جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاست ویندوزپلسک چیست ؟ بررسی یک کنترل پنل کراس اور
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

پلسک چیست ؟ بررسی یک کنترل پنل کراس اور

وقتی که شما قصد راه اندازی یک سایت و یا کلا بهره وری از آن را داشته باشید، یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید هاست شماست.از چه هاستی باید استفاده کرد؟ کدام نوع هاست برای شما مناسب است؟ و اما چگونه باید هاست را مدیریت کرد؟ مدیریت هاست شما بحث امروز ماست و میخواهیم یک کنترل پنل حرفه ای را برای اینکار معرفی و ارائه کنیم که Plesk نام دارد. برای اینکه ببینیم که پلسک چیست و چه ویژگی های خوبی را می تواند به شما ارائه کند با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

پلسک چیست و از کجا آمده است!؟

پلسک از آندست اسم هایی است که با یک بار شنیده شدن در حافظه می ماند و راحت روی زبان میچرخد. ممکن است شما قبلا هم این نام خوش آهنگ را شنیده باشید اما گذر شما به جایی نیفتاده باشد که با کارکرد آن آشنا شوید. در اینجا ما کاملا توضیح می دهید که پلسک (Plesk) چیست. پلسک یک کنترل پنل حرفه ای برای مدیریت منابع هاست شماست که از طریق آن می توانید مواردی مانند دامنه های فعال روی سایت، فایل های سایت های روی هاست و همینطور سرویس های مختلف مانند ایمیل ها و Autoresponder ها را کنترل کرده و کارکرد آن ها را تعیین نموده و منابع خود را مدیریت کنید.

در مورد اینکه منشا و خاستگاه پلسک چیست داستان های متفاوتی وجود دارد که خیلی هم مهم نیستند اما آنچه که مسلم است این است که برای اولین بار این کنترل پنل به شکل یک برنامه اتوماسیون مدیریت هاست در سیبری منتشر گردید و اکنون توسط یک شرکت جهانی به نام Plesk International GmbH اداره می شود که دفتر مرکزی آن در تورنتو کانادا قرار دارد. وقتی که از واژه اداره برای کنترل پنل استفاده می کنیم منظورمان این است که سیاست گذاری ها، آپدیت ها، تغییرات کلی در روند برنامه و همینطور پشتیبانی از آن توسط این شرکت انجام میگیرد. پروژه پلسک توسط یک تیم بزرگ و حرفه ای که بخش های مختلف آن در کشورهای آلمان، سوئیس، اسپانیا و ژاپن قرار دارند گسترش پیدا کرده و دولوپ می گردد.

معمولا این کنترل پنل به عنوان یک گزینه خوب و رقیب برای Cpanel مورد بررسی قرار می گیرد. اگر از خیلی از افراد نسبتا آگاه در زمینه بپرسید که پلسک چیست و یک جواب سرسری دریافت کنید معمولا می شنوید که: “یه چیزی مثل Cpanel اما برای ویندوز”. از این جمله می توانیم متوجه شویم که از نظر روانی و کاربرد به کنترل پنل محبوب Cpanel شبه است اما روی هاست های ویندوزی هم برای شما کار می کند. اجازه دهید در قسمت بعدی درباره این که روی چه پلتفرم هایی می توان از این کنترل پنل استفاده کرد بیشتر صحبت کنیم و ببینیم دلیل کراس اور نامیدن پلسک چیست.

کنترل پنل پلسک

وضعیت کراس اور بودن پلسک چیست

قبل از اینکه راجع به این موضوع که چرا پلسک یک برنامه کراس اور است به چه معنی است و دقیقا چه کار می کند اجازه دهید تا راجع به همین عبارت و مفهوم آن کمی بیشتر با هم صحبت کنیم. کراس اور به چه معناست!؟ شاید این واژه را در مورد فیلم ها و سینما، خصوصا در هالیوود و فیلم های ابرقهرمانی چیزهایی شنیده باشید. وقتی یک شخصیت از یک فیلم دیگر در فیلمی دیگر وارد شده و با همان اسم و رسم به ایفای نقش می پردازد میگوییم که اصطلاحا این دو فیلم کراس اور دارند! در نرم افزار هم همین اتفاق می افتد. برنامه ای از یک سیستم عامل ممکن است روی سایر سیستم عامل های دیگر وجود داشته باشد و روی آن ها نیز اجرا شود.

