جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگهاستساده ترین روش بکاپ گیری در دایرکت ادمین
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

ساده ترین روش بکاپ گیری در دایرکت ادمین

خطاها و اتفاقات غیر مترقبه ای که به سایت و یا برنامه آسیب میرساند یکی از مواردی بوده است که همواره وجود داشته و تقریبا میتوان گفت فرار کردن از آن ها امکان پذیر نیست. اما می توان با استفاده از روش هایی خسارت هایی که این اتفاقات به شما وارد می کنند را تا حد خیلی زیادی کاهش داد. یکی از مهمترین این روش ها استفاده از بکاپ ها می باشد و شما با کمک گرفتن از آن می توانید سیستم خود را به یک حالت پایدار برسانید. بکاپ گیری در دایرکت ادمین موضوع اصلی بحث ماست و در ادامه با گرفتن بکاپ روی این کنترل پنل حرفه ای و محبوب بیشتر آشنا خواهیم شد.

قبل از اینکه بکاپ گیری در دایرکت ادمین را شروع کنیم نیاز است تا کمی بیشتر در مورد بکاپ صحبت کنیم و ببینیم که دقیقا قرار است چه کار انجام دهیم.

 

بکاپ چیست!؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بکاپ چیست و چرا باید این کار تقریبا زمانبر را انجام دهیم. در این مورد باید بگوییم بکاپ نسخه پشتیبانی است که سیستم شما را در برابر حملات و اتفاقاتی که باعث می شود خسارات دائمی به سیستم وارد شوند، حفظ می کند. وقتی شما برای بکاپ گیری اقدام کنید، سیستم شما از کلیه فایل ها، تنظیمات و دستورالعمل ها و پردازه هایی که درون آن ذخیره شده باشد، یک کپی قابل استفاده مجدد را ایجاد می کند، معمولا وقتی از یک سیستم و یا سایت بکاپی گرفته شود، شما ملاحظه خواهید کرد که این بکاپ دقیقا برابر اندازه فضای هارد و یا فضایی است که سایت شما از هاست اشغال کرده است.

دلیل این امر آن است که شما به یک کپی تمام و کمال از داده ها و اطلاعات خود دست پیدا کرده اید. این کپی میتواند در صورت نیاز بازیابی شده و روی سایت شما قرار گیرد. وقتی که بکاپ بارگذاری شود که در اصطلاح به آن Restore گفته می شود، تمام تنظیمات سایت و یا برنامه مورد نظر شما به همان حالتی بر میگردد که شما بکاپ خود را از سیستم گرفته اید. در این وضعیت هر تغییری که بعد از آن انجام داده باشید از بین خواهد رفت. این تغییرات می توانند شامل بد افزار ها و ویروس هایی که سلامت سیستم و سایت شما را به خطر انداخته باشد، و یا تغییرات و تنظیمات ناخواسته ای که به اشتباه آنها را ایجاد نموده و قادر به تغییر آنها نیستید، هم باشد.

بکاپ چیست

بکاپ گیری در دایرکت ادمین و یا در هر کنترل پنل دیگری برای سایت شما امکان پذیر بوده و می توانید این کار را به راحتی و با کمی دقت و حوصله انجام دهید. کاری که خیلی از وب مستر ها انجام آن را پشت گوش می اندازند، دلایل محکمی وجود دارد که به ما گوشزد می کند این کار را نکنیم، که در ادامه به بررسی و معرفی آنها می پردازیم.

 

چرا بکاپ میگیریم!؟

به طور کلی می توانیم بگوییم ما از بکاپ و نسخه پشتیبان به این علت استفاده می کنیم که در صورت از بین رفتن اطلاعات اصلی، بتوانیم از این اطلاعات به عنوان یک جایگزین استفاده کنیم. مزایای بکاپ گیری را میتوان به این صورت معرفی نمود:

 

عدم وابستگی به سخت افزار

یکی از مواردی که در خیلی از سیستم ها پیش می آید و بارها شاهد آن بوده ایم از دست رفتن دیتاها به علت خرابی سخت افزاری است. این خرابی سخت افزاری اصلا دور از ذهن نیست و حتی برای بزرگترین هاست ها و دیتاسنتر های جهان نیز یک مورد کاملا محتمل است. به عنوان مثال می توان آتش سوزی دیتاسنتر های OVH فرانسه را در ماه مارس سال 2021 عنوان کرد که خیلی از سرور ها آسیب دیده و به صورت کلی نابود شدند، در صورتی که داده های روی این سرور ها بکاپ مناسب نداشته باشند، خسارت وارد بسیار بالا خواهد رفت.

