جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهسیستم عامل CentOS چیست؛ بررسی توزیع محبوب سرور های جهان
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

سیستم عامل CentOS چیست؛ بررسی توزیع محبوب سرور های جهان

 بستر اینترنت توانسته است یک شبکه یکپارچه و دقیق را برای ما بوجود آورد که دنیا را به صورت یکپارچه دراورده و همه ما می  دانیم که این ارتباطات تا چه اندازه می تواند در تمامی زمینه ها مهم باشد. بار اصلی برقراری این ارتباط بر دوش سرور هایی است که قدرت پردازشی مورد نیاز اینترنت را تامین کرده و فضای ذخیره سازی برای داده های ما را فراهم می کنند.  این سرور ها برای اینکه بتوانند کار کنند مانند هر کامپیوتر دیگری نیاز دارند که از یک سیستم عامل استفاده کنند. یکی از گزینه های ایده آل که جزو بهترین سیستم عامل های مورد استفاده در سرور های مختلف است CentOS نام دارد.

CentOS یکی از سیستم عامل هایی است که به عنوان سیستم عامل کنترل کننده و اصلی برای انواع هاست مانند هاست لینوکس هاست وردپرس و همینطور روی انواع سرور اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع که CentOS چیست و چرا استفاده از آن تا این حد زیاد است بپردازیم.

 

 تاریخچه CentOS چیست

برای اینکه بدانیم چرا استفاده از CentOS تا این اندازه زیاد است، بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که تاریخچه CentOS چیست و از کجا آمده است. CentOS را میتوان یکی از توزیع های لینوکس معرفی نمود که از یک زیرساخت استخوان دار و محکم برخوردار است که از یکی از سیستم عامل های لینوکسی مادر که توانست نظرات زیادی را به خود جلب کنید مشتق شده است.

CentOS چیست

 

در واقع در پاسخ به این سوال که CentOS چیست می توانیم بگوییم یک توزیع رایگان از لینوکس است که به واسطه یک جامعه (Community) حرفه ای از متخصصان که برای پشتیبانی و گسترش آن فعالیت دارند ارائه شده است. منبع اصلی این سیستم عامل، توزیع Enterprise یا سازمانی از Redhat میباشد که به صورت اختصاری با نام RHEL شناخته می شود و یکی از بهترین و جامع ترین سیستم عامل های ارائه شده توسط ردهت بوده و می تواند یک گزینه ایده آل برای سازمان های مختلف باشد. سیستم عامل CentOS دقیقا از روی این سیستم عامل ساخته شده است و یا بهتر است بگوییم که همان RHEL است که تمامی علائم و نشانه های Redhat از روی آن حذف شده است.

 

سر و کله CentOS از کجا پیدا شد؟

اگر بخواهیم بگوییم که پایه های اولیه سیستم عامل CentOS چیست میتوانیم به دو توزیع Caos و Tao از لینوکس اشاره کنیم. سیستم عامل CentOS با نام اولیه CAOS Linux در سال 2002 توسط گریگوری کورتزر ارائه شد. در سال 2006 دیوید پارسلی یکی از برنامه نویسان ارشد پروژه Tao Linux که یکی دیگر از کلون ها و شبیه سازی های RHEL بود اعلام کرد که دیگر این توزیع بازنشسته شده و به پایان کار رسیده است. تیمی ترکیبی از این برنامه نویسان و با مسئولیت لنس دیویس تحت آپدیتی به نام YUM، توزیع CAOS را بازسازی کرده و آن را به صورت CentOS درآوردند. کاربران Tao Linux اولین کسانی بودند که با آپدیت سیستم عامل خود به کاربران اولیه سیستم عامل CentOS تبدیل شدند.

