جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهآموزش GTMetrix ؛ بررسی پارامتر های جی تی متریکس به زبان ساده
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

آموزش GTMetrix ؛ بررسی پارامتر های جی تی متریکس به زبان ساده

المان ها و معیارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید یک گزارش خوب از عملکرد سایت خود داشته باشید و با استفاده از آنها جزئیات سایت خود را مرور کنید و ببینید که در کجا چه خبر است. این ابزار ها میتوانند داخلی بوده و توسط شما روی سایت نصب شده باشند، یا اینکه یک ابزار تحلیل خارجی باشند که به صورت مجزا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موثرترین این ابزارها که شما می توانید از آن برای تست سرعت سایت استفاده کنید، جی تی متریکس نام دارد. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش GTMetrix و پارامتر هایی که به شما خواهد داد بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم از این برنامه استفاده کنیم.

تصورات اشتباه زیادی در مورد ابزار GTMetrix و نحوه کار کردن آن وجود دارد. اجازه دهید قبل از اینکه شروع کنیم و ببینیم پارامتر های GTMetrix چه هستند، به بررسی این بپردازیم که واقعا GTMetrix چیست و قرار است در مورد چه ابزاری صحبت کنیم.

 

فهرست عناوین

جی تی متریکس چیست!؟

قبل از آموزش GTMetrix بهتر است به بررسی این بپردازیم  که داریم راجع به چه چیزی صحبت می کنیم. اگر بخواهیم یک پاسخ صریح به این سوال بدهیم می توانیم بگوییم جی تی متریکس یک سرعت سنج برای سایت است. البته تفاوت هایی با سرعت سنجی که شما در خودروی خود دارید دارد. جی تی متریکس سایت شما را از بالا تایین بررسی خواهد کرد، جزئیات آن را زیر و رو میکند، ذره ذره آن را با بقیه سایت های خوب و میانگین مقایسه می کند و در آخر به شما یک کارنامه از نمرات را ارائه می کند که بر اساس سایت شما می تواند قرمز، زرد و یا سبز باشد.

وقتی وارد سایت جی تی متریکس شوید یک آدرس بار را مشاهده می کنید که با ورود آدرس سایت مورد نظر خود و زدن اینتر وارد یک صفحه لودینگ نسبتا طولانی خواهید شد و بعد از آن نتیجه به شما اعلام خواهد شد. جی تی متریکس در واقع یک تحلیلگر است. وقتی آدرس به جی تی متریکس داده می شود این برنامه سایت شما را باز کرده و تمامی جزئیات زمانی را بررسیی می کند. جی تی متریکس به صورت یک خزنده سایت شما را از سرور اصلی آن دنبال کرده و در انتها نتایج را بر اساس یک معیار که از سایر سایت های اینترنتی بدست می آورید به شما ارائه می کند.

پس وقتی صحبت از بررسی سایت با استفاده از جی تی متریکس می شود به این مفهوم نیست که این ابزار قرار است کار خاصی را برای سایت شما انجام دهد. پس چرا به آموزش GTMetrix نیاز است!؟

 جی تی متریکس فقط یک اطلاع رسان است. یک طرز فکر غلط که در مورد جی تی متریکس وجود دارد این است که این برنامه میتواند تمامی نیازهای سایت شما را برای سرعت برطرف کند، و اگر ارور های جی تی متریکس را رفع کنیم سایت مثل موشک برای شما کار خواهد کرد. اگر تا پایان این مقاله آموزش GTMetrix با ما همراه باشید متوجه خواهید شد که این طور نیست. اما اگر الان بخواهیم کمی واضح تر صحبت کنیم، باید بگوییم جی تی متریکس خیلی هم کاره ای نیست و ممکن است ایرادات شما در جای دیگری باشد که آنها را نبینید.

جی تی متریکس را میتوان جزو قدیمی ترین ابزار های سئو طبقه بندی نمود. اما این ابزار از سال گذشته تغییرات اساسی ای را در تحلیل های خود ایجاد کرده است که باعث شده است تا خیلی از مقالاتی که تحت عنوان آموزش GTMetrix ارائه می شدند فاقد اعتبار گردند. در این تغییرات جدید یکی از مولفه های اصلی کروم که برای تحلیل سایت به کار می رود و ما آن را به نام لایت هاوس (LightHouse) کی شناسیم استفاده شده است. شما میتوانید از بخش Developer tools مرورگر گوگل کروم خود به این ابزار تحلیلی هم دسترسی داشته باشید. اما گزارشی که جی تی متریکس به شما می دهد از نظر جزئیات برتری محسوسی را نسبت به لایت هاوس خواهد داشت. در ادامه این آموزش GTMetrix به بررسی جز به جز و موردی این موارد خواهیم پرداخت.

 

آموزش GTMetrix ؛ چگونه از جی تی متریکس استفاده کنیم!؟

اولین بخش از آموزش GTMetrix دانستن چگونگی استفاده از آن است. استفاده از جی تی متریکس کار ساده ای است. البته شاید در ک پارامتر های شلوغ آن کمی مشکل باشد که آنها را مو به مو بررسی خواهیم کرد اما به طور کلی کار کردن با این سایت ساده است. برای اینکار ابتدا باید به سایت جی تی متریکس با آدرس gtmetrix.com بروید. در اینجا شما با یک سایت با تم آبی رنگ مواجه می شوید که احتمالا نتایجی که به شما خواهد داد، خیلی به ظاهر آرام آن نمی آید. البته قبلا جی تی متریکس از یک تم و سبک و سیاق دیگر بهره می گرفت که خیلی شلوغ تر از سایت فعلی بود.

جی تی متریکس

 

همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید یک آدرس بار برای ورود آدرس سایت مورد نظر در وسط صفحه قرار گرفته است. یک دکمه نیز در انتهای آن قرار دارد که روی آن نوشته است سایت خود را تست کنید. بدیهی است که باید آدرس مورد نظر را نوشته و دکمه را فشار دهید. به همین سادگی! وقتی این کار را انجام دهید، شما به صفحه ای دیگر منتقل خواهید شد. این صفحه در تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

آنالیز سایت

 

این صفحه جدید که شما نمایش داده می شود و ممکن است نمایش آن بین یک تا ۵ دقیقه هم طول بکشد، به نحوی یک لودینگ است. این صفحه به شما توضیح می دهد، بررسی ای که برای سایت مورد نظر شما انجام می شود در چه مرحله ای قرار دارد و به چه صورت انجام میگیرد. اگر به بالای صفحه و سمت راست دقت کنید، یک لودینگ آبی رنگ در حال پر شدن است که بالای آن به شما می گوید در چه مرحله ای است. زیر این لودینگ یک باکس قرار دارد که به شما می گوید از سرور های کجا و با چه نوع مرورگری سایت شما چک می شود. در تصویر می توانید سرور های کانادا و مرورگر مروم را مشاهده کنید.

سمت راست نیز یک پیش نمایش از صفحه ای است که لینک آن را وارد کرده اید. البته در بیشتر موارد قبل از آنکه این پیشنمایش تکمیل شده و به شما نشان داده شود نتایج بعدی را خواهید دید. پس از انجام آنالیز وارد صفحه ای خواهید شد که در ادامه آن را می بینید:

نتایج تحلیل

 

میتوان گفت تمام چیزی که جی تی متریکس به شما عرضه می کند و قرار است در آموزش GTMetrix یاد بگیرید، در این صفحه قابل نمایش است. البته تب های مختلف این صفحه هنوز باز نشده اند و تا شما روی آنها کلیک نکنید به شما چیزی نمی گویند، اما آنچه که مشاهده میکنید، صفحه اصلی اطلاعات سایت است که جی تی متریکس به شما تحویل می دهد. تا اینجای کار می توانیم بگوییم که نحوه استفاده کردن از جی تی متریکس به صورت کامل توضیح داده شده است. اما تحلیل اطلاعات و ارقامی که جی تی متریکس به شما ارائه می کند موضوعی متفاوت خواهد بود.

