جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهارور Unauthorized 401 چیست چگونه رفع می شود
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ارور Unauthorized 401 چیست چگونه رفع می شود

 اگر با خودمان روراست باشیم، بخاطر مشکلات اینترنتی و مسائلی مانند تحریم های بین المللی ارور های اینترنتی و خطاهای مختلف جزئی از روتین های وب شده است و داشتن اطلاعات در مورد دلیل نمایش و همچنین چگونگی ایجاد آنها برای تمامی کاربرانی که میخواهند در وب حرفه ای باشند و یا میخواهند کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنند ضروری می باشد. ارور Unauthorized 401 یکی از این ارورها است که در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه این ارور از کاج می آید و چگونه توان آن را رفع کرد و از دست آن خلاص شد صحبت کنیم.

در ادامه به معرفی ارور Unauthorized 401 می پردازیم و میبینیم که این ارور چه ویژگی هایی دارد و از چه نوعی می باشد.

 

ارور Unauthorized 401 چیست

در پاسخ به این سوال که ارور Unauthorized 401 می توانیم این تعریف را ارائه کنیم: یک ارور از ارور های سمت کاربر که در آن به ما اعلام می شود که اصالت سنجی کاربر با مشکل مواجه شده است و مجوز دسترسی به صفحه مورد نظر صادر نشده است.

ارور Unauthorized 401 چیست

تعریف کتابی ارائه شده موضوعات زیادی را در این یک جمله بیان میکند که برای درک بهتر لازم است آنها را باز کنیم. در اولین قسمت از این تعریف به این موضوع اشاره می شود که با یک ارور سمت کاربر طرف هستیم. اما این به چه معناست.

 

ارور Unauthorized 401 یک ارور سمت کاربر

ارور های اینترنتی عموما روش های مختلفی را برای نمایش دارند، بعضی از ارور ها برای سایت مورد نظر شخصی سازی شده و با قالب سایت یکی شده اند و بعضی دیگر نمایشی ساده تر دارند. عموم ارور هایی که کاربران مشاهده می کنند با یک عدد سه رقمی به عنوان کد ارور نمایش داده می شود. به این نوع از خطاها، ارور کدهای وضعیت HTTP گفته می شود. این کد سه رقمی معرف این است که ارور از کجا ناشی شده و در رابطه چه موضوعی می باشد. در بین انواع ارور های HTTP ارور های سری 4xx و 5xx نسبت به سایرین بیشتر بروز کرده و نمایش داده می شوند.

ارور های ۴xx ارور های سمت کاربر و کلاینت و ارور های 5xx به ارور های سمت سرور معروفند. به این مفهوم که وقتی اروری با صدگان 4 به شما نمایش داده شد، علت بروز این ارور باید از سمت کلاینت باشد و درخواستی که برای سایت ارسال شده است ممکن است مشکلی داشته و یا به سایت نرسیده باشد. اما وقتی ارور با صدگان 5 به شما نمایش داده می شود به این معنا است که ایراد از سمت سرور است و سایت مورد نظر به مشکلی خورده است که مدیران سایت باید آن را برطرف کنند. ارور Unauthorized 401 یکی از ارور های سمت کلاینت بوده و این مفهوم است که سایت بدون مشکل بوده و شما باید موارد مختلف را برای دسترسی به سایت چک کنید.

ارور Unauthorized 401 از کجا می آید

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص ارور ها نیاز دارید می توانید به مقالات خطای ۴۰۴ چیست ، ارور Forbidden 403 ، ارور Request Timeout 408 ، ارور Bad Request 400 ، رفع ارور ۵۰۰ ، ارور Bad Gateway 502 ، رفع ارور ۵۰۳ و ارور Gateway Timeout 504 مراجعه کنید. نکته اصلی که در مورد این ارور کلاینت وجود دارد این است که این ارور زمانی به وجود می آیند که المان HTTP Authentication عیب و ایراد خاصی را تشخیص دهد.