 

CentOS یک بچه سرراهی

دوسال بعد از تولد CentOS لنس دیویس سیستم عامل خود را رها کرد و کار را روی آن متوقف کرد. اما امتیاز دامنه CentOS.info و اکانت پی پال این سیستم عامل را برای خود نگه داشت. این امر که باعث نگرانی کاربران شده بود و رها شدگی این سیستم عامل به حال خود برای آن افول بزرگی به شمار می رفت، یک سال بعد توسط سایر اعضای تیم خاتمه یافت. سر و کله لنس دیویس که تقریبا اثری از او نبود پیدا شده و کنترل را به سایر برنامه نویسان این پروژه واگذار کرد. این پروژه با قدرت هر چه بیشتر توسط اعضایی که انگیزه کافی را داشتند ادامه پیدا کرد.

 

تاریخچه CentOS

 

یک سال بعد CentOS نه تنها خود را از این وضعیت نجات داد، بلکه توانست گوی رقابت محبوبترین سیستم عامل را از Debian بزرگ که هنوز نیز یکی از برترین توزیع های لینوکس است برباید. وقتی این اتفاق افتاد سیستم عامل CentOS توانسته بود آمار ایده آلی در حدود 30 درصد از وب سرورهای لینوکسی را به خود اختصاص دهد.

 

منبع در آمد CentOS چیست

ممکن است این سوال پیش بیاید که این سیستم عامل رایگان هزینه های خود را چگونه تامین می کند و منبع درآمد CentOS چیست !؟

در این مورد باید بگوییم که سیستم عامل CentOS هیچ فروشی ندارد و منبع درآمد آن تنها تامین سرمایه از طرف سازمان های اسپانسر و یا حمایت هایی به صورت Donate است که توسط کاربران برای این سیستم عامل ارائه می شود.

 

اساس معماری CentOS چیست

اکنون که دیدیم CentOS چیست و چه داستانی داشته است وقت آن رسیده است که به این موضوع بپردازم که معماری CentOS چیست و از چه گزینه هایی استفاده می کند. اصلی ترین گزینه ای که اکنون برای پایه سیستم عامل CentOS مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم عامل RHEL است و تقریبا اثری از Caos و Tao وجود ندارد. RHEL در سیستم کاری خود از یک سورس کد غیر رایگان استفاده می کند که خدمات آن به صورت دوره ای آپدیت شده و تمامی برنامه های پیاده سازی شده روی آن در بنیاد نرم افزاری برنامه های رایگان به ثبت رسیده است. یعنی میتوان این سیستم عامل را یک توزیع غیر رایگان اما تماما اوپن سورس از لینوکس دانست. این سیستم عامل اکنون به عنوان اصلی ترین گزینه برای توزیع فعلی CentOS معرفی می شود.

 

معماری CentOS

 

این سیستم عامل به طور کلی یک گنو (GNU) از RHEL می باشد اما به این دلیل که Redhat اجازه کپی برداری از این سیستم عامل را نمی دهد، CentOS به صورت کامل لوگوی خود را عوض کرده است و به یک سیستم عامل دیگر تبدیل شده است.

نکته قابل توجه در این مورد این است که Redhat نه تنها از این پروژه و کپی برداری شکایتی ندارد بلکه به صورت همکار نیز با این پروژه همکاری دارد و یکی از اصلی ترین اعضای Community مربوط به این سیستم عامل می باشد.

 

ورژن های مختلف CentOS

تا کنون ورژن ها و Releaseهای مختلفی از سیستم عامل CentOS ارائه شده است که در 6 ورژن عمومی طبقه بندی می شوند. نکته ای که در مورد شماره گذاری ورژن های مختلف سیستم عامل CentOS وجود دارد این است که این سیستم عامل مانند سایر اپلیکیشن ها نامگذاری می شود و ورژن این سیستم عامل به صورت یک عدد سه بخشی تغییر می کند. اولین عدد از این عدد سه بخشی نشان دهنده ورژن اصلی سیستم عامل است و مربوط به سیستم عامل RHEL می شود. در واقع بازسازی هر ورژنی که ارائه می شود، شماره آن بر روی ورژن اصلی سیستم عامل قرار خواهد گرفت. اما عدد دومی وجود دارد که با نقطه جدا می شود.

این عدد نشان دهنده آپدیت هایی است که برای این سیستم عامل ارائه شده است. به عنوان مثال سیستم عامل CentOS 6.5 به این معناست که ورژن ششم از RHEL بازسازی شده است و برای آن تا کنون 6 بسته آپدیت ارائه شده است.