وقتی ما صحبت از کراس اور بودن پلسک میکنیم به این معنی است که فرقی ندارد شما از هاست ویندوز استفاده کنید یا هاست لینوکس، در هر  دو صورت می توانید پلسک را به عنوان کنترل پنل خود انتخاب کرده و از آن بهره بگیرید. ولی چرا این موضوع کمی عجیب و غریب است و اصلا باید مهم باشد!؟

در اینجاست که باید به سراغ پایه این دو سیستم عامل و روش هایی که برای اجرای برنامه های خود دارند برویم. برنامه های ویندوزی به این صورت اجرا می شوند که شما نیاز دارید تا یک فایل اجرایی یا همان Executive که با فرت Exe شناخته می شود را اجرا کرده تا برنامه شما اجرا شده و عمل کند. در این حالت اپلیکیشن توسط سیستم عامل ران شده و یک نسخه از این برنامه به حافظه اصلی انتقال پیدا میکند و در آنجا اجرا می شود. این برنامه تا زمانی که فعال باشد و کاربر آن را نبندد به همین صورت باقی خواهد ماند. در لینوکس اما داستان متفاوتی برقرار است. فایل های برنامه در حافظه جانبی قرار گرفته و برنامه بعد از نصب به منطقه ای از حافظه لینوکس منتقل می شود که به آن پوسته یا Shell گفته میشود. برای اجرای برنامه فایلی با فرمت Bat اجرا شده و برنامه روی شل فعال شده و در صورت نیاز به فایل های حافظه ای خود دسترسی پیدا می کند. این تفاوت ها در اجرا و ذخیره سازی باعث شده است تا برنامه های لینوکسی و برنامه های ویندوزی فاصله بسیار زیادی از هم داشته باشند.

این نوع تفاوت ها در کارکرد همراه با اپن سورس بودن لینوکس و عموم برنامه های آن که یک تضاد فوق العاده بالا با ویندوز و فلسفه برنامه های غیر رایگان آن ایجاد می کند، باعث می شود تا برنامه هایی که به صورت کراس اور و بین این دو سیستم عامل فعالیت دارند به برنامه هایی تبدیل شوند که بیشتر مورد توجه همگان قرار می گیرند.

اجرای کراس اور پلسک

معمولا در اینگونه برنامه ها یک نسخه اصلی وجود دارد که نسخه نیتیو نامیده می شود و مربوط به سیستم عاملی است که به صورت پایه برنامه برای آن ساخته شده است. نسخه فرعی برنامه نیز نسخه غیر بومی برنامه می باشد که عموما دچار ایراد ها و نقص هایی است که ناشی از عدم طراحی برای سیستم عامل جدید است. اما در مورد پلسک قضیه کاملا متفاوت است. در اینجا شما با یک برنامه که برای یک سیستم عامل طراحی شده و نسخه ضعیفی جهت خالی نبودن عریضه برای سیستم عامل دیگر نیز ارائه می شود طرف نیستید. پلسک از ابتدا با این هدف جلو رفته که روی هر دو سیستم عامل کارکرد یکسان و خوبی را نشان دهد و در این راه موفق نیز بوده است. پس میتوان گفت ما اینجا با برنامه ای کراس اور طرف هستیم که می تواند کارکردی یکسان را فارق از آنکه با چه سیستم عاملی روی هاست طرف هستیم داشته باشیم.

