جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگوردپرسWP Rocket چیست (آموزش کامل موشک وردپرس)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

WP Rocket چیست (آموزش کامل موشک وردپرس)

وقتی که شما یک سایت اینترنتی را راه اندازی می کنید و کسب و کار آنلاین خود را شروع می کنید، چه تضمینی برای موفقیت شما وجود دارد؟ آیا اینکه شما صرفا یک سایت را راه اندازی کنید دلیل می شود تا کاربران به سایت شما آمده و از شما خرید کنند!؟ مطمئنا جواب این سوال خیر است و در اینجا تازه برنامه ریزی شما برای فروش آغاز می شود. موارد بسیار مهمی وجود دارند که باعث می شود نظر کاربران به سایت شما جلب شود. افزایش سرعت سایت یکی از اقداماتی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی را روی تجربه کاربری داشته باشد و در این مقاله قصد داریم تا با معرفی اینکه WP Rocket چیست این ابزار را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر در مورد این موضوع که WP Rocket چیست اطلاعی ندارید باید بگوییم یک افزونه چند منظوره وردپرس است که می تواند تمامی نیاز های شما برای ارتقای سرعت سایت خود و در پی آن بهتر کردن تجربه کاربری را محقق سازد. در ادامه قبل از اینکه به بررسی WP Rocket چیست بپردازیم، باید کمی در مورد اینکه استفاده از این افزونه اصلا به چه دردی می خورد و چه توجیهی دارد خواهیم پرداخت.

 

فهرست عناوین

افزایش سرعت، اولین گام در تبدیل کاربر به مشتری

وقتی که شما یک سایت اینترنتی را راه اندازی می کنید و کسب و کار خود را وارد آن می کنید، صرفا دلیل نمی شود که کاربران بیایند و از شما خرید کنند. عموما اولین گزینه ای که افرادی که تازه وارد این کار شده اند به آن فکر می کنند این است که باید قیمت خود را پایین تر از سایر رقبا نگه دارند. این روش می تواند یکی از تکنیک های خوب و مهم باشد اما در نظر داشته باشید که اگر رقبای بزرگ شما که اندازه کسب و کار آنها از شما بسیار بسیار بزرگتر است، و از قدرت و منابع بیشتری برای مانور های تبلیغاتی برخوردارند، بخواهند قیمت را از شما پایین تر بیاورند، چه اتفاقی برای شما خواهد افتاد!؟ مطمئنا این روش تاثیر چندانی نخواهد داشت و شما با استفاده از آن خیلی نمی توانید تغییری ایجاد کنید.

 

افزایش سرعت، اولین گام در تبدیل کاربر به مشتری

 

شاید تمامی تکنیک های دیگری که در بازار های سنتی جوابگو هستند در اینجا به یک عمل شکست خورده تبدیل شوند که در اینصورت باید به فکر یک روش جدید برای کار خود باشید که بتوانید با استفاده از آن نسبت به پیدا کردن جایگاه خود در بازار کسب و کارهای آنلاین و اینترنت گام بردارید. روش های زیادی مانند راه اندازی کمپین ها و جشنواره ها، سئو و تبلیغات مختلف وجود دارد که همه آنها در راستای یک امر می باشد و آن افزایش تجربه کاربری است. وقتی که یک کاربر از کار کردن و استفاده از سایت شما یک حس خوب داشته باشد، قطعا این زمینه در وی وجود خواهد داشت که به یک مشتری تبدیل شود.

یکی از مهمترین عوامل برای افزایش تجربه کاربری وجود دارد این است که یک سایت سریع داشته باشید. با وجود شرایط تداخلی که در اینترنت ایران وجود دارد و نمی توان به هیچ عنوان آن را انکار کرد، سرعت سایت می تواند به منزله یک معضل باشد. اگر سرعت سایت شما به اندازه کافی بالا باشد می توانید به این موضوع اطمینان داشته باشید که اولین قدم در فرایند تبدیل کاربر به مشتری را درست انجام داده اید. استاندارد زمانی که برای وارد شدن یک صفحه از سایت در گوگل تعیین شده است کمتر از ۳ ثانیه است. اگر لود شدن سایت شما بیشتر از این زمان طول بکشد، تقریبا ۵۳ درصد کاربران سایت شما را ترک خواهند کرد. اگر ۵ ثانیه به این زمان اضافه کنید، ممکن است این درصد تا نزدیک ۹۰ درصد نیز رشد داشته باشد.

به این معنی که از هر ۱۰ کاربری که به دنبال سرویس و محصول ارائه شده از شماست، اگر بیشتر از ۸ ثانیه در صفحه شما معطل شوند، تنها یک نفر باقی می ماند تا محصولات شما را ببیند و ۹ نفر دیگر از سایت شما بیرون می روند. در اینجاست که می توان فهمید سرعت یک سایت تا چه اندازه می تواند مهم باشد. وقتی حرف از سرعت زده می شود، باید پلتفرمی ک سایت خود را روی آن بنا کرده اید نیز مد نظر قرار دهید. وردپرس از آندست پلتفرم هایی است که می توان آن را در دسته پلتفرم های سنگین قرار دارد.

شاید با این تفاسیر استفاده از این سیستم مدیریت محتوا عاقلانه نباشد، اما امکانات کامل و حرفه ای که این CMS در اختیار شما قرار خواهد داد باعث شده است نه تنها وردپرس کنار نرود بلکه به اولین سیستم مدیریت محتوا در رنکینگ های مختلف تبدیل شود. بدیهی است وقتی وردپرس به این جایگاه دست یافته است، توانسته که در مسیر خود این ایرادات را نیز رفع کند. WP-Rocket یکی از ابزارهایی است که در افزایش سرعت به این سیستم مدیریت محتوا کمک های زیادی می کند.

افزایش سرعت سایت

در ادامه به ارائه یک تعریف دقیق از اینکه WP Rocket چیست و همینطور آموزش کار با موشک وردپرس خواهیم پرداخت.

 

WP Rocket چیست

اگر بخواهیم به صورت شفاف بگوییم که WP Rocket چیست می توانیم بگوییم، یک افزونه چند منظوره و حرفه ای که می تواند با استفاده از مهمترین تکنولوژی هایی که برای افزایش سرعت یک سایت استفاده می شود، سرعت سایت شما را بالا ببرد. اگر در مورد این که WP Rocket چیست یک جست و جوی کوتاه بکنید احتمالا این پاسخ به شما داده خواهد شد که این افزونه یک افزونه کشینگ است و قرار است با تکنیک کش کردن به شما یک سایت وردپرسی سریع را تحویل دهد. باید گفت که این پاسخ یک بی انصافی تمام عیار در حق WP-Rocket است و کاری که این افزونه برای شما انجام خواهد داد خیلی بیشتر از این حرف ها خواهد بود.

اگر بخواهیم بگوییم که مکانیم مورد استفاده برای افزایش سرعت سایت در WP Rocket چیست باید تمامی مواردی که می توان سرعت یک سایت را با آنها بالا برد نام ببریم. WP-Rocket برای شما کار کش کردن، فشرده سازی داده های ارسالی، بهینه سازی تصاویر، پاکسازی اطلاعات غیر ضروری و بدردنخور از پایگاه داده، عملیات پیش بارگذاری یا همان Preloading، کنترل شبکه تحویل محتوا یا همان CDN ها و کنترل ارتباطات به صورت Real Time را انجام می دهد. پس به جرات می توان گفت این افزونه خیلی بیشتر از یک افزونه کش ساده می باشد.

افزونه WP Rocket چیست

نکته دیگری که لازم است در تعریف WP Rocket چیست به آن اشاره کنیم، این است که این برنامه به صورت کاملا پرمیوم بوده و هیچ نسخه رایگان و یا مدت زمان رایگانی به صورت Trial از آن وجود ندارد. در نتیجه در صورتی که قصد استفاده از این افزونه را دارید لازم است که آن را خریداری کنید. باید گفت که این افزونه برخلاف خیلی از افزونه ها و برنامه های دیگر که به علت تحریم های بین المللی به صورت قانونی در دسترس نیستند، قابل خریداری است.

 

روش کار با WP Rocket چیست

اکنون که دیدیم WP Rocket چیست و قرار است برای ما چه کار بکند نوبت به آن رسیده است که ببینیم این افزونه چطور کار می کند و ما چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم. اگر بخواهیم بگوییم اولین مرحله ای که باید کار را از آن شروع کنیم در مورد WP Rocket چیست باید به نصب افزونه روی سایت خود اشاره کنیم. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 

روش نصب افزونه WP Rocket چیست

برای نصب افزونه WP Rocket لازم نیست کار خیلی خاصی انجام دهید. مانند تمامی افزونه های دیگر به سراغ بخش افزونه ها در منوی مدیریت وردپرس بروید و گزینه افزودن را انتخاب کنید. می تواند WP Rocket را در مخزن سرچ کرده و از بین نتایج جست و جو آن را انتخاب کنید. بعد از اینکه این افزونه را نصب کردید در زمان فعال سازی نوبت به وارد کردن لایسنس می باشد.

شروع به کار با افزونه

 

شما می توانید لایسنس را از یکی از ارائه کنندگان ایرانی و یا در صورتی که امکان استفاده از روش های پرداخت بین المللی را دارید، به صورت مستقیم از سایت WP Rocket خریداری کنید. بعد از تهیه لایسنس باید فعالسازی WP Rocket را انجام دهید. برای اینکار از منوی وردپرس و بخش تنظیمات، گزینه فعالسازی موشک وردپرس را انتخاب کنید. با کلیک بر روی گزینه فعالسازی به صفحه وارد کردن لایسنس منتقل خواهید شد و با وارد نمودن لایسنس و کلیک روی فعالسازی می توانید افزونه WP Rocket را برای خود فعال کنید.