 

مقابله با ویروس و باج افزار

خیلی از باج افزارها و ویروس هایی که وارد سیستم شما شده و سعی می کنند، میتوانند کل سیستم شما را آلوده کرده و کار را به جایی برسند که دسترسی به سیستم و سایت شما هم قطع شود. در این حالت شما با استفاده از یک سایت پشتیبان این قابلیت را خواهید داشت که سایت خود را بالا نگه دارید و در صورتی که تمامی اطلاعات شما مورد حمله قرار گرفته بود و بلا استفاده مانده بود، بکاپ شما حکم سایت اصلی شما را پیدا خواهد کرد.

 

مقابله با آسیب های سهوی

در خیلی از موارد نه ویروسی در میان است و نه آسیب سخت افزاری ای. ممکن است شما در حال نصب یک افزونه تنظیمات اشتباه را انتخاب کرده و یا مقادیر و کدهای یک فایل را به اشتباه ویرایش کنید، در این حالت ها ممکن است کل تنظیمات سایت شما به هم ریخته و امکان ویرایش آنها نیز برای شما وجود نداشته باشد، در چنین وضعیتی اگر بکاپ مناسبی از سایت خود نداشته باشید، کار شما سخت خواهد شد.

چرا بکاپ میگیریم

استفاده از بکاپ برای بدست آوردن مزایای گفته شده، کار نسبتا ساده ای است اما دردسر های خاص خود را دارد. در ادامه به بررسی بهترین روش ها برای بکاپ گیری در دایرکت ادمین خواهیم پرداخت و این موضوع را بررسی خواهیم نمود.

 

بکاپ گیری در دایرکت ادمین چگونه انجام می شود!؟

وقتی شما سایت خود را روی یک هاست قرار داده و از آن استفاده می کنید، روش ها مختلفی برای کنترل آن خواهید داشت که بهترین آنها استفاده از کنترل پنل خواهد بود. دایرکت ادمین یک کنترل پنل لینوکسی و خوب است که به شما این امکان را می دهد تا تمامی منابع هاست خود را مدیریت کرده و همینطور کار بکاپ گیری در دایرکت ادمین را نیز انجام دهید. در بکاپ گیری در دایرکت ادمین شما باید منوی حرفه ای سر و کار خواهید داشت که این کار را برای شما خیلی ساده می کند.

بکاپ گیری در دایرکت ادمین نسبت به سایر کنترل پنل ها بسیار ساده تر بوده و برای این کار شما باید به این صورت عمل کنید:

برای بکاپ گیری در دایرکت ادمین باید ابتدا از طریق صفحه اصلی کنترل پنل به قسمت  Advanced features بروید. بعد از اینکه نشانگر ماوس را روی این بخش نگه داشتید، از لیست معرفی شده گزینه Create/Restore Backups را انتخاب کنید.

منوی دایرکت ادمین

با انتخاب این گزینه به صفحه ای منتقل خواهید شد که در آنجا تمامی امکاناتی که برای بکاپ گیری به شما ارائه می شود وجود خواهد داشت.

در این بخش شما صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که یک فهرست بلند بالا در اختیار شما قرار خواهد داد در بالا و سمت راست تصویر دکمه ای برای Restore کردن بکاپ و اجرای مجدد یک بکاپ وجود دارد که فعلا بحث ما نیست و می خواهیم روی بکاپ گیری در دایرکت ادمین تمرکز کنیم. در سمت چپ صفحه شما یک فهرست کامل را می بینید که در حالت پیش فرض بکاپ گیری در دایرکت ادمین تمامی آنها تیک خورده و انتخاب شده اند.

تنظیمات بکاپ

در واقع این موارد، مواردی هستند که شما با استفاده از آنها می توانید انتخاب کنید که در بکاپ گیری در دایرکت ادمین لحاظ شوند و از آنها نسخه پشتیبان گرفته شود یا خیر. به طور کلی این فهرست شامل چهار بخش اصلی می باشد:

  1. تنظیمات وب سایت
  2. تنظیمات ایمیل
  3. تنظیمات FTP
  4. تنظیمات پایگاه داده

در هر کدام از این بخش ها اطلاعات مختلفی به شما داده خواهد شد که بر اساس آنها می توانید سیاستی را که برای تهیه نسخه پشتیبان و بکاپ گیری در دایرکت ادمین دارید، پیاده سازی کنید. در بخش تنظیمات وبسایت شما این امکان را خواهید داشت تا تمامی آدرس هایی که دارید و تمامی زیر دامنه ها را بکاپ گیری کنید، در صورتی که قصد داشته باشید سایتتان را با همین زیر دامنه ها و آدرس ها در جایی دیگر به صورت مجدد از این نسخه راه اندازی کنید، باید این دو تیک را فعال کنید.

