جهش به محتوا
ورود کاربران
وبلاگآموزش های شبکهVPN چیست؟! همه چیز در مورد VPN
هر زمان نیاز به کمک داشتید، در کنار شما هستیم . با ما تماس بگیرید ( 031-3626 0000 ) یا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

VPN چیست؟! همه چیز در مورد VPN

چه در شرکت باشید، چه در خانه‌ یا در جاده، VPN یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از شما در اینترنت است. در این مقاله پاسخ سؤالاتی مانند VPN چیست و اساس کار آن چگونه است؟ مزایا و معایب آن چیست؟ و سوالاتی از این دست را بررسی خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

VPN چیست؟

VPN مخفف Virtual Private Network است. هدف از VPN تأمین امنیت و حریم خصوصی شما هنگام برقراری ارتباط از طریق اینترنت است. شبکه‌ی خصوصی مجازی یا VPN، یک اتصال رمزگذاری شده از طریق اینترنت از یک دستگاه به شبکه است. اتصال رمزگذاری شده به شما اطمینان می‌دهد که داده‌های حساس به‌ طور ایمن منتقل می‌شوند. از شنود ترافیک توسط افراد غیرمجاز جلوگیری می‌‌کند و به کاربر امکان می‌دهد از راه دور کار را انجام دهد. فناوری VPN به‌ طور گسترده‌ای در محیط‌های شرکتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اجازه دهید قبل از بررسی دقیق اینکه VPN چیست کمی به بررسی اینترنت و اهدافی که VPN برای آنها ایجاد شده است بپردازیم.

مشکل اینترنت این است: ذاتاً ناامن است. وقتی اینترنت برای اولین بار طراحی شد، اولویت این بود که بتوانیم بسته‌‌ها (تکه‌‌های داده) را تا حد ممکن با اطمینان ارسال کنیم. بیشتر پروتکل‌های اصلی اینترنت (روش‌های برقراری ارتباط) به‌ جای امنیت داده‌ها، برای هدایت خرابی طراحی شده‌اند.

برنامه‌هایی که عادت به استفاده از آنها دارید اعم از ایمیل، وب، پیام‌رسانی، فیسبوک و… همه در بالای آن هسته‌ی پروتکل اینترنت (IP) ساخته‌ شده‌اند. در حالی ‌که برخی استانداردها ایجاد شده‌اند اما همه‌ی برنامه‌‌های اینترنت ایمن نیستند. بسیاری هنوز اطلاعات خود را بدون هیچ‌‌گونه محافظت از حریم خصوصی و امنیتی ارسال می‌‌کنند.

که این باعث می‌شود هر کاربر اینترنتی در معرض مجرمی باشد که ممکن است اطلاعات بانکی یا کارت اعتباری‌اش دزدیده شود یا دولت‌‌هایی که ممکن است بخواهند از شهروندان خود استراق سمع کنند و همچنین سایر کاربران اینترنت که بخواهند از شما جاسوسی کنند.

VPN چگونه کار می کند

VPN یک تونل خصوصی از طریق اینترنت باز ایجاد می‌کند. ایده این است که هر آنچه ارسال می‌کنید در این کانال ارتباطی خصوصی محصور و رمزگذاری شده است، حتی اگر بسته‌های شما رهگیری شود نمی‌توان آن را رمزگشایی کرد. VPNها ابزارهای بسیار قدرتمند و مهم برای محافظت از داده های شما هستند.

در ادامه‌ی این مقاله به معرفی مهمترین مفاهیم موجود در VPNها و اصطلاحات مربوط به آنها خواهیم پرداخت.

 

پروتکل VPN چیست؟

این فناوری است که VPN برای ارسال و دریافت داده استفاده می‌کند در حالی که مانع از این می‌شود که کسی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. هر پروتکل از قوانین و عملکرد‌های مختلفی برای برقراری ارتباط بین رایانه‌ی شما و یک سرور VPN استفاده می‌کند. برخی از پروتکل‌ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند، در حالی که برخی دیگر برای یک هدف خاص سریع‌تر و بهتر هستند.

