جهش به محتوا
ورود کاربران
سرور مجازی و اختصاصی

مقاله از ریستور بکاپ دیتابیس Sql server از ورژن بالاتر به ورژن پایین‌تر

هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ریستور بکاپ دیتابیس Sql server از ورژن بالاتر به ورژن پایین‌تر

قبلاً در مورد نصب Sql Server روی ویندوز و انواع روش‌های بکاپ‌گیری و ریستور دیتابیس sql server صحبت کردیم. برخی اوقات ممکن است ورژن دیتابیس هاستِ شما از ورژن Sql server لوکال سیستم شما یا هاست جدید شما بالاتر باشد که در این حالت بکاپ‌گیری و ریستور به روش‌هایی که در این مقاله توضیح داده شد جوابگو نیست و با خطا مواجه میشود.

ورژن‌های فعلی SQL Server که توسط Microsoft پشتیبانی می‌شوند

امروزه ورژن‌های زیر از SQL Server توسط مایکروسافت پشتیبانی میشوند:

  • 2012
  • 2014
  • 2016
  • 2017
  • 2019

از ورژن SQL Server 2016 به بعد، این محصول فقط در سیستم‌های 64 بیتی(x64) پشتیبانی می شود. نسخه فعلی مایکروسافت، SQL Server 2019 است که در تاریخ 4 نوامبر 2019 عرضه شد. آخرین نسخه RTM آن 15.0.2000.5 است.

مایکروسافت نسخه‌های متفاوتی از SQL Server، با ویژگی‌ها و جامعه هدف کاربران متفاوت، ارائه کرده است.

ریستور بکاپ دیتابیس Sql server از ورژن بالاتر به ورژن پایین‌تر

پیش‌تر در مورد انواع روش‌های ریستور بکاپ دیتابیس sql server مفصلاً توضیحات ارائه نمودیم. فرض کنید ورژن دیتابیس sql server شما 2019 و دیتابیس هاست شما ورژن 2017 می‌باشد. بکاپ bak. دیتابیس شما، قابل ریستور شدن از طریق پلسک و از طریق sql server management studio نیست.

جهت ریستور بکاپ دیتابیس Sql server از ورژن بالاتر به ورژن پایین‌تر باید از روش گرفتن script استفاده نمائید. مراحل زیر را دنبال نمایید:

ابتدا وارد نرم افزار sql server management studio شوید و روی دیتابیس مورد نظرتان راست کلیک نمائید، از منوی tasks گزینه‌ی Generate scripts را انتخاب نمائید.

 

generate script.

پنجره‌ی Generate and publish scripts برای شما باز می‌شود، روی Next کلیک کنید.

 

generate script

در این مرحله صبر کنید تا Database information لود شود، سپس روی Next کلیک کنید.

db info

 

در مرحله‌ی Select the database objects to script گزینه‌ی Script entire database and all database objects را انتخاب نمائید و روی next کلیک کنید.

objects

 

به Specify how scripts should be saved or published میرسیم، در بخش Output type گزینه‌ی Save scripts to a specific location را انتخاب کنید، در این بخش تعیین می‌کنیم این script مطابق با چه ورژنی تهیه شود.

روی دکمه‌ی advanced کلیک کنید.

پنجره‌ی advance script options برای شما باز می‌شود، منوی کشویی Script for server version را باز کنید و از ورژن‌های موجود، ورژن دیتابیسی که مدنظر دارید را انتخاب و روی Ok کلیک کنید.

سپس در وسط صفحه، گزینه‌ی Save to file را انتخاب و در بخش File name مسیر و نام فایل اسکریپت را تعیین کنید.

دربخش save as گزینه‌ی Unicode text را انتخاب و روی next کلیک کنید.

version

 

آخرین مرحله Review your selection است که میتوانید خلاصه‌ای از انتخاب‌ها در مراحل قبل را مشاهده بفرمائید، روی next کلیک کنید.

review

 

مطابق تصویر زیر، روند خروجی گرفتن از دیتابیس sql server آغاز شده است.

inprogress

 

پس از گذشت چند دقیقه، script از دیتابیس Sql server روی ورژنی که مدنظر داشتیم، تهیه خواهد شد.

روی finish کلیک کنید.

finish

 

جهت ریستور script تهیه شده از دیتابیس Sql server روی دیتابیس دیگر، ابتدا فایل اسکریپت را با یک نرم افزار editor متن مانند ++ Note Pad باز کنید.

کلید‌های ctrl+F را فشار دهید تا پنجره‌ی find and replace برای شما باز شود، سپس تب replace را باز کنید و در فیلد find what نام دیتابیسی که از آن script تهیه کردید را درج کنید و در فیلد Replace with، نام دیتابیسی که قصد دارید این اسکریپت روی آن ریستور شود را درج نمائید.

replace

 

اکنون وارد نرم افزار sql server management studio شوید، دیتابیسی که قصد دارید بکاپ روی آن ریستور گردد را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید و گزینه‌ی New Query را انتخاب نمائید

new query

 

وقتی صفحه‌ی Query باز شد، کلیه‌ی کُدهای درون فایل Script که در ++Notepad اصلاح کرده بودیم را کپی کنید و در قسمت Query نرم افزار sql server management studio، آنها را paste کنید، سپس از نوار بالای صفحه، روی گزینه‌ی Execute کلیک کنید.

execute

 

مطابق با تصویر زیر، Query اجرا و در انتها پیغام successfull را خواهید دید.

Query successfull

 

ریستور بدون خطا به اتمام رسید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر