جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهتست پینگ سرور (آموزش ساده و کاربردی)
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

تست پینگ سرور (آموزش ساده و کاربردی)

روش های مختلف و متعددی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان نسبت به بررسی و تست کردن کیفیت خدماتی که یک سرور ارائه می کند اظهار نظر کرد. وقتی شما قصد داشته باشید از یک سرویس دهنده استفاده کرده و سرویس سرور و یا هاست مورد نظر خود را بررسی کنید تا گزینه ایده آل را پیدا کنید، روش های مختلفی هستند که میتوانند به شما در این کار کمک کنند. تست پینگ سرور یکی از این روش هاست و شما میتوانید با استفاده از این مورد بفهمید که این سرور تا چه اندازه قابل دسترسی است و با چه سرعتی به درخواست ها پاسخ می دهد.

در ادامه این مطلب با هم به بررسی اینکه پینگ سرور چیست، چگونه با تست پینگ سرور میتوانیم از وضعیت یک سرور آگاه شویم و اینکه تست پینگ سرور را چطور باید انجام دهیم، خواهیم پرداخت. اما قبل از این موارد باید کمی در مورد اینکه چرا ما باید این حساسیت ها را به خرج دهیم صحبت کنیم.

 

نقش سرور در سایت و اپلیکیشن های اینترنتی

بستر اینترنت بر پایه ارتباطات بنا شده است. شاید در اوایل راه اندازی یک پروژه کوچک که دو دانشگاه را به هم مرتبط می کرد، کسی تصور نمی کرد چنین پدیده عظیمی در جهان در حال وقوع باشد که تمامی شرایط  اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و دنیا را به طریقی یکپارچه کند. تمامی خدماتی که روی اینترنت انجام می شود توسط کامپیوتر ها انجام میگیرد، کامپیوتر های قدرتمند با منابع بالا که بار پردازشی این شبکه عظیم را برعهده دارند، همان سرور ها هستند.

 

نقش سرور در اپ ها

 

پس وقتی صحبت از سرور به میان می آید، منظور ما همان سیستمی است که کسب و کار اینترنتی ما و سایت ما را آنلاین نگه می دارد، بازی های ما را بالا نگه داشته و ارتباط بین بازیکن ها را نگه می دارد، شبکه های اجتماعی را میزبانی کرده و پیام های مارا ذخیره می کند، و بسیاری موارد این چنینی دیگر که در واقع زندگی روزمره ما را تشکیل می دهد. در واقع شما برای انجام هر فعالیت اینترنتی یا در حال استفاده از سایر سرورها هستید و یا باید سرور های خودتان را داشته باشید.

اما این سرور های بزرگ و مفید و سودمند همیشه درست کار نمی کنند و در موارد زیادی شما با سرور هایی سر و کار خواهید داشت که کیفیت پایینی از خدمات را ارائه می کنند و یا حداقل به سایت مورد نظر شما و یا منطقه یا که در آن قرار دارید سرویس دهی مناسبی انجام نمی شود. به عنوان مثال سرور های آمریکا و دیتاسنتر های این کشور جزو قوی ترین های دنیا به شما می روند اما به علت تحریم ها سرویسی از این دیتاسنتر ها به ایران داده نمی شود و شما میتوانید دیتاسنتر های هلند و آلمان(برای اطلاعات بیشتر به مقاله Hetzner چیست مراجعه کنید) را به عنوان برترین دیتاسنتر های بین المللی با خدماتی قابل قبول در داخل ایران بشناسید.

برای اینکه بفهمیم آیا خدماتی که از دیتاسنتر و به طور موردی تر سرور مورد نظر ما درست است یا خیر نیاز است تا یک تست سرور را پیاده سازی کرده و ببینیم که سرور ها درست کار می کنند یا خیر. تست پینگ سرور یکی از موارد مهمی است که می تواند کارکرد این سرور ها را بررسی کند. اما قبل از معرفی تست پینگ سرور و آموزش ابزار های مربوط به آن لازم است بدانیم پینگ چیست و چه چیزی را میخواهیم تست کنیم.