 

سرور VPN چیست؟

سرور VPN رایانه‌ای قدرتمند در مکانی از راه دور است که رایانه‌ی شما از طریق VPN به آن متصل می‌‌شود. سایر کاربران نیز به‌ طور هم‌زمان به این رایانه متصل هستند. هنگامی ‌که از یک صفحه‌ی وب در رایانه‌ی خود بازدید می‌کنید، VPN درخواست را به سرور VPN ارسال می‌کند. وبسایت سپس این درخواست را به گونه‌ای می‌‌بیند که گویی از سرور به ‌جای درخواست شما ارسال‌ شده است. به این ترتیب می‌‌توانید وانمود کنید که در کشور یا مکان دیگری هستید. یک ارائه‌‌دهنده خدمات VPN با سرورهای بیشتر و مکان‌های سرور بیشتر، به VPN کمک می‌کند تا سریع‌تر کار کند زیرا شما کامپیوتر قدرتمند خود را با تعدادی از کاربران دیگر به اشتراک می‌گذارید. همچنین وقتی می‌توانید سروری را انتخاب کنید که از نظر جغرافیایی نزدیک به مکان واقعی شما باشد، می‌‌تواند سرعت اینترنت شما را افزایش دهد.

 

آدرس IP چیست؟

آدرس آنلاین دستگاه شما است که وبسایت‌ها و سرویس‌ها از آن برای ارسال داده به آن استفاده می‌کنند. آدرس IP شما می‌تواند شامل اطلاعات مکان فیزیکی هاست شما (که می‌تواند از نوع هاست لینوکس یا سرور اختصاصی و یا حتی هاست ابری باشد) و نوع دستگاهی که استفاده می‌کنید و حتی جزئیاتی مانند مرورگری که استفاده می‌کنید باشد.

 

IP استاتیک / اختصاصی چیست؟

IP ثابت یا اختصاصی مانند این است که هر بار از طریق VPN خود متصل می‌شوید آدرس IP مشخصی داشته باشید. بدون آن، آدرس IP شما با هر بار آنلاین شدن ممکن است تغییر کند. داشتن یک IP اختصاصی از بروز مشکلات در آدرس‌های IP مشترک جلوگیری می‌کند، مانند این است که آدرس اشتراکی به دلیل رفتار نامناسب کاربر دیگری مسدود می‌‌شود.

 

عملکرد P2P چیست؟

این بدان معنی است که VPN به شما امکان می‌دهد از برنامه‌های نظیربه‌نظیر (P2P) مانند یک برنامه‌ی تورنت برای به اشتراک گذاشتن پرونده‌ها با سایر کاربران استفاده کنید. مزیتی که P2P دارد شامل مواردی است که می‌خواهید نرم‌افزار منبع باز را بارگیری کنید یا بازی آنلاین چند نفره خود را به‌‌روز کنید.

PPTP چگونه کار می کند

Kill Switch چیست؟

این ویژگی به‌ طور مداوم اتصال VPN شما را بررسی می‌کند و در صورت عدم اتصال، سوئیچ اتصال اینترنت شما را مسدود می‌کند تا بدون VPN در محل چیزی ارسال نشود. وقتی VPN دوباره فعال می‌شود، کلید kill به طور خودکار خاموش می‌شود و مرور شما می‌تواند از سر گرفته شود.

 

ثبت اطلاعات چیست؟

ثبت اطلاعات VPN می‌تواند سابقه‌ی مرور، آدرس IP و سایر اطلاعات شما را ردیابی کند. خط‌مشی‌‌های ثبت از یک ارائه‌دهنده خدمات VPN به دیگری متفاوت است بنابراین مهم است که سیاست حفظ حریم خصوصی شرکت خاص خود را بررسی کنید. هرچه اطلاعات کمتری ذخیره شود، برای حفظ حریم خصوصی شما بهتر است.

 

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) چگونه کار می‌کند؟

VPN با رمزگذاری اطلاعات شما و سپس پنهان شدن در یک تونل برای انتقال آن بین مکان‌ها کار می‌کند. همچنین می‌تواند با استفاده از یک سرور از راه دور به نظر برسد که شما در مکان دیگری هستید.