 

بررسی پارامتر های جی تی متریکس

اصلی ترین بخش آموزش GTMetrix  بررسی پارامتر ها است. اکنون در وضعیتی قرار داریم که سایت خود را وارد کرده و جی تی متریکس لود شده است. اطلاعات ما آماده بررسی استو تنها کاری که باید بکنیم خواندن این اطلاعات است تا بدانیم با سایتی که آدرس آن را وارد کرده این چند چندیم و اوضاع از چه قرار است. در بخش اول این اطلاعاات شاهد همان مواردی خواهیم بود که در صفحه قبلی نیز دیدیم. اما کمی پایین تر به ما چیزهای حدیدی هم ارائه شده است. از اینجا به بعد تمامی این المان ها را به صورت موردی و جزئی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تب GTmetrix Grade

اولین قسمتی که در نتایج ارائه شده توسط جی تی متریکس مشاهده خواهید نمود بخشی است که رد جی تی متریکس به شما نمره می دهد. یکی از نکات کلیدی آموزش GTMetrix که معمولا به آن کمتر اشاره می شود این است که به این نمره دلخوش نباشید، نمیتوان گفت اگر سایت شما نمره A گرفت پس خوب است، یا اگر F گرفت بد است. در اینجا باید به این موضوع اشاره کنیم که ارور هایی که باعث این تغییرات می شود نکته اساسی است که باید به آن ها پرداخت.

در بخش GTmetrix Grade شما سه بخش خواهید داشت. پارامتر نمره که از A تا F نمره ای به شما تعلق خواهد گرفت. پارامتر پرفورمنس یا کارایی که به صورت یک درصد معرفی می شود و پارامتر استراکچر یا همان ساختار که به بررسی وضعیت سایت می پردازد. بالا و پایین بودن درصد های کارایی و ساختار به شما این امر را نشان می دهد که مار در جایی می لنگد، اما برای آنکه بدانید دقیقا در کجا چه اتفاقی افتاده است که این درصد پایین آمده باید سایر موراد را به دقت بررس کنید.

 

تب Web Vitals

در این بخش از جی تی متریکس شما با یک زمان سنج طرف هستید که به شما می گوید المان ها و اجزای حیاتی وب سایت مورد نظر شما با چه سرعتی لود می شوند. اولین زمان که معمولا هم از بقیه بالاتر است مربوط به مدت زمان لود شدن بزرگترین کانتنت و محتوایی است که در صفحه شما قرار دارد. اما این یعنی چه!؟ اگر صفحه مورد نظر شما چند المان کوچک و بزرگ داشته باشد، بزرگترین و پر حجم ترین آنها آخر از همه لود می شود.

این المان در واقع دارد به شما می گوید مدت زمانی که سایت شما نیاز دارد تا به صورت تمام و کمال به کاربران شما نشان داده شود. یکی از مواردی که می توانید به آن اتکا کنید و به عنوان یک المان مهم در آموزش GTMetrix معرفی می گردد همین مورد است.

مورد بعدی TBT خواهد بود. این مورد به شما میگوید که کابرای و مراجعه کنندگان سایت شما پس از چه زمانی قادر خواهند بود که از سایت شما یک بازخورد را بگیرند و اولین اثری که در سایت شما نمایان می شود، چند ثانیه بعد از ورود به کاربر نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال در سایتی که در تصویر زیر چک شده است مدت زمان 16 میلی ثانیه طول می کشد تا اولین نشانه های سایت به کاربر نشان داده شود.

بخش وب ویتالز

 

مورد بعدی که CLS نام دارد به این معنی است که صفحه شما به چه صورت لود می شود و آیا ترتیبی که رد لود شدن دارد، همان ترتیب ورژن نهایی است یا صفحه با به هم ریختگی لود می شود.

شاید معیار CLS کمی گیج کننده به نظر برسد، تعدادی از سایت های اینترنتی هستند که وقتی به آنها مراجعه کنید یک صفحه به هم ریخته به شما نمایش داده می شود. مثلا شما در اولین نگاه تعدادی بنر و تصویر به هم ریخته را مشاهده می کنید. بعد از لود شدن متن و قرار گرفتن در وسط یک فرمت خاص به صفحه داده می شود و شما تازه متوجه خواهید شد که کدام المان در کجا قرار داشته است. این معیار به شما می گوید که صفحه مورد نظر شما چقدر ساخت یافته است.

 

تب Summary

در این قسمت را آموزش GTMetrix به ارائه توضیحاتی در مورد تب های اطلاعاتی ارائه شده اختصاص دارد. اگر صفحه ای که پیش روی خود دارید را کمی به پایین اسکرول کنید، به بخشی خواهید رسید که شش تب مختلف به شما نشان داده خواهد شد. اولین تب که در حال حاضر هم در حال مشاهده آن هستید تب چکیده یا Summary می باشد. در این بخش شما به یک ویو کلی و اطلاعات جامع در مورد سایت و یا صفحه ای که آنالیز کرده اید دسترسی خواهید داشت.

تب چکیده

 

 این تب نیز به بخش های مختلفی تقسیم شده اند که از این قرارند:

 

تب Speed Visualization

در این بخش شما به یک نمودار خطی و زمانی که به صورت تصویری به شما نشان می دهد که وب سایت شما به چه صورت برای مخاطبینتان لود می شود. اگر به این بخش دقت کنید خواهید دید که نمایش سایت درخواستی را از زمانی که اولین درخواست با زدن اینتر ارسال می شود تا زمانی که صفحه به صورت کامل لود شود را به شما معرفی می نماید.

مجازی سازی سرعت

 

در این ویو شما به تک تک اتفاقاتی که برای سایت شما افتاده است و اینکه در چه زمانی این اتفاقات رخ داده، تا در نهایت سایت شما نمایش داده شود دسترسی خواهید داشت. این رخداد ها روی نمودار کاملا مشخص می باشد. مفهوم هر کدام از این موارد به این صورت خواهد بود:

TTFB: این مورد یک سرواژه از عبارت Time to first byte است. زمان رسیدن اولین بیت در واقع همان زمانی است که طول می کشد وب سرور به شما اولین پاسخ را بدهد. بسته هایی که برای محتوای مورد نظر شما وحد دارند و باید آن را تکمیل کنند ممکن است در زمان خیلی طولانی تری به شما برسند اما سرعت پاسخ دهی وب سرور به شما یکی از مواردی است که می تواند در بالا بودن کیفیت پاسخ دهی سایت و همینطور بالا رفتن رتبه آن تاثیر خوبی داشته باشد.

First Contentful Paint: اولین محتوای مشخصی است که به شما نمایش داده می شود. در صورتی که دقت کرده باشید سایت های زیادی هستند که به صورت مرحله ای نمایش داده می شوند. در این صورت زمانی که اولین محتوای مشخص به شما نمایش داده می شود را میتوان به عنوان First Contentful Paint معرفی نمود. نزدیک بودن این زمان به TTFB میتواند نشان دهنده سرعت سایت شما و سرعت پاسخ دهی وب سرور و هاست باشد.

Time to Interactive: این مفهوم میتواند کمی گیج کننده به نظر برسد. در اینجا شما با زمانی سر و کار دارید که به نظر کاربر می رسد که سایت شما لود شده و قابل استفاده است. اما در واقع اینطور نیست و هنوز مواردی هستند که در حال لود شدن هستند. این موارد می تواند یک ویدیو روی صفحه، یک عکس بزرگ، یک بنر و یا حتی آیکون های تزئینی کنار متن شما باشد.

کاربر قبل از لود شدن این موارد حس می کند که سایت در حالتی قرار دارد که بتوان از آن استفاده کرد و به این نتیجه می رسد که سایت شما فعال است. نزدیک بودن این صفحه به زمان شروع درخواست اهمیت بالایی دارد و برای اینکه این زمان را کاهش دهید و سریعتر به کاربر خود صفحه ای را نمایش دهید که فکر کند میتواند با آن کار کند، به بهینه سازی کد های صفحه خصوصا کد های جاوا اسکریپت و CSS را ویرایش کنید.

Largest Contentful Paint: این قسمت در واقع همان LCP می باشد که در بخ قبلی نیز آن را توضیح دادیم. شما در اینجا با زمانی طرف هستید که طول می کشد تا بزرگترین المان محتوای ما لود شود و به کاربر نمایش داده شود. این محتوا می تواند یک عکس بزرگ، یک ویدئو و یا یک المان فلش باشد.

Onload Time: در این بخش زمانی که صفحه برای شما به صورت کامل لود شده است را مشخص می کند. در این زمان تمامی ماژول ها لود شده و سایت مورد نظر شما آماده به کار است. کاربر این توانایی را دارد که تمام محتوای سایت را به صورت کامل ببیند. این زمان به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید چقدر طول می کشد سایت شما آماده به کار شود.

Fully Loaded Time: این مرحله می تواند با مرحله قبلی اشتباه گرفته شود. خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند این نقطه به این منطقه است که لود شدن صفحه به پایان برسد. اما برخلاف تصور عامه و همینطور برخلاف نامی که این بخش دارد، اینطور نیست.

Fully Loaded Time به نقطه ای اشاره دارد که کلیه محتوا ها و نقاط مطرح شده قبلی اتفاق بیافتد، و علاوه بر آن سی پی یو و وضعیت شبکه نیز پایدار شود. به این صورت که هیچ بسته جدیدی از طرف وبسایت وارد سیستم نشود. بعضی از مکانیزم های ارسال تبلیغ و همینطور تبادل اطلاعات، مانند پشتیبانی های آنلاین که روی سایت قرار دارند می توانند باعث افزایش فاصله این زمان و زمان Onload Time شوند. هر چه سایت مورد نظر از این نظر استاندارد تر باشد. این تکمیل شدن صفحه سریعتر انجام خواهد شد.

نکته ای که به عنوان یک اصل در تمامی موارد ۀموزش GTMetrix به آن اشاره می شود این است که هر چقدر نمودار زمانی Speed Visualization سایت شما پایین تر باشد، سرعت نمایش سایت شما بیشتر بوده و برای سایت شما بهتر است. در صورتی که می خواهید بدانید باید چه کاری را انجام دهید که به یک نمودار زمانی کوتاه در این قسمت دست پیدا کنید باید داده های ارائه شده به شما رد بخش بعدی یعنی Top Issues را بررسی کنید.

 

تب Top Issues

یکی از قسمت هایی که بحث بر سر آن زیاد است و در هر منبع آموزش GTMetrix میتواند متفاوت باشد، بخش Top Issues است. در اینجا شما با 5 نکته در مورد سایت خود مواجه خواهید بود ه با یک رنگ به شما معرفی می شوند. رنگی که نشان دهنده اهمیت آنها و درجه خرابی این عنصر در سایت شماست.  در صورتی که به تصویر زیر مراجعه کنید میتوانید دو مورد از سایت های با امتیاز بالا و همینطور امتیاز پایین را ببینید و با هم مقایسه کنید. در ادامه این آموزش GTMetrix به بررسی موردی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

مقایسه پیشنهادات جی تی متریکس

 

 

زمان پاسخگویی سرور

اولین بخشی که در این قسمت مشاهده می نمایید زمان پاسخگویی سرور به شما می باشد در اینجا برای شما مشخص خواهد شد که وضعیتی که سرور شما به درخواست ها پاسخ می دهد به چه صورت است و آیا نیاز به بهینه سازی دارید یا خیر.

معمولا بهینه سازی وب سرور به شما کمک می کند که این به صورت خیلی سریع تری به درخواست ها پاسخ دهید. در صورتی که وضعیت سایت شما خیلی هاد باشد پیشنهاد می شود که حتی در استفاده از وب سرور فعلی خود نیز تجدید نظر کنید. به عنوان مثال اگر برای یک سایت وردپرس از وب سرور NginX نتایج خوبی را دریافت نکرده اید بهتر است به سراغ گزینه هایی مانند وب سرور لایت اسپید بروید.

 

درخواست های جانبی

مورد بعدی که در این قسمت به شما معرفی می شود در مورد این مسئله است که با درخواست به یک صفحه چه موارد دیگری باید از سایر صفحات بازیابی شده و به دست ما برسند. این ردیف از جدول Top Issues به درخواست های جانبی که برای لود شدن یک صفحه شکل می گیرد بستگی دارد و موارد زیادی را شامل می شود. همانطور که در نمونه امتیاز پایین مشاهده می کند این مورد به زنجیره درخواست ها و لینک ها ربط پیدا کرده است و در موردی که به صورت سبز نمایش داده شده است، به بررسی کدهای جاوا اسکریپت تخصیص دارد.

به طور کلی هر موردی که باعث شود سایت شما از حالت عادی خارج و به سمتی دیگر حرکت پیدا کند که باعث شود این صفحه کند نمایش داده شود، در این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

مدل اشیاء صفحه

DOM که سرواژه ای برای Document Object Model است، مربوط به یک زبان نمایش المان های برنامه مانند XML است که به شما این امکان را میدهد تا یک ویو کلی از آبجکت ها و ییا به اصطلاح اشیایی که در صفحه شما ارائه شده است داشته باشید. در خیلی از انواع آموزش GTMetrix این مورد را نادیده می گیرند. اما ساختار سایت شما و اینکه این :آبجکت ها با چه ترتیبی کنار هم قرار گرفته باشند موردی است که باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که روی این ایراد کلیک کنید فهرستی از مواردی که میتوانید آنها را اصلاح کنید به همراه نمونه ایرادات ساین و صفحه شما در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

در این بخش شما این امکان را خواهید داشت که تا ماژول هایی مانند بیشترین عمقی که برای DOM وجود دارد و یا بیشترین DOM های فرزندی که در یک کلاس DMO وجود دارد را مشاهده کنید. با کم کردن و کوتاهتر کردن این موارد میتوانید بهینه سازی خود را برای این مسئله به انجام برسانید.

 

لود شدن به هم ریخته صفحه

در اینجا هم باز با CLS سر و کار داریم. در بخش قبلی آموزش GTMetrix به این موضوع اشاره کردیم که این اتفاق میتواند چقدر بد باشد که سایت به صورت به هم ریخته به کاربر نمایش داده شود و در مرور زمان تنظیم شود.

اینجا به شما میگوید که برای رفع این مشکل چه مواردی را می توانید اصلاح کنید. در این قسمت شما اطلاعات خوبی بر مورد DOM سایت داده می شود که با بهینه سازی آن می توانید این مورد که سایت به هم ریخته لود شود را به طور کلی فراموش کنید.

در نظر داشته باشید استفاده از این راهنمایی ها می تواند سایت شما را از نظر DOM کمی به هم ریخته کند. اما در این مورد باید بگوییم درصد اهمیت این بخش بالاتر خواهد بود و شما باید آن را در اولویت قرار دهید. در اینجا شما به طور کامل میدانید در حال حاضر چه المان هایی از سایت مانند SVG ها بنر ها و مواردی از این دست دچار مشکل هستند.

 

بدترین فرایند های طولانی موجود در صفحه

در این بخش از این جدول شما به موردی برخورد خواهید کرد که در بخش قبلی همین مقاله آموزش GTMetrix در مورد آن صحبت کردیم. شما در اینجا بزرگترین المان هایی که میتواند باعث شود صفحه خیلی دیر برای کاربر لود می شود به شما نمایش داده خواهد شد.  این نمایش به شما این امکان را میدهد تا به سراغ طراحی اصلی سایت خود بروید و این محتوای حدید را بهینه کنید. شما می توانید این بهینه سازی را روی این المان ها که می تواند از ی آیکون SVG تا یک بنر بزرگ روی سایت متغیر باشند به طور کامل تغییر داده و از آنها بهره مند شوید.