 

پینگ چیست

در صورتی که با اینترنت و مواردی مانند بازی های آنلاین آشنایی داشته باشید، قطعا یک آشنایی کوچک با پینگ داشته و یا حداقل نام آن را شنیده اید. تعاریف مختلفی برای اینکه پینگ چیست ارائه می شود و هر کس آن را به نحوی بیان می کند. اما به طور کلی می توانیم بگوییم که پینگ عبارت است از فاصله زمانی بین دو دستگاه در اینترنت که با یک زمان معمولا کوچک و در حد چند میلی ثانیه نمایش داده می شود.

ساز و کار پینگ به این صورت عمل می کند که وقتی شما می خواهید به یک سرور متصل شوید و داده های خود را از بستر اینترنت ارسال کنید، اول باید مسیر انتقال داده های شما مشخص شود. به اینصورت که شما باید بدانید از کدام مسیر و چه سرور هایی در بین راه داده شما قرار است ارسال شود. در اینجاست که بسته پینگ از سیستم شما خارج می شود. این بسته کوچک که با سرعتی خیلی زیاد حرکت کرده و در روان ترین حالت خود قرار دارد از بستر شبکه عبور کرده و بر اساس dns های مختلف سرور مورد نظر را پیدا می کند. این سرور ممکن سایت سرور اصلی شما با یک IP ثابت باشد و یا یک سرور CDN که در میانه راه شما قرار گرفته است.

وقتی سرور مورد نظر پیدا شد، مسیر حرکت بسته ها و زمانی که طول میکشد که بسته های شما با سرور ارتباط برقرار کنند و به آن برسند را به شما اعلام خواهد کرد. هر چه مقدار پینگ به صفر نزدیکتر باشد، سرعت ارتباط بیشتر است. و در صورتی که پینگ برقرار شود و بسته های پینگ ارسالی توسط سیستم شما هرگز به سیستم بازنگردند به این معناست که مشکلی در ارتباط وجود داشته و در واقع شما با سرور مورد نظر ارتباطی ندارید.

 

پینگ چیست

 

تست پینگ سرور یکی از مواردی است که میتواند تعیین کند که کارایی سرور مورد نظر به چه صورت باید باشد.

 

تست پینگ سرور چیست و چگونه به ما کمک می کند

تست پینگ سرور همانطور که از نام آن پیداست قرار است تا پینگ و مدت زمانی که طول می کشد به سرور دسترسی داشته باشیم را بررسی کند و میتوان آن را یکی از معیار های کارایی برای یک سرور معرفی نمود. در واقع تست پینگ سرور میخواهد این موضوع را چک کند که آیا سرور مورد نظر در شرایطی قرار دارد که به خوبی با ما و یا با هر نقطه دیگری از جهان ارتباط برقرار کند یا خیر. وقتی تست پینگ سرور روی یک سرور انجام می گیرد میتوانیم بگوییم که آیا این سرور کاربردی است یا خیر.

برای تست پینگ سرور شما روش های متعددی را در اختیار خواهید داشت. از تست پینگ سرور با استفاده از CMD تا ابزار های بزرگی مانند Host Tracker به شما کمک خواهند کرد تا متوجه شوید عملکرد یک سرور چگونه است. اما واقعا تست پینگ سرور چه کمکی به ما می کند.

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم تست پینگ سرور به ما می گوید که آیا سرور و یا هاست مورد نظر به درد میخورد یا خیر. در صورتی که پینگ شما بالا باشد و یا قطع شود به هیج عنوان نباید این انتظار را داشته باشید که اگر سایت خود را روی این هاست و سرور قرار دادید، سایت شما بالا بیاید و کار کند.

تست پینگ سرور به ما کمک می کند که بفهمیم آیا یک سرویس قابل اعتماد است یا خیر.

 

Host Tracker ابزاری حرفه ای برای تست پینگ سرور

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان تست پینگ سرور را انجام داده و از وضعیت نسبی هاست و سرور اطلاع پیدا کرد. اما در بین تمام آن ها تست پینگ سرور با استفاده از Host Tracker یک گزینه طلایی و دقیق به حساب می آید. این ابزار به شما کمک می کند تا ببینید هاست و سروری که قصد خرید آن را دارید و یا در حال حاضر از آن استفاده می کند از جهات مختلف چگونه عمل می کند و تا چه اندازه در دسترس قرار دارد.

در ادامه به معرفی قابلیت های Host Tracker و همینطور آموزش ویژگی های آن برای تست پینگ سرور خواهیم پرداخت.

 

آموزش Host Tracker

برای استفاده از این ابزار با مراجعه به سایت Host Tracker باید ابتدا در این سایت ثبت نام کنید. برای ثبت نام شما به یک ایمیل نیاز خواهید داشت. که به شما امکان استفاده رایگان از خدمات را به مدت 30 روز خواهد داد و بعد از آن لازم است تا اکانت خود را به پرمیوم انتقال داده و یا از ایمیل دیگری استفاده کنید.

هاست ترکر

 

پس از ثبت نام هاست ترکر برای شما ایمیلی حاوی یک پسورد موقت ارسال خواهد کرد که با وارد کردن پسورد موقت به شما اجازه داده می شود یک پسورد دائمی و جدید برای خود تعیین کنید. پس از این مرحله شما به صفحه اصلی پنل وارد خواهید شد.

ویژگی های هاست ترکر

 

هاست ترکر صرفا تست پینگ سرور را برای شما انجام نمی دهد و امکانات فوق العاده بیشتری وجود دارد که این ابزار چند منظوره میتواند برای شما ایجاد کند. در قسمت اصلی پنل و در مرکز شما فهرست سایت هایی که آنها را از نظ آپتایم و یا سایر موارد کنترل می کنید وجود دارند. در سمت چپ منویی که به شما گزینه های کلی را پیشنهاد می کند قرار گرفته است و در بالای تصویر و سمت راست، یک آدرس بار و تعدادی گزینه که تست پینگ سرور نیز یکی از آنها است جای گرفته اند.

قبل از بررسی تست پینگ سرور لازم است تا در مورد سایر کاربرد های این ابزار نیز کمی توضیح داده شود.

 

قابلیت های اصلی Host Tracker

هاست ترکر قابلیت هایی دارد که می تواند در مدیریت و کنترل یک وب سایت بسیار مفید باشد، این موارد در منوی سمت چپ فهرست شده و شما با کلیک بر روی هر کدام از آنها می توانید سایت مورد نظر خود را در آنها اضافه نموده و از این خدمات استفاده نمایید.

قابلیت های هاست ترکر

 

این قابلیت ها عبارتند از:

تست آپتایم سایت: به شما کمک می کند که بفهمید در طول شبانه روز در چه ساعاتی سایت شما داون شده است و این خرابی تا چه مدت طول کشیده است. آپتایم یکی از موراد اساسی است که یک وبمستر باید مورد توجه قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر راجع به این مورد می توانید به مقاله تست آپتایم سایت مراجعه کنید.

مانیتورینگ سایت: مانیتورینگ وضعیت سایت نیز اطلاعات جامعی در رابطه با سرعت و همینطور سایر مشخصات سایت که آنها را درخواست کرده باشید، مانند زمان پاسخگویی و موارد این چنینی به شما میدهد. شما میتوانید در این بخش تسک های مختلفی تعیین کرده و بسته به اینکه کدام را نیاز دارید، سایت خود را مانیتور کنید، در تصویر زیر می توانید فهرست این تسک های قابل برنامه ریزی را مشاهده نمایید.

سایت در هاست ترکر

 

کانتکت ها: در این قسمت شما میتوانید ایمیل های دیگری را برای دریافت هشدار ها و Alert های اعلام شده برای خرابی سایت خود وارد کرده و آنها را مدیریت کنید.

اکانت های اعلام هشدار: در این بخش شما میتوانید تمامی هشدار های تعیین شده و وضعیت جاری آنها را مشاهده کنید. مثلا ممکن است برای یک ایمیل چند هشدار طراحی شده باشد که در صورت وقوع هر کدام از آنها لازم باشد به این ایمیل پیامی داده شود.

اکانت های اعلام گزارش: در این بخش می توانید تعیین کنید که چه اکانت هایی به صورت ماهانه، هفتگی و یا روزانه باید از وضعیت ها و مانیتور های شما گزارش دریافت کنند و به آنها گفته شود وضعیت سایت چگونه است.

گوگل ادز: شما میتوانید کمپین های ادوردز خود را نیز در این بخش مشاهده کنید و اطلاعات مربوط به آنها را نیز داشته باشید.

ساخت برچسب آپتایم: شما میتوانید یک لوگو یا برچسب را برای سایت خود ایجاد کنید و آن را در سایت به نمایش بگذارید. این لوگو میزان آپتایم شما را نشان خواهد داد که به معنی تضمین کیفیت خدمات برای سایت شماست.

اکنون که دیدیم این سایت چه قابلیت هایی دارد و چه کارهایی برای ما انجام میدهد نوبت به بررسی تست پینگ سرور رسیده است.

 

تست پینگ سرور با Host Tracker

برای تست پینگ سرور با استفاده از این ابزار باید به سراغ بخش بالا و سمت راست سایت بروید. در اینجا شما یک آدرس بار را مشاهده می کنید و تعدادی گزینه مختلف که عبارتند از:

Page Speed: وقتی میخواهید سرعت یک سایت را بررسی کنید می توانید از این گزینه استفاده کنید تا به منوی آبسازی اطلاعات مربوط به سرعت و لود شدن سایت دسترسی داشته باشید.

Https: در این قسمت شما تست را به نحوی انجام خواهید داد که انگار دقیقا یک کاربر عادی و معمولی در حال باز کردن سایت است. در این مورد نیز کل سایت مورد بازبینی قرار می گیرد.

Ping: در این قسمت شما می توانید تست پینگ سرور را روی IP مورد نظر خود داشته باشید و ببینید که تاخیر این سرور یا هاست برای ارائه دسترسی به سایر نقاط جهان به چه صورت می باشد.

Trace: شما میتوانید با استفاده از تعداد زیادی سرور یک درخواست را ارسال مرده و مسیر طی شدن درخواست تا رسیدن به مقصد را ردیابی کنید.

Port: میتوانید عملکرد هاست و سرور را در کار با سایر پروتکل های غیر از TCP/IP مانند FTP و UDP بررسی کنید.

DNSBL: قادر خواهید بود تا وضعیت دامنه را برای قرار داشتن در بلک لیست های مختلف بررسی کنید و ببینید که آیا یک دامنه معتبر است یا خیر.

بدیهی است که برای تست پینگ سرور باید از گزینه PING استفاده کنیم. در صورتی که سایت شما اکنون روی هاست است و می خواهید تست پینگ سرور را روی آن انجام دهید، میتوانید خود دامنه را وارد کنید. در غیر اینصورت شما این امکان را دارید تا با وارد کردن IP سرور نیز وضعیت آن را بررسی کنید. برای اینکار دامنه مورد نظر را وارد کرده و اینتر را بزنید. اکنون باید منتظر باشید تا نتایج لود شده و به شما نشان داده شود.

تست پینگ سرور در هاست ترکر

 

این سایت از ۱۵۶ سرور مختلف که ۱۳ مورد از آنها نیز در ایران هستند، درخواست های خود را برای سایت و یا سرور شما ارسال کرده و پینگ ها را مقایسه می کند، شما با این تست پینگ سرور می توانید از وضعیت سایت خود در تمام دنیا با خبر باشید.

در واقع تست پینگ سرور به ما میگوید که از کجای دنیا ارتباط با ما ساده و از کجا ارتباط پیچیده خواهد بود.

شما با استفاده از این تست پینگ سرور می توانید به اطلاعات کاملی در مورد سرور ها و زمانی که طول می کشد سایت یا سرور شما به سایر سرور ها پاسخ دهد دسترسی خواهید داشت. در صورتی که تعداد پینگ های از دست رفته زیاد باشد، هاست مورد نظر به هیچ عنوان قابل اعتماد نبوده و تست پینگ سرور به ما می گوید که باید به فکر تغییر آن باشیم و یا گزینه دیگری را برای خرید انتخاب کنیم.

 

نتیجه گیری

تست پینگ سرور موضوعی است که برای آن روش ها و ابزار های زیادی وجود دارد و با هم یکی از این ابزار ها را بررسی کردیم. این ابزار علاوه بر این نوع از تست به ما امکانات بسیار زیادی دیگری نیز می دهد که آنها را به طور اجمالی در این مقاله بررسی کردیم. در صورتی که تست پینگ هاست شما و یا سروری که میخواهید از آن استفاده کنید پایین است، در تغییر آن شک نکنید و سریعتر به فکر جایگزینی آن باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
27 − 21 =