هنگام استفاده از VPN، سرویس‌گیرنده VPN موجود در دستگاه شما قبل از ارسال اطلاعات، ترافیک اینترنت را رمزگذاری می‌کند. رمزگذاری، اطلاعات شما را خصوصی نگه می‌دارد. در انتهای یک سرور VPN در مکان دیگری داده‌ها را رمزگشایی می‌کند. از اینجا، سرور درخواست شما را به وبسایت یا سرویس جریانی ارسال می‌کند. پس از بازگشت پاسخ، سرور مجدداً داده‌ها را رمزگذاری کرده و به دستگاه شما ارسال می‌کند. سرویس‌گیرنده و سرور VPN از یک پروتکل VPN برای رمزگذاری و ارسال داده‌ها استفاده می‌کنند.

وقتی سرور اطلاعات شما را به آن ارسال می‌کند، وب‌سایت یا سرویس آدرس IP سرور را مشاهده می‌کند بنابراین آدرس IP شما خصوصی باقی می‌ماند. آدرس IP حاوی اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی رایانه‌ی شما، مرورگری که استفاده می‌کنید و سایر اطلاعات شناسایی است. با استفاده از آدرس IP دیگر، دیگران از پیوند فعالیت آنلاین شما با یکدیگر جلوگیری می‌کنند.

در بیشتر موارد شما از سرویس VPN در هر یک از دستگاه‌های خود استفاده خواهید کرد، اما برخی سرویس‌های VPN وجود دارند که روی روتر Wi-Fi شما کار می‌کنند. نصب VPN در روتر باعث می‌شود که اتصال همه‌ی دستگاه‌های خانه به VPN بدون برنامه‌های جداگانه آسان‌تر باشد و از شبکه خصوصی محافظت کنید. این دو مزیت دارد. اول، به شما امکان می‌دهد هم‌زمان دستگاه‌های بیشتری را به هم متصل کنید زیرا ارائه‌دهندگان VPN معمولاً روتر را به‌عنوان یک دستگاه حساب می‌کنند. دوم، تلویزیون‌های هوشمند، کنسول‌های بازی، دستگاه‌های جریان رسانه‌ای، نمایشگرهای کودک و هر دستگاهی که از طریق Wi-Fi به VPN متصل می‌شوند را متصل کنید. تهیه VPNی که از اتصالات هم‌‌زمان پشتیبانی می‌کند بسیار مهم است تا بتوانید هم‌‌زمان لپ‌تاپ، تبلت و تلفن خود را به هم متصل کنید.

 

پروتکل‌های مختلف VPN به چه معنا هستند؟

هنگامی که به VPN متصل می‌شوید ، ممکن است پروتکل‌های VPN مختلفی انتخاب شوند که سرعت و امنیت اتصال شما را تحت تأثیر قرار دهند. در اینجا یک مرور مختصر از رایج‌ترین پروتکل‌های VPN خواهیم داشت:

 

 • OpenVPN

OpenVPN بهترین انتخاب برای اکثر افراد است زیرا تعادل خوبی در سرعت و امنیت ایجاد می‌کند. OpenVPN همچنین یک پروتکل منبع باز است بنابراین کد آن توسط هر کسی قابل بررسی است، که می‌تواند به بهبود امنیت آن کمک کند.

 

 • WireGuard

WireGuard یک پروتکل جدید است که به خوبی در تلاش است محبوبیت بیشتری را کسب کند و مبنا را بر این گذاشته است که عملکرد بهتری از OpenVPN ارائه دهد. با این حال به اندازه OpenVPN بالغ نیست و نگرانی‌هایی در مورد سطح حریم خصوصی آن وجود دارد.

 

 • L2TP / IPSec

این یک استاندارد قدیمی است که سرعت‌‌های مشابه OpenVPN را ارائه می‌دهد. اگرچه بهره‌های شناخته ‌شده‌‌ای وجود ندارد، نشانه‌هایی وجود دارد که آژانس امنیت ملی ایالات ‌متحده توانسته است امنیت خود را به خطر بیندازد. مسدود کردن آن نیز آسان‌تر از OpenVPN است، بنابراین در کشورهایی که سیاست‌های محدود کننده اینترنت دارند کارایی آن کمتر است.

 

 • PPTP

اگر بخواهیم بگوییم که قدیمی‌ترین پروتکل VPN چیست می‌توانیم PPTP را معرفی کنیم، که هنوز هم به طور گسترده استفاده می‌شود. PPTP سریع است اما ایمن نیست. آسیب‌پذیری‌های شناخته شده‌ای وجود دارد و سازمان‌های امنیتی قادر به رمزگشایی ترافیک PPTP هستند.