 

HTTP Authentication چیست

انتقال داده های حساس از طریق وب همیشه یکی از دغدغه های مهندسین و طراحان شبکه و برنامه های تحت وب بوده است و تلاش های مختلفی که در این راستا شد به ارائه پروتکل های مختلفی انجامید. از انواع مختلف این پروتکل ها می توان به HTTP Authentication و SSL اشاره نمود. HTTP Authentication یکی از اولین و ساده ترین پروتکل هایی است که برای انتقال داده به صورت رمزنگاری شده و امن ارائه شد. این پروتکل معمولا با نام Basic access authentication ارائه می شود که به معنای اصالت سنجی برای دسترسی های اولیه می باشد.

HTTP Authentication به نسبت پروتکل لایه امن یا همان SSL بسیار ضعیف بوده و اکنون برای انتقال هیچ اطلاعات مهمی استفاده نمی شود. اما همانطور که از نام آن پیداست یک اصالت سنجی را برای ارائه دسترسی های اولیه به کاربر انجام می دهد. بروز ارور Unauthorized 401 یکی از نشانه های عدم محرز شدن درستی ورود از طرف این معیار می باشد.

HTTP Authentication چیست

معیار HTTP Authentication هنوز برای موارد مختلفی مانند ارسال پسورد های ساده و پلاگین های کوچک در بعضی سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مکانیزم یک ترکیب ساده و پشت سر هم از یوزرنیم و پسورد که با یک دو نقطه( : ) از هم جدا شده اند را رمزگذاری کرده و از طریق لینک HTTP ارسال می کند. این لینک به راحتی قابل رمزگشایی است و پسورد ها لو خواهد رفت. به همین علت فقط از آن برای موارد ساده و تعیین دسترسی های ساده استفاده می شود.

 

ارور Unauthorized 401 از کجا پیدا می شود

وقتی مکانیزم HTTP Authentication نتواند تاییدیه اینکه شما کاربر این سایت هستید را بدهد و شما را تایید شده بداند ارور Unauthorized 401 به شما نمایش داده خواهد شد. در واقع ارور Unauthorized 401 میگوید که شما برای صفحه ای که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید از سطح دسترسی لازم برخوردار نیستید.

وجود چنین اروری یک امر طبیعی به نظر می رسد. اما داستان جایی شروع می شود که شما میخواهید به یک صفحه عمومی از یک سایت دسترسی پیدا کنید. در اینجا نمایش ارور Unauthorized 401 می تواند برای شما کمی دردسر درست کند. این امر باعث می شود که شما در موارد مختلف کمی به دردسر افتاده و مجبور شوید روش های مختلفی را برای ورود به این سایت امتحان کنید.

ارور Unauthorized 401 از کجاست

این خطای احراز هویت و تشخیص میتواند به دلایل مختلفی باشد که حتی مدیران سایت هم در آن نقش داشته و صرفا تقصیر کلاینت نیست. از انواع علل بروز ارور Unauthorized 401 میتوان به عدم احراز هویت بخاطر استفاده از آدرس IP مشکوک توسط VPN ها، ریدایرکت شدن به بخشی که دسترسی به آن مجاز نیست، از بین رفتن کوکی هایی که شما را لاگین نگه داشته اند و مواردی از این دست را نام برد.

در ادامه با معرفی روش های رفع ارور Unauthorized 401 بیشتر به این موضوع می پردازیم.

 

رفع ارور Unauthorized 401

برای رفع ارور Unauthorized 401 مجموعه اقدامات مختلفی است که میتوانید آنها را انجام دهید. به طور کلی میتوان ارور Unauthorized 401 را یکی از ارور هایی است که برخلاف ارور هایی مانند 503 و یا 504 که کاربر نقش خاصی ندارد و باید از طرف مدیران سایت رفع شود، بیشتر تلاش ها برای رفع این ارور متوجه کاربر بوده و عموما سایت در وضعیتی سلامت قرار دارد. البته در موارد کمی که به آنها می پردازیم مدیران سایت باید به میان بیایند. اما به طور کلی ارور Unauthorized 401 واقعا یک ارور سمت کلاینت و کاربر می باشد.

