جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگدامنه های ایرانیانتقال مالکیت دامنه ؛ توضیح گام به گام مراحل
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

انتقال مالکیت دامنه ؛ توضیح گام به گام مراحل

وقتی شما از یک سایت برای موراد مختلفی مانند یک کسب و کار اینترنتی، سایت های سرگرمی، اطلاع رسانی و یا هر کاربرد دیگری استفاده می نمایید، این قابلیت را دارید که در صورت نیاز دامنه خود را به شخص دیگری منتقل نمایید. در واقع انتقال دامنه به نوعی انتقال سند سایت می باشد و شما از آن به بعد، سایت خود را به وی واگذار کرده اید. در اولین نگاه شاید این انتقال دامنه کار خیلی خوبی به نظر نرسد، اما وقتی دامنه شما به نام شخص دیگری ثبت شده باشد و بخواهید آن را به نام خود در بیاورید، خواهید دید که خیلی هم کاربردی و ضروری است. در این مقاله قرار است تا به طور کامل به موضوع انتقال مالکیت دامنه بپردازیم.

قبل از صحبت در مورد انتقال مالکیت دامنه لازم است کمی بیشتر در مورد دامنه ها صحبت کنیم و به صورت واضح بیان کنیم که منظور از انتقال مالکیت چیست و چه چیزی را در این انتقال تغییر خواهیم داد.

 

دامنه چیست

هر کسی که کمی با اینترنت آشنایی داشته باشد و یا به صورت دقیق تر حتی یک بار از اینترنت استفاده کرده باشد از دامنه استفاده کرده است. هر چند شاید خودش این موضوع را نداند. دامنه ها یکی از پایه ای ترین مواردی هستند که در استفاده از اینترنت با آنها آشنا می شویم. یک دامنه در واقع نامی است که ما سایت را با آن صدا می زنیم. وقتی شما می خواهید به یک سایت اینترنتی دسترسی داشته باشید و با اینترنت کاری را انجام دهید ]ه کار می کنید؟ مرورگر را باز کرده و آدرس سایت مورد نظر را وارد می کنید. این ادرس همان دامنه ما هست.

 

دامنه چیست

 

حتی اگر این کار را نکنید و مستقیما آنچه می خواهید را در اینترنت جستجو کنید، باز هم گوگل و یا موتور های جست و جوی دیگر فهرستی را در اختیار شما قرار خواهند داد که لیستی از دامنه ها است. شاید شما در اولین نگاه فقط عناوین را ببینید. اما این لیست بر اساس دامنه ها مرتب شده است.

اجازه دهید این مورد که دامنه چیست را با یک مثال ساده دنبال کنیم. وقتی شما می خواهید به یک مغازه یا نمایشگاه بروید، لازم است تا سوار یک وسیله نقلیه شده و یا حتی پیاده به آدرس آن محل مراجعه کنید. در اینترنت نیز به همین صورت است، و برای بازدید از یک سایت اینترنتی لازم است که آدرس سایت را وارد کنید که این آدرس همان دامنه است. اگر بخواهیم به صورت شسته رفته بگوییم که دامنه چیست و چه کار می کند باید بگوییم دامنه نامی است یکتا و غیر تکراری که صرفا مخصوص یک سایت بوده و با استفاده از آن می توان به یک سایت دسترسی داشت. در صورتی که می خواهید دقیق تر بحث دامنه را دنبال کنید می توانید به مقاله دامنه چیست مراجعه کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد دامنه باید به آن توجه داشت این است که دارنده یک دامنه و کسی که صاحب امتیاز دامنه است، در واقع صاحب سایت بوده و مالک اصلی آن تلقی می شود. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

 

صاحب امتیاز دامنه کیست

ساز و کار داشتن یک دامنه به این صورت است که سازمانی به نام سازمان جهانی دامنه وجود دارد، که هر کسی که یک دامنه و یک آدرس برای سایت خود لازم دارد باید مشخصات خود را به همراه آدرس مورد نظر در آن ثبت کند. این سازمان که تحت عنوان ICANN معرفی می شود، نمایندگانی را معرفی می کند که با توجه به قوانین و مقررات این سازمان اقدام به فروش دامنه می کنند. همینطور هر کشور یک سازمان داخلی برای خود دارد که مسئول ثبت دامنه های ارائه شده روی پسوند ملی کشور است. در ایران این پسوند ملی همان ir بوده و سازمانی که مسئول ارائه این دامنه ها است، ایرنیک نام دارد.(برای اطلاعات بیشتر به مقاله دامنه Ir چیست مراجعه کنید)