عدد سومی که در این سیستم عامل وجود دارد و میتوان به آن اشاره نمود مربوط به ماه و تاریخ آپدیت است و یک عدد به نسبت طولانی تر می باشد که عموما به صورت یک عدد چهار رقمی نشان داده می شود. دو رقم سمت راست نشان دهنده ماه انتشار و دو رقم سمت چپ سال انتشار هستند. به عنوان مثال سیستم عامل CentOS 6.3.1110 به ما می گوید که سیستم عامل CentOS مورد نظر ما در ماه دهم از سال 2011، سومین آپدیت خود را دریافت کرده و مربوط به RHEL نسخه ششم است.

ورژن های CentOS

 

در مورد ورژن ها و ریلیز های سیستم عامل CentOS نیز می توان شش ورژن اصلی را نام برد. اولین ورژن تکمیل و حرفه ای از سیستم عامل CentOS که عرضه شد ورژن سوم این سیستم عامل بود که در سال 2004 به عنوان یک سیستم عامل رسمی معرفی شد.

ورژن های ۵،۴ در سال ۲۰۰۵، در سال ۲۰۰۷ معرفی شدند و تا مدت ها از آنها استفاده شد. خصوصا ورژن پنجم این سیستم عامل که ۱۰ سال از آن پشتیبانی شد و تا سال ۲۰۱۷ به عنوان یک سیستم عامل در حال سرویس دهی به سرور ها بود. ورژن هفتم این سیستم عامل که در سال ۲۰۱۴ ارائه شد نیز همانند این ورژن از نسخه های معتبر است قرار است تا سال ۲۰۲۴ آپدیت دریافت کند. این سیستم عامل تا الان که در هدف خود ثابت قدم بوده و پشتیبانی های خود را دریافت کرده است. در حال حاضر ورژن هشتم این برنامه در حال استفاده است که در سال ۲۰۱۹ معرفی شده است و آپدیت های آن اکنون نیز ارائه می شود.

ورژن های مختلفی که از سیستم عامل CentOS ارائه شده اند توانایی بالایی در ارائه خدمات به سرور ها دارند، که این توانایی در سطح بالایی قرار گرفته است و خیلی از سرور های دنیا خصوصا سرور هایی که برای خدمات وب از آنها استفاده می شود از این سیستم عامل استفاده می کنند. در ادامه به بررسی این مورد که دلیل این استفاده بالا از سیستم عامل CentOS چیست خواهیم پرداخت.

 

ورژن های CentOS

 

علت پرطرفدار بودن CentOS چیست

سیستم عامل CentOS یکی از سیستم عامل هایی است که بدون شک میتوان به عنوان یک گزینه پرطرفدار برای وب سرور ها و خیلی از سرور های اینترنتی آن را معرفی نمود. برای اثبات این حرف کافی است نگاهی به تعرفه هایی بیندازید که هاستینگ های مختلف برای فروش خدمات سرور ارائه می کنند. همه سرور ها به سمتی می روند که از این سیستم عامل برای کار خود استفاده کنند و خدمات آن مورد توجه تمامی هاستینگ ها است.

اما علت چیست و چه چیزی باعث شده است تا CentOS جایگاه فعلی خود را به دست آورد؟ برای پاسخ به این سوال می توان این دلایل را معرفی نمود:

 

پایداری و Stable بودن

یکی از مهمترین اصولی که یک سرور اینترنتی می تواند به آن تکیه کند پایداری و Stable بودن سیستم عاملی است که از آن استفاده می کند. اما این پایداری در مورد CentOS چیست و به چه معنایی است!؟

 

پایداری CentOS

 

وقتی در مورد یک سیستم عامل از واژه پایدار یا Stable استفاده می شود به این معنی است که سیستم عامل تست شده است و ارور های آن برطرف شده است. ثبات برای سیستم عاملی که روی یک سرور استفاده می شود موردی است که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت. یک اشتباه در سرور می تواند منجر به وقوع فاجعه شود و اطلاعات زیادی از بین رفته و یا سرور ها داون(down) شوند و ارائه خدمات متوقف شود. این توقف ارائه خدمات میتواند چندین سایت فروشگاهی یا موارد مشابه را به ایراد انداخته و باعث وارد شدن خسارت های مالی سنگینی شود.