 این قسمت به عنوان آخرین بخش از راهنمایی هایی که به صورت صریح به شما ارائه می گردد تلقی می گردد. پس از این بخش دو مورد دیگر نیز در تب Summary وجود دارند که به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 

Page Deails

در این آموزش GTMetrix ما تمامی ماژول ها و المان هایی که به شما کمک خواهند کرد تا یم سایت حرفه ای داشته باشید را بررسی میکنیم. البته نمودار های Page Details از آندست مواردی هستند که بیشتر جنبه اطلاع رسانی دارند. در اینجا شما این امکان را خواهید داشت که ببینید صفحه ای که وارد کرده اید، بیشتر از چه کدی ساخته شده است. همینطور این اجازه را به شما میدهد که این موضوع را بررسی کنید که وقتی که به یک صفحه دسترسی پیدا می کنید از کدام یک از ماژول های این صفحه استفاده بیشتری می شود و بیشتر در لود شدن صفحه تاثیر دارد. به عنوان مثال شکل زیر را در نظر بگیرید:

جزئیات صفحه

 

در اینجا شما صفحه ای را دارید که بیشترین سهم در نمایش آن را JS به عهده گرفته است. به این معنا که این صفحه بیشتر کارهای خود را با Java Script انجام می دهد. همانطور که در نمودار پایینی نیز مشاهده می کنید درصد پردازش جاوا اسکریپت برای این صفحه بیش از 30 درصد است. این در حالی است که بدون درنظر گرفتن خرده درصد های که 36 درصد بزرگتر را تحت عنوان سایر تشکیل داده اند، می توان بار کل صفحه را روی کدهای جاوا اسکریپت آن در نظر گرفت.

 پس اگر ما نسبت به بهینه سازی این کدها کار کنیم میتوانیم تا حد زیادی سایت خود را بهینه کرده و سرعت لود شدن صفحه را بالا ببریم. این مورد می توان برای اینکه بهینه سازی را از کجا شروع کنیم، یک راهنمایی خیلی موثر و مفید باشد

 

More from GTmetrix

یکی دیگر از سکشن ها و بخش هایی که به دلیل متغیر بودن مواردی که ارائه می کند در خیلی از انواع آموزش GTMetrix به آن پرداخته نمی شود این بخش است. در حالی که اگر اهل مطالعه باشید یک راهنمای خوب به شما داده شده است.

این بخش موارد جزئی و موردی که میتواند مخصوص سایت شما باشد را ارائه می کند و در مورد روش های بهینه سازی آنها نکات کلیدی خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید:

پیشنهادات جی تی متریکس

 

لینکی که این نتایج برای آن استخراج شده است مربوط به یک سایت وردپرسی است. در اولین بخش این مسئله به شما گفته می شود که آیا میخواهید برای سایت های وردپرسی یک آموزش GTMetrix خوب ببینید و بدانید که چه مواردی می تواند به شما کمک کند. با کلیک بر روی این مورد شما به یک مقاله بلند بالا هدایت خواهید شد که می تواند به شما اطلاعات جامعی بدهد که با استفاده از آن ها براحتی بتوانید سایت وردپرسی خود را از نظر سرعت بهینه سازی کنید.

همینطور در بخش های بعدی اطلاعات مربوط به سایر مواردی که ممکن است باعث کند شدن سایت شود و دلایل مربوط به آنان صحبت کرده است. GTMetrix در ورژن جدید خود به صورت هوشمند یک نیاز سنجی را از کاستی های سایت شما انجام داده و مواردی که ممکن است به شما کمک کند تا یک سایت بهینه تر داشته باشید را رد رابطه با این ایرادات به شما ارائه می کند.

در ادامه آموزش GTMetrix سایر موارد و تب هایی که به شما ارائه می شود را بررسی خواهیم نمود.

 تب Performance

در این بخش از آموزش GTMetrix به بررسی شرایط و موارد مربوط به کارایی و Performance ارائه شده در سازمان می باشد. در این تب شما به طور مستقیم به نمارت و معیارهایی دسترسی خواهید داشت که روی کارایی سایت شما نقش دارند و می توانید از آنها استفاده نمایید. این بخش به دو قسمت اصلی تقسیم شده است که در ادامه به معرفی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

بخش Performance Metrics

در این قسمت شما به ۶ مورد از متریک ها و مولفه های خود دسترسی دارید که می توانید با استفاده از آن ها وضعیت کارایی سایت خود را بررسی کنید. هر جه نمرات شما در این مولفه ها بهتر باشد، سایت شما بهتر می تواند به درخواست ها پاسخ دهد و سرعت بالاتری دارد. در ادامه این مولفه ها که در تصویر زیر نیز قابل مشاهده هستند،  به صورت کامل توضیح داده خواهند شد.

بررسی کارایی

 

First Contentful Paint: اولین المانی که در این بخش به شما نمایش داده می شود مربوط به اولین نمایی است که از سایت در اختیار کاربر قرار می گیرد. در بخش های قبلی از آموزش GTMetrix با این مورد آشنا شدیم و دیدیم که چه کاربرد هایی دارد. این المان به دلیل اهمیت بالایی که رد کاربرد و Performance سایت دارد در این قسمت نیز نمایش داده می شود.

Speed Index: شاخص سرعت تعیین کننده این مساله است که محتوای صفحه شما چقدر سریع برای کاربر نمایش داده می شود. این معیار یک معیار میانگین خواهد بود که از در نظر گرفتن ایجاد ماژول ها در یک صفحه تا اندازه ای که کاربر سایت نمایش داده شده را به عنوان یک صفحه لود شده بپذیرد به شما معرفی می کند. بالا بودن این زمان به ضرر شما بوده و باید سعی کنید آن را در پایین ترین حد خود نگه دارید.

Largest Contentful Paint: همان LCP که از ابتدای آموزش GTMetrix تا الان در موارد و جاهای مختلفی با آن برخورد داشته ایم مدت زمانی که طول می کشد بزرگترین المان صفحه شما لود شود قطعا تاثیر زیادی روی کارکرد کلی این موارد خواهد داشت.

Time to Interactive: مدت زمانی که یک کاربر با سایت شما ارتباط برقرار کرده و می تواند از سایت شما و المان هایی که روی آن قرار دارد استفاده کند. به این صورت که ماژول های لود شده بدون نیاز به ماژول هایی که هنوز لود نشده اند، قابل کار کردن باشند و کاربر با سایت شما تعامل برقرار کند. این زمان هم هرچه پایین تر باشد می تواند برای شما تعامل بیشتری را با کاربر ایجاد نماید.

Total Blocking Time: این معیار نشان دهنده مدت زمانی است که اسکریپت های سایت شما امکان استفاده از خدمات سایت و کارکردن با آن را به کاربر نمی دهند. برای پایین نگه داشتن این زمان باید روی بهینه سازی اسکریپت های خود کار کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

Cumulative Layout Shift: در مرد جابجایی المان های وبسایت شما در بخش های قبلی آموزش GTMetrix با هم صحبت کرده بودیم. اینجا نیز دقیقا این مورد تکرار شده است. با توجه به اهمیت این مورد شما باید فکر اساسی ای برای آن بکنید.

 

بخش Browser Timings

در این قسمت نیز شما به موارد و زمان های مختلفی دسترسی خواهید داشت که به شما یک اطلاعات اضافی را در مورد جزئیات لود شدن سایت شما در مرورگر می دهد. این زمانبندی ها عموما میتواند به صورت یک نقطه عطف در سایت عمل کند با رسیدن سایت شما به هر کدام از این نقاط، لود شدن وارد مرحله ای جدید می شود و با بررسی فاصله بین این نقاط شما می توانید یک وضعیت کلی از اینکه سایت شما در کجا مشکل دارد، و باید برای بهینه کردن کدام قسمت از لودینگ سایت بیشتر تلاش کنید.

زمانبندی مرورگر

 

این المان ها که در تصویر نیز مشاهده می کنید به این صورت می باشند:

 1. مدت زمان ریدایرکت
 2. مدت زمان کانکت شدن
 3. مدت زمان دریافت پاسخ اصلی از سرور
 4. مدت زمان دریافت اولین بایت از طرف سرور (TTFB)
 5. ظهور اولین آبجکت تصویری
 6. مدت زمان لود شدن ساختار سایت
 7. مدت زمانی که طول می شد محتوای ساختار شکل بگیرد
 8. لود شدن سایت به صورت قابل استفاده و تکمیل
 9. تمام شدن لودینگ سایت به طوری که ارتباط با سرور تکمیل شود

به طور کلی مطالبی که در تب Performance به شما ارائه می شود اعداد و ارقامی هستند که این امکان را برای شما فراهم می کنند که از کارایی جز به جز سایت خود اطلاع داشته باشید. با استفاده از این داده ها شما میتوانید بفهمید در هر میلی ثانیه سایت شا چه اتفاقی در حال وقوع است. البته این داده ها اکثرا تکراری بوده و در بخش های قبلی نیز آنها را دیده بودیم. چینشی که در اینجا از این داده ها وجود دارد به شما این امکان ار می دهد تا بنا به نیازی که برای سایت خود پیشبینی می کنید، به یک رویکرد برای بهینه سازی خود دسترسی پیدا کنید.