این امر کار مدیریت را بسیار ساده کرده و شما با یادگیری کار با این کنترل پنل این امکان را خواهید داشت که از هر دو هاست لینوکس و هاست ویندوز بسته به آن که سایت شما به چه زبانی طراحی شده باشد و با کدام سازگاری بیشتری داشته باشد مدیریت کرده و بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهید.

 

قابلیت استفاده از افزونه و مطرح ترین افزونه های پلسک چیست

یکی دیگر از قابلیت های مهم و خوبی که پلسک فراهم کرده است امکان استفاده از افزونه های مختلف برای کارهای مختلفی است که ممکن است لازم داشته باشید. اگر نگاهی به مقایسه های مختلف بین پلسک و رقبای دیرینه آن که در راس آنها Cpanel قدرتمند قرار دارد بیاندازید متوجه خواهید شد که این کنترل پنل از نظر ویژگی ها کمی عقب تر از آن ها قرار دارد. اما اجازه دهید تا با هم به بررسی این موضوع بپردازم و ببینیم که راه حل برای به کار گرفته شده توسط پلسک چیست !؟

پلسک برای جبران ضعف های خود از ترفند خوبی استفاده کرد و کار را به دیگران سپرد. امکان نصب و تولید افزونه برای این برنامه کاری بود که دروازه ای از ویژگی های فراوان را به روی پلسک و کاربرانی که از این کنترل پنل استفاده می کنند گشود. با این کار تعداد دولوپر ها و افرادی که برای توسعه این برنامه تلاش میکنند به طور خودجوشی افزایش یافته و کسری امکانات آن نسبت به رقبا به طور کامل رفع گردید و برای موارد مختلفی یک یا دو افزونه که کار خاصی را انجام دهند و ویژگی های جانبی متفاوتی نیز داشته باشند هم تولید شد. اینگونه بود که پلسک به یک گزینه ایده آل برای استفاده تبدیل شده است. اجازه دهید در ادامه به معرفی تعدادی از این افزونه ها بپردازیم و ببینیم که افزونه های پلسک چه کاربرد هایی را می تواننند برای ما داشته باشند.

افزونه های پلسک

 

پشتیبانی از GIT

اگر بخواهیم بگوییم ویژه ترین افزونه در بین افزونه های پلسک چیست میتوان به افزونه پشتیبانی از GIT اشاره کرد. با استفاده از این برنامه دولوپر ها و برنامه نویس هایی که قصد ار روی یک پروژه به صورت همزمان را دارند میتوانند از راه دور روی پروژه کار کرده و از طریق مدیریت پروژه گیت تمامی این کار ها با بدون اینکه تداخلی را ایجاد کند با هم ترکیب شده و روی پروژه اعمال شوند. GIT این قابلیت را به شکل قدرتمندی برای شما فراهم خواهد کرد و یکی از محبوب ترین ابزار های برنامه نویسی برای تیم های برنامه نویسی است.

 

پشتیبانی از Docker

داکر نیز به همان اندازه GIT برای برنامه نویس ها و دولوپر ها مهم است. اگر دقت کرده باشید وقتی برنامه ای را برای اجرا روی سایت خود بیاورید، خصوصا اگر برنامه با ASP و زبان های وابسته با مایکروسافت نوشته شده باشد، شما دردسر های زیادی را برای کتابخانه ها و فایل های پیش نیازی مانند .NET خواهید داشت تا این برنامه برای شما کار کند. داکر این کار را برای شما انجام خواهد داد و وقتی برنامه ای نوشته شود کلیه کتابخانه ها و تواب مورد نیاز را در خود برنامه به صورت انکریپت شده قرار می دهد تا برنامه صرفنظر از برنامه های پیش فرضی که روی باید برای اجرا روی سیستم مقصد نصب باشد بدون هیچ مشکلی اجرا شود.

این برنامه نیز یک گزینه ایده آن برای تیم ها توسعه و دولوپ می باشد که میتوانند از آن استفاده کنند.

