جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستآموزش کار با ساب دامین در سی پنل
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش کار با ساب دامین در سی پنل

دنیای ساخت برنامه های تحت وب و طراحی سایت یکی از شلوغ ترین و متنوع ترین زمینه های برنامه نویسی است که پر از قابلیت های رنگارنگ و مختلف است که می تواند در اولین برخورد کمی شما را سر در گم کند اما با حفظ آرامش و یک آموزش خوب مانند همین آموزش، متوجه این موضوع خواهید شد که می توانید از بیشتر این قابلیت ها به خوبی استفاده کنید. قابلیتی که امروز و در این مقاله می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم یک عنصر کاربردی به نام ساب دامین است که می تواند بسیار مفید و مهم باشد. در این مقاله با هم یک آموزش کامل را برای کار با ساب دامین در سی پنل دنبال خواهیم کرد و می بینیم که چگونه می توانیم روی این کنترل پنل معروف که خیلی از هاست ها از آن استفاده می کنند از سی پنل استفاده کنیم و آن را به کار بگیریم.

قبل از اینکه در کار خود را برای آموزش کار با ساب دامین در سی پنل شروع کنیم بهتر است کمی در مورد اینکه ساب دامین ها چه کارهایی را ممکن است برای ما انجام بدهند و ما باید برای استفاده و بکارگیری آنها چه نکات و مواردی را در نظر داشته باشیم، صحبت کنیم.

 

ساب دامین ها و کاربرد های آنها

ساب دامین یا همان زیر دامنه یکی از قابلیت های کاربردی است که شما می توانید با استفاده از آن دامنه های مختلف را به راحتی از دامنه اصلی خود مشتق کرده و کارهای جانبی که قرار است در سایت شما انجام بگیرد را تقسیم بندی کنید. در مورد دامنه ها در مقاله دامنه چیست به صورت کامل صحبت کردیم و دیدیم که در واقع دامنه دو بخش اصلی دارد. نام دامنه و پسوند دامنه. در زمانی که ما بخواهیم یک دامنه را به کار بگیریم، یک بخش سوم هم به این بخش اضافه شده و در واقع ترکیب دامنه ما به زیر دامنه، نام دامنه و پسوند دامنه تقسیم بندی می شود.

 

ساب دامین چیست

 

این زیر دامنه ها می توانند به عنوان کاربرد های مختلف و یا کاربرد هایی در رابطه با فعالیت ها و بخش های مختلف سایت مورد استفاده قرار بگیرند که باید گفت کارایی اصلی این مورد نیز همین می باشد. پس روی هم رفته در مورد این زیر دامنه ها باید گفت که استفاده از یک زیر دامنه می تواند برای ما امکاناتی را برای جدا کردن بخش های سایت فراهم کند. این جدا سازی از جنبه برنامه نویسی و طراحی سایت می تواند بسیار مهم باشد زیرا شما این امکان را دارید که هر یک از زیر دامنه های خود را با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا پیاده سازی کنید. به عنوان مثال کسی که یک سایت فروشگاهی به صورت شخصی سازی شده دارد، این امکان را خواهد داشت که وبلاگ خود را با یک زیر دامنه با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا و یا وبلاگ قوی مانند وردپرس راه اندازی کند.

اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که این زیر دامنه ها سایت هایی مجزا به حساب می آیند و از نظر سئو موارد مربوط به خود را دارد. قبل از اینکه به آموزش کار با ساب دامین در سی پنل بپردازیم این مورد را با هم بررسی می کنیم.

 

نکته مهم در مورد سئو ساب دامین

وقتی که شما برای سایت خود یک یا چند زیر دامنه و ساب دامین داشته باشید باید این موضوع مهم را مد نظر قرار دهید که از نظر گوگل هر کدام از این زیر دامنه ها برای خودشان یک سایت مجزا هستند که اعتبار جدایی را دارند و هر کدام از آنها می توانند دسته بندی موضوعی خود را در این زمینه داشته باشند. پس اگر شما قصد دارید که وبلاگ خود را با استفاده از یک زیر دامنه راه اندازی کنید، باید بدانید که در حالت عادی شما هیچ اعتباری از این زیر دامنه دریافت نمی کنید و در واقع این بخش از سایت شما کاملا جدا می باشد و اگر می خواهید اعتبار زیر دامنه خود را به سایت اصلی انتقال دهید باید از روش های مختلفی مانند تگ های کنونیکال و یا ریدایرکت ۳۰۱ برای این کار استفاده کنید.

البته داشتن زیر دامنه برای سایت های مختلف می تواند رتبه الکسای سایت را افزایش دهد. اما اگر نتایج جست و جو در گوگل و ترافیک ورودی از آن برای شما اهمیت دارد در رابطه با زیر دامنه های خود باید تجدید نظر کنید و یک استراتژی آگاهانه را برای استفاده از این قابلیت مورد استفاده خود قرار دهید.

 

سئو ساب دامین

 

اکنون که می دانیم مسیر استفاده از زیر دامنه یا همان ساب دامین به کجا ختم می شود و باید چه مسائلی را در نظر گرفت وقت آن رسیده است که به سراغ آموزش ساخت و استفاده از ساب دامین در سی پنل بپردازیم و ببینیم برای اینکه از این قابلیت کاربردی در این کنترل پنل معروف استفاده کنیم باید چه کاری را انجام دهیم.

 

ساخت ساب دامین در سی پنل

یکی از اولین بخش هایی که در آموزش کار با ساب دامین در سی پنل باید در نظر داشته باشیم این است که چگونه این ساب  دامین ها را ایجاد کنیم و روش ساخت ساب دامین در سی پنل به چه صورتی می باشد. برای اینکه بتوانید یک زیر دامنه در سی پنل خود ایجاد کنید باید در ابتدا وارد کنترل پنل هاست خود شوید. شما می توانید این کار را با اضافه کردن یک دو نقطه در انتهای آدرس سایت خود و نوشتن عدد 2083 بعد از این دو نقطه وارد سایت خود شوید. در واقع شما باید آدرس سایت خود را به این صورت بنویسید:

 

Yoursite.com:2083

 

شما با استفاده از این آدرس می توانید به پنل ورود و لاگین به کنترل پنل هاست خود دسترسی پیدا کنید و اکنون کاری که باید انجام دهید وارد کردن رمز و پسورد هاست است.

ورود به سی پنل

 

بعد از وارد شدن به کنترل پنل برای دسترسی به کلیه زیر دامنه ها باید به بخش ساب دامین در سی پنل بروید که یکی از گزینه های موجود در بخش دامنه ها است و شما باید آن را در منوی سی پنل پیدا کنید.

منوی ساب دامین در سی پنل

 

بعد از کلیک روی ساب دامین در سی پنل شما به صفحه ای منتقل خواهید شد که با استفاده از آن می توانید زیر دامنه های خود را ایجاد نموده و یا زیر دامنه های موجود را ویرایش کنید.

ایجاد ساب دامین در سی پنل

 

همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده کردید قسمت ساب دامین در سی پنل دو بخش اصلی و اساسی دارد که عبارتند از قسمت ساخت ساب دامین در سی پنل که در بخش اول قابل مشاهده است و بخش دوم هم مربوط به قسمی می باشد که شما می توانید سایر زیر دامنه های ایجاد شده از تمامی دامنه هایی که روی هاست شما قرار دارد را مشاهده نمایید.

برای ساخت ساب دامین در سی پنل لازم است که فرم مورد نظر که در قسمت اول قرار گرفته است را به صورت کامل پر کنید.

اولین بخش شما باید نام زیر دامنه ای که می خواهید ایجاد کنید را ذکر کنید. این نام می تواند هر چیزی باشد و بستگی دارد که شما از چه زیر دامنه ای بخواهید استفاده کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که در صورتی که می خواهید برای واحد های مختلف شرکت خود زیر دامنه ایجاد نمایید از اصطلاحات رسمی و انگلیسی استفاده کنید. زیرا این کار باعث می شود که شما آدرس هایی زیباتر و حرفه ای تر داشته باشید. به عنوان مثال می توانید از Support  برای پشتیبانی و از Sale برای واحد فروش خود استفاده نمایید.

در اینجا ما از Blog برای ساب دامینی که می خواهیم آن را ایجاد کنیم، استفاده می نماییم. قسمت بعدی تعیین کننده این موضوع است که شما روی چه دامنه ای می خواهید این کار را انجام دهید و دامنه مادر در این بخش کدام خواهد بود. در مورد این بخش باید گفت که ممکن است شما چند دامنه را به صورت همزمان روی هاست خود داشته باشید و این بخش به شما کمک خواهد کرد که این موضوع را حل کرده و دامنه ای که می خواهید زیر دامنه جدیدی روی آن ایجاد شود را انتخاب کنید. در صورتی که روی لیست کشویی دامنه ها کلیک کنید تمامی دامنه های موجود شما نمایش داده خواهند شد.

در ادامه هم شما باید این موضوع را تعیین کنید که پوشه ای که فایل های دامنه شما روی آن قرار خواهد گرفت کدام باید باشد. به صورت پیشفرض همان نامی که برای ساب دامین خود استفاده کرده اید برای این پوشه نیز پر خواهد شد.

با زدن دکمه Create ساب دامین در سی پنل ایجاد شده و شما یک پیغام تایید سبز رنگ را در صفحه ای جدید دریافت می کنید که به شما می گوید کار شما موفقیت آمیز بوده است و اگر شما به عقب بازگردید می توانید ساب دامین تازه ایجاد شده خود را مشاهده کنید که در فهرست زیر دامنه ها قرار گرفته است. اکنون می توان گفت که کار ساخت ساب دامین در سی پنل به صورت کامل انجام شده است و کاری که باید در ادامه انجام دهید این است که به سراغ ساخت سایتی بروید که قرار است در این ساب دامین به نمایش در بیاید.

اما یک موضوع دیگر وجود دارد و آن این است که ما اکنون می توانیم از طریق آدرس yoursite.com/blog هم به همین ساب دامین دسترسی داشته باشیم. برای اصلاح این مشکل باید در همین صفحه به قسمت پایین رفته و در لیست زیر دامنه ها بخش Document Root را ویرایش کنیم. عموما این بخش همان آدرسی که در بالا انتخاب کردیم را به ما می دهد. اما با تغییر آن به آدرس زیر دامنه می توانیم از بروز این اتفاق جلوگیری کنیم.

رفع مشکل نمایش ساب دامین در آدرس سایت اصلی

 

بعد از کلیک روی ویرایش شما با وارد کردن آدرس زیر دامنه به صورت Blog.yoursite.com می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.

 

در ادامه به آموزش راه اندازی سیستم مدیریت محتوا در ساب دامین در سی پنل خواهیم پرداخت.

 

نصب CMS روی ساب دامین در سی پنل

شما می توانید از وردپرس، جوملا و یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری که فکر می کنید برای کار شما مناسب است برای زیر دامنه ایجاد شده خود استفاده نمایید. در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی این مورد بپردازیم که برای نصب یک CMS جدید و در واقع راه اندازی ساب دامین در سی پنل باید چه کاری را انجام دهید. اولین کاری که باید برای این مورد انجام دهید این است که یک بار آدرس زیر دامنه خود را در مرورگر وارد کرده تا پوشه ها و موارد مربوطه برای شما ایجاد شود. البته لازم به ذکر است که شما در اولین بار از این آدرس یک خطای 404 دریافت خواهید کرد و این موضوع کاملا طبیعی می باشد.

فایل اصلی ساب دامین در سی پنل

 

در ادامه برای راه اندازی سایت مربوط به زیر دامنه خود باید از منوی سی پنل خود به سراغ فایل منیجر بروید و از پوشه public_html پوشه ای را که برای زیر دامنه خود انتخاب کردید را پیدا کنید. شما برای راه اندازی سایت مربوط به زیر دامنه خود باید از این پوشه استفاده کنید و می توانید سیستم مدیریت محتوایی که می خواهید آن را نصب کنید را روی این بخش از هاست خود فعال نمایید.

یکی از مشکلاتی که می تواند در کارکردن با ساب دامین در سی پنل رخ بدهد این است که در این بخش شما با محدودیت در ایجاد پایگاه داده مواجه شوید. هر کدام از زیر دامنه ها در صورتی که از سیستم های متفاوت برای مدیریت آنها استفاده شود نیاز به نصب یک سیستم مانند وردپرس دارند و هر کدام از آنها یک پایگاه داده جدا لازم دارد و بعضی از هاست ها در این مورد محدودیت هایی را دارند. برای رفع این مشکل می توانید با پشتیبانی سایت خود هماهنگی های لازم را داشته باشید تا در صورت امکان این امکان برای شما فراهم شود. همینطور شما قادر هستید که برای این زیر دامنه خود از یک وردپرس مولتی سایت استفاده کنید. که آن را در مقاله وردپرس شبکه به صورت کامل معرفی کردیم و دیدیم که چگونه با یک وردپرس و یک پایگاه داده میتوان چند سایت را مدیریت کرد.

 

ریدایرکت ساب دامین در سی پنل

یکی دیگر از کارهای معمول که می تواند زیاد برای ساب دامین در سی پنل اتفاق بیفتد این است که شما آن را به یکی از صفحات سایت خود و یا حتی یک سایت دیگر که روی هاست دیگری قرار دارد ریدایرکت کنید. ریدایرکت کردن ساب دامین در سی پنل یکی از کارهای کاملا طبیعی و عمومی است که سیپنل این قابلیت را به راحتی در اختیار شما قرار خواهد داد.

برای اینکار باید به سراغ همان بخشی برویم که اطلاعات زیر دامنه ها را به ما نمایش می داد. یعنی از طریق منو سی پنل گزینه ساب دامین را انتخاب کرده و به بخش پایینی صفحه ای که در آن هستیم برویم.

ریدایرکت ساب دامین در سی پنل

 

در اینجا باید گزینه آخر یعنی Manage Redirection را برای انتخاب اینکه زیر دامنه شما به کجا ریدایرکت شود و چه صفحه یا سایتی را نشان دهد، تعیین کنید. وقتی روی این گزینه کلیک کنید، شما به صفحه دیگری منتقل خواهید شد که می توانید این کار را از آنجا انجام داده و آدرس دامنه و یا صفحه مورد نظر خود را وارد کنید. این آدرس می تواند یکی از صفحات سایت شما باشد که آن را به این جا پیوند می دهید و یا اینکه می تواند به یک سایت دیگر باشد.

ریدایرکت ساب دامین در سی پنل

 

در این بخش شما قادر خواهید بود تا تعیین کنید که ریدایرکت ساب دامین در سی پنل به چه صورتي انجام شود. در ادامه به بررسی اینکه چطور این ساب دامین ایجاد شده را حذف کنیم می پردازیم.

 

حذف ساب دامین در سی پنل

تا اینجا دیدیم که چطور باید نسبت به ایجاد یک ساب دامین در سی پنل اقدام کرد و این کار چطور انجام می شود، همینطور این موضوع که چطور می توانیم یک CMS را روی این صفحه به کار بگیریم و از کجا باید به اطلاعات آن دسترسی داشته باشیم را بررسی کردیم. در مورد انتقال این ساب دامین در سی پنل به یک آدرس دیگر هم توضیح دادیم و اکنون نوبت به این رسیده است که ببینیم چطور می توانیم از دست این ساب دامین خلاص شویم. در صورتی که در هر یک از مراحل ساخت ساب دامین در سی پنل مشکلی برای شما ایجاد شد می توانید به راحتی از دست آن خلاص شوید و آن را حذف کنید.

حذف ساب دامین در سی پنل

 

برای حذف این ساب دامین در سی پنل به هیچ عنوان لازم نیست خود را به زحمت بیندازید و برای اینکار کافی است بر روی گزینه Remove که در تصویر هم برای شما مشخص شده است کلیک کنید. با این کار شما به صفحه زیر منتقل خواهید شد:

تایید حذف ساب دامین در سی پنل

 

در این صفحه از شما سوال می شود که آیا می خواهید ساب دامین ایجاد شده را حذف کنید یا خیر. در صورتی که تایید نهایی را بدهید زیر دامنه شما به صورت کامل حذف شده و از بین خواهد رفت. البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که با حذف شدن این ساب دامین در سی پنل فایل هایی که ایجاد کرده است باقی می ماند و اگر به سراغ فایل منیجر هاست خود بروید و فایل ها را بررسی کنید می توانید دوباره به پوشه ای که ایجاد کرده بود و محتوای صفحاتی که داشت دسترسی داشته باشید. شما می توانید این اطلاعات را به بخش های دیگر سایت خود منتقل کرده و یا آنها را برای جلوگیری از اشغال حجم و همینطور خلوت کردن هاست خود و جلوگیری از افت کارایی حذف نمایید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل به بررسی روش های ساخت ساب دامین در سی پنل و استفاده از آن پرداختیم و دیدیم که برای اینکه بتوانیم از این ساب دامین استفاده کنیم چه کارهایی را باید انجام دهیم. شما می توانید بسته به نیاز وبسایت خود نسبت به ساخت ساب دامین و بکارگیری آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که وقتی شما یک زیر دامنه را راه اندازی می کنید در واقع یک سایت جدیدی را از خیلی از جهات به کار می گیرید که می تواند سیستم کاری کاملا مجزایی داشته باشد.

تمامی کارهایی که می توان روی ساب دامین در سی پنل انجام شود و با استفاده از آنها از طریق این کنترل پنل قدرتمند سایت خود را مدیریت کنید توضیح داده شده است. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد این کنترل پنل نیاز دارید، می توانید به مقاله Cpanel چیست مراجعه کنید و اگر هم به دنبال سرویسی هستید که با استفاده از آن بدون دردسر با ساب دامین در سی پنل کار کنید صفحات هاست ابری و هاست وردپرس می توانند به شما کمک کنند این موارد را پیدا کنید.

 

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
26 × 9 =