وقتی شما قصد راه اندازی یک سایت و یا حتی رزرو یک دامنه برای خود را داشته باشید، می توانید با مراجعه به سایت سازمان ایرنیک و یا نمایندگانی که دارند، دامنه خود را خریداری نمایید. برای اطلاع از اینکه ای نمایندگان دقیقا چه کار می کنند می توانید به مقاله گرفتن نمایندگی دامنه مراجعه کنید. ثبت دامنه در خیلی از هاستینگ های معتبر به این صورت می باشد که شما با استفاده از خدمات آنها دامنه را ارزانتر از خود ایرنیک خریداری می نمایید. وقتی شما یک دامنه را خریداری می کنید، صاحب امتیاز این دامنه خواهید بود و سایتی که با این دامنه راه اندازی شود متعلق به شما خواهد بود.

 

انتقال مالکیت دامنه چیست

 

البته باید در نظر داشته باشید وقتی شما یک دامنه خریداری میکنید در واقع آن را اجاره کرده اید و باید آن را تمدید کنید. وقتی یک دامنه جهانی به نام شما ثبت شود دیگر کسی نمی تواند آن را از شما بگیرد، و به صورت کامل تا زمانی که آن را تمدید کنید و هزینه آن را بپردازید در اختیار شما خواهد بود. انتقال مالکیت دامنه روشی است که در صورت نیاز می توان دامنه را به شخص دیگری واگذار نمایید.

 

در انتقال مالکیت دامنه چه کاری انجام می شود

وقتی صحبت از انتقال مالکیت دامنه به میان می آید، صحبت بر سر این است که شما امتیاز دامنه و کلیه مدتی که آن را تمدید کرده اید و در اختیار شماست را به کس دیگری منتقل نمایید. وقتی شما انتقال مالکیت دامنه را انجام دهید دقیقا مانند این است که سایت خود را به طور کامل به آن شخص واگذار کرده باشید. دامنه شما سند سایت شما است. در واقع اتفاقی که در انتقال مالکیت دامنه می افتد این است که شما دامنه خود را با تمامی اعتباری که دارد (برای اطلاعات بیشتر به مقاله اعتبار دامنه مراجعه کنید) به شخص دیگری واگذار کرده اید.

برای انتقال مالکیت دامنه لازم است تا شما یک سلسله مراتب از کارها را انجام دهید تا انتقال مالکیت دامنه با موفقیت به انجام برسد. این کارها شامل اعلام کد ها و تاییدیه هایی به سازمان های مربوطه و سپری شدن مدت زمانی خاص می باشد.

انتقال مالکیت دامنه در مورد دامنه های ir و دامنه های بین المللی مانند com، org و net روال کاملا مجزایی داشته و با هم تفاوت هایی دارند. در دامنه های ir شما باید خودتان اقدام کرده و کار انتقال مالکیت دامنه به نام صاحب بعدی را خودتان انجام دهید. اما در مورد دامنه های بین المللی قضیه کاملا متفاوت است. وقتی که شما قصد انتقال مالکیت دامنه بین المللی خود را داشته باشید تنها کاری که باید بکنید این است که با رجیسترار یا همان ثبت نام کننده خود هماهنگ کرده و کدهای مربوطه را در اختیار وی قرار دهید.

اما دو نکته خیلی مهم وجود دارد که باید در انتقال مالکیت دامنه چه به صورت داخلی و چه به صورت بین المللی در نظر داشته باشید. اول اینکه انتقال مالکیت دامنه شما همیشه قفل باشد، مگر وقتی که بخواهید دامنه را انتقال دهید، و دوم این که کد انتقال خود را به صورت امن و مطمئن نگهداری کنید و آن را در اختیار هر کسی نگذارید.

 

انتقال مالکیت دامنه های ir

برای انتقال مالکیت دامنه ir یکی از مواردی است که عموما زیاد اتفاق می افتد. خیلی از افرادی که به دنبال راه اندازی یک سایت اینترنتی برای کسب و کار خود هستند برای اینکه از پیچیدگی های کار و امور وقت گیر به دور باشند، خرید دامنه را به عهده طراح سایت می گذارند و این کار منجر می شود که بعد از تکمیل شدن و در زمان تحویل سایت یک عملیات انتقال مالکیت دامنه صورت گیرد. در صورتی که می خواهید این کار را انجام دهید و یا اینکه دامنه ir خود را با استفاده از انتقال مالکیت دامنه و به طور کامل در اختیار شخص دیگری قرار دهید باید مراحلی که در ادامه ذکر شده است را انجام دهید.