 

آنتی ویروس Kaspersky

امنیت در سایت و وب بحثی است که به هیچ عنوان نمی توان از آن صرف نظر کرد. باج افزار ها، بد افزار ها، ویروس ها و کرم های مختلفی که میتوانند برای اهداف و آسیب های مختلف به صورت تصادفی و یا حتی عمدی وارد سایت شما شوند، میتوانند خطراتی جدی باشند که آسیب های سنگینی را برای شما به دنبال خواهند داشت.

آنتی ویروس Kaspersky که سالیان درازی است در بین سه آنتی ویروس برتر در جهان در حال رقابت با رقبا می باشد برای حفاظت از سایت گزینه خوبی به نظر می رسد. البته باید در نظر داشته باشید یک اسکن همیشه فعال میتواند منابع را تا حدودی مصرف کند و Kaspersky هم از مصرف و استفاده منابع بدش نمی آید و از این بابت میتوان آن را در زمره آنتی ویروس های سنگین قلمداد نمود. ولی تضمین امنیتی که Kaspersky برای شما خواهد داشت را از کمتر آنتی ویروسی می توانید در یافت کنید.

 

مشاور امنیت پلسک

در پلسک یک سیستم حیاتی وجود دارد که در مورد وضعیت امنیتی هاست شما اخطار های لازم را به شما می دهد و به شما میگوید که برای بهبود آن ها باید چه کاری را انجام دهید و البته راهنمایی های خوبی برای چگونگی انجام این کار نیز به شما میدهد. از طرفی تهدید هایی که در صورت انجام ندادن این کارها و این تنظیمات ممکن است در مورد شما صدق کند را نیز عنوان کرده تا بتوانید راحت این تصمیم را بگیرید که در حال حاضر چه کاری می توانید انجام دهید و باید آن را از چه روش هایی دنبال کنید و آیا اصلا نیاز هست که شما این کار را انجام دهید یا خیر.

 

جعبه ابزار وردپرس

یکی دیگر از قابلیت های خوبی که پلسک برای کاربران خود در نظ گرفته است امکان استفاده از جعبه ابزار وردپرس یا همان Plesk WordPress Toolkit است که میتواند کمک بسیار ایده آل و خوبی برای کسانی باشد که می خواهند از کنترل پنل پلسک برای مدیریت هاست سایت وردپرس خود استفاده کنند. همینطور به طور کلی می توان از این کنترل پنل روی هاست وردپرس نیز استفاده نمود و آن را به خوبی با استفاده از آن اداره کرد.

افزونه های متنوع دیگری نیز وجود دارند که پلسک میتواند برای بهبود ویژگی ها و کارایی های خود از آنها استفاده کند. البته این افزونه ها و تعداد آن ها در ورژن های مختلف پلست متفاوت است. همانطور که از این جمله قابل برداشت است پلسک ورژن های متعددی دارند که هر کدام در سال های مختلفی ارائه شده است و وقت آن رسیده است که با هم نگاهی به این ورژن ها بیاندازیم و ببینیم که جدیدترین ورژن پلسک چیست !؟

 

جدیدترین ورژن پلسک چیست

قبل از اینکه مستقیم به سوال پاسخ جدیدترین ورژن پلسک چیست برویم اجازه دهید با هم نگاهی به تکامل این برنامه می اندازیم و ببینیم این بیست سال حضور در عرصه هاست و مدیریت منابع را به چه صورتی طی کرده است.

برنامه پلسک برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ در سیبری کار خود را شروع کرد و کم کم به یک برنامه بزرگ و قابل توجه تبدیل شد. روسی بودن این برنامه شاید کمی آن را متفاوت از بقیه برنامه ها نشان می داد زیرا در اوایل قرن بیست و یکم و دوره حکمفرمایی شرکت های غربی حضور یک برنامه روسی یاد آور یک برنامه مخوف و حرفه ای ساخته شده بدست هکر های وحشتناک روسی بود که چندان از فضای جنگ سرد و موارد مربوط به آن بیرون نیامده بود. اما کم کم این روند عادی شد و  ورژن اول پلسک در سه سال اول فعالیت آن یعنی از 200 تا 2003 پیشرفت خوبی را از خود نشان داد که جای امیدواری برای این برنامه بود.

