوبی را ارائه می کند. اما اگر بخواهیم بگوییم که اوضاع جنگو به چه صورت می باشد، باید بگوییم که جنگو از پس این کار برنمی آید و در آخر هسته ای که تحویل می دهد نمی تواند به صورت همزمان کار پردازش را انجام دهد. برای رفع این موضوع هم باید در برنامه نویسی با آن تغییراتی ایجاد شود.

یکی از مهمترین مواردی که باید در برنامه نویسی با جنگو در نظر داشته این است که تعداد درخواست ها را در کمترین حالت ممکن نگه داشت. هر چند وب سرور جنگو با تعداد درخواست ها مشکل دارد، اما ساختار آن این امکان را به برنامه نویس می دهد که با استفاده از روش های مختلف تعداد درخواست ها برای کارهای مختلف را به صورت حداقلی نگه داشته و آنها را روی پایین ترین حد ممکن نگه دارد. این موضوع می تواند تا حدودی دست برنامه نویس را بسته بگذارد و باید گفت که برنامه نویس باید روش های برنامه نویسی خود را به صورتی تغییر دهد که درخواست ها در پایین تر حد خود بمانند و با یک درخواست کارهای مورد نیاز در یک صفحه انجام شود.

اکنون می توانیم بگوییم که همه موارد مربوط به ایرادات و معایبی که جنگو دارد بررسی شده است و در این رابطه باید گفت همانطور که دیدیم بیشتر آنها مربوط به این بودند که با این فریم ورک به چه روشی برنامه نویسی شود. در ارزیابی کلی مواردی که در پاسخ به سوال ایرادات و معایب جنگو چیست باید بگوییم جنگو یک فریم ورک قدرتمند است که برنامه نویسی با آن می تواند دردسر هایی را داشته باشد و همینطور برای پروژه های کوچک، خوب و به صرفه نیست ولی در صورتی که برنامه نویسی بتواند با آن به خوبی کار کند و به طور کامل جنگو را یاد بگیرد ابزار قدرتمندی در اختیار دارد که می تواند به راحتی از پس بزرگترین پروژه ها بر بیاید.

 

اکنون که همه چیز را در مورد این فریم ورک بررسی کرده ایم و می دانیم که جنگو چیست و چه ویژگی هایی ارد و مزایا و معایبی که در اختیار ما قرار می دهد کدامند نوبت به این رسیده است که به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا حرکت از زبان هایی مانند PHP به سمت پایتون برای کار کردن با این فریم ورک خوب است یا بهتر است که زبان های دیگر و فریم ورک های دیگر را هم در نظر داشته باشیم. در ادامه این موضوع را با هم بررسی می کنیم.

 

بررسی جایگاه جنگو در برابر رقبا

در دو بخش قبلی در مورد مزایا و معایب جنگو صحبت کردیم و کم و بیش از فریم ورک های دیگر هم نام بردیم و دیدیم که استفاده از این فریم ورک ها تا چه اندازه با جنگو تفاوت دارند همینطور با بررسی معایب جنگو دیدیم که در چه حوزه هایی ممکن است کم بیاورد و اصطلاحا دست ما را در پوست گردو بگذارد. در این مورد باید گفت که جنگو هر چند یک فریم ورک خوب و ایده آل برای سایت ها و پروژه های بزرگ است اما باید گفت در خیلی از موارد که شما یک پروژه اقتصادی و کوچک داشته باشید، جنگو بیش از حد در دست و پا خواهد بود. در این بخش می خواهیم ببینیم که چه رقبایی برای جنگو وجود دارد و این فریم ورک در شرایط خاص به چه صورتی عمل خواهد کرد.

 

رقبای اصلی در برنامه های بزرگ

همانطور که تا اینجای کار در مورد این فریم ورک گفته و ایم و به صورت کامل از این مقاله قابل برداشت است اصلی ترین حوزه کار جنگو را می توان برنامه های برگ معرفی کرد. در اینجا باید فگت اصلی ترین رقبایی که برای جنگو وجود دارد پشته های برنامه نویسیی جاوا اسکریپت هستند که می توانند همان کار را با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای ما انجام داده و در واقع باید گفت که برنامه هایی فوق العاده روان و سریع را تحویل می دهند.

معروف ترین پشته های برنامه نویسی که می توانند در برابر جنگو حرفی برای گفتن داشته باشند، MEAN Stack و MEVN Stack هستند. اگر سری به مقاله فریم ورک چیست بزنید در مورد این پسته ها و اینکه چه هستند به صورت کامل توضیح داده این. در واقع در این رابطه باید گفت که این شته ها مجموعه از فریم ورک ها، محیط های برنامه نویسی و سیستم های پایگاه داده هستند که با استفاده از آنها می توان یک برنامه را به صورت کامل پیاده سازی کرد.

در واقع MEAN سرواژه ای از چهار المان قدرتمند MongoDB به عنوان یک سیستم مدیریتی پایگاه داده حرفه ای، Express JS به عنوان یک فریم ورک بک اند حرفه یا که با زبان جاوا اسکریپت کار می کند، Angular JS که فریم ورک حرفه یا ارائه شده توسط گوگل برای طراحی فرانت اند و جاوا اسکریپت است و در آن هم N به نشانه محیط برنامه نویسی Node JS است که امکان برنامه نویسی بک اند را با استفاده از جاوا اسکریپت فراهم کرده و در واقع سایت را یکپارچه می کند. در MEVN هم تنها تفاوت این است که فریم ورک محبوب Vue JS برای ساخت فریم ورک ها جای انگولار را می گیرد.

این دو پشته برنامه نویسی می توانند مناسب ترین پاسخ ها برای این سوال که رقابی جنگو چیست باشند. در بعضی از مواقع به اشتباه جنگو را صرفا با فریم ورک هایی مانند Vue JS یا Angular JS معرفی می کنند که در این خصوص باید بگوییم اصلا در یک سطح نیستند و جنگو به نوعی یک فریم ورک فول استک است و امکاناتی فوق العاده بیشتر دارد. اما در صورتی که شما به طراحی سایت با استفاده از جاوا اسکریپت مسلط شوید بازاری بهتر و وسیع تر از پایتون را شاهد خواهید بود و شاید بتوان گفت که این پسته های برنامه نویسی جاوا اسکریپت از این نظر از جنگو برتر هستند.

در واقع اگر بخواهیم یک ارزیابی کامل از این رقبا داشته باشیم باید گفت که در قدرت ساخت و طراحی سایت و برنامه های تحت وب هر دو یکسان بوده اما در مورد بازار کار و تقاضایی که دارند باید گفت که فریم ورک های جاوا اسکریپت تقریبا بالاتر از جنگو هستند و جنگو از این نظر کمی عقب تر ایستاده است.

 

پایتون یا ASP

یک دسته دیگر از فریم ورک های بزرگ که می توان گفت از قدیمی های ساخت برنامه های وب می باشند، فریم ورک های وابسته به مایکروسافت است که مطمئنا در زمان ورود به برنامه نویسی با آنها آشنا شده یاد و نام آنها به گوش شما خورده سات.زبان های تحت فریم ورک های .NET ا می توان یکی از بزرگترین و اصلی ترین شاخه های برنامه نویسی در چند سال گذشته معرفی کرد که رفته رفته در حال از دست دادن جایگاه خود می باشد.

ASP زبان برنامه نویسی قدرتمند ساخت وب با استفاده از امکاناتی می باشد که ویندوز در اختیار ما قرار می دهد و شما می وتیاند روی بستر .NET یک سایت و برنامه تحت وب قدرتمند که ویژگی های زبان های کامپایلری را دراد را داشته باشید. سایت هایی سریع و حرفه یا که به خوبی عمل می کنند اما باید گفت که طرفداران این برنامه ها روز به روز در حال کمتر شدن است و باید گفت که به نوعی از رنگ و رو رفته اند.