بخش بعدی که تنظیمات ایمیل را برای بکاپ گیری در دایرکت ادمین مشخص می کند، بسیار شلوغ تر خواهد بود و شما این امکان را دارید تا خیلی از موارد مختلف در مورد ایمیل ها را در بکاپ گیری خود در نظر گرفته و نسخه پشتیبان کامل تری را داشته باشید، خیلی از افراد این اطلاعات را نادیده می گیرند و معمولا ایمیل ها را ارسال شده فرض می کنند. البته در اینجا به این صورت نمی باشد که شما تمامی ایمیل های کاربران خود را از دست بدهید، شما از منوی بکاپ گیری در دایرکت ادمین اطلاعات مربوط به ایمیل های سایت خود و تمامی ایمیل هایی که ارسال کرده، دریافت کرده یا به صورت ارسال خودکار ارسال کرده اید را می توانید برای بکاپ گیری انتخاب کنید.

در بخش FTP بکاپ گیری در دایرکت ادمین نیز شما به دو مورد انتخاب اکانت های FTP همینطور تنظیمات FTP دسترسی دارید. یکی از موارد اصلی که در تمامی بکاپ گیری ها در هر کنترل پنلی خصوصا در بکاپ گیری در دایرکت ادمین باید در نظر داشته باشید این است که در صورتی که عملکرد سایت شما در حال حاضر صحیح است، از تمامی تنظیمات و Setting های مختلف سایت خود بکاپ تهیه نمایید تا در صورتی که به صورت سهوی، بخشی از این تنظیمات به هم ریخت با Restore کردن بکاپ ها به سادگی تمامی این مشکلات بر طرف شود.

بخش Database در گزینه های بکاپ گیری در دایرکت ادمین نیز با دو گزینه داده ها و تنظیمات به شما این انتخاب را می دهد که گزینه های مورد نظر خود را برای بکاپ گیری اعمال کنید و در قسمت اول تمامی تنظیمات پایگاه داده و یوزر ها را خواهید داشت و در قسمت دوم صرفا داده های شما بکاپ گیری خواهد شد. در خیلی از موارد شما یک فروشگاه دارید که میخواهید داده های آن که محصولات شما هستند را به سایتی دیگر منتقل کرده و یا به صورت جداگانه آنها را ذخیره سازی و مدیریت کنید.

با انتخاب گزینه دوم برای دیتابیس در بین گزینه های بکاپ گیری در دایرکت ادمین شما صرفا این داده ها را به عنوان یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و سایر اطلاعات مربوط به یوزر ها و مواردی از این دست برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

اکنون که گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کرده و دقیقا می دانید که چه چیزی را میخواهید بکاپ بگیرید و نسخه پشتیبان را از چه مواردی می خواهید داشته باشید روی دکمه پایین صفحه و سمت راست که با رنگ سبز مشخص شده است کلیک کنید. در این حالت بکاپ گیری در دایرکت ادمین به صورت خودکار آغاز خواهد شد. وقتی که این کار به اتمام برسد در قسمت پیام ها یک پیام جدید به شما نشان داده خواهد شد که به شما اعلام میکند که بکاپ سایت شما آماده است.

تنظیمات بکاپ

شما میتوانید بکاپ خود را دانلود کرده و یا آن را به یک هاست بکاپ انتقال دهید. در صورتی که دنبال یک فضای ذخیره سازی ایده آل برای بکاپ های خود هستید که هزینه کمی نیز داشته باشد می توانید از سرویس های خدمات بکاپ گیری برای این کار استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

گرفتن بکاپ یکی از ضروری ترین کارهایی است که یک وبمستر باید در لیست کارهای خود قرار دهد. شما با گرفتن بکاپ این امکان را خواهید داشت تا یک نسخه فعال و سالم از سایت خود را همیشه در دسترس داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن در هر لحظه یک سایت سالم و سرحال را برای خود بارگذاری کنید. اینگونه می توانید مطمئن باشید که هیچ موقع سایت شما خراب نخواهد بود.

به طور کلی در مورد بکاپ گیری در دایرکت ادمین میتوان گفت که شما این امکان را خواهید داشت تا فایل های خود را به راحتی و با چند کلیک ساده به صورت کامل بکاپ گرفته و نسخه پشتیبان خوبی برای آنها داشته باشید. در این روش بکاپ گیری شما یک کار لازم و ضروری را با استفاده از گزینه های بسیار زیادی به انجام خواهید رساند که میتواند در کار بکاپ گیری شما بسیار مفید باشد و خوب عمل کند.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
18 + 2 =