پروتکل های VPN

هر ارائه‌دهنده VPN همه‌ی این پروتکل‌ها را ارائه نمی‌دهد و برخی ممکن است فقط از یک پروتکل پشتیبانی کنند. OpenVPN در سراسر صنعت استاندارد است و همان چیزی است که ما برای اکثر افراد توصیه می‌کنیم. اگر شما نیاز به استفاده از پروتکل دیگری دارید، قبل از ثبت‌نام بررسی کنید که پشتیبانی می‌شود.

 

دلایل استفاده از VPN چیست؟!

حفظ حریم خصوصی و امنیت از بزرگترین نکات مثبت هستند.

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از VPN حفظ امنیت اطلاعات و فعالیت آنلاین شماست. یک ISP (ارائه‌دهنده خدمات اینترنت) و برخی از سازمان‌ها راه‌هایی برای پیگیری همه‌ی کارهای شما در اینترنت دارند. اگر فکر می‌کنید رفتن به حالت ناشناس تمام کاری است که باید انجام دهید، نمی‌توانید از حقیقت دور باشید.

برخی به طور خودکار با استفاده از VPN یا تلاش برای محرمانه نگه داشتن فعالیت شما با اهداف پلید مرتبط می‌شوند. مطمئناً این مورد در اکثر کاربران وجود ندارد. دلیل اینکه اکثر مردم از VPN استفاده می‌کنند در واقع به‌خاطر راحتی و روان بودن است که ارائه می‌دهد.

مزایای آشکار امنیت و حریم خصوصی یک VPN هنگامی رخ می‌دهد که به یک شبکه Wi-Fi عمومی متصل شده باشید. بسته به مکانی که دارید، Wi-Fi می‌تواند به طور گسترده در منازل، مراکز تفریحی، دانشگاه‌ها و… موجود باشد. هیچ راهی وجود ندارد که بدانید چه نوع امنیتی در این شبکه‌ها موجود است. حتی برخی می‌توانند از این ارتباطات عمومی برای جاسوسی و سرقت اطلاعات شما استفاده کنند. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، هرگز وقتی به چنین شبکه‌هایی بدون VPN متصل هستید، کاری انجام ندهید. بانکداری آنلاین یکی از کارهایی است که می‌توان آن را به عنوان نمونه نام برد.

تمام داده‌های شما هنگام استفاده از VPN رمزگذاری می‌شوند و این مورد یک امنیت اضافی برای شما حساب می شود. برخی از سرویس‌ها حتی ویژگی‌های امنیتی اضافی مانند محافظت در برابر بدافزار را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

 

مزایای استفاده از VPN چیست؟

فهرست زیر را می‌توان به عنوان مزایای استفاده از VPN معرفی نمود. اجازه دهید تا با هم به بررسی آنها بپردازیم.

 

 1. افزایش حریم خصوصی

هر کاری که بصورت آنلاین انجام می‌دهید قابل مشاهده است. فرقی نمی‌کند از حالت ناشناس استفاده می‌کنید یا نه، آدرس IP شما ثابت می‌ماند، به این معنی که هر کسی می‌تواند شما و فعالیت آنلاین شما را ردیابی کند. این می‌تواند آزاردهنده باشد، خصوصاً اگر برای حریم خصوصی خود ارزش قائل باشید.

اینجا یک سرویس VPN است. این آدرس IP شما را از طریق یک سرور جداگانه از راه دور و جداگانه مخفی و پنهان می کند. آن را با آدرس IP سرور مخفی می کند ، و پیگیری فعالیت شما تقریباً غیرممکن است. علاوه بر این ، به همین دلیل ، یک لایه اضافی از دفاع از ردیاب های تبلیغاتی و حملات فیشینگ اضافه می کند. در نتیجه ، VPN بارگیری های شما را ایمن تر و خصوصی تر می کند.

 

 1. دسترسی به محتوای محدود شده جغرافیایی

اگر می‌خواهید برای تماشای نمایش‌های موردنظر خود به شبکه‌های خارجی دسترسی پیدا کنید، ممکن است به دلیل محدودیت‌های جغرافیایی این کار غیرممکن باشد. پس لازم است از اتصال VPN استفاده کنید.