در اواسط سال ۲۰۰۳ پلسک ورژن ششم خود را منتشر نمود که بازخورد خوبی را از آن گرفت و نتیجه آن همکاری با Parallel در سال 2007 و برای ورژن هفتم این برنامه بود. ورژن های مختلف این برنامه ادامه پیدا کرده و بر قابلیت های مختلف آن ها افزوده شد. در سال 2009 این برنامه در ورژن 8 خود قرار داشت که تغییرات اساسی برای نگهداری و پشتیبانی از آن با رویکردهای جدید Parallel روی آن اعمال گردید.

نقطه تحول بعدی این برنامه معرفی پلسک ۱۲ در سال ۲۰۱۴ بود که کم کم افزونه های آن شروع به فعال شدن نموده و این قابلیت ویژه به این برنامه اضافه گردید. در سال ۲۰۱۶ یک ورژن فوق العاده قدرتمند از برنامه پلسک معرفی و ارائه شد. Plesk Onyx که هنوز هم میتوان آن را یکی از بهترین ورژن های پلسک و یک ورژن کاربردی دانست که با آپدیت ها و قابلیت های فراوانی که به آن اضافه شده است هنوز هم در صدر قرار دارد. این ورژن از پلسک با ارائه افزونه هایی مانند جعبه ابزار ورد پرس در سال 2017 و جعبه ابزار سئو برای جوملا در سال 2018، به یکی از بهترین ورژن های این برنامه تبدیل شد.

پلسک اوبسیدیان

البته Plesk Onyx پاسخ سوال جدیدترین ورژن پلسک چیست ، نیست و برای پاسخ این سوال باید به نسخه ای از این برنامه که در سال 2019 منتشر شده است اشاره کنیم. Plesk Obsidian نام این برنامه بود که با ارائه خدمات جدید و خوبی مانند My Plesk portal توانست جایگاه خوبی را پیدا کند اما نه آنقدر که بتواند به جایگاه Plesk Onyx دست پیدا کند. این برنامه در ارائه ورژن های مختلف یکی از پرفراز و نشیب ترین برنامه ها بوده است و رشد قابلیت های آن در طول سال های متمادی فعالیت آن نشان از اهمیت ارائه خدمات بهتر برای ارائه دهندگان این برنامه دارد.

 

نتیجه گیری

اینگه پلسک چیست و چه چه ویژگی هایی دارد و چه سیری را طی کرده است تا در این بیست سال به این نقطه رسیده است موضوع اصلی بحث ما بود که با دنبال کردن آن به اینجا رسیدیم که به سوال پلسک پیز اینکه نه پاسخ دهیم: “یک برنامه برای استفاده به عنوان کنترل پنل هاست های ویندوزی و همینطور لینوکسی که روی هر دو نوع از هاست ها عملکردی یکسان و قوی داشته و با ارائه ویژگی های خوبی مانند افزونه های مختلف برای کارکرد بهتر پلتفرم های سایت ساز یکی از مواردی است که می توان از آن به عنوان یک کنترل پنل خوب استفاده نمود.”

اپلیکیشن پلسک

این برنامه یک کنترل فوق العاده را برای مدیریت منابع به شما میدهد و برای بهتر کردن اینکار مصمم است. نسخه اپلیکیشن موبایل این برنامه که شما با استفاده از آن در هر لحظه می توانید ببینید وضعیت فعلی پنل پلسک چیست گواهی بر این مسئله است و یک ویژگی کاربردی از این برنامه به حساب می آید که نمی توان مانند آن را روی سایر کنترل پنل ها مشاهده کرد.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
29 − 18 =