در صورتی که فعالسازی به صورت موفقیت آمیز انجام شود یک پیغام به رنگ سبز مبنی بر درست انجام شدن آن به شما نمایش داده خواهد شد. اکنون که فعالسازی به صورت کامل انجام شده است شما امکان استفاده از موشک وردپرس را خواهید داشت. برای اینکار باید از منوی مدیریت وردپرس و بخش تنظیمات گزینه WP Rocket را انتخاب کنید. بعد از آن شما به کلیه تنظیمات دسترسی خواهید داشت.

 

پیشخوان WP Rocket

وقتی موشک وردپرس را از منوی وردپرس انتخاب کنید، اولین صفحه یا که به شما نمایش داده خواهد شد پیشخوان است که البته نباید انتظار داشته باشیم برای بار اول اطلاعات کاملی را نمایش دهد. اما همین صفحه به صورت جامع می تواند به شما بگوید که وضعیت کلی عملکرد WP Rocket چیست و در سایت شما چه چیز هایی را تغییر داده است. در ادامه به بررسی اینکه هر یک از گزینه های WP Rocket چیست خواهیم پرداخت.

پیشخوان WP Rocket

 

 

Rocket CDN

اولین بخشی که به شما نمایش داده خواهد شد وضعیت RocketCDN است که مربوط به شبکه توزیع محتوای WP Rocket می باشد. در این حالت شما به یک CDN دسترسی خواهید داشت که می تواند محتوای سایت شما را با استفاده از یک کلود(فضای ابری) قدرتمند توزیع کند. در ادامه وقتی به تب تنظیمات CDN رسیدیم بیشتر در مورد این موضوع که این قابلیت دقیقا چه کار می کند صحبت خواهیم کرد.

اما همین قدر در مورد این نوع از CDN بگوییم که اگر شما از یک هاست و یا سرور خارج از کشور مانند سرور مجازی اروپا یا سرور اختصاصی فرانسه استفاده می کند، یک گزینه خوب برای شما خواهد بود. اما اگر از سرویس های داخلی استفاده می کنید و سرور شما داخل ایران است، این سیستم توزیع محتوا که WP Rocket ارائه می کند برای شما مناسب نخواهد بود.

 

وضعیت من

در بخش  وضعیت من از این صفحه یک سوال در مورد همکاری با مجموعه WP Rocket برای در اختیار گذاشتن اطلاعات عملکرد سایت از شما پرسیده می شود و شما این امکان را خواهید داشت که آن را با یک کلید دو طرف فعال / غیر فعال تعیین کنید که آیا موافق این امر هستید یا خیر. در واقع تایید این موضوع به این معنی است که شما اطلاعات آماری مربوط به عملکرد WP Rocket را در اختیار سازندگان قرار خواهید داد و آنها می توانند برای بهبود عملکرد افزونه خود از این اطلاعات استفاده کنند.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که فایده این کار WP Rocket چیست و می خواهند به چه چیزی برسند. این گونه اطلاعات به دولوپر ها کمک می کند تا بفهمند افزونه آنها در شرایط مختلف چگونه کار می کند. به عنوان مثال وقتی که یک سایت نسبتا سنگین از این افزونه بدون قابلیت CDN آن استفاده می کند و یا تنظیمات خاصی را روی سایت خود اعمال می کند چند درصد در سرعت سایت بهبود حاصل می شود. یا همین اطلاعات در مقایسه با یک سایت سبک تر و با بازدید بیشتر چگونه خواهد بود. یا اینکه کدام یک از فیچر ها و امکانات سایت بیشتر مورد توجه است و کدام ویژگی به صورت خاموش و استفاده نشده باقی خواهد ماند.

تمام این اطلاعات می تواند در زمینه بهینه سازی های آتی و یا شرایط ویژه برای فروش و بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد و به طور کلی می توان گفت یک دید وسیع از شرایط بهره برداری کاربران از این افزونه را در اختیار تیم تولید کننده و توسعه دهندگان این افزونه قرار می دهد. این اطلاعات بست آمده می تواند برای رشد آینده و جهت گیری های استراتژیکی که این افزونه می تواند داشته باشد یک گزینه ایده آل باشد.

شما می توانید این داده ها را در اختیار آنها بگذارید و یا می توانید از حریم خصوصی خود محافظت کرده و این موارد را غیر فعال کنید این کاملا بر عهده شما می باشد و یک مورد شخصی است. اما اینکه بخواهیم بگوییم با اینکار اطلاعات امنیتی و مهمی از سایت شما لو می رود و یا رقبای شما می توانند به اطلاعات مربوط به سایت شما دسترسی داشته باشند کاملا غیر منطقی بوده و بهتر است توهم توطئه را در این مورد کنار بگذاریم.

 

WP Rocket چیست و چه کار می کند

 

 

عملیات سریع

در اینجا شما می توانید به دو عنصر بسیار کاربردی از WP Rocket دسترسی داشته باشید. در واقع اگر بخواهیم بگوییم پرتکرار ترین کار برای انجام دادن در افزونه WP Rocket چیست می توان به این پاک کردن کش و پیش بارگذاری یا همان Preloading اشاره کرد.

در اینجا شما می توانید کش های سایت خود را یک بار پاک کرده و دوباره سایت را به صورت پیش بارگذاری فعال نمایید. پاک کردن کش ها برای زمانی که شما تغییری را در سایت اعمال کرده اید لازم و ضروری می باشد. در مورد کش WP Rocket نیز وقتی که به تب کش رسیدیم به صورت مفصل صحبت می کنیم. اما اگر بخواهیم بگوییم که این کش دقیقا چیست باید گفت که یک نسخه کپی شده از سایت اصلی که آماده و دم دست بوده و می تواند به سرعت توسط وب سرور در اختیار بازدیدکنندگان قرار بگیرد. بدیهی است که اگر نسخه اصلی تغییر کند نسخه کش شده از اعتبار ساقط خواهد بود.

پیش بارگذاری نیز یکی دیگر از امکانات اصلی می باشد که یک نسخه از سایت را برای کش شدن آماده کرده و در واقع قبل از آنکه دسترسی ای برای این نسخه ایجاد شود و درخواست شود آن را آماده کرده و سرعت بارگذاری را بالاتر خواهد برد. در مورد اینکه عملکرد این ویژگی WP Rocket چیست و دقیقا چه کار می کند و چه فوایدی دارد نیز در ادامه مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

شروع کار و سوالات متداول

در قسمت شروع کار و سوالات متداول شما اطلاعاتی کلی مربوط به جدیدترین اخبار و همینطور سوالات و مشکلاتی که به صورت کلی می باشد و ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید دسترسی خواهید داشت. شروع به کار معمولا پس از تازه نصب شدن این افزونه به شما ویدئوهایی از راه اندازی سریع WP Rocket را پیشنهاد می دهد که می تواند در مراحل آغازین کمی کمک کننده باشد اما عموما چیز درست و پیشرفته ای را نمی گوید.

 

شروع کار و سوالات متداول

 

بخش سوالات متداول اما کمی با بخش قبلی تفاوت دارد. عموما چند مشکل پرکاربرد به عنوان سوالات اصلی مطرح شده است که با کلیک روی هر کدام از آنها به صفحه ای منتقل می شودی که می توانید اطلاعات کامل مربوط به رفع این مشکلات را ببینید. سایتی که شما به آن منتقل خواهید شد همان داکیومنت ها و مستندات اصلی افزونه WP Rocket است که تحت زیر دامنه docs از سایت اصلی جدا شده و به شما نمایش داده خواهد شد. این امکانات می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

یک کلید برای درخواست پشتیبانی نیز در بخش سوالات متداول قرار داده شده است که با کلیک روی آن می توانید به صفحه پشتیبانی ای که ارائه دهنده افزونه تعیین کرده است منتقل شوید. در صورتی که افزونه خود را از واسطه های داخلی خریداری کرده باشید و تغییراتی در آن ایجاد شده باشد به سایت این فروشندگان منتقل می شوید و در صورتی که از خود سایت WP Rocket افزونه را خریداری کرده باشید تیم پشتیبانی WP Rocket پاسخگوی شما خواهد بود.

می توان گفت که به طور کامل پیشخوان WP Rocket را بررسی کرده ایم. اکنون نوبت به این رسیده است تا ببینیم سایر تب های WP Rocket چیست و چه گزینه هایی را ارائه می کنند.

 

کش

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم WP Rocket را بیشتر به عنوان یک افزونه کش می شناسند و اگر عبارت WP Rocket چیست را به انگلیسی هم جست و جو کنید، خواهید دید که سایت WP Rocket نیز این افزونه را به نام Cache Plugin به شما معرفی می کند. قبل از اینکه ببینیم قابلیت های کش در WP Rocket چیست لازم است به صورت اجمالی به بررسی این موضوع بپردازیم که کش چیست و چگونه می تواند در داشتن سایتی سریعتر به ما کمک کند.

 

کش WP Rocket

 

 

کش چیست

کش را می توان یکی از قدیمی ترین مکانیزم های افزایش سرعت در تاریخ کامپیوتر معرفی کرد. اگر بخواهیم معنی کش کردن را به صورت علمی توضیح دهیم باید بگوییم که کش عبارت است از داده ای که به علت پر کاربرد بودن در رسانه های ذخیره سازی دم دستی و سرعت بالا نگهداری می شود تا در صورت نیاز در سریعترین زمان ممکن به آن دسترسی پیدا کرد. اما معنی این تعریف چیست!؟

در صورتی که با ساختار برنامه های کامپیوتری آشنایی داشته باشید می دانید که تمامی اطلاعاتی که یک برنامه دارد در پایگاه های داده ذخیره می گردد. پایگاه داده نیز بر روی حافظه جانبی یا همان هارد قرار دارد. پس هر بار که شما از یک برنامه داده ای را بخواهید باید ارجاعی به هارد دیسک صورت گیرد و داده مورد نظر شما استخراج شده و روی رم بیاید. بعد از اینکه داده روی رم آمد، شما می توانید از آن استفاده کنید. کش یک حافظه میانبر است که حتی سرعت آن از رم نیز بیشتر است و داده هایی که ارجاع به آنها زیاد است در این بخش قرار می گیرند تا در صورت نیاز پردازنده سریعا وارد پردازنده شوند.