در مورد انتخاب زبان پایتون و کار با جنگو یا انتخاب ASP و کار با فریم ورک هایی مانند .NET Core و Blazor برای طراحی سایت و برنامه های تحت وب باید گفت به طور قطع جنگو می تواند آینده بهتری را برای شما داشته باشد و ظاهرا این رقیب سرسخت که مدت های زیادی در رده بهترین قرار داشت و البته هنوز هم می توان آن را از خیلی از خات قدرتمند و کامل دانست در چشم اندازی که برای برنامه نویسی تصور می شود جایگاه چندان بالا و خوبی را ندارد و به آن امید زیادی نیست

 

جنگو در برنامه های کوچک

یکی دیگر از فریم ورک های فول استک که می توان آن را با جنگو مقایسه کرد لاراول می باشد. یک فریم ورک حرفه ای و روان که جزو محبوب ترین های زبان پرکاربرد وب یعنی PHP به حساب می آید و قابلیت های خیلی خوب و ایده آلی را در اختیار برنامه نویسان خود قرار می دهد. اگر این فریم ورک را با جنگو مقایسه کنیم باید گفت از نظر قدرت طراحی و سایز برنامه هایی که تحویل ما خواهد داد با برتری کامل جنگو مواجه هستیم و لاراول مطمئنا نمی تواند کار آن را انجام دهد.

اما در برنامه های کوچک و ساخت ماژول هایی که روی سایر سیستم های طراحی سایت و به طور خاص سیستم های مدیریت محتوا بتوان از آنها استفاده کرد لاراول برتری خود را حفظ کرده است و قدرت مانور خوبی را دارد به خصوص این که تمامی سیستم های مدیریت محتوا روی بستر php پیاده سازی شده اند و با این زبان توسعه پیدا کرده اند. در اینجا بخش عظیمی از وب به عنوان بازار توسعه در اختیار برنامه نویس خواهد بود که در مورد جنگو باید گفت اوضاع به این صورت پیش نمی رود. 

یکی از گزینه های خوب برای برنامه نویس فول استک شدن همین لاراول می باشد و از این نظر از جنگو بهتر بوده است. چرا که عموم برنامه هایی که با جنگو نوشته می شود بزرگتر از آن است که بتوان آن را یک نفره پیاده سازی کرد، و برنامه های کوجچک را می توان با استفاده از لاراول در سریعترین زمان ممکن به صورت حرفه ای به انجام رساند.

 

وردپرس و جنگو

یکی دیگر از مواردی که می توان گفت معجزه وب به شمار می رود و به طور خاص ۷۰ درصد استفاده کلی از سیستم های مدیریت محتوا و CMS ها را برای راه اندازی وب سایت ها به خود اختصاص داده و نیمی از سایت های اینترنت را می گرداند، وردپرس بزرگ است. یک سیستم مدیریت محتوای رایگان و اوپن سورس که با هزینه کم می توان آن را به خوبی توسعه داد و بهترین گزینه برای سایت ها و کسب و کار های کوچک به شمار می رود. باید گفت که مقایسه وردپرس و جنگو خیلی درست به نظر نمی رسد و هر کدام از آنها تمرکز خود را روی چیز خاص دیگری گذاشته اند که برای دیگری خیلی کار نخواهد کرد.

اما اگر به دنبال فریم ورک مناسب برای ورود به طراحی برنامه های وب و برنامه نویسی هستید وردپرس نامی است که مدام به گوش شما خواهد خود. با توجه به همین بزرگ بودن نام لازم است در مورد آن بیشتر بدانید تا بتوانید بین ان و جنگو انتخاب خود را انجام دهید. در وردپرس شما می توانید بدون یک خط کدنویسی یک سایت آماده به کار را بالا آورده و پروژه را به اتمام برسانید، موضوعی که در جنگو نمی توان آن را به هیچ عنوان عملی دانست و کار را به این صورت جلو برد. اما انتظاری که می توان از برنامه های ساخته شده با جنگو داشت را نمی توان به هیچ وجه از وردپرس داشت.

در واقع اگر قرار باشد شما یک سایت فروشگاهی ساده را راه اندازی کنید که کاربران به سراغ آن بیایند و بروند و یک کار روتین را داشته باشد، وردپرس همان اندازه که همه می گویند شگفت انگیز خواهد بود. اما وقتی صحبت از یک شبکه اجتماعی و یا سایت دولتی و سازمانی در میان باشد، اینجاست که وردپرس می تواند شما را زمینگیر کند و باید گفت که سنگین بودن برنامه های وردپرس دردسر ساز خواهد شد، اما باید گفت که برنامه های ایجاد شده با استفاده از فریم ورک جنگو می تواند این کار را به صورت کاملا عادی برای شما انجام دهد.