 

تب Structure

در بین سایر تب هایی که در گزارش های ارائه شده از جی تی متریکس و همینطور آموزش GTMetrix به بررسی آنها می پردازیم، تب Structure ساختاری پر متن تر و سنگین تر از سایرین دارد. در اینجا آنالیزهای جی تی متریکس بر اساس موتور لایت هاوس به صورت نکته ای به شما معرفی می گردد. در تب استراکچر شما همواره یک لیست از جزئیات را مشاهده خواهید نمود که بر اساس وخیم ترین ضعفی که در سایت شما مشاهده می شود، ارائه شده است. تب استراکچر عموما یک تب ثابت نیست.

وقتی سایت شما ضعفی داشته باشد، یک لیست از این ضعف ها ایجاد شده و دسته بندی می گردد. این ضعف ها به طور کلی در فهرستی لیست شده و در اختیار شما قرار می گیرد. که معمولا هم تعداد آنها کم نیست. این فهرست پیشنهادات برای هر سایتی می تواند متفاوت باشد. همینطور ترتیب آن نیز به علت اینکه بر اساس سایت های مختلف، درجه اهمیت مختلفی به این موارد داده می شود، و در اینجا هم به این علت که بدترین را در بالاترین رده قرار می دهد، ترتیب موارد به طور کلی به هم میریزد اما آنچه که انتظار می رود شما از این موارد بدست آورید به این صورت می باشد:

کارایی سرور: در بیشتر موارد در مورد مدت زمان پاسخ دهی سرور شما اطلاعاتی به شما داده می شود که در صورت بروز مشکلات از شما میخواهد وب سرور خود را آپدیت کنید. ایرادات وب سرور ممکن است به علت انتخاب وب سرور نادرست باشد.

ساختار DOM: بررسی ساختار درختی سایت شما یکی دیگر از مواردی است که تحلیل های لایت هاوس به آن توجه ویژه ای دارند. نکات مربوط به این بخش نیز ممکن است برای بهینه سازی به شما ارائه شود.

ریدایرکت ها و تغییر درخواست ها: تغییراتی که در طی لود شدن ممکن است برای آدرس و ریکوئست های ارسالی به صفحه شما و سایت شما ایجاد شود یکی دیگر از موارد قابل بحث خواهد بود. ریدایرکت ها میتواند صفحه شما را به نحوی جلوه دهد که قصد دارید تا کاربر را به غیر از محتوایی که برای آن به سایت شما آمده است هدایت کنید. این امر هم در سرعت و هم در سئوی سایت شما تاثیر خواهد گذاشت.

توابع CSS و JS: بررسی هایی که روی کدهای CSS و جاوا اسکریپت سایت شما انجام می گیرد هم یکی دیگر از این موارد خواهد بود.

استفاده از CDN: تنها جایی که در جیتی متریکس استفاده از CDN تشخیص داده شده و بابت آن به شما راهنمایی داده می شود، همین جا خواهد بود. در صورتی که سیاست استفاده شما از CDN کم و کثری ای داشته باشد به شما اعلام خواهد شد.

زمان اجرای دستورات و اسکریپت ها: هر گونه زمان اجرا روی سایت شما جهت رای لود شدن باشد و چه برای اجرای اسکریپت های سایت، در این قسمت قرار می گیرد.

تقریبا تمامی نکاتی که جی تی متریکس به شما میدهد، در همین موضوعات می باشد. اگر دقت کرده باشید بعضی از این نکات مربوط به سمت هاست و سرور شما بوده و بعضی دیگر در رابطه با سایت شما می باشد. به طور کلی برطرف کردن این موارد به شما این امکان را می دهد که یک سایت سریعتر و با بازدهی بهتر را برای خود داشته باشید.

 

تب Waterfall

شاید بتوان یکی از بهترین مواردی که در آموزش GTMetrix معرفی می شود را همین امکان نمایش آبشاری روند فعالیت سایت دانست. در اینجا شما با یک نمودار سروکار دارید که برای استفاده از تمامی ویژگی های آن بهتر است حتما در سایت ثبت نام کرده و لاگین شده باشید.

در منوی آبشاری به شما یک نمودار با چند ردیف نشان داده خواهد شد، هر کدام از ردیف هایی که ملاحظه می کنید، مربوط به یکی از فرایند ها و اسکریپت های سایت شما می باشد. ه از آغاز لود شدن سایت به صورت قدم به قدم دنبال می شوند تا در نهایت سایت شما لود شود.

روی سایت شما در هر لحظه باید یک یا بیشتر از یکی از این اسکریپت ها و Thread ها فعال باشد. در حالتی که تمام آنها غیر فاعل باشد این معنی را میتوان استناد نمود که سایت شما به صورت کامل لود شده و کار لود آن به اتمام رسیده است، یا اصطلاحا در مرحله Fully Loaded که در مورد آن صحبت کردیم قرار گرفته است.

نمودار آبشاری کارکرد

 

همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید برای هر یک از ردیف های این نمودار رنگ های مختلفی می تواند وجود داشته باشد. هر کدام از این رنگ ها نشان دهنده یکی از حالات پردازه های سایت شما می باشد. فراوانی این رنگ ها بسیار زیاد بوده و ارائه یک راهنما برای این رنگ ها یک کار بی فایده خواهد بود. مطمئنا پیدا کردن رنگ مورد نظر و اینکه در این وضعیت چه اتفاقی در حال وقوع است کاری مشکل خواهد شد. برای درک بهتر این رنگ ها و این مورد که بدانید هر کدام از آنها چه معنایی میتواند داشته باشد بهترین کار نگه داشتن نشانگر موس روی آنها است.

راهنمای نمودار آبشاری

 

همانطور که مشاهده می کنید با این کار یک اطلاعات جامع صرفا در مورد همین پردازه ای که روی آن قرار دارید در اختیار شما قرار داده می شود. در صورتی که موس خود را جابجا کنید خواهید دید که مفاهیمی که در راهنما دیده می شود کاملا متفاوت خواهد بود. در این راهنما شما سه بخش مختلف را ملاحظه خواهید کرد. در اولین قسمت اطلاعات مربوط به مدت زمانی که این پردازه به طول می انجامد را ارائه می کند که درواقع مقدار عددی طول آن روی نمودار آبشاری می باشد.

بخش دوم نیز حالات مختلف پردازه را معرفی می کند. این حالات میتواند موارد مختلفی را مانند Blocking، Waiting، Receiving، Sending، SSL، و مواردی از این دست باشد که یک پردازه در آن قرار می گیرد.

در قسمت سوم نیز به شما میگوید که در حال حاضر در کجای لود شدن سایت قرار دارید و این کار را با استفاده از معیار های پایه ای که در بخش اول آنها را معرفی کردیم انجام می دهد. به اینصورت که شما یا به مرحله جدیدی مانند لود شدن بزرگترین محتوا نرسیده اید که در اینصورت با یک زمان منفی آن را مشاهده می کنید. و یا آن مرحله را پشت سر گذاشته اید که در اینصورت زمان شما یک عدد مثبت خواهد بود.

در ویو آبشاری شما میتوانید تمام ریزه کاری های اجرای سایت خود را ببینید. هر اتفاقی که برای لود شدن یک صفحه می افتد. اگر بخواهید هر کدام از این پردازه ها را به صورت منفرد بررسی کنید مافی است روی آن کلیک کنید.

توصیحات هر ردیف از نمودار آبشاری

 

در اینصورت مشاهده خواهید کرد که پردازه شما به چه صورتی کار می کند. تمامی اطلاعات مربوط به این پردازه برای شما نمایش داده خواهد شد.

همینطور شما در پایین این نمودار آبشاری می توانید گزارشی از مصرف منابع سایت نیز داشته باید. این که هر درخواست به صفحه مورد نظر شما چقدر رم، چقدر سی پی یو و همینطور چقدر از پهنای باند شما را اشغال می کند یکی از موارد مهمی است که میتواند روی بهینه سازی سایت برای شما تاثیر بسازیی را داشته باشد. همینطور شما به این مورد نیز دسترسی دارید که بدانید این مصرف منابع از کجا تا چه میزان افزایش داشته است.

منابع مصرفی سیستم

 

به صورت کلی تب Waterfall را می توان یکی از اصلی ترین و مهمترین موارد در آموزش GTMetrix معرفی نمود. شما در این تب می توانید ببینید که هر جز از سایت شما چگونه قرار است کار کند و دارد چه کاری را برای شما انجام می دهد. البته توجه داشته باشید که شما صرفا به مواردی دسترسی دارید که روی سایت شما وجود دارد. تحلیل های سرور شما مانند زمان اولین پاسخگویی و یا سرعت وب سرور را باید در موارد دیگری جست و جو کنید. در ادامه آموزش GTMetrix به بررسی سایر مواردی که این ابزار کاربردی در اختیار شما قرار می دهد خواهیم پرداخت.

 

تب Video

یکی از تب های ساده که می تواند اطلاعات خوبی را به شما بدهد و میتوانید از آن برای مشاهده چگونگی لود شدن سایت خود و تجربه کاربری ای که به شما میدهد استفاده کنید، تب Video می باشد. در خیلی از انواع آموزش GTMetrix به این دلیل که این تب متنی به شما ارائه نمی کند که بتوانید برای سایت خود از آن استفاده کنید و یا اطلاعاتی که می دهد تخصصی نیست، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما حقیقت این است که این تب به شما یک نما از آنچه را می دهد که کاربری در منطقه ای دور دست از شما، از سایتتان دریافت می کند.

تب ویدئو

 

در این بخش شما یک ویدیو را مشاهده خواهید کرد که نحوه نمایش سایت به کاربر را نشان می دهد. همینطور رویداد های اصلی سایت و زمان هایی که برای آنها وجود دارد نیز در پایین این ویدئو به شما نمایش داده خواهد شد. این ویدئو دقیقا این حس را به شما منتقل می کند که شما آدرس یک سایت را وارد کرده و اینتر را زده اید. اکنون ای موارد برای شما محرز خواهد شد:

 1. چه مدت زمانی طول می کشد تا سایت به شما نمایش داده شود
 2. آیا سایت در زمان نمایش به هم ریختگی دارد یا خیر
 3. آیا تمامی ویژگی هایی که برای سایت طراحی کرده اید به همان اندازه که انتظار داشته اید کاربردی به نظر می رسد!؟
 4. آیا تمرکز طراحی شما روی آن نقطه ای است که کاربر را مجاب به استفاده کند!؟
 5. آیا سایت شما یک تجربه کاربری خوب را به کاربران منتقل می کند!؟

تمامی این سوالات، سوالاتی هستند که یک وبمستر حرفه ای باید از خود بپرسد و به پاسخی که برای آنها دریافت می کند اهمیت بدهد. در صورتی که سایت شما هدف شما را برای جذب مخاطب و مشتری به انجام برساند، پس به چه دردی میخورد!؟

 

تب History

در تب هیستوری و یا تاریخچخ شما قادر خواهید بود تا به اطلاعات و آنالیز هایی که در طی یک بازه زمانی خاص از سایت شما انجام شده است دست پیدا کنید. البته این آنالیز ها ممکن است دقیق به نظر نرسد و برای بعضی از سایت ها روند یکسانی را انجام دهد. اما با توجه به استفاده جی تی متریکس از لایت هاوس معمولا اطلاعات ارائه شده تا حد زیادی به واقعیت نزدیک هستند.

تب هیستوری

 

در این تب به شما این امکان داده خواهد شد تا سه نمودار اطلاعاتی مختلف را مشاهده کنید. هر یک از این نمودار ها پایه خاص خود را داشته و اطلاعات مختلفی را به شما ارائه می کنند. اما آنچه که در بین تمامی این نمودار ها مشترک است این است که تمامی آنها اطلاعات خود را در یک بازه زمانی خاص به شما ارائه می کنند. به این طریق شما میتوانید به یک اطلاعات کامل از سایت خود در یک دوره زمانی دسترسی پیدا کنید. برای آموزش GTMetrix لازم است که بدانید هر کدام از این نمودار ها چیست. در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

نمودار Page metrics

در اولین بخشی که از این تب مشاهده می کنید نمودار Page metrics به شما نمایش داده خواهد شد. در این نمودار المان های اصلی و پایه ای که برای پرفورمنس معرفی شده بودند و همراه تعدادی المان دیگر به شما نمایش داده خواهد شد.

نمودار پیج متریک

 

مواردی که در این نمودار عنوان می شود عبارتند از:

 1. زمان رسیدن اولین بایت
 2. اولین محتوای نمایش داده شده
 3. زمان لود شدن بزرگترین محتوای صفحه
 4. زمان لود شدن صفحه
 5. زمان تعامل با مخاطب و آماده شدن صفحه
 6. بارگذاری کامل صفحه
 7. زمان قفل بودن صفحه توسط اسکریپت ها و زمانی که سایت شما به نحوی هنگ است
 8. سرع لود شدن بر اساس معیار GTMetrix
 9. پایداری صفحات وب در زمان لود شدن

به طور کلی این اطلاعات همان اطلاعات پایه ای پرفورمنس هستند اما به صورت زمان دار و با بهره گیری از یک قالب نموداری.

 

نمودار Page sizes and request counts

این نمودار به شما نشان می دهد که سایت شما از نظر اندازه و تعداد درخواست چه تغییراتی داشته است. در این نمودار شما شاهد خواهید بود ه سه المان مختلف، اندازه HTML، اندازه کلی سایت و همینطور تعداد درخواست ها می تواند به شما نشان دهید که آیا مسیری که برای سایت خود انتخاب کرده اید حیح است یا خیر.

نمودار Page sizes and request counts

 

در صورتی که با تغییرات روی سایت شما انداه این موارد بالا میرود به این معناست که طراحی شما مقیاس پذیر نبوده و این در طولانی مدت باعث ورود لتمه ها و خسارات سنگینی به سایت شما خواهد شد.

 

نمودار Page scores

در آخرین نموداری که به شما نشان می دهد بر اساس تمامی مواردی که تا الان با هم بررسی کردیم یک نتیجه نهایی ارائه خواهد شد که وبسایت شما نمره خواهد گرفت، اگر شما به صورت دوره ای این نمرات را چک کنید یک امکان خیلی خوب داشته اید که به وسیله آن می توانید سایت خود را ارزیابی کنید.

نمودار Page scores

 

همانطور که رد تصویر نیز مشاهده کردید سه المان نمره اصلی جی تی متریکس، نمره کارایی و پرفورمنس و همینطور نمره استراکچر یا ساختار برای سایت شما ارائه خواهد شد.

همینطور باید در نظر داشته باشید این تب به شما امکان انتخاب بازه تاریخی را از پایین همین تب می دهد. در صورتی که نتیجه ای برای روز های قبل از سایت شما وجود ندارد، در ابتدا ممکن است ما امید کننده باشد اما در روزهای آتی و پس از گذشت مدت زمانی از اولین  چک کردن، بازه زمانی داخل این تقویم بزرگ و بزرگتر می شود.