با این کار زمان دسترسی تا اندازه بسیار زیادی کاهش پیدا می کند و شما با استفاده از آن این امکان را خواهید داشت که یک سرعت خوب را روی سیستم و برنامه ای که در حال کار با آن هستید تجربه کنید. در مورد سایت نیز اوضاع به همین منوال است و شما با استفاده از کش میتوانید سرعت را بالاتر ببرید اما با کمی تفاوت و تغییرات خاص. وقتی به یک سایت درخواستی ارسال شود، در واقع این مراحل باید طی شود:

 

مرحله اول: درخواست ارسالی به سایت توسط وب سرور دریافت شود.

مرحله دوم: درخواست دریافتی به وسیله کدهای PHP تبدیل به یک درخواست عملیاتی شود.

مرحله سوم: پایگاه داده MySQL کدها و اسکریپت های PHP را ترجمه کند.

مرحله چهارم: نتیجه درخواست برای وب سرور ارسال شود.

مرحله پنجم: وب سرور پاسخ دریافتی از MySQL را به صورت کدهای HTML ترجمه شود.

مرحله ششم: کدهای HTML به سمت کاربری که آنها را درخواست کرده بود ارسال شود.

 

پس دیدیم که در اینجا چند مرحله زمانگیر وجود دارد که باید انجام شود تا یک صفحه به کاربر نمایش داده شود. اما وقتی که کش به میان بیاید و بخواهیم کار را با این رابط دنبال کنیم، قصیه متفاوت خواهد بود. در اینجا با استفاده از کش می توان یک خلاصه سازی را به این صورت انجام داد:

 

مرحله اول: درخواست ارسالی به وسیله وب سرور دریافت شده و بررسی می شود.

مرحله دوم: وب سرور اطلاعات کش شده را آماده می کند.

مرحله سوم: اطلاعات کش شده توسط وب سرور به صورت HTML به فردی که درخواست داده بود بازگردانده می شود.

 

همانطور که می بینید با استفاده از کش ها سه مرحله زمانگیر که برای آنها باید ارجاع به پایگاه داده انجام می گرفت و این ریکوئست ها و ارجاعات جزو زمانگیرترین فرایند ها در وب می باشند حذف شده است و خود وب سرور بدون درگیر کردن پایگاه داده می تواند کار را به صورت کامل انجام دهد. البته ایراداتی هم در این روش وجود دارد و در صورتی که پایگاه داده تغییر کند ممکن است اطلاعات کش شده تغییر نکرده و اطلاعات قدیمی در اختیار کاربران قرار گیرد. دکمه ای که در پیشخوان برای پاک کردن کش قرار گرفته بود وظیفه رفع این مشکل را برعهده دارد.

پس در نظر داشته باشید که اگر پایگاه داده خود را تغییر می دهید. باید کش را هم یک بار پاک کنید تا اطلاعات درست در اختیار کاربران قرار گیرد و تغییرات نمایش داده شود.

 

تنظیمات کش در WP Rocket چیست

صفحه تنظیمات کش در WP Rocket یکی از مهمترین  تنظیماتی است که می توان مشاهده کرد. در این بخش شما می توانید اصول مربوط به کش سایت خود را تنظیم کنید و بگویید که تحت چه شرایطی کار کش کردن باید انجام بگیرد. در ادامه به صورت موردی به بررسی اینکه هر کدام از این تب های WP Rocket چیست خواهیم پرداخت.

 

کش موبایل

اگر کمی با آمارهای بازدید از سایت ها و اینکه کاربران اینترنت از چه دیوایس هایی برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند آشنایی داشته باشید، خواهید دانست که بیش از نیمی از بازدید های سایت ها با دستگاه های موبایل انجام می گیرد. WP Rocket در اینجا این امکان که بتوانید کش را روی موبایل نیز ارائه کنید به شما خواهد داد. با استفاده از این قابلیت سایت شما برای بازدید کنندگان موبایل به صورت کش شده و سریع نمایش داده خواهد شد.

 

نحوه کار با کش WP Rocket

 

اگر بخواهیم بگوییم که روش فعال کردن کش موبایل روی WP Rocket چیست می توان گفت که همین تیک ساده ای که در تصویر می بینید کفایت می کند. همینطور برای دستگاه های موبایل یک تیک دیگر نیز وجود دارد که می تواند فایل های موبایل را جدا سازی کند و صرفا نسخه ای را که برای موبایل ساخته اید کش کند.

همانطور که خود WP Rocket نیز می گوید بیشتر قالب های مدرن به صورت واکنش گرا و ریسپانسیو عمل می کنند و اگر شما از قالبی جدا برای موبایل استفاده می کنید باید این گزینه را فعال نمایید.

 

کش کاربر

در این قسمت می توانید یک کش جدا برای کاربرانی که لاگین کرده اند و احراز هویت آنها انجام شده است داشته باشید. این کش به شما کمک می کند تا اگر محتوای VIP و یا غیر رایگانی را روی سایت خود دارید که می خواهید صرفا کاربران لاگین کرده آن را ببینند، می توانید با استفاده از این گزینه، کشی که برای کاربران خود دارید را از کش سایر بازدید کنندگان سایت جدا کنید.

کش کاربر

 

اگر بخواهیم بگوییم که مکانیزم اینکار در WP Rocket چیست باید گفت که این کش در واقع یک کش دوم است که توسط وب سرور تهیه شده و کاملا از کش اول جدا می باشد و صرفا به کاربرانی که احراز هویت آنها انجام گرفته است نمایش داده خواهد شد.

 

طول عمر کش

یکی دیگر از مواردی که می تواند کاربرد خیلی بالایی در کش داشته باشد این تنظیم است که به شما اجازه می دهد مدت زمانی که می خواهید کش شما اعتبار داشته باشد را به صورت دستی تعیین کنید. اگر در زمان تنظیم این مقدار دقت کافی را داشته باشید لازم نیست وقتی تغییری در پایگاه داده اتفاق می افتد پاک کردن کش را که در پیشخوان دیدیم بزنید.

طول عمر کش

 

با تنظیم یک عدد مناسب برای این پارامتر سایت شما به صورت خودکار در بازه های زمانی معلوم کش قبلی را پاک کرده و اطلاعات جدید را کش می کند. به عنوان مثال اگر یک سایت خبری داشته باشید که به صورت خودکار هر دو ساعت یک خبر منتشر می کند، می توانید این زمان را در بازه دو ساعته قرار دهید تا بلافاصله بعد از انتشار خبر، کش پاک شده و کش جدید جایگزین شود تا کاربران شما بتوانند با سرعت بالایی به خبر های جدید دسترسی داشته باشند.

در ادامه به بررسی یکی دیگر از قابلیت های این افزونه برای بهینه سازی سایت خواهیم پرداخت و می بینیم که رویکرد بهینه سازی کد های CSS و JS در WP Rocket چیست و چگونه اینکار به سرعت سایت کمک خواهد کرد.

 

بهینه سازی فایل

یکی دیگر از مواردی که به جرات می توان آن را در بالا رفتن سرعت سایت موثر دانست بهینه سازی کدهای CSS و JS های مورد استفاده در سایت است که می تواند توان پردازشی زیادی را از سایت بگیرد. به این صورت که وقتی کاربری وارد سایت می شود، عملا باید کدهای یک صفحه برای وی به صورت کامل اجرا شده و نتیجه این اجرا به عنوان خروجی در اختیار وی قرار خواهد گرفت.

بهینه سازی فایل

 

اما بهینه سازی چگونه انجام می گیرد و این موضوع که آیا بهینه سازی و تغییر این کدها باعث این که ظاهر صفحه ما تغییری بکند نمی شود موضوعی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

بهینه سازی CSS و JS ها چیست

برای اینکه بدانیم روش کاری این بخش از WP Rocket چیست در ابتدا لازم است تا در مورد اینکه صفحات وب چگونه ساختاری دارند صحبت کنیم. یک صفحه وب مانند هر برنامه کامپیوتری دیگری از کد های خاص خود تشکیل شده است. چند خط کد در کنار هم قرار گرفته و می توانند ترکیب یک صفحه وب را کامل کنند. در ساخت یک صفحه وب کدهای مختلفی در کنار هم کار می کنند که HTML به نوعی وظیفه ترکیب و کنار هم نگه داشتن این کد ها را بر عهده دارند.

در مورد برنامه های کامپیوتری کدها قبل از اجرا روی سیستم کامپایل شده و به یک کد نزدیک به ماشین تبدیل می شوند. اما در زبان های وب و خصوصا وردپرس که از زبان PHP استفاده می کند، برای اجرای برنامه های وب و همینطور خود وبسایت شما به اصل کد نیاز خواهید داشت و خبری از زبان ماشین نیست. پس این کدها وارد مرورگر کاربران و بازدیدکنندگان شما شده و در آنجا اجرا خواهند شد. البته خود های کدهای PHP در سرور شما باقی خواهد ماند و صرفا ظاهر سایت است که به کاربر نمایش داده می شود و کدهای مربوط به PHP امن باقی می ماند.

در نوشتن کدهای CSS عموما سلیقه های مختلفی وجود دارد، و این اصل که در کامپیوتر و برنامه نویسی یک کار را می توان به چند روش انجام داد باعث شده است تا شکل های متنوعی از کد ها ایجاد شود که ممکن است خیلی از این کدها بهینه نباشد و برای انجام یک کار ساده چند مرحله پردازشی اضافه بگیرد. یا اینکه در شرایط خاص باعث شود تا مدت زمان بیشتری برای تحلیل آنها زمان لازم باشد. یکی از کارهایی که در این بهینه سازی انجام می گیرد این است که این کدها به کدهای استاندارد تبدیل خواهند شد. به اینصورت که مواردی که توان پردازشی بالایی را طلب می کنند به کد هایی که همان کار را انجام می دهند اما با توان پردازشی پایین تر و مصرف منابع کمتر تبدیل می شوند.