اولین کاری که برای انتقال مالکیت دامنه باید انجام داد این است که به سراغ پنل کاربری خود در ایرنیک بروید و از آن گزینه انتقال دامنه را انتخاب کنید.

 

انتقال دامنه ir

 

 در این بخش شما دو قسمت برای ورود را مشاهده می کنید. بخش اول مربوط به خرید دامنه است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت و بخش بعدی در آن مربوط به فروش و انتقال مالکیت دامنه به شخص دیگری می باشد که اکنون می خواهیم به بررسی آن بپردازیم.

 

باز کردن قفل

 

در این بخش شما باید نام دامنه مورد نظر خود که می خواهید عملیات انتقال مالکیت دامنه را روی آن انجام دهید وارد کرده و ادامه را بزنید. بعد از آن به مرحله بعد منتقل خواهید شد.

 

رمز انتقال مالکیت دامنه

 

در این جا با صفحه ای مانند تصویر بالا مواجه خواهید شد که در آن به شما گفته خواهد شد که انتقال دامنه برای شما قفل شده است. برای اینکه بتوانید انتقال مالکیت دامنه را به انجام برسانید باید بازکردن انتقال را بزنید. همانطور که قبلا نیز در رابطه با این قفل صحبت کردیم بهتر است اگر قصد انتقال مالکیت دامنه را ندارید، این قفل را بیهوده باز نکنید.

بعد از انجام این کار صفحه ای مانند تصویر بالا به شما نشان داده خواهد شد که در آن از موفقیت آمیز بودن باز شدن قفل و بروز شدن کد انتقال و معتبر سازی آن خبر می دهد. اکنون مجددا باید به صفحه انتقال دامنه بازگردید و دامنه مورد نظر را انتخاب کنید و بعد از انجام این کار ادامه را بزنید.

 

تایید رمز انتقال مالکیت دامنه

 

بعد از این کار همانطور که می بینید کد انتقال در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای انتقال مالکیت دامنه باید این کد را در اختیار شخصی قرار دهید که می خواهید سایت را به وی منتقل نمایید. در این مرحله این کد باید به عنوان کد ورودی در قسمت اول صفحه انتقال دامنه که در تصویر زیر مشاهده می شود وارد شود.

 

ورود کد انتقال مالکیت دامنه

 

بعد از اینکه درخواست کننده دامنه رمز انتقال را وارد کند و وارد بخش ” تکمیل مراحل ” شود، در ابتدا باید یک فاکتور 8000 تومانی توسط وی پرداخت شود. این هزینه انتقال بر عهده دریافت کننده و صاحب امتیاز جدید دامنه می باشد. بعد از پرداخت این هزینه درخواست ارائه شده در صفحه ای که مربوط به انتقال دامنه مورد نظر می باشد به صاحب امتیاز فعلی نشان داده خواهد شد.

 

تایید درخواست انتقال مالکیت دامنه

 

پس از این تایید لازم است تا مدارکی مانند کپی شناسنامه و همینطور کپی کارت ملی نیز برای ایرنیک ارسال شود و این تایید صرفا نمی تواند به صورت یک تایید از طریق سایت باشد. در نظر داشته باشید که در صورتی که از انتقال مالکیت دامنه مورد نظر پشیمان شده اید می توانید با استفاده از دکمه قفل کردن که در همین صفحه قرار دارد، انتقال دامنه را منقضی کرده و تمامی درخواست هایی که برای انتقال مالکیت دامنه شما وجود دارد را با این کار از بین ببرید.

اما در صورتی که شما خودتان یک ارسال کننده درخواست برای دریافت مالکیت دامنه باشید باید پس از واریز و تکمیل پرداخت منتظر باشید تا تاییدیه انتقال و مدارک از ظرف ارائه دهنده امتیاز دامنه برای شما انجام شود تا دامنه به شما منتقل شده و در فهرست دامنه های شما در منوی دامنه های من قرار بگیرد.