در این آموزش GTMetrix دیدیم که با استفاده از این ابزار تحلیلی دقیق که عمدتا از لایت هاوس برای تحلیل های خود استفاده می کند، چه اطلاعاتی را می توان برای یک سایت استخراج نمود و از آنها استفاده نمود. اما سوال اساسی اینجاست که تا چه میزان می توانیم به GTMetrix اطمینان کنیم و چقدر اطلاعاتی که به ما می دهد صحیح است!؟ آیا همیشه بهترین نتایج و نتایج صحیح به ما داده می شود!؟

 

تا چه اندازه می توان به GTMetrix اطمینان کرد!؟

اگر شما یکی دو سایت مختلف که می شناسید را روی جی تی متریکس چک کنید مشاهده خواهید کرد که اطلاعات بدست آمده تغییراتی با آنچه که میدانید و تجربه کاربری ای که از آن دارید خواهد داشت. به عنوان مثال ممکن است سایتی که برای شما زیر ۵ ثانیه لود میشود در جی تی متریکس مدت زمانی بالای ۳۰ ثانیه به شما اعلام کند. یا به یک سایت پر سرعت نمره F و به یک سایت عادی نمره C بدهد. معنی این تناقضات جه می باشد!؟

اگر دنباله این تناقض ها را بگیریم به اینجا میرسیم که حی تی متریکس برخی از بهینه سازی ها و عواملی که باعث می شود سرعت سایت توسط شما بیشتر احساس شود را نادیده می گیرد. به عنوان مثال وقتی شما از CDN استفاده کنید، جی تی متریکس آن را تشخیص نداده و سرعت شما را بر روی هاست اصلی شما در نظر می گیرد و فقط تشخیص میدهد که آیا شما CDN دارید یا خیر.

ممکن است سایت شما روی یک هاست داخل ایران باشد. تستر های جی تی متریکس از کانادا سایت را چک کرده و در صورتی که دیتاسنتر مورد استفاده توسط هاستینگ شما با IP های خارجی سازگاری پایین تری داشته باشد قطعا نتایج از آنچه که شما حس میکنید پایین تر خواهد بود. بدیهی است وقتی شما نیاز دارید تا یک فروشگاه اینترنتی نسبتا سنگین را روی هاست داخلی با سرعتی بالا برای کاربران ایرانی ایجاد کنید آنالیزرهای جی تی متریکس یک اولویت درجه دوم در این پیاده سازی حساب شده و کیفیت خوبی را از سای شما نخواهد گرفت. این به معنی بد بودن عملکرد سایت شما نیست، سایت شما در جایی که باید به خوبی هرچه تمام تر عمل خواهد کرد.

اما از نظر سئو باید گفت که گوگل هم همان چیزی را می بیند که لایت هاوس و جی تی متریکس می بینند. البته به جز قابلیت CDN که گوگل از آن به خوبی پشتیبانی کرده و آن را کامل درک می کند. برای آشنایی بیشتر با CDN میتوانید به مقاله ” CDN چیست ” مراجعه کنید.

اختلافی که بین جی تی متریکس و تجربه کاربری شخصی شما وجود دارد به هیچ عنوان دلیلی برای عدم توجه به آن از طرف شما به حساب نمی آید. شاید جی تی متریکس زمان ها را کمی غیر منصفانه به شما اعلام کند. اما باید توجه داشته باشید که ایراداتی که به شما اعلام می شود و در سراسر این آموزش GTMetrix از آنها صحبت کردیم، کاملا واقعی بوده و باید به آنها توجه داشته باشید. اما بهینه سازی ایراداتی که از طرف جی تی متریکس به شما ارائه می شود بسیار مهم است و باید به آنها توجه ویژه داشته باشیم.

 

بهینه سازی ایرادات ارائه شده توسط GTMetrix

در این مقاله به اندازه کافی از چیست ها صحبت کردیم، اکنون نوبت به چگونه ها رسیده است.

تا اینجای آموزش GTMetrix به معرفی اینکه هر المانی که از طرف این آنالایزر در اختیار ما قرار داده می شود صحبت کردیم. اگر بخواهیم به طور تیتر وار بگوییم که جی تی متریکس چه چیزی را به ما تحویل می دهد می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 1. زمان های اجرا و نقایص سرعت
 2. نقایص هاست
 3. نقایص کد و سایت

برای بهینه سازی سایت بر اساس اطلاعات جی تی متریکس و رفع ارور جی تی متریکس باید این سه ایراد رفع گردد. بدیهی است که اولین ایراد در گرو دومین مورد است و صرفا جهت اطلاع رسانی است. پس می توانیم بگوییم ما در برابر دو دسته ایراد قرار داریم. ایرادات سمت هاست و ایرادات سمت سایت. در بهینه سازی برای رفع ارور جی تی متریکس در انواع آموزش GTMetrix روش های مختلفی ارائه می شود. بهترین روشی که میتوان برای این کار پیشنهاد داد این است که شما با یک رویکرد تفکیکی به آنها نگاه کنید.

در ادامه این آموزش GTMetrix به ارائه توضیحات در مورد بهینه سازی برای هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

 

رفع ایرادات و ارور های سمت هاست

اگر یک سایت خوب را راه اندازی کرده باشید و همه جوره به آن رسیده باشید و سایت شما بخاطر ایرادات هاستی که می توانید آنها را با کمی تغییر رفع کنید بخواهد بازدهی مناسب را به شما ندهد واقعا زجر آور خواهد بود. پس بهتر است این قسمت را بدقت دنبال کنید و جدی بگیرید تا سر هیچ متضرر نشوید. برای بهینه سازی سرعت سایت از سمت هاست شما باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 

وب سرور شما چیست؟

مهمترین چیزی که میتواند به صورت مستقیم در سرعت سایت شما وارد شود و همه چیز را به هم بریزد، المانی است که با آن به درخواست ها پاسخ می دهید. اگر در ایراداتی که رد بخش های قبلی آموزش GTMetrix آنها را بررسی کردیم چیزی در مورد در خواست ها و دیر عمل کردن سرور دیدید بهتر است آن را بررسی کنید. این بررسی باید با سه سوال اساسی و ترکیب پاسخ های آن ها انجام می شود:

سوال اول: من از چه وب سروری استفاده می کنم؟ پاسخ: وب سرور X

سوال دوم: من از چه پلتفرمی برای پیاده سازی سایتم استفاده کرده ام؟ پاسخ: پلتفرم Y

سوال سوم: آیا وب سرور X با پلتفرم Y سازگاری دارد!؟

پاسخ سوال سوم می تواند به شما بگویید که راه را درست رفته اید یا خیر. بهترین راه برای اینکه متوجه شوید آیا دارید از پلتفرم درستی استفاده می کنید یا خیر این است که به سراغ دوست قدیمی مشترکمان یعنی گوگل بروید. در گوگل بهترین وب سرور را برای پلتفرم سایت خود جست و جو کنید. به عنوان مثال بهترین وب سرور برای استفاده در یک فروشگاه اینترنتی که با وردپرس پیاده سازی شده است وب سرور لایت اسپید می باشد. همینطور اگر سایت شما از Node JS استفاده می کند باید سراغ NgineX بروید. تفاوت های زیادی بین این دو وب سرور و استفاده از آنها وجود دارد که میتوانید با مطالعه مقاله ” مقایسه انجین ایکس و لایت اسپید ” آنها را کاملا درک کنید.

 

از چه پایگاه داده ای استفاده می کنید!؟

پایگاه داده نیز یکی دیگر از مواردی است که شما باید در بررسی های خود به آن توجه کنید. همان دو سوالی که در بخش قبلی پرسیده شد در اینجا نیز کارایی خود را حفظ کرده است. اگر برای داده هایی که از فراوانی نوع بالایی برخوردار هستند و بعضا حتی از فایل های مختلف استفاده شده است، از یک پایگاه داده رابطه ای استفاده کنید سایت خود را با چالش بزرگی مواجه کرده اید. اگر میخواهید که این چالش را رفع کرده و سایت شما راحت کار کند بهتر است به سراغ پایگاه داده های غیر رابطه ای بروید.

به عنوان نمونه اگر از Node JS استفاده می کنید، MongoDB برای شما یک گزینه ایده آل خواهد بود. همینطور اگر از WordPress استفاده می کنید، بهترین گزینه ای که در اختیار دارید MySQL خواهد بود. برای اطلاع بیشتر در مورد این نوع از پایگاه داده میتوانید به مقاله ” مانگو دی بی چیست ” مراجعه کنید.

 

آیا منابع هاست شما کافی است؟

در صورتی که همه چیز را به بهترین شکل ممکن طراحی کرده اید و همه چرخ دنده های ساعت شما در کنار هم قرار گرفته اند اما باز هم سایت شما مثل ساعت کار نمی کند، مشکل از باتری است!!!