 

بهینه سازی در WP Rocket چیست

اگر بخواهیم بگوییم که مکانیزم بهینه سازی مورد استفاده در WP Rocket چیست باید بگوییم که بر اساس روش هایی که گفته شد بهینه سازی کدهای CSS و تغییر شکل آنها به کد CSS استاندارد انجام می گیرد. همینطور فشرده سازی کد های نیز یکی از روش های دیگری است که با استفاده از آن می توان بسته ارسالی به مقصد را تا حد زیادی کوچک کرد. این کار با از بین بردن کامنت ها و همینطور فاصله های اضافی بین کد و فشرده کردن آن با یکی از روش های فشرده سازی می باشد.

در مورد JS ها و اسکریپت های دیگر قضیه کمی متفاوت خواهد بود. در مورد اسکریپت های JS نیز به همین صورت عمل می شود. این اسکریپت ها تا جای ممکن خلاصه شده و خیلی از آنها که به صورت ارجاعات خارجی هستند و باید برای انجام آنها منتظر باشید سرور دیگری به شما پاسخ دهد غیر فعال می شود. البته این غیر فعال بودن تا زمانی ادامه خواهد داشت که کاربر قصد استفاده از آنها را داشته باشد.

همانطور که در تنظیمات این افزونه مشاهده می کنید شما این قابلیت را خواهید داشت که بهینه سازی کدهای خود را تا حد زیادی تغییر داده و آن را بنا به نیاز خود شخصی سازی کنید.

 

بهینه سازی در WP Rocket چیست

 

در بهینه سازی فایل های CSS شما می توانید دو گزینه فشرده سازی و همینطور بهینه سازی را فعال کنید. هر دوی این گزینه ها می تواند سرعت صفحات شما را تا حد زیادی بالا ببرد. اما امکان اینکه این فشرده سازی بعضی از قابلیت ها را تغییر دهد وجود دارد و لازم است که در صورت تغییر در ظاهر صفحات این ویژگی را لغو کنید. در صورتی که از قالب های استاندارد استفاده می کنید مشکل خاصی پیش نخواهد آمد، اما کد های تغییر پیدا کرده و شخصی سازی شده CSS می تواند در روند این فشرده سازی به ماژول هایی تبدیل شوند که همان نمای قبلی را به شما ارائه نکنند.

در بهینه سازی تحویل نیز تمام تلاش سیستم به این معطوف می شود که کدی که در آخر به دست کاربر می رسد یک کد کوتاه شده باشد که با سرعت خیلی بالایی اجرایی شود. در مورد کدهای JS و اسکریپت های دیگر نیز رویکرد متفاوتی وجود دارد.

 

بهینه سازی WP Rocket چیست

 

در اولین گزینه فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت گزینه ای است که می توانید آن را انتخاب کنید. این فشرده سازی نیز با حذف فضاهای خالی و کامنت ها اتفاق می افتد و می تواند یک فشرده سازی خوب را ارائه کند که مشکلی هم در کارکرد کل سیستم نداشته باشد. در صورتی که این گزینه را انتخاب کنید می توانید گزینه بعدی یعنی ادغام فایل های جاوا اسکریپت را هم اضافه کنید. با استفاده از این گزینه تعداد فایل های JS سایت کاهش پیدا کرده و فایل ها با هم ادغام خواهند شد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توانید از آن استفاده کنید، اجرای جاوا اسکریپت به صورت تاخیر دار و همراه با Delay می باشد. در این روش خیلی از JS ها تا زمانی که کاربر نخواهند اجرا نخواهد شد. ممکن است خیلی از اسکریپت های یک صفحه مربوط به مواردی باشند که کاربر به آنها احتیاج ندارد و ممکن است از آنها استفاده نکند. به عنوان مثال یک JS که برای ترجمه متن سایت فارسی شما با استفاده از Google Translate است روی یک سایت فارسی که کاربر با جستجوی فارسی وارد آن شده است کاربردی ندارد!

البته بهتر است شما این JS ها را حذف کنید، اما در صورتی که فکر می کنید می توانند بدرد شما بخورند و ممکن است به آنها نیاز پیدا کنید هم می توانید آنها را نگه دارید. اما توجه داشته باشید که به تاخیر انداختن کارکرد همه آنها برای آنکه اصل مطلب را در سریع ترین زمان ممکن به کاربران خودتان برسانید و بتوانید تجربه کاربری خوبی را به صورت هدفمند به کاربر خود ارائه کنید لازم و ضروری است.

وقتی که تنظیمات مربوط به بهینه سازی های CSS و JS ها و همینطور تاخیر های اجرای JS های مورد نظر خود را به صورت کامل مرتب نمودید، باید با کلیک روی دکمه ذخیره سازی این تنظیمات را ذخیره کرده و کش را یک بار پاک کنید تا بتوانید به صورت بهینه از آنها استفاده کنید.

 

رسانه

تب رسانه یکی از تب هایی است که می تواند یک مجموعه از اقدامات مختلف مربوط به تمامی محتوای مالتی مدیای سایت شما یعنی تمامی عکس ها ویدیو ها و موارد اینچنینی را در اختیار شما قرار دهد. البته در همین ابتدای کار باید بگوییم که WP Rocket بهترین گزینه برای همه این موارد نیست. شاید بتوان گفت کسی مانند WP Rocket نمی تواند کش سایت شما را مدیریت کند. اما افزونه های دیگری نیز وجود دارند که در اجرای کارهای این صفحه بهترین هستند. پس اگر با موردی برخورد داشتید که افزونه دیگری دارد این کار را برای شما به خوبی انجام می دهد، فکر این موضوع که بخواهید کار آن را به WP Rocket بسپارید را نکنید.

 

رسانه

 

شاید این موضوع که اهمیت این که ما رسانه های سایت خود را بهینه سازی کنیم و یا اقدامات خاصی را برای استفاده از تصاویر در نظر بگیریم برای شما کمی مبهم باشد. پس اجازه دهید قبل از بررسی کامل اینکه ویژگی های ارائه شده در این قسمت از افزونه WP Rocket چیست به بررسی نقش بهینه سازی تصاویر بپردازیم.

 

نقش بهینه سازی تصاویر در بهبود عملکرد سایت

وقتی که کاربر شما یک صفحه از سایت شما را درخواست می کند، از زمانی که اولین بسته اطلاعاتی وارد سیستم وی می شود، تا زمانی که بتواند به طور کامل با این سیستم کار کند و از آن استفاده نماید، یک مدت زمان بسیار حساس و تعیین کننده می باشد. همانطور که در بخش های ابتدایی این مقاله که در مورد تاثیر سرعت در بازدهی سایت به این موضوع اشاره کردیم، اگر این زمان برای شما بیش از ۳ ثانیه طول بکشد نیمی از کاربران خود را از دست خواهید داد. اما چه موضوعی بیشترین تاثیر را در این دارد که صفحه شما دیر لود بشود؟

در اینجا باید گفت مفهومی به نام Largest Content تعیین می کند که این زمان چقدر طول خواهد کشید. Largest Content همانطور که از نام آن مشخص است، بزرگترین محتوایی است که در صفحه شما وجود دارد و زمان دانلود شدن و نمایش آن تعیین می کند که زمان نهایی نمایش کامل صفحه شما کی باشد. در واقع متن صفحه و یا کدهای HTML در سریعترین زمان به کاربر رسیده و نیاز به حجم زیادی دارند، پس مدت زمان لود شدن صفحه بر اساس بزرگترین محتوای آن صفحه تعیین خواهد شد.

اما بزرگترین محتوا چیست!؟ معمولا ویدئو ها و فیلم ها به این صورت هستند که تا روی آنها کلیک نکنید و منتظر نباشید، لود نخواهند شد. کدها و متن خام هم وزنی ندارند و نمی توان آنها را به عنوان بزرگترین محتوا معرفی کرد، پس می ماند تصاویر و عکس هایی که در پیج مورد نظر وجود دارند. عمده محتوایی که باعث می شود تا لود کردن یک صفحه مدت زمان زیادی را وقت بگیرد تصاویر موجود در صفحات هستند. پس نتیجه کلی ما این شد که اگر می خواهید تا یک صفحه در سریعترین زمان ممکن لود شود باید باید به دنبال مکانیزم هایی باشید که بتواند بزرگترین محتوای صفحه که عمدتا تصاویر هستند را بهینه کنید.

بهینه سازی تصاویر موضوعی است که شرح کامل آن در این مقاله نمی گنجد و خود یک مقاله طولانی و مفصل دارد که شما می توانید این مقاله را تحت عنوان بهینه سازی عکس برای سایت مطالعه کنید. اما به طور کلی می توان گفت که در بهینه سازی عکس دو نوع روش وجود دارد. اول روش هایی که در زمان طراحی این تصاویر و قبل از آپلود آنها روی سایت باید استفاده کنید، و دوم روش هایی که مربوط به زمانی می شوند که تصاویر روی سایت شما قرار گرفته اند و باید اقدامات بهینه سازی متناسب با سایت انجام گیرد.

اگر بخواهیم بگوییم که اقدامات مورد استفاده در افزونه WP Rocket چیست مطمئنا باید گفت که قرار است در بخش دوم و بخش بهینه سازی های سایت این کار ادامه پیدا کند. تکنیک های مختلفی برای این کار وجود دارد که در WP Rocket چهار مورد از آنها به صورت کامل مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این تکنیک های بهینه سازی می پردازیم و میبینیم که امکانات ارائه شده برای ما از طرف WP Rocket چیست و چه کاری می کند.