پس لزوم استفاده از یک سیستم عامل امتحان پس داده و حرفه ای در هر سروری امری است که باید بیش از اندازه مورد توجه قرار گیرد. یک سیستم عامل تضمین شده مانند CentOS می تواند این نیاز را برطرف کند. CentOS با استفاده از هسته قوی ای که دارد یکی از پایدار ترین و بدون باگ و ایراد ترین توزیع های لینوکس شناخته می شود.

 

داشتن اساس سازمانی و Enterprise

برای مدیریت یک سرور، چه برای وب باشد و چه برای یک سازمان به یک دسته از امکانات حرفه ای نیاز است که شاید خیلی از این ماژول ها در عموم سیستم عامل ها موجود نباشد. علاوه بر آن بهینه سازی هایی باید برای پردازش های متناسب با وب و بار پردازشی جریان کاری صورت گیرد که این مورد هم باز می تواند مشکلات خاص خود را ایجاد کند.

اگر به ورژن ها و نسخه های مختلف سیستم عامل ها دقت کرده باشید سطح سازمانی یا همان اینترپرایز یکی از بالاترین سطح امکانات را دارد و در بین سیستم عامل های مختلف بعضا قیمت بالاتری هم دارد. اکنون باید متوجه شده باشید که در این مورد علت خوب بودن سیستم عامل CentOS چیست و چطور می توان آن مورد را یک مزیت برای CentOS دانست.

 

اساس سازمانی CentOS

 

CentOS بر روی هسته اصلی RHEL پیاده سازی شده است و این به این معناست که شما با قدرتمند ترین سیستم عامل اینترپرایز از قدرتمند ترین شرکت ارائه دهنده سیستم عامل های اینترپرایز سروکار دارید. پس می توان گفت که CentOS یک گزینه کاملا اینترپرایز است و ماژول ها و بهینه سازی هایی که برای یک سرور سازمانی و یا وب سرور نیاز است به صورت پیشفرض و همینطور سازگار با سایر کدها مانند PHP ارائه شده است.

 

امنیت بالا

یکی دیگر از مسائلی که میتوان در مورد تفاوت های CentOS با سایر سیستم عامل ها در نظر گرفت و نقطه برتری CentOS معرفی کرد بحث امنیت است. امنیت یک سیستم عامل تضمین میکند که آیا سیستم کاری که قرار است انجام دهد را انجام می دهد یا خیر. حالتی را در نظر بگیرید که شخص سومی با تزریق کد و یا هر روش دیگری سیستم عامل سرور شما را آلوده کرده و داده های شما را از بین برده است. این وضعیت اسف بار تر خواهد شد اگر این شخص از اطلاعات شما نیز سو استفاده کند. آنوقت چگونه میتوان به سیستم و شبکه اعتماد کرد.

اگر با این تفکر به سرور خود که CentOS روی آن نصب است نگاه کنید و برای این سیستم عامل یک رابط کاربری به شکل صورت تصور کنید، حتما خواهید دید که به شما لبخند می زند و از این فکر خنده اش گرفته است. CentOS یکی از کم عیب و نقص ترین سیستم عامل های لینوکس است که میتوان حتی روی امنیت آن قسم خورد!

 

قابلیت مدیریت حرفه ای

خیلی از سیستم عامل ها مانند Ubuntu برای شما یک تنظیمات ساده را با گزینه های زیاد فراهم می کنند که می تواند در سرور بسیار کاربردی و حرفه ای باشد. اما آنچه که سیستم عامل CentOS در این مورد در اختیار ما قرار خواهد داد فوق العاده است. شما نمیتوانید تنظیمات CentOS را روی سیستم عامل دیگری مشاهده کنید.