پس باید در نظر داشته باشید اگر شما پروژه های کوچک و کاربردی با تعداد بالا که بتوانید آنها را برای همه پیاده سازی کرده و بازار کار وسیعی را داشته باشید، وردپرس گزینه ای است که می توانید به سراغ آن بروید. اما برای اینکه عضوی از یک تیم بزرگ برای پروژه هایی با اندازه های بزرگ باشید، لازم است به سراغ فریم ورک های بزرگتری مانند جنگو بروید و کار را با استفاده از آنها دنبال کنید.  در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص اینکه این سیستم مدیریت محتوا چیست و اصلا این سیستم ها به چه صورتی کار می کنند نیاز داشتید می توانید به مقاله های CMS چیست و وردپرس چیست سری بزنید.

 

در ادامه در مورد این موضوع که سرویس های میزبانی مورد نیاز برای جنگو چیست صحبت خواهیم کرد و این موضوع را هم بررسی می کنیم.

 

بهترین میزبانی برای جنگو چیست

با بررسی تمامی این موارد برای جنگو قطعا این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که وقتی ما با چنین برنامه هایی مواجه شویم، بهترین سروری که می توانیم برای راه اندازی آنها از آن استفاده کنیم کدام است. با توجه به موارد ذکر شده خصوصا در مورد اینکه هسته های وب سرور های جنگو توانایی ضعیفی در پردازش های همزمان دارند باید بگوییم که حدس شما در مورد نیاز به سرور های بالا درست می باشد و در واقع یکی از دلایلی هم که این فریم ورک برای پروژه های کوچک جوابگو نیست همین موضوع می باشد.

بهترین میزبانی برای جنگو چیست

جنگو فریم ورکی است که یک هسته پردازشی قوی و به اصطلاح Robust را ارائه می کند که می تواند در برابر درخواست های همزمان کمی دچار افت سرعت کارکرد شود. اما در صورتی که شما از یک سرویس خوب برای میزبان آن استفاده کنید می توانید مطمئن باشید که پروژه شما به بهترین شکل ممکن کار خواهد کرد. بهترین گزینه ای که می توان برای سرور های میزبانی سایت های برنامه نویسی شده با فریم ورک جنگو معرفی کرد، سرور مجازی است. سرور مجازی به شما این امکان را می دهد تا از طریق محیطی مانند سیستم عامل ویندوز یا لینوکس سایت خود را کنترل کرده و هرکاری که برای ادیت فایل های آن لازم باشد را در لحظه انجام دهید.

همینطور شما با استفاده از این سرویس بیشترین امکان ادیت سرور خود و اعمال تنظیمات شخصی روی آن را دارید. در صورتی که شما می خواهید از سرویس های سبک تری هم برای سایت خود استفاده کنید، می توانید هاست ابری را در نظر داشته باشید. یک هاست ابری با استفاده از وب سرور NginX می تواند برای شما به خوبی کار کند و محیط ابری آن هم می تواند به حالت همزمانی درخواست ها کمک کند. اما باز هم سرور مجازی گزینه بالاتر و گزینه اصلی برای میزبانی سایت های طراحی شده با جنگو می باشد و می توان گفت که با استفاده از این سرویس سایت شما در بهترین وضعیت خود قرار خواهد گرفت.

 

نتیجه گیری

در این مقاله ما به ارائه یک پاسخ جامع در مورد این سوال که فریم ورک جنگو چیست و چه کاری از آن بر می آید پرداختیم و دیدیم که چگونه با استفاده از ویژگی های مختلفی که این سیستم در اختیار ما قرار می دهد می توان یک پروژه سایت را تکمیل کرد به طور کلی در مورد جنگو می توانیم بگوییم که یک گزینه خوب برای برنامه نویسی تحت وب و همینطور طراحی سایت با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون است که به ما امکانات مختلفی را ارائه می کند و با استفاده از آن می توان پروژه های بزرگ را به خوبی مدیریت کرد. البته این فریم ورک هم مانند هر فریم ورک دیگری محدودیت های مربوط به خود را دارد و برنامه نویسان باید در نظر داشته باشند که به مواردی مانند دردسر های جنگو در پروژه های کوچک و نیاز به دانش بالا از زبان پایتون و همینطور کارکردن با این فریم ورک توجه کنند و بی گدار به آب نزنند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
34 ⁄ 17 =