 

بارگذاری تنبل

بارگذاری تنبل یا همان LazyLoad امکانی است که شما با استفاده از آن تصاویر خود را زمانی برای کاربر ارسال خواهید کرد که، کاربر شما روی بخشی از صفحه است که می تواند آنها را ببیند، قرار داشته باشد.

صفحه ای را در نظر بگیرید که با یک مقاله به اندازه همین مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید طرفید. فرض کنید در پایان مقاله تصاویری بسیار بیشتر از آنچه که تا الان دیده اید وجود دارد که در اینصورت حجم زیادی باید انتقال پیدا کند و به تبع زمان زیادی را برای لود شدن صفحه از شما خواهد گرفت. یک اتلاف وقف زیاد برای تصویری که شاید شما تا ۱۵ دقیقه آینده نخواهید آن را ببینید و شاید اصلا کار به آنجا نکشد و صفحه را ببندید. لیزی لود می تواند این مشکل را حل کند. وقتی که شما صفحه را رو به پایین اسکرول کنید، تصاویری که به آنها می رسید نمایش داده خواهد شد و می توانید آنها را مشاهده کنید.

در چنین حالتی شما می توانید مطمئن باشید که زمان لود شدن صفحه بسیار پایین تر خواهد آمد و در صورتی که کاربر در صفحه بماند این تصاویر به وی نمایش داده می شود. به طور کلی لیزی لود به شما کمک خواهد کرد که سریعتر یک صفحه قابل استفاده را به کاربر نمایش دهید. اگر بخواهیم بگوییم که کارکرد بارگذاری تنبل در WP Rocket چیست نیز باید به همین موضوع اشاره کنیم.

 

بارگذاری تنبل

 

در WP Rocket شما به یک امکان خوب دسترسی دارید که می توانید لیزی لود را فعال کرده و آن را کنترل کنید که آیا صرفا برای تصاویر فعال باشد و یا برای Iframe ها و ویدئو های درون صفحات نیز فعال باشد. همینطور به شما یک فهرست از تصاویری که با این روش ارسال می شوند و به صورت لیزی لود در اختیار کاربر شما قرار خواهند گرفت نیز در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود.

 

قابلیت Image Dimensions

تا به حال این موضوع برای شما پیش آمده است که یک صفحه به صورت به هم ریخته به شما نمایش داده شود و بعد از گذشت چند ثانیه و کامل شدن محتوای صفحه نمایش آن کامل شود!؟ یکی از المان های مربوط به کیفیت یک صفحه وب این است که این اتفاق نیفتد و ترتیب لود شدن به هر شکلی که است، هر عنصر در جای خود نمایش داده شود. در این بخش شما می توانید قابلیتی را تنظیم کنید که WP Rocket ابعاد تصاویر مورد نظر و درون صفحه شما را به همراه کد HTML ارسال کند.

 

قابلیت Image Dimensions

 

در این حالت وقتی کد HTML سایت شما به مقصد برسد و صفحه لود شود، جای تصاویر شما خالی مانده تا محتوای آنها برسد و از به هم ریختگی خبری نیست. یکی از بهینه سازی های مهمی که می تواند هم در داشتن تجربه کاربری خوب و هم از نظر سئو، مفید باشد همین موضوع است. در مقاله آموزش GTMetrix در مورد این به هم ریختگی ها و تاثیرات منفی ای که ممکن است روی سایت شما ایجاد کنند به صورت کامل صحبت کرده ایم و می توانید برای اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه نمایید.

 

جاسازی ها

در بعضی از سایت ها مشاهده می کنید که محتوا ها و کانتنت هایی به صورت نهفته و از سایت های دیگر وجود دارند. این موارد می تواند به صورت Iframe و یا به صورت ماژول های کوچک اسکریپتی دیگری باشند. در این قسمت شما می توانید از انتشار این محتوای ناخواسته جلوگیری کرده و با انتخاب این گزینه این محتوا که می تواند حتی یک اسپم باشد را غیر فعال کنید.

 

سازگاری WebP

فایل های تصویری یکی از پرکاربردترین انواع فایل در وب می باشند و همینطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم عکس ها یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی سرعت لود شدن یک صفحه هستند. از این رو تکنیک های زیادی برای کم حجم کردن این تصاویر و بهینه سازی کردن آنها برای استفاده در سایت به گونه ای که بهترین بازدهی را داشته باشند ارائه شده است.

یکی از تکنیک هایی که می تواند خیلی تاثیر خوبی روی تصاویر داشته باشد و آنها را به صورت کاملا بهینه نمایش دهد، استفاده از فرمت های مختلف برای وب است. معروف ترین فرمتی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد فرمت Portable Network Graphics یا همان PNG است که تقریبا همه آن را بارها و بارها دیده ایم. PNG شاید معروف ترین فرمت تصاویر در وب باشد اما مسلما تنها فرمت مورد استفاده نیست.

WebP یکی دیگر از فرمت هایی است که برای کم حجم کردن تصاویر در وب مورد استفاده قرار می گیرد و به تازگی توسط گوگل ارائه شده است. با استفاده از این فرمت شما می توانید تصاویر را به صورت بهتری در اینترنت ارسال و دریافت کنید و در صورتی که مرورگرها از این فرمت پشتیبانی کنند می توانید کیفیت و سرعت را بالا ببرید.

 

سازگاری WebP

 

در مورد پشتیبانی این فرمت باید گفت که بعضی از مرورگر های قدیمی این قابلیت را نداشته و این تصاویر را پشتیبانی نمی کنند اما به طور کلی می توان گفت که این فرمت در حال فراگیر شدن است. WP Rocket یک کش مخصوص را برای کسانی که مایل هستند تا از این فرمت استفاده کنند ارائه می کند که کارایی این فرمت را دو چندان می کند. البته باید توجه داشته باشید که خود WP Rocket تصاویر شما را به این فرمت تغییر نمی دهد. در صورتی که دنبال یک افزونه و یا روشی هستید که بتوانید این کار را انجام دهید استفاده از افزونه Imagify توسط خود WP Rocket به شما پیشنهاد می شود.

بعد از اینکه تنظیمات مربوط به بهینه سازی را روی WP Rocket سایت خود پیاده سازی کردید بر طبق روال مراحل قبلی لازم است تا ذخیره تغییرات را زده و کش را نیز پاک کنید. این بخش از تنظیمات عموما موضوع خاصی که بتواند آسیب هایی به سایت شما بزند نداشته و می توانید با خیالی آسوده به سراغ سایر بخش ها بروید.

 

پیش بارگذاری

در مورد اینکه قابلیت پیش بارگذاری در WP Rocket چیست باید گفت این بخش نیز یکی از مهم ترین قسمت هایی است که می تواند به شما کمک کند که بتوانید شرایط سرعت سایت خود را بهبود ببخشید. پیش بارگذاری یا Preloading همیشه یکی از محبوب ترین گزینه هایی بوده است که در طراحی وب وجود داشته و برای بالا رفتن سرعت از آن استفاده می شده است. اما قبل از آنکه ببینیم پیاده سازی پیش بارگذاری در افزونه WP Rocket چیست لازم است تا کمی در مورد خود پری لودینگ یا همان پیش بارگذاری صحبت کنیم.

 

پیش بارگذاری

 

 

پیش بارگذاری چیست

در بخش های قبلی به این موضوع که کش چیست و چگونه با استفاده از کش می توان یک سایت را به صورت بهینه برای کاربران به نمایش گذاشت. اما تشکیل و ایجاد این کش ها زمانی اتفاق می افتد که یک کاربر اولین درخواست را به یک صفحه ارسال کند. وقتی این درخواست برای بار اول به سرور داده شود، مطمئنا در سرور موجود نیست و تمام مراحل شش گانه ای که برای نمایش صفحه گفته شد برای بار اول باید طی شود. وقتی این مراحل انجام شد یک کش ایجاد شده و از آن به بعد هر کس که بخواهد به صفحه مورد بحث دسترسی پیدا کند، می تواند از آن استفاده کند.

ظاهرا همه چیز برای استفاده بهینه و استفاده از کش آماده است، اما باید گفت که اینطور نیست. کش شاید در توضیحات جذاب باشد ولی تا آماده سازی کامل آن می تواند کمی طول بکشد که در همین زمان هم یک تجربه کاربری پایین می تواند آسیب خود را به سایت بزند. پیش بارگذاری راه حلی است که از این کار جلوگیری می کند. با استفاده از پیش بارگذاری کش های شما سریعتر انجام می شود و قبل از اینکه اولین درخواست به سایت برسد کش ها انجام شده است.

اگر بخواهیم بگوییم که در این ماجرا نقش WP Rocket چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که WP Rocket به عنوان کسی که اولین درخواست را به سرور ارسال می کند وارد ماجرا می شود. پیش بارگذاری بر اساس نقشه سایت انجام می گیرد و با استفاده از این روش ها WP Rocket کار ایجاد کش ها را به صورت دستی برای شما پیگیری خواهد نمود. در ادامه به بررسی این که هر کدام از موارد مربوط به پیش بارگذاری در WP Rocket چیست و چگونه کار می کنند خواهیم پرداخت.

 

تنظیمات پیش بارگذاری در WP Rocket چیست

در تب پیش بارگذاری گزینه های زیادی وجود دارد که تیک زدن هر کدام از آنها برای شما یکی از قابلیت های مهم را در پیش بارگذاری فعال می کند. در ادامه به بررسی موردی هر کدام از این گزینه ها خواهیم پرداخت.

 

Preload Cache

با این امکان شما می توانید انتخاب کنید که آیا پیش بارگذاری برای شما فعال شود یا خیر. اگر می خواهید که از مزایای پیش بارگذاری که در مورد آنها صحبت کردیم استفاده کنید باید این مورد را فعال کنید. البته باید توجه داشته باشید که فعال کردن این گزینه می تواند کمی سرور شما را مشغول نگه دارد و ممکن است بازدهی در اوایل این پیش بارگذاری کمی پایین بیاید.