سیستم عامل CentOS به شما این قابلیت را می دهد که به وسیله کد نویسی های لازم حتی درون هسته هم دست ببرید و تا پایین ترین لایه ها پیشروی کنید. CentOS در برابر تغییرات و تنظیمات مختلف بسیار منعطف بوده و شما میتوانید هر ماژولی که فکرش را بکنید روی آن فعال کرده و یا غیر فعال کنید.

هر چند این تغییرات به دانش بالایی نیاز دارد و شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد و کاربران را به این نتیجه برساند که سایر سیستم عامل ها بهتر خواهند بود. اما بالاخره بین رکاب زدن روی دوچرخه و خلبانی با یک هواپیما تفاوت هایی وجود دارد. سیستم عامل CentOS با قابلیت های تنظیمات ویژه خود به شما دو بال برای پرواز خواهد داد.

دلایل گفته شده تا اینجای کار برای ایده آل کردن CentOS برای وب سرور ها و همینطور سرور های سازمانی کافی است. اما رقبایی هم وجود دارند که خود را به سطحی رسانده اند که بتوان گفت در رقابت با CentOS هستند و بعضا در جایی هم پیشی گرفته اند.

 

آیا گزینه بهتری وجود دارد؟

تا اینجا در مورد CentOS موارد جالب توجه زیادی را بررسی کرده ایم و دیدیم که چگونه توانسته است خود را به یک گزینه ایده آل تبدیل کند. اما بقیه توزیع ها نیز رشد خوبی داشته اند و سیستم عامل هایی مانند SUSE Enterprise و یا Ubuntu توانسته اند خود را وارد این بازی کنند. البته نمیتوان از رقیب سنتی CentOS یعنی لینوکس Debian چشم پوشی کرد که بیشترین نصب و بیشترین کاربر را در بین تمامی لینوکس ها دارد.

به صورت عمومی برای موارد سرور اکنون کار به جایی رسیده است و رقابت به جایی کشیده شده است که سیستم عامل CentOS و Ubuntu روبه روی هم قرار گرفته اند و معمولا به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. در مورد Ubuntu میتوان گفت که یک سیستم عامل سبک، قوی، دارای رابط کاربری زیبا و تقریبا بالاتر از سایر سیستم عامل ها است و در شبکه و سرور نیز مزایایی را دارد اما از نظر امنیتی و پایداری کمی از CentOS عقب تر ایستاده است.

 

رقبای سیستم عامل CentOS

 

رقابت با Debian کمی سنگین تر از سایرین می باشد و پایداری و همینطور امنیت این سیستم عامل میتواند از CentOS پیشی بگیرد اما از نظر رابط کاربری و سرعت در انجام دستورات مورد نیاز برای وب مانند کدهای PHP، سیستم عامل CentOS توانسته یک قدم جلوتر قرار بگیرد. همینطور سیستم عامل OpenSUSE نسخه اینترپرایز نیز از نظر پایداری کمی عقب تر است، اما با توجه به اینکه مدت زیادی را به ارائه سرویس به سیستم های لپتاپ و دسکتاپ خانگی مشغول بوده و از این نظر خود را ثابت کرده است، طرفداران زیادی دارد. به طور کلی می توان گفت این رقابت بین سیستم عامل ها موردی است که بستگی به نیاز شما دارد.

اگر فکر می کنید برای سرور خود نیاز به یک سیستم عامل حرفه ای دارید که در سطح بالایی قرار بگیرد و مختصر و مفید باشد CentOS گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

 

نتیجه گیری

در این مطلب به این موضوع که CentOS چیست پرداختیم و آن را به طور کامل بررسی کردیم. سیستم عامل CentOS یک توزیع حرفه ای از لینوکس است که با توجه به ساختاری که دارد می تواند به خوبی در سرور ها به کار گرفته شود و امروزه خیلی از سرور ها وجود دارند که به پایداری، امنیت، سرعت و آپشن های مدیریتی CentOS وابسته هستند. CentOS رقبایی مانند Ubuntu نیز دارد که در کشمکش با آنها است و اگر نیاز دارید تا یک دید بزرگتر برای انتخاب سیستم عامل سرور خود باشید باید به آنها نیز نگاهی بیاندازید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
42 ⁄ 21 =