استفاده از سرویس VPN به شما امکان دسترسی به محتوای محدود شده جغرافیایی را می‌دهد. تمام کاری که شما باید انجام دهید اتصال به سرور، واقع در کشوری است که محتوای مورد نظر شما برای دیدن در آن موجود است.

VPN همچنین به شما این امکان را می‌دهد که هرگونه محدودیت و سانسور دولتی را پشت سر بگذارید و بتوانید از Facebook یا تلگرام در ایران استفاده کنید.

 

 1. رمزگذاری داده‌ها

اگر زیاد سفر می‌کنید، برای ارتباط با دنیا مجبور هستید از یک شبکه عمومی اینترنت استفاده کنید. اما استفاده از WiFi فرودگاه، هتل یا رستوران کاری خطرناک است. حتی اگر اتصال از طریق رمز عبور محافظت نشود، هکرها می‌توانند به‌راحتی اطلاعات شما را رهگیری کنند. اگر می‌خواهید از ایمن بودن اطلاعات و پرونده‌های شخصی خود اطمینان حاصل کنید، استفاده از خدمات VPN ضروری است. VPN ترافیک داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و یک تونل مخفی برای فعالیت آنلاین شما ایجاد می‌کند. VPN تضمین می‌کند اطلاعات خصوصی شما، خصوصی باقی بماند.

علاوه بر این، هنگامی که VPN را از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال می‌دهید، امنیت داده‌ی شما را افزایش می‌دهد. در واقع بسیاری از مشاغل از VPN به همین منظور استفاده می‌کنند.

 

 1. قیمت مقرون به صرفه

با مزایای بسیار زیاد، احتمالاً از خود می‌پرسید که هزینه چنین تجملاتی چقدر می‌تواند باشد. خوب، شما لازم نیست که در مورد آن نگران باشید، با چند هزار تومان در ماه به هر ویژگی که VPN به شما ارائه می‌دهد دسترسی پیدا خواهید کرد. این ویژگی بسیار ارزانتر از نرم‌افزار آنتی‌ویروس و سایر ابزارهای امنیت سایبری است.

همچنین ارائه‌دهندگان VPN رایگان وجود دارند، اما آنها چندان قابل اعتماد نیستند و تعداد بسیار محدودتری از ویژگی ها را ارائه می‌دهند. علاوه بر این اگر هنوز نگران پول هستید، تقریباً هر ارائه‌دهنده‌ی VPN قانونی، آزمایش رایگان و ضمانت بازگشت پول را ارائه می‌دهد.

مزایای VPN

معایب VPN چیست؟!

VPN با وجود تمام مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

 1. سرعت اینترنت را کاهش می‌دهد

گاهی اوقات هنگام استفاده از VPN می‌توانید متوجه کاهش سرعت شوید. این به دلیل رمزگذاری داده‌ها است. از آنجا که داده‌ها در VPN رمزگذاری شده‌اند، باید بیش از حد معمول سفر کنند. این ویژگی می‌تواند منجر به افت سریع در اتصالات شود. اما این افت سرعت آن‌قدر کم است که به سختی قابل مشاهده است. با وجود این، 3 عامل اصلی وجود دارد که تعیین‌کننده افت سرعت است.

 1. فاصله‌ تا سرورهای VPN
 2. نوع پروتکل
 3. قدرت رمزگذاری

با این همه اگر CPU و پهنای باند قدرتمندی داشته باشید می‌توانید از کاهش سرعت VPN جلوگیری کنید.

 

 1. هزینه

با وجود اینکه بسیاری از خدمات VPN، رایگان در دسترس است. بسیاری از آنها محافظت کامل مورد نیاز کاربر را ارائه نمی‌دهند. علاوه بر این استفاده از آنها گزینه‌ی قابل اعتمادی نیست. اگر از آنها استفاده کنید حریم خصوصی شما می‌تواند به خطر بیفتد. ازاین‌رو، برای برخورداری از یک محافظت کامل باید به دنبال خدمات VPN پرداختی باشید. در هر صورت سرویس‌های VPN پولی برای همه راحت نخواهد بود زیرا آنها هر ماه هزینه اشتراک می‌گیرند.