روش ها و مراحلی که باید برای رفع این ارور دنبال کنید به این صورت می باشد:

 

چک کردن URL سایت

یکی از اصلی ترین مواردی که میتوانید برای ایجاد ارور Unauthorized 401 معرفی نمود انتقال به بخشی از سایت است که به آن دسترسی ندارید. این موارد ممکن است به دلیل ریدایرکت شدن ها و یا یک کلیک اشتباه و ناخواسته پیش بیاید. همینطور اگر آدرس URL را از جایی کپی کرده باشید و آدرس ناقص باشد، ممکن است به صفحات و دایرکتوری هایی ارجاع پیدا کند که برای کاربران سایت مسدود بوده و در نتیجه آن ارور Unauthorized 401 به شما نمایش داده شود.

پس اولین اقدامی که در مواجهه با ارور Unauthorized 401 باید انجام گیرد این است که URL سایت خود را چک کنید. در صورتی که URL سایت ایرادی داشت و یا به صورت غیر واضح نوشته شده بود بهتر است به صفحه اصلی سایت رفته و از منو ها و لینک های موجود در سایت به برگه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

رفع ارور Unauthorized 401

 

Login کردن در سایت

احتمال اینکه ارور Unauthorized 401 به علت لاگین نبودن به شما نمایش داده شود بسیار زیاد است. البته شاید صفحه ای که میخواهید به آن دسترسی پیدا کنید یک صفحه کاملا عمومی باشد، اما با لاگین کردن مجدد به سایت در واقع به سایت اعلام خواهید نمود که وضعیت اصالت سنجی و احراز هویت شما درست بوده و تمامی خطاهایی که HTTP Authentication به بار آورده است برطرف خواهد شد.

احتمال رفع شدن ارور Unauthorized 401 با استفاده از لاگین در سایت بسیار بالا است. در صورتی که در سایت لاگین هستید، میتوانید از سایت خارج شده و مجددا وارد سایت شوید. بهتر است بعد از این خارج شدن از سایت یک بار هم مرورگر خود را به صورت کامل ببندید تا Session فعلی شما نیز بسته شود. بعد از ورود مجدد و لاگین کردن به احتمال زیاد ارور Unauthorized 401 به صورت کامل برای شما برطرف خواهد شد.

 

پاک کردن کوکی ها و تغییر IP

یکی از عوامل ارور Unauthorized 401 و یا به صورت کلی تر ایراد در HTTP Authentication به این علت می باشد که شما یک کاربر مشکوک تلقی می شوید. برای رفع این ایراد لازم است تا به عنوان یک کاربر جدید وارد شوید و مجددا درخواست خود را ارسال کنید. برای اینکار باید تمامی کوکی ها و کش خود را پاک کنید. ترجیحا میتوانید DNS های خود را نیز حذف کرده تا شاید به یک سرور CDN جدید متصل شوید.

احتمال رفع ارور Unauthorized 401 در صورت استفاده از این روش بسیار بالا بوده و معمولا نیاز نمی شود تا به سراغ بقیه روش ها بروید. اما در صورتی که از اول هم از VPN استفاده می کرده اید و هنوز این مشکل برقرار است باید به سراغ مرحله بعدی بروید.