 

Preload Cache

 

همچنین شما این امکان را دارید که تصمیم بگیرید این پیش بارگذاری بر اساس نقشه سایت باشد یا خیر. در صورتی که تیک دوم را نزنید، پیش بارگذاری به اینصورت انجام خواهد شد که وقتی به اولین صفحه دسترسی ایجاد شود، لینک های موجود در آن صفحه برای پیش بارگذاری به سرور معرفی می شوند و کش شدن آن ها انجام می پذیرد. اما با انتخاب این گزینه کل صفحه شما شروع به پیش بارگذاری خواهد کرد.

 

Preload Links و پیش دریافت DNS ها

در این دو قسمت شما می توانید امکانات مختلفی را برای لینک های موجود در یک صفحه داشته باشید. عموما لینک هایی که در یک سایت وجود دارند دو دسته هستند، لینک های داخلی به سایت شما و لینک های خارجی که به سایر دامنه ها و سایت های دیگر اشاره می کنند. در بخش Preload Links شما با لینک های داخلی سر و کار دارید. در صورتی که این گزینه را فعال کنید، وقتی کاربر ماوس خود را روی لینک شما نگه دارد، سایت شما اقدام به پیش بارگذاری لینک مربوطه خواهد کرد.

Preload Links و پیش دریافت DNS ها

 

در بخش پیش دریافت درخواست DNS هم شما تنظیمات مربوط به سایر لینک ها و دامنه هایی که با آنها کار می کنید را انجام خواهید داد. در این نوع از تنظیمات شما مشخص خواهید کرد که وقتی کاربری در سایت شما قرار دارد و ممکن است به سایت دیگری برود، برای اینکه این انتقال سریعتر انجام شود، چه DNS هایی باید زودتر لود شوند تا عمل انتقال به یک دامنه دیگر سریعتر انجام شود.

شاید به نظر برسد که این کار که کاربر را سریع از سایت خارج کنید فایده ای نداشته باشد اما در خیلی از موارد مانند لندینگ پیج ها و یا مواردی مانند بنر های تبلیغاتی که در سایت دیگری قرار داده اید ی تواند برای شما مفید و مهم باشد.

 

Preload Fonts

یکی دیگر از بخش هایی که می تواند تاثیرات زیادی را برای شما داشته باشد استفاده از پیش بارگذاری در فونت های شما است. به این صورت که شما فونت های سایت خود را به سرور معرفی کرده و این فونت ها روی کدهای CSS شما اعمال خواهد شد.

 

Preload Fonts

 

با استفاده از این پیش بارگذاری فونت ها شما دیگر شاهد این داستان نخواهید بود که سایت شما در صفحه های مختلف بدون فونت نمایش داده شود و بعد یکباره فونت متن های شما به آن بازگردانده شود.

اگر بخواهیم بگوییم که روش فعالسازی تنظیمات پیش بارگذاری در WP Rocket چیست باید گفت که مثل تمامی تنظیمات قبلی ذخیره تغییرات را زده و به صفحه پیشخوان بروید. در پیشخوان یا همان داشبورد کمی کار متفاوت خواهد بود. در تنظیمات قبلی دیدیم که می شود کار را با پاک کردن کش دنبال کرد. اما اکنون باید گزینه شروع پیش بارگذاری را انتخاب کنید.

شما می توانید کش قبلی را برای بهتر متوجه شدن تغییرات و اینکه تا زمانی که کش به صورت خودکار پاک شود، هیچ تغییری را از دست ندهید، می توانید کش را پاک کنید. کش کردن می تواند سرعت شما را بالا ببرد اما بعضا اطلاعاتی نیز وجود دارد که شما نمی خواهید به هیچ عنوان کش شوند. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که در این مورد راه حل WP Rocket چیست و برای جلوگیری از آن باید چه کاری انجام دهید.

 

قوانین پیشرفته

در بخش قوانین پیشرفته شما این امکان را دارید تا برای  WP Rocket تعریف کنید که چه برخوردی را باید در قبال کش ها داشته باشد و صفحاتی که شما نمی خواهید را کش نکند. درست است که این کش کردن ها باعث می شود تا سرعت سایت شما بالا برود. اما در بعضی از موارد نیاز است تا اطلاعات به صورت لحظه ای از سرور دریافت شود و در اختیار کاربران قرار گیرد.

به عنوان مثال قیمت محصولات، نظرات کاربران، پست های تالار گفتگوی سایت شما و صفحه پروفایل کاربر جزو مواردی هستند که باید بدون استفاده از کش مورد دسترسی قرار بگیرند و باید اطلاعات را با آخرین تغییرات و ریزترین جزئیات لحظه ای آن به کاربران ارائه کنند. اگر این صفحات در کش قرار بگیرند اطلاعاتی را که به کاربران ارائه می کنند اطلاعات قدیمی می باشد و کاربر تا زمانی که کش پاک نشده و کش جدید جایگزین نشود اطلاعات نامعتبر را از سایت ما دریافت خواهد کرد که این به هیچ وجه قابل قبول نیست.

در این بخش شما می توانید به صورت کامل صفحات و مواردی را که می خواهید برای کاربران کش نشود و اطلاعات آنها مستقیما از سرور و پایگاه داده استخراج شده و در اختیار کاربران قرار بگیرد را مشخص کنید. در ادامه با این موضوع که در این رابطه رویکرد WP Rocket چیست و چگونه این کار را برای ما انجام خواهد داد. برای این که بتوانید به تنظیمات این بخش دسترسی داشته باشید وارد منوی قوانین پیشرفته بشوید. در ادامه هر یک از قسمت های این منو را توضیح خواهیم داد:

 

آدرس هایی که هرگز کش نخواهند شد

آدرس هایی که نمی خواهید به هی وجه کش شوند و همیشه به صورت لحظه ای به کاربران نمایش داده شوند، در این قسمت قرار خواهند گرفت و شما با وارد کردن مواردی مانند صفحات ورود و خروج و همینطور پنل های کاربری در این قسمت می توانید این موضوع را که کش روی این صفحات اعمال نشود تایید کنید.

 

آدرس هایی که هرگز کش نخواهند شد

 

وقتی که شما آدرسی را در این بخش وارد کنید نام دامنه به صورت خودکار حذف خواهد شد و صرفا بخش ادامه آدرسی که داشتید را به شما نمایش خواهد داد.

 

کوکی هایی که هرگز کش نخواهند شد

در این قسمت هم مانند قبل شما مواردی که می خواهید کش نشوند و به صورت لحظه یا به کاربران ارائه شوند را وارد خواهید کرد. اما با این تفاوت که این قسمت مخصوص کوکی های سایت شما می باشد.

 

کوکی هایی که هرگز کش نخواهند شد

 

برای این قسمت شما باید کوکی را به صورت کامل وارد کرده و یا صرفا ID آن را وارد کنید. توجه داشته باشید که برای جدا کردن کوکی ها از هم باید از کلید اینتر استفاده کنید و در هر سر یک کوکی را وارد کنید. در غیر اینصورت اطلاعات وارد شده شما معتبر و Valid نخواهد بود.

 

User Agent هایی که هرگز کش نخواهد شد

در صورتی که این سوال برای شما پیش آمده است که User Agent چیست باید بگوییم که در واقع این عنوان نماینده کاربر در سایت خواهد بود که می تواند مرورگر فایرفاکس و یا اکسپلورر موبایل شما باشد. یوزر ایجنت یا همان عامل کاربر مشخصات مربوط به این است که کاربری که در حال حاضر به سایت دسترسی پیدا کرده است از چه مرورگر و یا دیوایسی برای اتصال خود استفاده کرده است.

شاید شما بخواهید که عملیات کش برای دستگاه ها و یا مرورگر خاصی انجام نشود. به عنوان مثال دستگاه های موبایل از این قابلیت استفاده نکنند. شرایط خاصی مانند ماوژل هایی که در صفحات ریسپانسیو ایجاد می شود ممکن است دلیلی برای استفاده از این قابلیت باشند.

 

User Agent هایی که هرگز کش نخواهد شد

 

برای این کار نیز لازم است که شما در هر خط یک یوزر ایجنت را وارد کنید تا سیستم بتواند آنها را تشخیص داده و از کش شدن آنها جلوگیری کند.

 

URL هایی که همیشه پاکسازی شوند

در مورد URL ها نیز باید مکانیزمی وجود داشته باشد که کش را برای شما پاک کند. کش شدن URL ها خصوصا در زمانی که URL شما کوئری های مختلفی را داشته باشد می تواند در کارکرد اصلی سایت شما اختلال ایجاد کند.

 

URL هایی که همیشه پاکسازی شوند

 

در این قسمت نیز باید URL ها را مانند سایر بخش های قبلی وارد کنید. اینگونه می توانید مطمئن باشید که در صورتی که این موراد کش شوند بلافاصله حذف خواهند شد.

 

کش کردن کوئری استرینگ‌ها

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توانید در این تنظیمات پیاده سازی کنید مربوط به کش کردن کوئری هایی است که در سایت شما وجود دارد. کوئری ها URL هایی هستند که در آنها از علامت سوال ” ؟ ” استفاده شده است و بعد از آن یک دستور که می تواند چک کردنی و یا حتی مواردی مانندGET باشد آورده خواهد شد.

 

کش کردن کوئری استرینگ‌ها

 

این کوئری ها می تواند در موارد مختلف کار دست ما بدهد و اگر همان متد GET که از آن صحبت کردیم را کش کند می تواند دردسر هایی برای ما ایجاد کند. این قابلیت که این صفحات و URL ها به صورت کلی در سرور کش نشوند روی WP Rocket وجود دارد اما می توان با وارد کردن آنها در این قسمت موراد مورد نیاز برای کش شدن را به سرور معرفی کرد.