 

انتقال مالکیت دامنه بین المللی

در دامنه های بین المللی انتقال مالکیت دامنه کمی با دامنه های ir تفاوت دارد و شما به هیچ عنوان قرار نیست در این ماجرا نقشی داشته باشند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که یک و یا دو ایمیلی که به عنوان تاییدیه برای ایمیل Info سایت شما ارسال می شود را در اختیار نماینده ای که از آن خرید خود را انجام داده اید قرار دهید. انتقال مالکیت دامنه های بین المللی دو شکل متفاوت دارد. یا هر دو طرف این انتقال از یک نماینده بزرگ مانند GoDaddy و یا Joker خرید خود را انجام داده اند و یا اینکه هر کدام از آنها از نماینده ای جدا استفاده می کنند که در اینصورت روند کار به نحو دیگری رقم خواهد خود. در ادامه کلیت کار را برای هر کدام از این شرایط بررسی خواهیم کرد.

 

انتقال مالکیت دامنه روی یک نماینده

وقتی قرار باشد نماینده ای یک انتقال مالکیت دامنه را انجام دهد و آن را از یکی از کاربران خود به دیگری منتقل کند تنها کاری که انجام می گیرد این است که نماینده در جریان کار قرار بگیرد. وقتی این اتفاق افتاد نماینده یک کد PIN را به ایمیل سایت ارسال می کند و منتظر تایید این ایمیل می ماند. بعد از اعلام تاییدیه مراحل انتقال مالکیت دامنه آغاز شده و انتقال مالکیت دامنه به اکانت مورد نظر آغاز خواهد شد.

کلیه موارد مربوط به Whois و سایر کارهای دامنه در خود نماینده انجام شده و شما می توانید از این بابت خیالتان راحت باشد که مشکلی در کار پیش نخواهد آمد. اما وقتی که نماینده ها از هم جدا باشند و انتقال مالکیت دامنه از طریق یک نمایندگی اتفاق نیفتد، کار کمی طولانی تر خواهد شد.

 

انتقال مالکیت دامنه بین المللی

 

انتقال مالکیت دامنه روی دو نماینده مجزا

وقتی که انتقال مالکیت دامنه بین نفراتی انجام گیرد که اکانت های آنها روی دو نماینده جدا می باشد، باید قبل از هر چیزی قفل دامنه و مخفی بودن اطلاعات دامنه از Whois برداشته شود. برای این کار شما می توانید به نماینده خود پیام دهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

بعد از انجام این مرحله نوبت به این می رسد که وضعیت ایمیل خود را چک کنید و آن را آپدیت نگه دارید، بخاطر مسائل امنیتی در زمان انتقال دامنه ممکن است تا دو ماه ایمیل شما مسدود شود. البته معمولا این زمان سریعتر به انجام خواهد رسید. بعد از اینکار می توانید قفل انتقال دامنه را باز کنید. این قفل نیز توسط نماینده ای که دامنه را از آن خریداری نموده اید باز خواهد شد.

بعد از درخواست انتقال مالکیت دامنه یک کد تایید هویت با استفاده از EPP، کدهای مخفی و یا کدهای احراز هویتی یا همان auth code ها برای شما ارسال خواهد شد. بعد از اینکه هویت شما و درستی اینکه مالک دامنه در حال ارسال درخواست برای انتقال مالکیت دامنه است تایید شد، وقت آن رسیده است که درخواست انتقال را ارسال نمایید و منتظر تایید شدن آن باشید.

در نظر داشته باشید وقتی که شما برای دامنه بین المللی خود عملیات انتقال مالکیت دامنه را به اجرا در می آورید، دامنه شما برای ۷ روز مسدود خواهد بود و در صورتی که در هاست شما مشکلی پیش بیاید نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید و کلیه موراد این مورد از دست شما خارج خواهد بود. پس اگر سایت شما در این مدت به مشکل بر بخورد، این مشکل تا تمام شدن مهلت زمانی می تواند با شما بماند.

 

نتیجه گیری

انتقال مالکیت دامنه یکی از امکانات کاربردی است که در مورد امتیازات دامنه ها وجود دارد و به شما این قابلیت را می دهد که در واقع سند سایت خود را به نام کس دیگری بزنید. وقتی شما کار انتقال مالکیت دامنه را انجام دادید آدرس سایت که در واقع برای یک سایت همه چیز است را در اختیار شخص دیگری قرار داده اید و سایت دیگر متعلق به شما نخواهد بود. البته این مورد می تواند بسیار کاربردی باشد. در دامنه های ir و داخلی شما باید خودتان نسبت به انتقال مالکیت دامنه اقدام کرده و کارهای آن را انجام دهید و این در حالی است که در دامنه های بین المللی شما باید برای انتقال دامنه، نماینده و کسی که دامنه را از آن خریداری کرده اید را شناسایی کرده و منتظر باشید که نماینده کار خود را انجام دهد.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
19 − 1 =