 

VPN خود را قطع کنید

بعضی از موارد استفاده از VPN عامل اصلی نمایش ارور Unauthorized 401 خواهد بود. این احتمال وجود دارد که شما به دلیل استفاده از IP ناشناس و شلوغ که درخواست های بالایی دارد، به عنوان یک کاربر مشکوک توسط سایت مورد نظر تشخیص داده شوید. استفاده از VPN در کنار تمام مزایایی که دارد می تواند باعث چنین وضعیت هایی شود. استفاده از VPN های رایگان به علت بالا بودن ترافیک ورودی به خیلی از CDN ها و این موضوع که تعداد زیادی کاربر از از یک IP استفاده می کنند باعث می شود تا خیلی از درخواست ها خصوصا روی سایت هایی که از هاست ها و سرور های داخلی استفاده می کنند، به عنوان درخواست هایی مشکوک تلقی شوند. روی خیلی از این هاست ها نسبت به فعالیت های جریان ترافیکی خارجی سخت گیری هایی اعمال می شود.

برای رفع ارور Unauthorized 401 که به این علت ایجاد می شود لازم است تا VPN خود را قطع کرده و با IP داخلی به سایت مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

رفع ارور 401 

 

استفاده از مرورگر دیگر و ریست کردن کانکشن اینترنت

یک بار خاموش و روشن کردن مودم و تغییر مرورگر اینترنت یکی از مواردی است که شما می توانید از آن به عنوان یکی از آخرین کارهایی که از دستتان برمی آید انجام دهید. با این کار شما یک کانکشن تازه از ISP خود دریافت می کنید که احتمال تغییر IP شما در آن وجود دارد و مرورگری که انتخاب کرده اید نیز با کوکی ها و کش دیگری به سایت متصل شده است. پس در نتیجه برای سایت مورد نظر یک کاربر تازه خواهید بود. این کارها یکی از موثر ترین روش ها برای رفع ارور Unauthorized 401 می باشد.

عموما ارور Unauthorized 401 تا اینجای کار رفع شده و دیگر مزاحم شما نخواهد شد. در صورتی که این ارور باز هم به شما نمایش داده شود، وقت آن رسیده است که توپ را در زمین سایت بندازیم.

 

با پشتیبانی سایت تماس بگیرید

در موارد متعددی ممکن است بعضی از دسترسی ها جابجا شده و یا تعیین سطوح دسترسی که در سایت ها وجود دارد به خاطر اتفاقات مختلفی مانند آپدیت های مختلف و یا تغییرات متعدد در تنظیمات و یا حتی اختلال بعضی از افزونه ها تغییر پیدا کند. این تغییر دسترسی ها در رابطه با بخشی از محتوای سایت می تواند به صورت ارور Unauthorized 401 نمایش داده شود.

برای رفع ارور Unauthorized 401 آخرین راهکار شما تماس با پشتیبان ها و یا مدیران سایت خواهد بود. برای رفع این ارور مدیران سایت ممکن است دسترسی پروفایل کاربری شما را بالاتر برده و یا در صورتی که مسیر اشتباه را انتخاب کرده باشید به شما راهنمایی بدهند و یا مشکل را برطرف کنند.

 

نتیجه گیری

ارور Unauthorized 401 موضوعی بود که به طور کامل در این مقاله بررسی شد. هر چند HTTP Authentication یک پروتکل انتقال امن کاملا ناامن(!!!) به حساب می آید و کدی که به عنوان رمز می سازد توسط نرم افزار های خیلی ساده ای کاملا رمزگشایی می شود. اما روان بودن و سبک بودن این قابلیت باعث شده است تا در زمره مواردی قرار بگیرد که هنوز برای دسترسی های سطحی از آن استفاده شود. همین امر موجب شده است تا ما با پدیده ای به نام ارور Unauthorized 401 مواجه شویم. همانطور که دیدیم روش های رفع ارور Unauthorized 401 بیشتر اقداماتی عمومی در جهت برقراری یک کانکشن امن و سالم هستند، اما در صورتی که این ارور همچنان ادامه دار باشد لازم می شود تا با مدیران سایت تماس گرفته و یا بعدا به سایت مورد نظر خود مراجعه کنید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
20 + 23 =