در نهایت زدن ذخیره تغییرات، پاک کردن کش و در ادامه کلیک برای شروع پیش بارگذاری وضعیت کش سیستم شما را اصلاح خواهد کرد و می توانید انتظار داشته باشید که در کش جدید تنظیماتی که در این تب اعمال شده اند نیز برای شما نمایش داده شود. اکنون نوبت به این رسیده است که ببینیم رویکرد بهینه سازی پایگاه داده توسط WP Rocket چیست و برای اینکار چه تدبیری را ارائه می کند.

 

پایگاه داده

به طور کلی می توان پایگاه داده و کوئری هایی که روی آن اجرا می شود را به عنوان یکی از مهمترین موارد در تعیین سرعت پردازش در کامپیوتر ها در نظر گرفت. حتی در برنامه هایی که روی سیستم های لوکال انجام می شود نیز سرعت ذخیره سازی و جست و جو های پایگاه داده ای جزو مهمترین و اصلی ترین موارد در سرعت کارکرد سیستم می باشد.

وقتی یک برنامه و یا یک سایت به پایگاه داده ارجاعات زیادی داشته باشد، موارد مهمی در این بین می تواند روی سرعت آن تاثیر گذار باشد. مهمترین عاملی که می توان برای این کاهش سرعت و یا بهتر بگوییم تاثیر روی سرعت معرفی کرد، تکنولوژی رسانه ذخیره سازی مورد استفاده در هاست ها و یا خود کامپیوتر ها است. شما با استفاده از یک سرویس با کیفیت از نوع هارد با تکنولوژی NVMe می توانید این موضوع را حل کنید و در بخش نرم افزاری نمی توان برای این موضوع کاری انجام داد و بهترین راه برای آن استفاده از یک سرویس پر سرعت است. (برای مشاهده سریع ترین سرویس ها در این زمینه می توانید به صفحه سرور مجازی و هاست ابری مراجعه کنید.)

اما مورد بعدی که می توان آن را با استفاده از برنامه های مختلف بهینه سازی مانند WP Rocket پیاده سازی کرد این است که سایت شما از یک پایگاه داده بهینه سازی شده و با ساختاری صحیح استفاده کنید. در این صورت می توان گفت که شما قادر خواهید بود تا از یک سیستم با سرعت بالا برای کار خود استفاده کنید. WP Rocket می تواند به شما در بهینه سازی پایگاه داده در موارد مختلف کمک کند البته بیشتر مسائلی که برای پایگاه داده وجود دارد و می تواند مشکل ساز شود در زمان طراحی اتفاق خواهد افتاد اما WP Rocket نیز کارهای خوبی را می تواند برای ما انجام دهد. در ادامه به بررسی اینکه مکانیزم بهینه سازی پایگاه داده در WP Rocket چیست و چه کارهایی روی سایت شما انجام می گیرد.

 

مکانیزم بهینه سازی پایگاه داده در WP Rocket چیست

اگر در مورد اینکه مکانیزم بهینه سازی در WP Rocket چیست و قرار است این افزونه چه بلایی سر پایگاه داده نازنین سایت شما بیاورد باید گفت که جای هیچ نگرانی ای نیست. در اینجا نهایت کاری که توسط WP Rocket انجام می شود این است که برای سبک تر کردن وزن کاذب پایگاه داده شما و اینکه پاکسازی داده های بلا استفاده به صورت خودکار انجام شود. البته موارد لی تری نیز وجود دارد که در مورد آنها اخطار ها و موراد مورد نیاز به شما توضیح داده خواهد شد.

به طور کلی می توان در پاسخ به این سوال که مکانیزم بهینه سازی WP Rocket چیست این دو مورد را عنوان کرد:

 

حذف مطالبی که به آن ها نیاز ندارید

در مدیریت یک سایت شاید خیلی از مقاله ها، نوشته ها و همینطور پیش نویس های منتشر نشده وجود داشته باشند که شما نخواهید آنها را منتشر کنید. بخصوص در سایت هایی که با استفاده از افزونه های خبرخوان مطالب به وبلاگ اضافه می شود و شما باید برای تایید و انتشار آنها اقدام کنید. در این حالت بیشتر حجم پایگاه داده شما را این طالب اشغال می کنند و جست و جوی شما برای محتوا و مطالب مفید طولانی خواهد شد. در نتیجه پاسخ دیرتر به کاربر رسیده و تجربه کاربری را از دست خواهید داد. کاری که WP Rocket انجام می دهد این است که مطالب زائد را حذف کند.

 

خودکار سازی روند حذف

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر قرار به حذف این مطالب است خود شما هم می توانید این کار را انجام دهید و نیاز ما به WP Rocket چیست و چرا باید خود را گرفتار این افزونه پر دردسر بکنیم. در مورد این قضیه باید از شما بپرسیم که تا به حال چند بار این کار را انجام داده اید؟ آیا می توانید به موقع این کار را انجام دهید؟ آیا اصلا وقت این را دارید که برای یکی یکی پیدا کردن این مواردی بی مصرف و حذف آنها بخواهید آن را تلف کنید؟

حقیقت این است که خیلی از کارهای ساده در وب هیچوقت به موقع انجام نمی شود. زیرا وقت آن برای وب مستر وجود ندارد و می تواند در آن تایم کاری بسیار مفید تر برای سایت خود انجام دهد. اما اگر بخواهیم بگوییم که کار اصلی افزونه WP Rocket چیست این است که در اولین فرصت ممکن یک مقاله بیهوده را حذف کرده و باعث می شود تا پایگاه داده شما همیشه در سرحال ترین حالت باقی بماند.

برای اینکه ببینیم چگونه این کار انجام می گیرد و روش راه اندازی WP Rocket چیست ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

تنظیمات تب پایگاه داده

در تب پایگاه داده شما شاهد یکی از شلوغ ترین تب های افزونه WP Rocket هستید و همینطور که می بینید گزینه های زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. این گزینه ها می توانند در پیاده سازی بهینه سازی صحیح روی پایگاه داده سایت شما به شما کمک زیادی ارائه کنند.

 

پاک سازی نوشته

در این بخش شما می توانید گزینه هایی را انتخاب کنید که برای حذف بازبینی ها، پیش نویس ها و نوشته های داخل زباله دان ارائه شده است. هر کدام از این گزینه ها را که فعال کنید وشته هایی که از این دست داشته باشید از بین خواهد رفت و فقط نوشته هایی که خود شما روی دکمه ذخیره آنها کلیک کرده باشید برای شما باقی خواهد ماند.

 

پاک سازی نوشته

 

در زیر هر کدام از این گزینه ها مقداری که از آنها باقی مانده است و لازم است تا حذف شود را نوشته است که می توانید از آن استفاده کنید.

 

پاکسازی دیدگاه

یکی از مواردی که می توان گفت در تمامی سایت ها دیده می شود دیدگاه هایی به صورت اسپم است که عموما با هدف لینک سازی و توسط ربات ها ایجاد می شود. در بیشتر مواقع این دیدگاه ها حتی به زبان هایی عجیب و غریب نوشته شده اند. باید توجه داشته باشید حذف این دیدگاه ها می تواند کمک خوبی برای شما باشد.

 

پاکسازی دیدگاه

 

برای پاک کردن دیدگاه های اسپم و همینطور خالی نگه داشتن زباله دان خود و دور ریختن دائمی تمامی گزینه هایی که در زباله دان مانده اند می توانید این گزینه ها را فعال کنید.

 

پاکسازی داده های گذرا

در خیلی از موراد اگر نگاهی به پایگاه داده خود بیندازید فایل ها و یا موارد مربوط به افزونه های مختلف را می بینید که اصلا معلوم نیست آیا به کار می آیند یا خیر و خیلی از این افزونه ها مربوط به کسانی است که تغییراتی روی افزونه ها اعمال کرده اند و یا بعد از دستکاری تبلیغات خود را روی آن گذاشته اند.

 

پاکسازی داده های گذرا

 

پاکسازی داده های گذرا به شما کمک می کند که این موارد را به صورت کامل پاک کنید. حذف این داده ها مشکلی ایجاد نمی کند و اگر افزونه های شما به آنها احتیاج داشته باشند به صورت مجدد ساخته خواهند شد. به طور کلی می توان گفت چیزی که بدرد بخور باشد به صورت فایل گذرا یا Temporary ارائه نخواهد شد.

 

پاکسازی پایگاه داده و پاکسازی خودکار

در دو گزینه آخر شما به موارد دیگری برای بهینه سازی دسترسی خواهید داشت که مستقیم به سراغ جداول پایگاه داده شما خواهد رفت و اگر قرار باشد که در مورد بهینه سازی های WP Rocket نگران موضوعی باشیم اکنون وقت آن رسیده است.

 

پاکسازی پایگاه داده و پاکسازی خودکار

 

توجه داشته باشید که قبل از فعالسازی این دو گزینه حتما از پایگاه داده خود بکاپ تهیه کنید. این دستکاری ها ممکن است نتیجه خوبی را روی سایت شما نداشته باشد و بهتر است که آنها را فعال نکنید.

پس از تکمیل گزینه هایی که مد نظر شما می باشد می توانید با زدن دکمه ذخیره تغییرات و بهینه سازی که با رنگ نارنجی و در پایین صفحه نمایش داده می شود منتظر اعمال این بهینه سازی ها باشد. در بخش بعدی با شبکه تحویل محتوا یا همان CDN کار خواهیم کرد و می بینیم که در این رابطه گزینه های ارائه شده توسط WP Rocket چیست و چه کاری قرار است انجام شود.