 

 1. سازگاری دستگاه

در حالی که VPNها به‌طور کلی از اکثر دستگاه‌ها و سیستم عامل‌ها پشتیبانی می‌کنند. اما برخی از سیستم عامل‌ها هستند که پشتیبانی نمی‌شوند. در این حالت اگر می‌خواهید از VPN در چنین بستری استفاده کنید، باید اتصال VPN را به صورت دستی تنظیم کنید. علاوه بر این اگر رایانه‌ای با اتصال VPN دارید، می‌توانید مستقیما آن را با استفاده از کابل اترنت به سیستم عامل‌های پشتیبانی نشده متصل کنید. اما سرعت آنلاین شما را به شدت کاهش می‌دهد.

 

 1. مسائل مربوط به حریم خصوصی

اگر بپرسیم هدف از کار VPN چیست پاسخ این خواهد بود که حفاظت کامل از شماست. اما برخی از سرویس‌های VPN رایگان بدون رمزگذاری که به‌درستی پیکربندی نشده‌اند وجود دارند که می‌توانند داده‌های شما را به شرکت‌های شخص ثالث بفروشند. و همچنین VPNهایی که تمایل به نگهداری اطلاعات کاربر دارند می‌توانند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازند. با این نوع از VPNها در وهله‌ی اول اهداف VPN شکست می‌خورد. با وجود این یک سرویس VPN پولی بدون هیچ‌گونه تنظیمات از طرف کاربر، محافظت کاملی را ارائه می‌دهد.

 

 1. قطع اتصال

ایرادات اتصال یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که یک کاربر VPN با آن روبه‌رو است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، با مشکل اتصال مجدد آن روبه‌رو خواهید شد. جدا از این آدرس IP واقعی شما می‌توانید در معرض دید قرار گیرد زیرا اتصال رمزگذاری شده شما دیگر کار نمی‌کند. به همین دلیل ناشناس بودن شما از بین می‌رود. اما می‌توان از VPNهای دارای ویژگی Kill Switch برای جلوگیری از این امر استفاده کرد. VPN با ویژگی kill بلافاصله با قطع ارتباط از سرور، از اینترنت قطع می‌شود.

 

 1. مشکل پیکربندی

واقعا مشکل پیکربندی VPN چیست؟! باید بگوییم همه‌ی سرویس‌های VPN به‌درستی پیکربندی نشده‌اند. یک VPN با پیکربندی نامناسب می‌تواند اطلاعات محرمانه‌ی شما را در برابر مهاجمان آسیب‌پذیر کند. نشت IP و DNS یکی از رایج‌ترین مسائلی است که در نتیجه سرویس VPN با تنظیمات نامناسب با آن روبه‌رو می‌شود. و همچنین استفاده از سرویس‌های VPN کلی آسان‌تر نیست. تا زمانی که اهل فن نیستید، نمی‌توانید دستی آنها را پیکربندی کنید. بنابراین، ارائه یک سرویس VPN باتجربه‌ی کاربر پسند خوب همیشه ایده بهتری است.

 

انواع دسته‌بندی VPN چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم که انواع مختلف VPNها کدامند و دسته‌بندی‌های VNP چیست می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که دو نوع اصلی VPN وجود دارد:

 1. VPN شرکتی
 2. VPN مصرفی

بیشتر ما با مفهوم شبکه‌ی محلی (LAN) آشنا هستیم. این شبکه‌ی خصوصی در داخل یک مکان فیزیکی (خانه، ساختمان سازمانی یا دانشگاه) است، اما بسیاری از مشاغل به یک مکان محدود نمی‌شوند. آنها شعب و بخش‌هایی دارند که از نظر جغرافیایی پراکنده هستند.

در بسیاری از موارد، هر یک از این دفاتر دارای LAN نیز هستند. اما چگونه LANها به هم متصل می‌شوند؟ برای برخی از راه‌حل‌های بسیار تخصصی، شرکت‌ها خطوط خصوصی را برای اتصال دفاتر اجاره می‌کنند. که می‌تواند بسیار گران باشد. در عوض، بیشتر شرکت‌ها اتصال محلی جغرافیایی جدا شده را از طریق اینترنت عمومی ترجیح می‌دهند. آنها برای محافظت از داده‌های خود، VPN‌ها را بین دفاتر تنظیم می‌کنند و هنگام عبور از اینترنت عمومی، داده‌ها را رمزگذاری می‌کنند.