افزایش منابع سرور می تواند به بهتر شدن پاسخدهی به درخواست ها کمک بسیار بالایی بکند و در بیشتر موارد این کار تنها ماری است که شما لازم دارید تا انجام دهید. به عنوان مثال وقتی از یک هاست وردپرس برای یک سایت وردپرس استفاده کمی کنید میتوانید از صحت همه چیز مطمئن باشید و فقط لازم است تا منابع خود را بالاتر ببرید.

به دلیل هزینه بر بودن این کار بهتر است شما یک سیاست تست را در پیش بگیرید که با ارتقای منابع خود به صورت هفتگی عملکرد سایت را بررسی کرده و نتیجه را دنبال کنید. اگر ایرادات همچنان پابرجا بودند و به رضایت نرسیده بودید افزایش را ادامه دهید. در نظر داشته باشید که مصرف منابع اصلا یک مورد مقیاس پذیر نیست. به این صورت که هر چه سایت شمار شد کند و بزرگتر شود، منابع مورد نیاز شما هم بیشتر خواهد شد.

پرداختن به سه مورد اصلی وب سرور، پایگاه داده و همینطور استفاده از منابع مناسب می تواند مشکلات سمت سایت شما را به طور کامل از بین ببرد. در ادامه آموزش GTMetrix به بررسی سایت خواهیم پرداخت.

 

رفع ایرادات و ارورهای سمت سایت

در بخش اول همین اموزش GTMetrix درباره مواردی که میتواند برای سایت ما ایجاد مشکل کند و به سایت مربوط می شوند با هم صحبت کردیم. خیلی از این موراد هم به صورت ضمنی توضیح داده شد و گریزی به راه حل های رفع آنان زدیم. اما در این بخش یک طبقه بندی کامل از این موارد ارائه خواهد شد. به این صورت که برای بهینه سازی سایت و همینطور رفع ارور جی تی متریکس باید به این موراد بپردازید:

 

تصاویر سایت را بهینه کنید

خیلی از سایتها به دلیل مدیریت نامناسب تصاویر به وضعیتی می افتند که اگر به شما بگویند ایراد به خاک سیاه نشستن فلان سایت این است که از عکس در اندازه و فرمت و حجم نامناسب استفاده کرده است باور نمی کنید!

برای استفاده از تصاویر در سایت خود باید سه نکته اصلی را در نظر داشته باشید:

فرمت تصاویری که استفاده می کنید مخصوص وب باشد. در حال حاضر PNG گزینه ایده آل می باشد

سایز تصاویر اندازه هایی باشد که میخواهید استفاده کنید. لازم نیست از یک تصویر به اندازه تمام صفحه برای یک بنر کوچک در سایت استفاده شود.

حجم تصاویر بهینه شده باشد. برای بهینه کردن تصاویر باید آنها را به صورت Save for Web از فتوشاپ خروجی بگیرید با این کار شما یک تصویر PGN با Dpi به اندازه 72 خواهید داشت که کمترین حجم ممکن را دارد. به علاوه بعد از این ذخیره سازی میتوانید از سایت های کوچک کننده اندازه تصاویر که این کار را بدون افت کیفیت انجام میدهند نیز استفاده کنید.

در این حالت میتوانید بگویید تصاویر سایت شما استاندارد بوده و به صورت بهینه قرار دارند. اگر با این مورد نیز مشکل شما برطرف نشد به سراغ سایر موراد این آموزش GTMetrix بروید.

 

استفاده از JS و CSS استاندارد

جاوا اسکریپت و CSS به اجزای جدایی ناپذیر از سایت ها تبدیل شده اند. اما این اجزای مفید می توانند در مورادی باعث طولانی تر شدن زمان دسترسی به سایت شما شود. وقتی صفحه وبی که طراحی کرده اید لود می شود. اسکریپت های مختلفی روی آن قرار دارند که باید به ترتیب اجرا شوند. اگر این اسکریپت ها به صورتی باشند که با یکدیگر تداخل پیدا کنند سایت شما دچار مشکلات زیادی می شود.

به عنوان مثال در یک سایت وردپرسی اگر از افزونه های زیادی برای کارهای خود استفاده کنید. اسکریپت های هر افزونه برای شما مشکلات مختلفی را ایجاد خواهد کرد و در کل زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. بهترین روش برای بهینه سازی این است که از افزونه ای استفاده کنید که چند کار را به صورت همزمان انجام می دهد. در اینصورت می توانید از مورد تداخل خیال خود را راحت کنید.

اما برای بهینه سازی کد های یک صفحه باید چه کار کرد!؟ در این نوع زا بهینه سازی باید در نظر داشته باشید که اگر تغییرات زیادی را اعمال کنید، عملکرد اسکریپت های شما مختلف شده و کار به هم میریزد. البته این مورادر صرفا به JS مربوط می شود و شما این امکان را دارید تا با یک کد نویسی خوب CSS را تا 90 درصد بهینه کنید. یکی از روش هایی که میتوانید با استفاده از آن JS های از پیش تعیین شده ای مثل افزونه ها را مدیریت کنید استفاده از افزونه های بهینه سازی مانند WP Rocket و Autoptimize می باشد.

 

بررسی JS های خارجی

بعضی از افزونه ها هستند که از اسکریپت هایی استفاده می کنند که ارجاعاتی را به خارج از سایت شما ایجاد می کنند. این افزونه ها در مواردی می توانند مفید باشند و بار را از روی هاست و سرور شما بردارند، اما توجه داشته باشید که این افزونه ها می توانند با اجرای کند از طرف دیگر باعث پایین آمدن بازدهی سایت شما شوند. بهتر است رد استفاده از یان شمشیر دولبه دقت لازم را داشته باشید.

 

از مکانیزم Lazy Loading استفاده کنید

مکانیزم Lazy Loading به شما این امکان را می دهد تا محتواهای بزرک صفحه خود مانند تصاویر را فقط در زمانی لود کنید که کاربر روی آنها رفته باشد. لزومی ندارد بنر بزرگی که در انتهای محتوای شما قرار دارد از ابتدا لود شده باشد. شاید سرعت لودی که همین بنر از سایت می گیرد باعث شود کاربر شما سایت را ترک کرده و اصلا کار به آنجا نرسد که آن را ببیند.

استفاده از روش Lazy Loading یکی از بهترین روش های بهینه سازی است و معمولا در آموزش GTMetrix عنوان نمی شود. این روش به شما کمک خواهد کرد تا یم صفحه را به تدریج لود کنید و به مخاطب خود برسانید. با این کار پاسخ دهی یا درصد Interactive شما که در بخش های قبلی آموزش GTMetrix در مورد آن صحبت کردیم بالاتر خواهد رفت.

در صورتی که به موارد گفته شده در این آموزش GTMetrix عمل کنید و به این بهینه سازی ها توجه داشته باشید میتوانید کار رفع ارور جی تی متریکس را به صورت تمام و کمال به انجام رسانده و سایت خود را هم از نظر جی تی متریکس و لایت هاوس، هم از نظر سئو و رتبه بندی گوگل و هم ارائه تجربه کاربری خوب بالا ببرید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به شما یک آموزش GTMetrix جامع و مرجع ارائه شد که در آن میتوانید به تمامی بخش ها و جزئیاتی که این برنامه تحت وب کاربردی و آنالیزر حرفه ای در اختیار شما قرار می دهد دسترسی داشته باشید. با بررسی جزئیات ارائه شده توسط جی تی متریکس میتوانید در مورد سایت خود به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید. البته بهینه سازی این موارد و روش های رفع ارور جی تی متریکس نیز عنوان شده است و شما میتوانید از آنها برای ش=سایت خود استفاده کنید. این بهینه سازی ها روی هر سایتی قابل انجام است و برای آنها لازم نیست که حتما سایت شما یاراد داشته باشد تا این کار ها را انجام دهید. در نظر داشته باشید که بهینه سازی در درجه اول برای بهتر شدن انجام می گیرد، نه برای رفع ارادات.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
27 − 15 =