 

شبکه تحویل محتوا (CDN)

یکی از کاربردی ترین قابلیت هایی که برای بالا بردن یک سایت می توان از آن استفاده نمود CDN ها یا همان شبکه های تحویل محتوا هستند. که البته اگر بخواهیم بگوییم که وضعیت این شبکه های تحویل محتوا در WP Rocket چیست می توانیم بگوییم که خیلی جالب نمی باشد و نکات مربوط به خود را دارد. اما قبل از بررسی این موارد اجازه دهید به بررسی این موضوع که CDN چیست و چرا تا این اندازه مهم است به صورت مختصر بپردازیم.

 

CND به چه دردی می خورد

وقتی شما سایت خود را برای کاربران در دسترس قرار دهید و آن را راه اندازی کنید، یک کاربر برای اینکه به سایت شما دسترسی داشته باشد باید یک درخواست به سایت شما ارسال کند و وب سرور شما با بررسی این درخواست ها اطلاعات مورد نیاز را از پایگاه داده استخراج کرده و برای او ارسال می کند. این مطالب ارسالی شامل کدهای HTML،  تصاویر، فایل های ویدئویی و هر محتوایی که روی سایت قرار دارد می باشد.

کاری که شبکه تحویل محتوا یا همان CDN انجام می دهد این است که محتوای پر حجم و سنگینی مانند تصاویر و فایل های دیر را به یک پله نزدیکتر منتقل کرده و در سرور های ابری مختلفی در سراسر دنیا توزیع می کند. با این کار وقتی شخصی با سایت شما درخواستی برای بازدید ارسال کند کد HTML که سبک است را به صورت لحظه ای از شما دریافت کرده و دیگر لازم نیست برای سایر محتوای سایت معطل شود. این محتوا از سرور های ابری نزدیک کاربر به سرعت به وی خواهند رسید و می توان گفت که کیفیت در اینگونه موارد به شدت بالا خواهد رفت. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه CDN دقیقا چگونه کار می کند می توانید به مقاله CDN چیست مراجعه کنید.

 

روش کار با CDN در WP Rocket چیست

شما با استفاده از امکاناتی که این افزونه در اختیار شما قرار می دهد می توانید از یک CDN استفاده کرده و یا سایر CDN هایی که برای سایت خود تهیه کرده اید را به آن معرفی کرده و همه را به طور یکجا مدیریت کنید. اما در مورد CDN استفاده شده در این افزونه میتوان گفت که اگر هاست شما داخل کشور است و در حال استفاده از هاست های داخلی هستید نباید از CDN ارائه شده توسط WP Rocket انتظار زیادی را داشته باشید.

 

روش کار با CDN در WP Rocket چیست

 

CDN هایی که افزونه WP Rocket به شما ارائه می کند از سیستم ها و سرور های داخلی استفاده نمی کنند و وقتی کاربران شما در داخل کشور باشند خود سرور اصلی شما نزدیک تر از هر سیستم توزیع محتوای خارج از کشور خواهد بود که می تواند اطلاعات را به کاربران شما برساند. پس عملا این سیستم کارایی خود را از دست خواهد داد. اما اگر از سرویس هایی مانند سرور اختصاصی آلمان یا سرور اختصاصی فرانسه برای راه اندازی سایت خود استفاده می کنید می توان گفت که سرویسی که WP Rocket به شما ارائه خواهد کرد یک سرویس خوب خواهد بود.

در مورد اینکه روش کار با CDN ارائه شده توسط WP Rocket چیست می توان گفت که کار خاصی ندارد و شما صرفا با فعال کردن آن می توانید از این سرویس استفاده کنید. همینطور قابلیت دیگری به شما عرضه شده است که با توجه به آن می توانید بعضی از فایل ها را برای CDN حذف کنید و آنها را از روی سرور خود ارائه کنید.

 

تپش قلب

در مورد قابلیت تپش قلب یا همان Heart Beat در وردپرس باید گفت که یک قابلیت خوب برای جلوگیری از قفل شدن منابع سرور می باشد که در آن ک وضعیت مرتب شده را برای درخواست ها فراهم می کند. در این حالت سرور شما با درخواست های زیاد پر نشده و منابع آن به صورت منظم بین این درخواست ها تقسیم خواهد شد. پس این قابلیت با دادن یک جریان ثابت و منظم مثل تپش قلب کمک می کند که سرور شما بهتر کار کند و سایت شما بتواند عملکرد ماژول های مختلف را هماهنگ کند.

البته خود این قابلیت نیز باعث می شود تا سرور یک کار پردازشی داشته باشد که برای انجام آن باید منابع گرفته شود. در صورتی که این قابلیت کنترل شود می تواند تبدیل به یک ویژگی ایده آل برای شما شود که منابع را هم به صورت کنترل شده و کم مصرف نماید. کنترل این قابلیت می تواند توسط افزونه WP Rocket نیز پیاده سازی شود و امکانات خوبی در این باره در اختیار می گذارد.

 

تپش قلب

 

 

تنظیمات تپش قلب در WP Rocket چیست

در این بخش شما تنظیمات مختلفی را خواهید دید که در اولین قسمت می توانید کنترل تپش قلب را در وردپرس فعال و یا غیر فعال کنید. با استفاده از این ویژگی می توان مصرف منابع و پردازش را کاهش داد.

 

تنظیمات تپش قلب در WP Rocket چیست

 

در قسمت بعدی نیز شما یک مجموعه از اقدامات کنترلی را برای تپش قلب در اختیار دارید که می توانید از آنها استفاده کنید. کاهش فعالیت در بک اند سایت، کاهش فعالیت های زمان ویرایش نوشته ها و همینطور کاهش فعالیت تپش قلب در فرانت اند شما قابلیت هایی است که می تواند آنها را تغییر دهید و سرعت سایت خود را بالا ببرید. البته در صورتی که این قابلیت را به صورت کامل غیر فعال کنید ممکن است بعضی از کاربران شما با ارور ۵۰۰ مواجه شوند.

تا اینجای کار دیدیم که WP Rocket چیست و چه قابلیت هایی را برای ما دارد و چه کارهایی را انجام می دهد. در سایر تب های بعدی نیز موارد جزئی ای وجود دارد که عموما برای موارد مختلف خواهد بود و نمی توان آنها را بخشی از بهینه سازی های افزونه WP Rocket معرفی نمود. در ادامه متن یک توضیح کوتاه در مورد اینکه این تب ها هر کدام چه مواردی را ارائه می کنند خواهیم داشت و می بینیم که این قابلی های روی WP Rocket چیست و به چه دردی می خورد.

 

سایر تب های WP Rocket چیست

بعد از تپش قلب شما به چهار تب دیگر دسترسی دارید که مراد خیلی زیادی را ارائه نمی کنند و تقریبا در مورد مسائل جانبی و کنترل خود افزونه هستن، نه بهینه سازی سایت شما. اگر بخواهیم ببینیم که این بخش های WP Rocket چیست می توان به این صورت آنها را توضیح داد:

 

افزودنی ها

افزونه های دیگری نیز وجود دارند که شما می توانید با نصب آنها روی WP Rocket از امکانات آنها برای ارتقای افزونه WP Rocket خود استفاده کنید. معمولا این افزونه ها کاربرد هایی را ارائه می کنند که می توان بهتر از آن هم آنها را بررسی کرد و با نصب آنها افزونه WP Rocket را سنگین خواهید کرد.

 

سایر تب های WP Rocket چیست

 

 

بهینه سازی تصویر

در بهینه سازی تصویر WP Rocket شما را با افزونه Imagify آشنا می کند که پیشتر نیز در مورد کاربرد آن و کاری که برای بهینه سازی تصاویر و تبدیل آنها به فرمت WebP انجام می دهد صحبت کردیم. شما قادر خواهید بود تا این افزونه را از همین تب نصب نمایید.

 

بهینه سازی تصویر

 

 

ابزار ها

در این بخش شما این امکان را خواهید داشت که تنظیمات خود را به صورت درون ریزی و برون ریزی خارج کرده و یا وارد سیستم کنید. همینطور که دیدید این افزونه تنظیماتی پیچیده و طولانی دارد، اما به شما این امکان را داده است که بتوانید تنظیمات و شخصی سازی ای را که روی آن انجام می دهید، به صورت Export خارج کرده و برای سایت هایی که به آن نیاز دارید، آن را Import کنید. همینطور می توانید در صورتی که ناسازگاری ای در آپدیت های این افزونه وجود داشت آن را به ورژن های قبلی انتقال دهید.

 

ابزار ها

 

 

آموزش

مطمئنا چنین افزونه بزرگ و کاربردی ای بدون آموزش نمی شود شما می توانید از طریق تب آموزش به مرجع اصلی ارائه آموزش ها و داکیومنت های مربوط به WP Rocket مراجعه کرده و از این طریق به اصلی ترین موارد مربوط به این افزونه دسترسی داشته باشید. در این تب به صورت پیش فرض لینک چند ویدئو آموزشی مربوط به شروع کار با افزونه WP Rocket به زبان انگلیسی در اختیار شما قرار گرفته است.

 

آموزش WP Rocket چیست

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی کامل این سوال که WP Rocket چیست پرداختیم و دیدیم که این افزونه کش وردپرس چه کارهایی را می تواند برای ما انجام دهد و از عهده چه کارهایی بر می آید. همینطور در مورد اینکه هر یک از تب های این افزونه به چه صورت کار می کنند و چه کاری را برای ما انجام خواهند داد صحبت کردیم. اکنون در صورتی که بخواهید می توانید از این افزونه استفاده کنید و دقیقا متوجه هستید که این افزونه در کجا می تواند به شما کمک کند و برای این کار باید چه تنظیماتی را روی آن اعمال کنید. در نظر داشته باشید که WP Rocket هم یک افزونه است و نمی توان از آن انتظار داشت که برای شما کمبود های خیلی بزرگ مانند کمبودهای زیر ساخت را جبران کند. در صورتی که می خواهید یک گزینه ایده آل برای زیر ساخت سایت وردپرسی خود ایجاد کنید می توانید سری به صفحه هاست وردپرس بزنید.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
3 + 30 =