 

نوع شرکتی VPN چیست؟

با همان سازمانی کنترل می‌شود که هر دو نقطه پایانی VPN را کنترل می‌کند. اگر شرکت شما نقطه مبدا مثلاً یک دفتر فروش، و نقطه پایانی مانند یک سرور VPN در مقر اصلی شرکت شما، ارتباط را کنترل کند، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که داده‌های شما به طور ایمن منتقل می‌شوند، مگر اینکه اشکالی داشته باشد.

VPN سایت‌به‌سایت دفتر شرکت را از طریق اینترنت به شعب متصل می‌کند. اگر بخواهیم ببینیم استفاده این نوع از VPN چیست می‌توانیم بگوییم در مواردی استفاده می‌شود که فاصله داشتن ارتباط مستقیم شبکه‌ی بین این دفاتر را غیرعادی می‌کند. از تجهیزات اختصاصی برای ایجاد و حفظ اتصال استفاده می‌شود. با استفاده از این سرویس می‌توانید دسترسی سایت‌به‌سایت را شبکه‌به‌شبکه بدانید.

 

نوع مصرفی VPN چیست؟

اگر بخواهیم ببینیم که این نوع از VPN چیست می‌توانیم بگوییم این VPN برای کسانی است که در هتل‌ها یا کافی‌شاپ‌ها محاسبه می‌کنند و به برنامه‌های وب مانند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، بانک‌ها یا سایت‌های خرید متصل می‌شوند. خدمات VPN مصرف‌کننده به شما اطمینان می‌دهد که از این ارتباطات محافظت می‌شود. VPN دسترسی از راه دور به‌طور ایمن، دستگاهی را در خارج از دفتر شرکت متصل می‌کند. این دستگاه‌ها به عنوان نقاط انتهایی شناخته می‌شوند و ممکن است لپ‌تاپ، تبلت یا تلفن‌های هوشمند باشند. پیشرفت در فناوری VPN باعث شده است که بررسی‌های امنیتی در نقاط انتهایی انجام شود تا مطمئن شوید که قبل از اتصال از وضعیت خاصی برخوردار هستند. به دسترسی از راه دور به عنوان رایانه به شبکه فکر کنید.

انواع VPN

 

بهترین روش برای انتخاب سرویس VPN چیست؟

حقیقت این است که، همه‌ی سرویس‌های پرداخت VPN قانونی نیستند. برای همین لازم است مراقب باشید که کدام‌یک را انتخاب می‌کنید و باید توجه کنید که معیارهای انتخاب VPN چیست و ویژگی‌هایی که سرویس‌دهنده به شما ارائه می‌دهد را نیز بررسی نمایید.

می‌توانید نام تجاری یا شرکت ارائه‌دهنده‌ی موردنظر خود را در Google پیدا کنید و برای انتخاب بهترین گزینه خواندن نظرات کاربران روش خوبی است. اگر می‌بینید که تعداد زیادی از شکایات قدیمی یا شکایات جدید به طور ناگهانی شروع به نمایش می‌کنند، ممکن است تغییراتی در مدیریت یا سیاست‌ها ایجاد شده باشد. وقتی به دنبال خدمتی هستیم، همیشه تصمیم خود را تا حدی بر اساس بررسی‌های حرفه ای و بخشی بر اساس لحن نظرات کاربران قرار می‌دهیم.

در آخر، حتما خدمتی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند. ممکن است فقط به یک یا چند ویژگی نیاز داشته باشید که توسط سرویس‌های خاصی ارائه می‌شوند. بنابراین هنگام تصمیم‌گیری به نیازهای خود فکر کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی آنچه که باید در مورد وی‌پی‌ان و پاسخ این سوال که VPN چیست بدانید را به طور مختصر در اختیارتان قرار دهیم پس سعی کنید قبل از هرچیز به طور کامل مقاله را مطالعه نمایید. به‌طور خلاصه گفته شد که vpn یک پروتکل رمزنگاری شده است که به شما کمک می‌کند از فیلترهای موجود بر روی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف عبور کنید و همچنین امنیت را برای شما فراهم می‌کند. از معایب آن هم به کند شدن سرعت اشاره کردیم و دلیل آن بررسی شد. این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی از خود می‌پرسید ویژگی‌های مد‌نظر شما برای خرید VPN چیست تمام جنبه‌های کار خود را نیز در نظر بگیرید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
بلهخیر

دیدگاهتان را بنویسید

Solve : *
1 × 30 =